Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

#ВпершеВГори – це напрямок статей для початківців, покликаний розкрити основні поняття, що існують в туристичному світі, дати відповіді на поширені запитання та розвінчати популярні міфи.

Ця стаття має вберегти від помилок і дати загальні поради мандрівникам, які вирішили придбати свій перший спальний мішок. Якщо після прочитання у вас залишаються запитання – сміливо пишіть їх в коментарях і ми спробуємо допомогти.

Отже, 7 пунктів, що варто врахувати, обираючи спальник:

1. Температурний діапазон спального мішка

Перший логічний крок у виборі спальника – визначення його температурних характеристик. Бо спальники різняться кількістю закладеного в них утеплювача і, відповідно, своїми теплоізоляційними властивостями. Що більше утеплювача, тим краще грітиме спальник. Водночас, він буде об’ємнішим і важчим. Оскільки в поході все спорядження опиниться у вас на плечах, варіант “взяти найтепліший і бути спокійним” не можна назвати вдалим. Плюс, тепліші спальники коштують пропорційно дорожче.

Ідеальний варіант – обирати спальник для кожного окремого випадку, орієнтуючись на найхолоднішу прогнозовану температуру в мандрівці. Однак, ані початківці, ані досвідчені мандрівники, зазвичай, не готові до таких кроків, бо вони вимагають шалених витрат. Тому кожен прагне знайти універсальний варіант, що покриватиме якомога більше випадків. Це цілком розумне рішення, бо краще гроші вкласти в мандрівки, а не витратити все під нуль на спорядження.

Отож, найуніверсальнішим спальником для походів в Карпати в теплий сезон (найпопулярніший запит наших читачів) буде спальник на 0…+5°С. Якщо ви сильніше відчуваєте холод уві сні, беріть на 0С. Не помічаєте холоду – обирайте моделі на +5°С. Влітку в Карпатах температура може легко опуститись до +5°С і це не рідкісні випадки.

Якщо у ваших ближчих планах походи Карпатами навесні і восени, приглядайте так званий “трисезонний” спальник з температурою -5…-8°С. Я б не радив одразу пірнати в трисезонні моделі без необхідності (з розряду “а може колись”), адже вага і об’єм додаткового утеплювача опиниться у вас на спині, і носити її на собі влітку немає сенсу. Можливо, краще придбати його коли дійсно весняний чи осінній похід замайоріє у ваших планах.

Ще один популярний запит – кемпінг біля моря, на який ми радимо брати спальники з температурою +10°С.

Літній спальник Sea To Summit Spark SPI на березі Атлантичного океану

Де шукати ті температури на спальнику

Зазвичай, температурні режими розміщуються на компресійному чохлі і на самому спальному мішку на комірці під блискавкою.

Сьогодні більшість спальників європейських виробників тестуються за стандартом EN 13537 або ISO 23537-1:2016, завдяки чому їх зручно порівнювати між собою. В результаті дослідники отримують приблизні(!) температурні показники, які позначають наступним чином:

  • comfort – температура навколишнього середовища, при якій середньостатистична жінка комфортно спатиме в розслабленій позі, не відчуваючи холоду.
  • limit – температура навколишнього середовища, при якій середньостатистичний чоловік, скрутившись в позу ембріона, не відчуватиме холоду.
  • extreme – температура навколишнього середовища, при якій середньостатистична жінка має шанс вижити, але є велика вірогідність шкоди здоров’ю внаслідок переохолодження.

Таким чином, дівчатам з нормальним відчуттям холоду і хлопцям, що сильніше відчувають холод уві сні (cold sleepers), потрібно дивитись на першу позначку. Хлопцям, що менше схильні до змерзання – на другу. Дівчатам, які мерзнуть більше, варто подумки додавати до цифри comfort ще 4-5 градусів, щоб зрозуміти, за якої температури їм буде комфортно спати в даному спальнику.

Зліва направо: -1°С це температура комфорту (comfort), -8°С – це температуру ліміту (limit), -25°С – це температура екстриму (extreme). Дані отримані за стандартом EN13537

Остання цифра (extreme) є суто довідковою і ні в якому разі не має стати орієнтиром для вибору спального мішка, якщо в поході ви плануєте спати, а не намагатись вижити.

Але пам’ятайте, що ці температури – лише орієнтир. На ваше відчуття тепла/холоду під час сну впливає так багато факторів, що жоден стандарт ані зараз, ані в майбутньому не зможе врахувати всі, бо їх комбінацій – незліченна кількість. Наприклад: коли ви їли і що ви їли, який у вас килимок, у що ви вдягнені, наскільки ваш одяг і спальник вологі, чи дме вітер і який за силою, рівень вологості повітря, який у вас настрій, чи ви у стресі, рівень гідратації організму, особливості перетравлення вашим організмом їжі, з яких матеріалів виготовлений ваш намет і т.д. Тобто фраза “незліченна кількість комбінацій” – це не просто кинуті на вітер слова. Тим не менш, температури, отримані від стандартного тестування – це гарна стартова позиція і добрий орієнтир для порівняння різних спальників.

2. Розмір спальника

Друга по важливості характеристика спального мішка – це розмір. І вона може вщент зіпсувати решту вдало вибраних властивостей.

В індустрії не існує одного стандарту розмірів. Кожен виробник вигадує власну градацію short, regular (medium) та long, розшифровку якої варто підгледіти в описі конкретного спальника. Часом ростовку вказують тризначним числом, що описує максимальний зріст для даної моделі (175, 185, 195).

Спальник Turbat Kuk 350 у версії 2018 року розрахований на користувачів зростом до 185см

Важливо дивитись саме на рекомендований зріст мандрівника, а не на загальну довжину спальника. Бо перший параметр буде на 20-30 см меншим за другий і, орієнтуючись на загальну довжину, можна серйозно промахнутись.

Чому важливо вибрати правильний розмір? Якщо спальник буде замалий, то комфортно виспатись не вийде, бо потрібно буде обирати: або випрямити ноги, або занурити голову і плечі в спальник. Плюс, самі того не бажаючи, ви будете натягувати тканину спальника, яка, в свою чергу, буде перетискати утеплювач, від чого він перестане гріти.

Спальник Sea To Summit Trek TkII у розмірі Regular (рекомендований зріст користувача 185см) виявився для мене замалим – із зростом 188 см я вже добряче натягую матеріал у зоні ніг і стискаю утеплювач

Якщо спальник виявиться завеликим, вам доведеться тягати на собі додаткову вагу – це раз. Плюс, спальник займатиме в рюкзаку більше місця – це два. І в холодні ночі вам буде складніше зігрітись, бо доведеться прогрівати зайвий об’єм повітря – це три.

Для Христини спальник Sea To Summit Flame FmIII виявився занадто широким – його складно прогріти вночі

Якщо ви худорляві, то рекомендовані виробником показники можна обманути на 3-5 см. Тобто при зрості 188 см обрати спальник на 185 і тим зекономити і об’єм, і вагу. Але є виробники, в яких такий варіант не спрацьовує. Тому про цей момент ми завжди згадуємо в оглядах.

Якщо ви повніші за середньо-статистичного мандрівника, будьте готові взяти спальник більшого зросту, бо зі зростом виробник збільшує і об’єм. Однак є моделі спальників, які дбають про нестандартні фігури, наприклад, Sea To Summit Trek. У цього спальника є версія Regular Wide, яка при класичній ростовці 185 см має об’єм розміру Long. До того ж, об’єм розміру Regular може різнитись від виробника до виробника і від моделі до моделі. Той самий Sea To Summit Trek в розмірі Regular буде значно ширшим за свого брата Sea To Summit Spark 2018 (наприклад, у зоні стегон перший має окружність 146 см, а другий – всього 130 см). Тому, в ідеалі, за умови нестандартної фігури, спальник було б добре поміряти в магазині, щоб точно підібрати розмір. Або ж домовитись з продавцем, що поміряєте його в перші кілька днів після покупки і, в разі неспівпадіння, поміняєте розмір на інший.

Для дівчат виробники випускають спеціальні жіночі версії, які мають меншу довжину і мають більшу кількість утеплювача, бо, статистично, дівчата сильніше відчувають холод. Часом, додатковий утеплювач розміщують з наголосом на зональність: хто в ноги, хто на груди, а хто і туди, і туди. Якщо ви дівчина і маєте змогу придбати жіночий спальник – зробіть це, бо тут “жіночий” – не порожнє слово. Якщо ви хлопець, але по зросту вам підходить жіноча модель, подумайте, може варто взяти її? Бо за ті ж гроші і однакову або меншу вагу ви отримаєте більше тепла. 

Spark (ліворуч) і Flame (праворуч) – чоловіча та жіноча версії ультралайт спальників від австралійської компанії Sea To Summit

3. Форма спальника

Базово існують три: кокон (або мумія), ковдра (або прямокутник) і напівковдра (щось середнє між першими двома).

Прямокутні доволі широкі, не сковують рухів, їх можна розкласти вдвоє і зробити велику ковдру. Ця форма вважається комфортнішою через простір, що дозволяє як завгодно крутитись і перевертатись всередині спальника. Прямокутні моделі будуть кращими для кемпінгу, мандрівок на автомобілі та в інших ситуаціях, де вага та об’єм складеного мішка не відіграють важливого значення.

Додатково спальники-ковдри можна поділити на дві частини: з капюшоном і без. Капюшон додає затишку, чистоти і тепла, тому я вважаю його корисним надбанням.

Спальники кокони (або мумії) повторюють обриси тіла людини. Вони завужені в ногах та розширені в плечах. Такий підхід зменшує вагу спальника та його розмір в спакованому вигляді. Також ця форма вважається найефективнішою з точки зору теплозбереження, адже зменшує об’єм повітря, який необхідно прогрівати тілом.

Для походів в гори, де спорядження потрібно нести на собі і пакувати в обмежений простір рюкзака, я щиро раджу обирати спальники-кокони з капюшоном. Якщо прям дуже і дуже хочете вільно крутитись в спальнику уві сні, погляньте на моделі коконів більшої ширини (Sea To Summit Treeline TLI, Sierra Designs Backcountry Bed) або оберіть напівковдру.

Спальник Sea To Summit Treeline (ліворуч) трішки ширший у порівнянні з класичною мумією Sea To Summit Micro McII (праворуч)

Напівковдра. Часом виділяють ще одну форму спальників, яка англійською звучить “semi-rectangular” і є чимось середнім між ковдрою і коконом. Така форма буде також завужена до ніг, але не так сильно, як кокон. Цей варіант може сподобатись тим, хто багато крутиться уві сні, адже він дозволяє перевертатись з боку на бік всередині спальника, не перевертаючи його самого. Напівковдри будуть легшими за ковдри, але все одно важчими, ніж кокони. І кількість повітря всередині них, яку ви маєте прогріти, теж буде більшою.

Спальник-напівковдра Sea To Summit Trek TkII (ліворуч) у порівнянні зі спальником-коконом Sea To Summit Micro McII (праворуч)

4. Утеплювач

О-о-о, через цей момент розбивались сім’ї і руйнувалась дружба. Пух чи синтетика? – одвічне питання про утеплювач спальника в країнах, що були прикриті радянським ковпаком інформаційної ізоляції.

Детально про пух і синтетику ми написали у цій статті і радимо бодай пробігтись по ній поглядом.

Якщо коротко, наша думка проста: кемпінг = синтетика, походи = пух. Втім, сприймайте цю інформацію суто як вектор вдосконалення, а не примус до одномоментного рішення. Чому так? Бо пух вимагає набагато більших стартових інвестицій.

Якщо для вас $250-350 не тяжке питання, обирайте пух і насолоджуйтесь шаленим переліком його переваг.

Якщо ця сума критична для вашого гаманця, подумайте, скільки разів на рік ви плануєте вибиратись в похід. Якщо це траплятимется один-два рази, спиняйтесь на синтетиці. Трохи потерпите її вагу і об’єм, водночас зекономите пару сотень доларів на інше спорядження або на інше хобі.

Якщо в ваших планах ходити в гори частіше, я б вже радив розглянути пух. Вам доведеться викласти за нього кругленьку суму, але в далекоглядній перспективі, навіть суто в питанні інвестицій, це буде вигідніше рішення. Бо за правильного догляду ним насолоджуватимуться ще й ваші діти. А до того, як передати спальник нащадкам ви в кожному поході радітимете, що несете меншу вагу, менший об’єм і зігріваєтесь за долі секунди.  

Пуховий спальник Sea To Summit Spark SpIII з температурою ліміту -8°С у порівнянні з павербанком

Одне лиш уточнення: утеплювач в спальнику не гратиме жодної ролі, якщо ви віддасте за нього останні копійки і сидітимете вдома. Тому думайте, зважуйте і пам’ятайте, що мета – це гори, а не спорядження.

Синтетичні утеплювачі бувають багатьох видів. Більшість з них виготовлені на основі порожнистих волокон. Їх називають холлоуфайбери (hollowfiber).

Синтетичний утеплювач з килимка Exped Synmat HL

Важлива характеристика такого утеплювача – кількість каналів в волокні. Чим більше, тим краще. Розглядати менше 6 на сьогодні не варто. Оптимальне по вазі-об’єму-ціні-температурі рішення – це утеплювач Thermolite Quallo (7 каналів). З ним виробляється сила-силенна спальників за прийнятною ціною. Якщо пробігтись по конкретним моделям, це Trimm Highlander, Trimm Impact, Grifone Trekker, Grifone Biker, Rock Empire Ontario, Rock Empire Cyklotour та ще десятки інших.

Якщо ви прийдете в магазин за пуховим спальником, а замість нього вам пропонуватимуть моделі на Прімалофті (Primaloft), аргументуючи стійкістю до вологи, знайте, що це дуже добрий і дорогий утеплювач, що найближче підібрався до тепло-вагових характеристик пуху. Але, по-перше, до пуху йому і досі далеко, а, по-друге, його вологостійкі переваги ви оціните лише в шалено довгих походах в надзвичайно вологих умовах. Подумайте, скільки разів ви поїдете в подібні мандрівки і сміливо відповідайте на пропозицію “Ні, але дякую”. І термін служби будь-якої синтетики, навіть дуже дорогої, буде суттєво меншим за термін служби доброго пуху.

5. Тканини спальника

Одна з помилок початківців – пошуки спальника для походу з натуральною внутрішньою тканиною, яка б була приємною до шкіри. Якщо мова йде про кемпінг, то такий вибір цілком виправданий. Але для умов гір тканина має гарно компресуватись, мало важити і швидко сохнути. А жодна з натуральних такого робити не вміє. Тому для походів – нейлон або поліестер. Перший легший і компресується краще.

Теж стосується і зовнішньої тканини: якщо стане вибір між нейлоном і поліестером, обирайте нейлон.

В синтетичних спальниках вагова і об’ємна різниця між нейлоном і поліестером буде менш помітною з огляду на вагу і об’єм утеплювача, тому, обираючи синтетику, не зациклюйтесь на цьому.

Армовані тканини (такі, що мають вплетені нитки більшого діаметру) з меншими наслідками переживають розриви. Наявність армування можна відслідкувати по слову RipStop в описі тканини. Але наявність армування – не панацея. Якщо вам дуже подобається обраний спальник, а чарівного слова RipStop ви не знаходите – нічого страшного.

Армування на зовнішній тканині спальника Turbat Kuk 700

DWR-покриття (водовідштовхуюче просочення) зараз наноситься на зовнішню тканину майже всіма виробниками, тому чимось визначним його не можна назвати. Для пухових спальників воно бажане, синтетичні можна брати і без нього.

DWR-покриття на зовнішній тканині спальника Turbat Kuk 350 не дозволяє волозі проникнути всередину волокон

6. Блискавка

Обирайте бічне розташування блискавки, якщо плануєте з’єднувати два спальники між собою (правий і лівий), щоб створити велике ліжко. Це може бути корисним для батьків з малими дітьми або для пар, які хочуть обійматись вночі.

Якщо у вас немає аргументованого бажання з’єднувати спальники, не прив’язуйтесь до бічного розташування блискавки. Натомість обирайте спальник по іншим характеристикам, а блискавка вже як буде: або бічна, або фронтальна, або діагональна. Ці два варіанти будуть значно зручнішими в користуванні, бо з ними відкривання і закривання спальника відбувається більш звичним рухом руки. Та й навпомацки знайти бігунок на такій блискавці набагато легше.

Спальники Turbat Kuk 250 та Turbat Kuk 700 із центральними блискавками

Бажано, щоб основна блискавка мала другий бігунок з протилежного кінця. З його допомогою ви зможете влаштовувати вентиляцію, щоб скидати зайве тепло в спекотні ночі, або взагалі викидати назовні ногу, наче з-під домашньої ковдри.

Блискавки виробника YKK – це своєрідна гарантія якості. Однак в синтетичних спальниках YKK зустрічається рідко, бо коштує дорого. Тому не журіться, якщо в обраній вами моделі виробник менш відомий. Втім, впевніться, що на обраний спальник є гарантія, бо з усіх гарантійних звернень по спальникам 99% стосуються саме блискавки. А заміна блискавки в спальнику за власний кошт – вартісна процедура.

Значок YKK на пулері бігунка

Часом на спальники встановлюють довгу блискавку, що загортається на торець. Або додають другу в зоні ніг. Такі рішення дозволяють розгортати спальник в щось подібне до ковдри. З точки зору ваги ця ідея має зміст лише коли ви їдете в спекотну країну і берете один спальник на двох, щоб просто вкриватись ним. Якщо подібні мандрівки будуть для вас рідкісними, ігноруйте подовжені блискавки і економте вагу.

Завдяки додатковій блискавці в зоні ніг, спальник Sea To Summit Trek можна розгорнути в ковдру

Існують спальники зовсім без блискавок. В них герметизація теплоти відбувається за рахунок вбудованої ковдри. Початківцям такий варіант, мабуть, буде надто сильним кроком вперед. Втім, якщо задумаєтесь про нього, раджу взяти такий на тест в нашому #БанкСпорядження, щоб зрозуміти, чи ваші сподівання співпадають з реальністю. Я дуже люблю Sierra Designs Backcountry Bed і, якщо чесно, для любителів спати на животі, кращого не існує 🙂

Спальник без блискавки Sierra Designs Backcountry Bed

7. Приємні дрібнички

Футбокс – це анатомічно продумане відділення для стоп, завдяки якому стопи не натягують спальник і не стискають утеплювач. Бо стиснутий утеплювач = відсутній утеплювач. Футбокс частіше можна зустріти в пухових спальниках і там його наявність – це сильна перевага. В будь-якому випадку впевніться, аби для ваших стоп було достатньо простору.

Футбокс спальника Sea To Summit Treeline TL1

Внутрішня кишеня – корисна опція для зберігання телефону та іншої дрібної електроніки в холодну погоду. Але її наявність чи присутність не має стати вирішальним фактором у виборі спальника. Є – добре, ні – то ні. Якщо ви купуєте спальник в фізичному магазині, то, про всяк, переконайтесь, що розміру кишені достатньо для вашого смартфону, і вона не з’їжджає на шию чи обличчя, коли ви застібаєте спальник.

Кишеня спальника Turbat Kuk 350

Плечовий комірець, зазвичай додають в моделі, що розраховані на температуру нижче нуля. Тому не хвилюйтесь, якщо ви не знайшли цієї деталі в літньому варіанті похідного ліжка: він там просто не потрібний. Якщо ви cold sleeper, шукайте комірець з затяжкою. Він ефективніше стримуватиме тепло.

Об’ємний комірець у зимовому спальнику Tubat Kuk 700

В цьому переліку вказані далеко не всі особливості спальників, якими цікавляться досвідчені туристи. Але для новачків і цей список є доволі масштабним. Його цілком вистачить, щоб вдало обрати своє перше похідне ліжко. А якщо у вас лишились питання без відповіді, запрошую до коментарів.

Обов’язково прочитайте статтю “Чому теплий спальник не гріє?”. Вона добре роз’яснює ще одну велику помилку початківців при підборі спорядження для сну. І будьте активними, гори чекають.

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Чому теплий спальник не гріє? Спальна система, R-value і все таке
Гігієна в поході. WC, душ та кілька слів для дівчат
Як зігрітись в спальнику? Кілька порад з утеплення
Початківцям. Переваги інтегрованих систем для приготування їжі
#ВпершеВГори. Трішки про квілти

ПроПоходи на Патреоні

Долучайтесь до Команди Патреону, підтримуйте розвиток проекту, отримуйте бонуси і ранній доступ до матеріалів!

#ЗапишітьНаПроПоходи

Купуєте в наших партнерів – допомагаєте ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.