Ідейний натхненник блогу ПроПоходи. В спорті відколи себе пам’ятає. В горах – трішки менше. Родом з Тернополя, живе і працює в Києві. Обожнює гори, каяки і білу воду, незабутні заходи сонця, і майже завжди просипає світанки.

Моя перша спальна система складалась з теплого спальника, який я використовувала у всі сезони, та іжевського килимка. Логічно, що влітку з таким комплектом було спекотно, бо ж спальник зимовий. А от чому так холодно було взимку – я не підозрювала.

Як виявилось, поняття “спальна система” з’явилось в світі аутдору не просто так. Правильний підбір та поєднання її частин як раз і відповідає за теплий і комфортний сон мандрівника.

В мережі можна знайти багато описів складових спальної системи, та для себе я виділила два варіанти: базовий та розширений. До базового відносять лише 2 елементи. Перший – це спальник або квілт, тобто те, що утеплює тіло зверху та з боків. Другий елемент – це килимок, що захищає від втрат тепла знизу.

Розширений включає в себе все, що хоч трішки може вплинути на тепло і комфорт сну (укриття: тент, намет, біві; аксесуари: подушка, простирадло; і т.д.). Але сьогодні, щоб розібратись з поставленим питанням, нам буде достатньо знань і про базовий набір.

Мабуть, кожен, хто збирається в похід навіть вперше, усвідомлює, що спальники вибираються за температурою. Це видається дуже логічним твердженням. А вже на килимок туристи-новачки (і не тільки новачки) звертають менше уваги. Часто він сприймається, як просто підстилка, захист від брудної землі чи вологи, але точно не як єдиний шар утеплювача під тілом.

Чому знизу не гріє спальник? Бо будь-який спальник зігріває за рахунок повітря, яке стримує утеплювач. Коли ж ви лягаєте в спальник, тіло стискає утеплювач і виганяє з нього все повітря, яке б мало зігрівати спину.

Саме тому, яким би теплим не був ваш спальник, єдиним бар’єром для тепла, яке намагається втекти від вас в землю, є лише килимок. Якщо він недостатньо протистоїть втратам тепла, воно тікатиме в землю, доки його кількість не збалансується. Тобто, або доки ви не нагрієте землю під собою, або не охолонете самі.

Згадайте, як ви останній раз спали в холодну погоду на іжевському карематі. Гарантую, що ви неодноразово крутились вночі, щоб зігріти спальником охолоджені від килимка частини тіла. Звідси і переривчастий сон, і недосипання, і накопичення втоми, і настрій не дуже, і…

Саме тому все частіше говорять про спальники і килимки як про частини, що утворюють одне ціле – спальну систему. І ці частини мають відповідати одна одній.

З вибором спальника, зазвичай, проблем не виникає. Майже на кожному ви можете побачити рекомендовані температурні характеристики, отримані за стандартом EN13537. Хоча існує багато факторів, що впливають на ваше відчуття тепла, та, все ж, за даними на спальнику можна зорієнтуватись, чи підходить він для умов вашого походу.

А як вибрати достатньо теплий килимок? Перш за все, подивіться на показник теплоспротиву, R-value.

Чим він вище, тим більше килимок перешкоджає втраті тепла. Для звичайного пінного килимка, типу іжевки, R-value = 1. Цього достатньо для комфортного сну влітку у теплу ніч. Для демісезонних походів і для літніх походів в прохолодніші країни (Швеція, Норвегія, Ісландія), де температура вночі буде близько 0℃, комфортний сон забезпечать килимки з показником R-value = 3 і більше. Наприклад, ми користувались такими: Therm-a-rest X-lite (R-value 3,2), Exped Synmat HL (R-value 3,3), Sea To Summit UltraLight Insulated (R-value 3,3).

Для мінусових температур варто брати килимки із ще більшим показником показником теплоспротиву. Як рекомендують виробники, не менше 4. Хоча, якщо звичайний пінний килимок – єдине, на чому вам доводилось спати, то навіть на килимку з R-value 3,3 при мінусовій температурі ви вже почуватиметесь суттєво краще. Якщо не вірите, візьміть у наступну мандрівку один із наших килимків з Банку Спорядження і переконайтесь самостійно.

Варто зазначити, що R-value – показник, що не має єдиного стандарту вимірювання для туристичних килимків. Деякі виробники дійсно тестують килимки, дехто пише R-value “на око”. Тому немає гарантії, що 3,5 у виробника А буде точно краще ізолювати, ніж 3,2 у виробника Б. Але, в загальному, R-value дає можливість визначити сезонність килимка, а цього для туристів достатньо.

І, на відміну від температурних показників спальника, R-value дає можливість вирахувати результативний показник теплоізоляції килимків, якщо скласти їх один на інший. Для цього потрібно лише додати значення R-value. Наприклад, поклавши на пінний килимок із R-value 2,6, надувний з R-value 3,3, в сумі ми отримаємо комбінацію із показником теплоспротиву 5,9. А це вже крутий варіант для зимового походу.

Зі спальниками такий фокус не вийде, бо взявши спальник на -5 і вставивши його в спальник на -10 ми точно не отримаємо спальник на -15. Там схема набагато складніша.

Без якісного відпочинку важко відчути задоволення від походу. А завдання спальної системи як раз забезпечити вам тепло і комфорт для повноцінного відновлення сил вночі. І спальник, і килимок мають розцінюватись як рівноправні складові спальної системи. І, пам’ятайте, що нестача теплоізоляції однієї складової не може бути компенсована надлишком іншої. Тому вибирайте і спальник, і килимок відповідно до умов походу і спіть міцно!

А Антон зняв кльове відео на цю ж тему. І ми наполягаємо, щоб ви підписались на наш канал на YouTube 🙂

*Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.