Складність: ●◌◌◌◌
Тривалість: 2-3 дні; 28 км.
Маршрут: село Ільці – село Красник – полонина Поконечна – полонина Кринта – полонина Лепкалівка – полонина Бибратківка – полонина Скупова – Угорські Скелі – село Зелене.
Зміст
[Опис і фото]
[Район походу та приблизний трек]
[Яку карту обрати]
[Базовий графік висот і відстаней]
[Деталізований путівник з GPS-треком]
Важливо! У путівниках українськими Карпатами ми намагаємось надати максимально деталізовану інформацію про маршрут. Однак, через постійну дію природних та антропогенних факторів, ми не гарантуємо її абсолютну достовірність. Ми не несемо відповідальності за успішне або неуспішне проходження вами маршруту та за будь-яку шкоду вашому життю і здоров’ю, що викликана використанням цього путівника. Зважайте на свої сили, досвід, знання та прогноз погоди. Користуйтесь здоровим глуздом. Повідомте своїх друзів чи рідних про маршрут, яким збираєтесь йти. Використовуйте взуття, відповідне до покриття на маршруті та погодних умов. Подбайте про захист від дощу, теплий одяг, головний убір, сонцезахисний крем, їжу та достатній запас води. Пам’ятайте, що джерела часом пересихають. Після опадів на маршруті можуть траплятись ділянки із слизьким ґрунтом, будьте уважними і користуйтесь трекінговими палицями. Подбайте про достатній заряд засобів зв’язку та навігації і способи його відновлення.
Увага! Частина маршруту #20 проходить відкритим хребтом. Уникайте перебування на відкритій місцевості в грози. Перевіряйте прогноз погоди і знайте, як реагувати на наближення грози.
Відео з походу
Опис маршруту
В багатьох людей гірські походи асоціюються з важкими рюкзаками і складними переходами. І хоча ми весь час наголошуємо, що часи брезентових наметів і рюкзаків-колобків в минулому, і тепер можна ходити в гори із вагою 6-10 кг, все одно шлейф спогадів про страждання в гірських мандрівках продовжує тягнутись за словом “похід”.
Однак ми не полишаємо ідеї затягнути в гори більше класних хлопців і дівчат, тому цього разу заходимо одразу з козирів і пропонуємо відправитись в гірський похід зовсім без спорядження. Ну, майже зовсім.
Гуцульські сирні плаї – це карта полонинських господарств, якою кожен мандрівник може прокласти власний маршрут і, в результаті, окрім захоплюючої прогулянки горами, познайомитись зі столітніми традиціями сироваріння, вівчарства та скотарства в українських Карпатах.
Окрім того, що в багатьох господарствах можна скуштувати різні сири (будз, вурду чи бриндзу), в деяких можна також замовити повноцінний обід та навіть зупинитись на ночівлю. А це означає, що при гарному плануванні маршруту ні їжі, ні похідної кухні, ані спорядження для сну з собою брати не потрібно.
І якраз на хребті Кринта сироварні розташовані так вдало, що кожен прийом їжі і необхідну ночівлю можна організувати, скориставшись їх гостинністю, і, відповідно, облишити все похідне спорядження вдома, замінивши його на кілька додаткових купюр в гаманці.
Зверніть увагу! Для того, аби відвідати сироварні, ваш маршрут має припадати на період з 15 травня по 15 вересня, адже саме в цей час випасають худобу на полонинах. За поганих погодних умов (затяжний холод навесні, швидке настання холоду після літньої пори та ін.) часові межі виходу на полонини можуть змінюватись. Якщо ви бажаєте відвідати сироварні, рекомендуємо наперед телефонувати до їх власників. Всі телефони є у путівнику.
Маршрут бере свій початок у селі Красник, що знаходиться неподалік від Верховини. Якщо ви приїдете машиною, її без проблем можна лишити на парковці одного з кемпінгів чи готелів, яких у Краснику вдосталь.
Підйом на хребет відносно легкий і проходить затіненим лісом, тому і у спекотну погоду долати його буде не складно. Щоправда в післядощові періоди варто бути уважними, адже порода під ногами глиняна і при розмоканні перетворюється на брудну ковзанку.
Дорогою вам зустрічатимуться галявини, з яких відкриваються краєвиди на сусідні хребти.
Перша сироварня на маршруті – Кринта, що знаходиться на полонині Поконечна. Тут випасають більше 60 корів, є коні та поросята. На Кринті вам можуть влаштувати екскурсію, запропонувати дегустацію сирів та нагодувати смачним обідом.
Після сироварні маршрут проходить хребтом, де перепади висот настільки малі, що у вас буде відчуття прогулянки в міському парку. Водночас на відміну від міського парку, в добру погоду ви будете бачити на десятки кілометрів у всі боки, адже хребет в більшості відкритий і надзвичайно краєвидний.
Друга сироварня знаходиться на полонині Бибратківка. Бибратківка – невелика сімейна сироварня, дуже охайна і чиста. І вона є сертифікованим виробником Гуцульської коров’ячої бриндзи.
На Бибратківці вам розкажуть про виробництво високогірних сирів та масла, запропонують дегустацію, нагодують дуже смачним обідом та пригостять напоєм, який тут називають “гуцульським пивом”.
У 2022 році власники планують звести тут будиночок для туристів, де можна буде зупинитись на ночівлю. Він буде розрахований на 2-3 людини. Наразі ж тут можна ночувати лише у власних наметах.
Між сироварнями гори годуватимуть вас свіжим десертом із сезонних ягід. На схилах Кринти море суниць, чорниці і брусниці.
Третя сироварня знаходиться на полонині Скупова. Вона є водночас і сироварнею, і гірським притулком. Тут може заночувати до 15 мандрівників, є гарячий душ та культурні туалети.
Невдовзі після Скупової маршрут повертає праворуч і спускається з хребта до Угорських скель. Угорські скелі – то величезні каміння, що височіють посеред лісу, створюючи відчуття нереальності. Очі не можуть повірити, що отак раптово між смерек можна наштовхнутись на ледве не інопланетний пейзаж, що зовсім не характерний для цієї місцевості.
Після Угорських Скель маршрут скидає буковим лісом в село Зелене, де й завершується. А вже з села Зелене до села Красник або до Верховини можна дістатись рейсовим автобусом (окрема розвага), таксі або попуткою.
Район походу та приблизний трек
Яку карту обрати
Для проходження цього маршруту ідеально підходить карта «Гринявські та Чивчинські гори», що існує в паперовій і ламінованій версіях. Ламінована живе набагато довше. Всі кольорові маршрути, згадані в описі, позначені відповідними кольорами на карті.
Базовий графік висот і відстаней
Деталізований PDF путівник з GPS-треком
Для цього маршруту ми склали надзвичайно деталізований путівник в PDF фортматі. В його повній версії на вас чекають:
- поради по транспорту;
- повна онлайн-гугл-карта з візуалізацією маршруту і всіма важливими точками;
- покроковий текстовий путівник з порадами по проходженню кожної ділянки;
- детальний графік висот і відстаней з врахуванням важливих точок маршруту;
- скажено деталізований GPS-трек з всіма важливими точками у форматах як для смартфонів, так і для навігаторів;
- наша любов до гір і старання зробити вашу мандрівку якомога комфортнішою.
Вартість путівника – 99 грн. 5 грн з вашої оплати ми переведемо в Фонд Добрих Справ для Карпат. Решту коштів використаємо для розвитку проекту ПроПоходи.

ПроПоходи на Патреоні
Долучайтесь до Команди Патреону, підтримуйте розвиток проекту, отримуйте бонуси і ранній доступ до матеріалів!
#ЗапишітьНаПроПоходи
Для вас ми маємо море промокодів та знижок, які ви можете використати у наших партнерів. На додачу, відсоток від ваших покупок буде перераховано на розвиток нашого проєкту.
Магазини:
- Gorgany – промокод “propohody” = 10% знижки.
- Шамбала – промокод “propohody” = 10% знижки.
- Адреналін (Одеса) – фраза “Запишіть на ПроПоходи” в коментарі до замовлення або сказана касиру в магазині = 10% знижки.
- Naturehike Ukraine – промокод “ProPohody” = 5% знижки.
- Команда Екс – кодова фраза “Запишіть На ПроПоходи” в коментарі до замовлення або касиру в магазині = 10% знижки.
- Saphir.ua – промокод “propohody” = 10% знижки.
- Вершина – без знижки, водночас для нас буде комісія з покупки.
Виробники:
- Ultralight Alternatives – промокод “propohody” = 5% знижки.
- Rock Front – промокод “propohody5” = 5% знижки.
- James Cook – промокод “propohody” = 5% знижки.
- ЇDLO – промокод “2ProP10” = 10% знижки.
- ОбJerky – промокод propohody = 5% знижки.
- Liteway – промокод “propohody” = 5% знижки.
Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.