Ідейний натхненник блогу ПроПоходи. В спорті відколи себе пам’ятає. В горах – трішки менше. Родом з Тернополя, живе і працює в Києві. Обожнює гори, каяки і білу воду, незабутні заходи сонця, і майже завжди просипає світанки.

Три роки тому Антон складав аналогічний список і нам самим він неодноразово допомагав успішно зібрати рюкзаки.

Втім, за цей час наш підхід до спорядження, одягу і комфорту в поході дещо змінився. Тепер ми носимо трішки більше речей, але з ними отримуємо набагато більше зручностей і простоти побуту.

Сьогодні я викладаю на ваш розсуд наш найсвіжіший список, який запрошую аналізувати, підганяти під свої потреби і складати з його допомогою власний ідеал. 

Для тих, хто любить збирати спорядження та одяг за чек-листом, ми підготували pdf-файл. Якщо вам зручніше бачити список у вигляді зображення, тримайте картинку:

А мандрівників-початківців, які потребують роз’яснень, запрошую почитати статтю, яка ґрунтується на нашому досвіді походів горами.

Важливо! Цей список спорядження підходить для нескладних літніх походів Карпатами та іншими регіонами із схожими кліматичними умовами.

Укриття (Намет/тент)

Намет на сьогодні – найбільш комфортний вид укриття. Він простий в експлуатації та добре захищає від негоди і комах. Для літніх походів рекомендуємо обирати намети, де частина спальні виготовлена з сітки. Так укриття буде краще провітрюватись, в наслідок чого матимете менше проблем з конденсатом. Конденсат не зникне на 100%, але в однаково рівних умовах в краще провітрюваному наметі його буде значно менше.

В спекотні дні на відпочинку в такому наметі простіше влаштувати протяг, лишаючись в прихистку від комах.

Лиш зважайте, що в наметах, де сітка доходить до самого низу, у вітряні ночі потоки повітря гулятимуть по вашому обличчю. Якщо таке вам не до вподоби, придивіться до наметів, де кількадесят сантиметрів нижньої частини спальні виготовлені з тканини.

Обираючи сучасний намет краще орієнтуватись на вагу до 1 кг на людину. Тобто двомісний має важити близько 2 кілограмів. Проаналізуйте комплектацію намету і залиште вдома зайві кілочки і відтяжки, якщо такі є. 

Якщо для походу ви обираєте тент чи гамак, перед мандрівкою обов’язково потренуйтесь у його встановленні.

Футпринт або підстилка під намет

Захищає дно намету від пошкоджень та забруднень. За умови правильного встановлення дно спальні залишається чистим і сухим, навіть після сильної грози.

Футпринт для намету Exped Mira II HL захищає не лише дно спальні, а й частину тамбурів

Якщо намет не має власного футпринту, або той надто дорогий, його можна замінити плівкою Polycro. Вона надзвичайно легка і міцна, однак з нею потрібно уважно слідкувати за дрібними надривами по краях і одразу латати їх скотчем.

Пам’ятайте, що футпринт має ховатись під тент. Якщо ж він буде виглядати назовні, то збиратиме на себе опади і направлятиме їх під спальню, чим лиш погіршить ситуацію з брудом і вологою.

Спальник

Ми написали детальну статтю про вибір спальника, яку можна прочитати за цим посиланням.

В літніх Карпатах нічна температура може опускатись навіть до нуля. Втім, брати зимовий спальник “на провсяк” не рекомендуємо – це зайва вага, яку вам доведеться на собі нести.

Компресійник для спальника

Найефективніший спосіб зменшити об’єм спакованого спальника.

Спальник STS Spark SpI у не стягненому компресійнику
Спальник STS Spark SpI у стягненому компресійнику

Гермомішок для спальника

Під час сильних та тривалих дощів вміст рюкзака може намокнути, навіть якщо ви користуєтесь рейнкавером (чохлом, що захищає рюкзак від дощу). Тому за несприятливих погодних умов, пакуйте спальник в гермомішок. У такому випадку, навіть якщо ви промокнете до нитки, зможете відігрітись в сухому спальнику.

Килимок

Ми полюбляємо надувні, оскільки вони компактніші, комфортніші та тепліші. Якщо вам більше до душі пінні килимки, беріть їх. Хоч вони і близько не дадуть того комфорту, як надувні, але щодо пошкоджень можна не буде переживати. Самонадувні килимки нам не прийшлись до смаку, бо вони і важкі, і об’ємні, водночас надійністю не виграють у надувних. Однак вони можуть сподобатись тим мандрівникам, для кого прості надувастики є надто м’якими.

Комбінація надувного килимка з пінним – найкраща з точки зору комфорту, зручності і стійкості до пошкоджень. Кидаєте на низ пінний, зверху надувачку і насолоджуєтесь комфортом, не зважаючи на гілки і каміння під наметом. Але тягати з собою два килимки зважиться далеко не кожен. Ми як раз з тих, хто краще витратить 15 хвилин на облаштування і очищення ділянки під намет, ніж погодиться нести додаткові 400 грамів ваги.

При виборі килимка пам’ятайте про показник теплоспротиву r-value – для літніх походів Карпатами він має складати 2,0-3,0 у міжсезоння – 3,0-4,0. Більше про цей показник можна прочитати тут: https://propohody.com/sleep-system-and-r-value/

Надувачка (помпа) для надувного килимка

Зменшує кількість вологи, що потрапляє в килимок під час надування, прискорює облаштування комфорту в наметі, що важливо в погану погоду.

Подушка

Роль подушки пречудово виконує одяг, загорнутий у пов’язку-баф. Це безкоштовно, це просто і непотрібно носити з собою нічого зайвого. Або можна обрати елементарну надувну подушку вагою близько 50 грамів, одягати на неї той самий баф і вже не залежати від наявності запасного одягу, його чистоти і не витрачати час на формування конструкції щовечора і її розбирання щоранку. З питанням вибору надувної подушки будьте сміливіше. Часом гарною подушкою може слугувати і надувна сідачка. Антон описав свій вибір в цій статті: https://propohody.com/sea-to-summit-air-seat-insulated-review/ Я віддала перевагу надувній подушці Sea To Summit Aeros Ultralight Pillow Regular, яка Антонові не прийшлась до смаку. Це ще одне підтвердження тому, що ідеального спорядження, яке підійде кожному, навіть в простих речах не існує. Пробуйте і шукайте кращі варіанти для себе.

Рюкзак

Головна вимога до рюкзака – зручність. Бо ніщо не може так ефективно зіпсувати вдалий похід, як незручне взуття чи рюкзак. Тому вибору рюкзака присвятіть достатньо уваги і часу. Він має сісти ідеально. Якщо бодай щось не так ще в магазині – відкидайте і беріть інший.

Щодо об’єму мені складно давати вам поради, бо я не знаю розміру іншого спорядження і одягу, який ви збираєтесь покласти в наплічник. Однак позитивна порада наступна: не беріть рюкзак з запасом, бо який би запас не був, ви його обов’язково використаєте на купу речей “про всяк випадок”, під вагою яких будете згинатись кожен крок шляху. Ви йдете отримувати насолоду, зайвий вантаж не робить це заняття прекраснішим.

Відштовхуйтесь від рюкзаків розміром 45-50 літрів на кількаденні походи. А з часом, акумулювавши досвід і компактне спорядження, навчитесь вибиратись і в двотижневу мандрівку з 30-ти літровим наплічником.

Рейнкавер на рюкзак

Він захищає рюкзак від дощу, від бруду на стежці і в транспорті та від пошкоджень при перевезенні. Випрати рейнкавер простіше, ніж весь рюкзак. Якщо плануєте щось вішати на рюкзак ззовні (чого я не раджу робити, бо можна загубити чи пошкодити), розраховуйте розмір рейнкавера з огляду на об’єм навіски.

Трекінгові палиці

Важлива складова списку. Зменшують навантаження на колінні суглоби під час спусків та підйомів, додають стійкості при проходженні складних ділянок (кам’янистих завалів, бродів і т.д.). З палицями ви маєте дві додаткові точки опори, які позитивно впливають і на безпеку пересування, і на здоров’я. Існують телескопічні (або складні) та фіксовані трекінгові палиці. Про їх порівняння читайте тут: https://propohody.com/trekking-poles-telescopic-vs-collapsible/

Трекінгові палиці фіксованої довжини Black Diamond Distance Z 110 (зверху) та телескопічні трекінгові палиці Black Diamond Trail Pro Women’s

Найвдалішими телескопічними трекпалицями нам видаються Black Diamond Trail. Добрими з дешевих – моделі Naturehike. Палиці фіксованої довжини я маю Black Diamond Distanse Z (огляд тут) і в захваті від них. Антонові більше до вподоби їх карбонова версія, Black Diamond Distance Carbon Z (огляд тут).

Ліхтарик + запасне джерело енергії

Найпрактичнішими нам видаються ліхтарики на акумуляторах, адже їх можна заряджати від павербанку і не хвилюватись про те, чи не забули ви запасні батарейки. Для табору з запасом вистачить яскравості 100-150 люмен. 

Якщо у вас ліхтарик на батарейках, завжди беріть з собою додатковий комплект елементів живлення.

Ми користуємось ліхтарями Petzl Tikka RXP (знятий з виробництва, йому на заміну прийшов Petzl Reactik) та Black Diamond Iota (огляд тут).

Гермомішки для речей

Вбережуть ваш одяг та документи від вологи, бруду та пилу. В умовах тривалих опадів все, що ви плануєте зберегти сухим, має пакуватись в гермомішки – від шкарпеток і спальника до павербанків та спецій.

Набір для приготування їжі (інтегрована система / пальник + каструля)

Найчастіше ми беремо в похід сушену їжу або сублімати, бо її не потрібно готувати, а достатньо залити окропом. В такому разі для приготування окропу ми користуємось інтегрованими системами, бо це швидко, надійно і економно по витраті газу. Детальніше про переваги інтегрованих систем над класичним поєднанням пальник+казанок дивіться тут:

Про переваги і недоліки вже конкретних моделей інтегрованих систем можна дізнатись з цього відео:

Коли ми плануємо готувати щось вишуканіше, то беремо з собою пальник і казанок. Останній краще брати з радіатором. Він економить час і паливо. Казанки з радіатором краще працюють з пальниками з вертикальним полум’ям, на кшталт Kovea Flame Tornado чи Fire Maple 103. Якщо очікується вітряна погода, не забувайте про вітрозахист для пальника. Його можна збудувати з підручних засобів (рюкзак, сідачка, каміння).

Паливо (газ / бензин)

Для інтегрованих систем та багатьох пальників підходять різьбові газові балони формату epi-gas. Захисний ковпачок, що продається разом з різьбовим балоном, ми лишаємо вдома, оскільки шанс пошкодити клапан балону мізерний, а от загубити ковпачок, тим самим збільшивши кількість сміття в горах, – великий.

Якщо у вас рідкопаливний пальник, не забудьте про очищений бензин “калоша” чи інше паливо для нього.

Запальничка або кресало

Якщо у вас немає п’єзопідпалу на пальнику, або він не надійний.

Ложка/виделка

В походах ми користуємось лише ложкою, а ви обирайте на свій смак. І як тут не похвалитись титановими ложками, які ми кольоруємо самостійно: https://www.facebook.com/tytanovivytrebenky/

Тарілка

Якщо ви готуєте в поході чи збираєтесь робити салат, тарілка точно знадобиться. В такому випадку погляньте на компактний, легкий і дешевий варіант Wildo Fold-a-cup Big.

Якщо ж ви їсте сушену їжу чи сублімати з пакетів – тарілка вам не потрібна. 

В автомандрівках ми любимо готувати, тому беремо з собою додаткові тарілки

Горнятко

Найлегше і найкомпактніше, що вам вдасться знайти об’ємом 250-450 мл, в залежності від ваших апетитів до гарячих напоїв. Нам подобаються Wildo Fold-a-cup за компактність, вагу, ціну та надійність.

Складний ніж з вбудованими ножицями

Ніж – для нарізання продуктів, ножиці – для ремонту (заокруглення країв латок) та гігієни (обрізання нігтів, задирок та ін.). Добрий варіант – Victorinox Climber.

Їжа і спеції

Ми намагаємось не брати їжі “про запас”, бо ніколи не з’їдаємо її, а носити на спині додаткові грами доводиться.

У власних походах ми їмо гарячі страви вранці та ввечері, а протягом дня в нашому раціоні наявні поживні перекуси – натуральні батончики, сухофрукти, горішки, сушене м’ясо, льодяники та інше.

Якщо ви берете в похід сушену їжу, не забувайте взяти спеції – вони додадуть смаку стравам лише за кілька додаткових грамів в рюкзаку.

Ємності для води

Обирайте багаторазові, що не вбирають запахів. Об’єм ємностей розраховуйте, зважаючи на близькість джерел до місця ночівлі та їх наявність на переходах. Якщо ви подорожуєте регіоном із забрудненою водою, що потребує очищення, подбайте, щоб одна з ваших ємностей призначалась ЛИШЕ для чистої води.

Зазвичай у нас є питна система або багаторазова пляшка, з яких ми п’ємо під час переходів і 2-3-літрова ємність, у яку ми додатково набираємо воду для вечері-сніданку.

Під час походу засушливою частиною Карійської стежки нам доводилось переносити чималі запаси води з собою

Фільтр для води

Якщо ви не впевнені в якості води в регіоні, обов’язково її фільтруйте, а, якщо потрібно, то й кип’ятіть або знезаражуйте перед вживанням. Більше про різницю між фільтрацією і знезараженням читайте тут: https://propohody.com/filtration-purification-methods/

Фільтр для води Katadyn BeFree 3L

Ремнабір

Має включати в себе засоби для ремонту усього, що теоретично може зламатись і це стане перешкодою для продовження походу. Про наш ремнабір та принципи його формування можна почитати тут: https://propohody.com/repair-kit-2019/ або подивитись тут:

Косметичка

Формуйте під свої потреби, всі рідини переливайте в менші ємності. Незалежно від напрямку походу, в косметичці бажано мати: крем від сонця, зволожуючий крем, бальзам для губ, зубну щітку, зубну пасту, туалетний папір, люстерко, мило/гель для душу. Всі інші предмети гігієни беріть за вашою потребою та бажанням.

Рушник з мікрофібри

Такі рушники добре вбирають вологу, швидко сохнуть і займають мало місця. Якщо прогнозують дощі – беріть 2 рушники: маленький для витирання спорядження, більший для себе.

Під час походу замість душу можна влаштовувати обтирання вологим рушником замість душу

Аптечка

Беріть лише те, чим вмієте користуватись і чим не зашкодите ні собі, ні іншим. Про польову медицину читайте тут: https://propohody.com/first-aid-in-the-mountains/

Сонцезахисні окуляри

Обирайте із ступенем затемнення не менше 3 і абсолютним захистом від ультрафіолету.

Мобільний телефон із номерами рятувальних служб, офлайн картами

Якщо використовувати телефон в якості навігатора, користуйтесь програмою Osmand з завантаженими лініями висот і необхідними картами та треками. Горизонталі обов’язкові, адже вони дають можливість зрозуміти наскільки важкий маршрут доведеться подолати і куди саме ви йдете в даний момент.

З’ясуйте як на вашому телефоні можна визначити координати вашого місцезнаходження. Майте в телефонній книзі номери рятувальних служб і додатково запишіть їх на аркуші паперу, який буде зберігатись в захищеному від вологи місці. 

Навігатор із запасними батарейками

Якщо ми йдемо незнайомим маршрутом, віддаленим від цивілізації, для орієнтування використовуємо GPS-навігатор. Він довше тримає заряд батареї і точніше визначає координати, ніж телефон. Обов’язково спробуйте працювати з навігатором ще вдома, аби уникнути неприємних сюрпризів в мандрівці. 

Ламінована карта і компас

Запасний варіант для навігації. З допомогою карти можна набагато швидше оцінити місцевість чи відкоригувати маршрут, бо вона дає можливість одночасно споглядати велику територію. Екрани телефонів і навігаторів такого не вміють. Обов’язково беріть ламіновану карту (лиш проклейте її зрізи вузьким скотчем, бо на зрізах ламінація відсутня), або самостійно заламінуйте скотчем звичайну паперову карту. Компас беріть у тому випадку, якщо вмієте ним користуватись. 

Посвідчення особи

Готівкові гроші та банківська картка

Водонепроникний чохол для документів на кшталт Sea To Summit TPU Accessory Case.

Джерела енергії

Найпопулярніші варіанти – павербанки та сонячні панелі. Нам більше до душі перший варіант. Що б ви не обрали, не забувайте шнури для зарядки.

Речі для комфорту:

Сідачка (шматок іжевського килимка)

Завдяки сідачці під час привалів ви завжди зможете сидіти на сухому і теплому. Тримайте сідачку в легкому доступі під час походу, щоб вам було не ліньки її діставати. Разом з тим, дуже добре кріпіть її до рюкзака, аби вітер чи якась випадкова гілка не пограбували вас.

Крісло для надувного килимка

Якщо ви користуєтесь надувним килимком, то у кількох брендів є аксесуари, що перетворюють такий килимок в крісло з спинкою. Казкова знахідка для розслабленого відпочинку після похідного дня!

Гамак

Якщо ваш похід проходить лісистим районом, то гамак буде чудовим варіантом для відпочинку. Не забувайте про стропи для його кріплення та спеціальні захисні накладки, що вберігають дерево від пошкоджень. Зараз на ринку є кілька цікавих варіантів ультралегких гамаків, що важать близько 200 грамів і витримують навантаження у 130+ кг. Для прикладу, Leleka Pixy Hammock та Sea To Summit Ultralight Hammock (на фото нижче).

Одяг та взуття для походів в літній період

Спідня білизна

Якщо на маршруті буде можливість випрати білизну, то немає необхідності брати її з великим запасом. Зверніть увагу на спортивну спідню білизну – безшовні труси, шорти, спортивні топи.

Шкарпетки

Ми не радимо брати для походу бавовняні шкарпетки. Вони набирають в себе вологу і повільно висихають. Звідси перекручування шкарпеток, мозолі і т.д.

Синтетика добра, швидко відводить вологу, але погано справляється з запахами. Найкращий матеріал – вовна мериноса. Вона добре відводить вологу і довго не набирає запаху. Її основний недолік – ціна.

Для походу нам достатньо 1-2 пар, в залежності від його тривалості. Ще одну пару можна взяти для повернення в цивілізацію (у цьому випадку матеріал не має значення).

Термокофта + термоштани з тонкої вовни мерноса

Вовна легка, відносно добре відводить вологу, не набирає запаху, добре регулює температуру тіла, тому навіть в спеку вовна добре носиться. Думаю, якщо ви попробуєте вовну, до інших тканин і не схочете повертатись.

Шерстяна кофта Smartwool Men’s Merino 150 Baselayer Long Sleeve виявилась чудовим варіантом для прогулянок пустелею

Лляна кофта з капюшоном (опціонально для спеки)

Стає в пригоді в спеку, коли варто захищати тіло від сонця. Добре продувається, що в спеку – знахідка. Обов’язково з капюшоном, щоб закривати шию і вуха. Але льон не зручний з великими рюкзаками, бо коли намокає – не тягнеться, від чого сковує рухи.

Йдемо Карійською стежкою у лляних сорочках Turbat Bangkok і Turbat Lima

Трекінгові штани

З тонкого нейлону – добре дихають, швидко сохнуть, стримують вітер, легкі та компактні.

Флісові штани

Для утеплення ввечері в таборі.

Флісова кофта/пуховий светр

Для зігрівання верху під час перебування в таборі нам більше подобаються пуховки, бо легші, компактніші, затишніші, ще й вітер стримують. Однак коли температура сильно падає вдень, і утеплення хочеться вдягнути на хід, то зручнішим в русі стане фліс, бо вміє краще справлятись з надмірною вологою. Але обидві речі тягнути з собою не варто, якщо тільки ви не сильно мерзнете, а за прогнозом холод.

Мембранна куртка

Жодна мембрана не зможе вивести всю вологу, що продукує тіло під час руху, тому вдягайте мембранний одяг суто за потреби. Легкий дощ може перенести і вітрівка чи звичайні нейлонові штани, тому можна не кутатись в мембрани з першими краплями дощу. Після дощу нейлонові речі висохнуть за кілька хвилин.

Пам’ятайте, що тоненька вітрівка і проста 2,5 шарова мембрана працюватимуть краще, кожен в своєму завданні, ніж дорога тришарова мембрана для всіх випадків вітру і дощу. Плюс, вони коштуватимуть дешевше, і важитимуть менше, і за об’ємом займатимуть менше місця.

Мембранні штани ми беремо в крайньому випадку, коли за прогнозом суцільні дощі, вітер і низькі, як для літа, температури. Подумайте, чи є сенс йти гуляти горами в таку погоду?:) Наразі думаємо над нейлоновими спідницями, які легкі, компактні і працюють не гірше за мембранні штани.

Вітрівка

Легка й компактна – для захисту від вітру. На відміну від мембранки, вона краще “дихає”, завдяки чому лишає значно менше вологи на нижніх шарах одягу. А ви від того і комфортніше себе почуваєте, і менше мерзнете.

Вітрівка – ідеальний захист від вітру під час спеки

Мультифункціональна пов’язка

Я зазвичай беру в похід 2 штуки – одна для шиї, одна для голови. Також в спеку одну з пов’язок можна намотати на зап’ястя і змочити водою – вона довго залишатиметься вологою та прохолодною, і нею можна зволожувати обличчя.

Капелюх або кепка від сонця

Важливо, щоб головний убір захищав від сонця не лише голову, а й вуха та шию: капелюх мав широкі поля, а кепка – спеціальну накладку. Також важливо, щоб убір тримався на голові у вітряну погоду або мав фіксуючий шнурочок.

Шапка

Для утеплення в холодну або вітряну погоду. Шапки ми беремо з собою завжди, не зважаючи на прогнозовану температуру.

Тонкі рукавиці

Навіть влітку пориви вітру бувають доволі сильними, тож в руки легко змерзнути. Тому в походи я беру тонкі флісові рукавички. Антон влітку ходить без рукавиць.

Тонкі флісові рукавички Turbat Tataruka 100 я брала навіть у Йорданію

Додатковий одяг

Зазвичай влітку Антон бере нейлонові шорти (на додачу до штанів, якщо похід довгий і замість них, якщо короткий) та футболку з вовни мериноса, а я для себе – платтячко

Взуття

Для походів влітку ми обираємо легкі трекінгові кросівки без мембрани – вони краще дихають і швидше висихають в разі намокання. Але, зважайте, що наші рюкзаки легенькі, тому сильна підтримка гомілкостопу від черевиків нам не потрібна. 

Шльопанці

Тонкі й легкі, для відпочинку ніг після похідного дня. Беріть найдешевші і найтонші. Коштують до 100 грн на ринку чи в супермаркетах. Ввечері в них ходити – казка. Так само, як і приймати душ в поході.

Як завжди, перед виходом ми аналізуємо прогноз погоди і вирішуємо, чи потрібна та чи інша одиниця з цього списку. Якщо немає дощів, то мембранні куртка і штани лишаються вдома. Термоштани влітку також не завжди ходять з нами в гори, бо в русі ноги не мерзнуть і в трекінгових штанах, а ввечері в таборі вже хочеться серйознішого утеплення, для якого кращим буде фліс. І так далі.

Фантазуйте, пробуйте і вчиться брати лиш дійсно потрібне.

До зустрічі в горах!

ПроПоходи на Патреоні

Долучайтесь до Команди Патреону, підтримуйте розвиток проекту, отримуйте бонуси і ранній доступ до матеріалів!

#ЗапишітьНаПроПоходи

Купуєте в наших партнерів – допомагаєте ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.