Ідейний натхненник блогу ПроПоходи. В спорті відколи себе пам’ятає. В горах – трішки менше. Родом з Тернополя, живе і працює в Києві. Обожнює гори, каяки і білу воду, незабутні заходи сонця, і майже завжди просипає світанки.

Антон завжди багато та із захватом розказував про свої Black Diamond Distance Carbon Z – надлегкі, компактні, зручні.

Та мені не вірилось, що можуть бути зручними палиці, у яких навіть на сантиметр не можна відрегулювати висоту. Адже гірський рельєф постійно цього вимагає.

З часом я помітила те, про що Антон неодноразово говорив, аргументуючи переваги фіксів: раз відрегулювавши висоту телескопічних палиць ще на початку маршруту, я рідко змінюю її протягом мандрівки. Зазвичай просто перехоплюю палицю нижче руків’я на підйомі, або ж спираюсь на неї під час спуску. А це значило, що я таки не користуюсь єдиною перевагою телескопів, водночас, постійно ношу з собою більше десятка зайвих сантиметрів алюмінієвої трубки.

Для мене, як людини, що вагається, чи брати зайву пару шкарпеток у похід, це усвідомлення спонукало подивитись в бік палиць фіксованої довжини.

Без жодних обмежень у виборі я, все ж, не взяла карбонові палиці. У мене немає упереджень стосовно вуглепластику, та природна незграбність змусила спинитись на чомусь менш вибагливому у використанні. І ось у моїх руках ультралегкі алюмінієві палиці Black Diamond Distance Z довжиною 110 см та вагою лише 350 грамів (навіть не порівняти з 585 г, скільки важили мої Fjord Nansen Gravel).

Алюміній хоч і важчий за карбон, водночас, менш вразливий при поперечному навантаженні. І, на відміну від карбону, не зменшує міцності в місцях подряпин.

На упаковці, окрім звичних застережень, виробник подає рекомендації з вибору висоти палиць та розмірну таблицю.

Якщо ви не знаєте, якої довжини палиці вам потрібні, виміряйте відстань від зігнутої під прямим кутом руки до підлоги і не забудьте додати ширину долоні.

Black Diamond Distance Z доступні у чотирьох розмірах із кроком в 10 см, при цьому вага пари щоразу зростає лише на десять грамів: 100 сантиметрові важать 340г, 110 см – 350г, 120 см – 360г, 130 – 370г.

Якщо ви ставите в телескопічних палицях довжину більше 130 см, фікси від Black Diamond вам, нажаль, не підійдуть. У цьому випадку можна придивитись до Leki. Вони використовують менший крок – всього 5 см та мають модель фіксованих палиць максимальною довжиною 140 см. Щоправда, вага цих палиць значно більша. Приміром, пара найлегших Micro Vario Carbon тягне на 458 грамів, що вбиває вагову перевагу фіксів:)

У складеному вигляді довжина палиць Black Diamond Distance Z 110 становить 36 см! Це супер компактно! На фото нижче мої Black Diamond Distance Z 110 в порівнянні з антоновими Black Diamond Distance Carbon Z 130 та телескопічними Black Diamond Trail Pro Women’s.

Завдяки такій довжині палиці не потребують спеціальних систем кріплення на рюкзаку – вони легко пакуються всередину наплічника або в бокову кишеню. В системі Stow-on-the-go, яку використовує Osprey у своїх рюкзаках, палиці можна зачепити лише за верхнє кріплення. І, з огляду на їх вагу, цього буде абсолютно достатньо.

Black Diamond Distance Z складаються із чотирьох секцій, одна з яких захована в руків’ї палиці, а інші три з’єднані між собою за допомогою кевларового шнура. Кожна секція впирається в іншу, тому випадкове складання палиці під час використання виключене.

Шнур заховано у пластичний кожух, що захищає його від передчасного зносу.  

З іншого боку, блакитна деталь полегшує розкладання палиць, спрямовуючи секції одна до одної. Навіть якщо під час розкладання тримати палицю під кутом, операція завершиться успішно.

Для розкладання достатньо тримати руків’я в одній руці, а іншою витягти з-під нього наступну секцію. Коли почуєте “клац” і побачите під руків’ям металеву кнопку – палиця готова до походу.

Знайте, що від активного використання кевларовий шнур з часом розтягується. Це помітно по невеликій хитавиці між верхніми секціями. Виправляється ситуація елементарно за допомогою регулятора натягу, що схований між нижніми секціями палиці.

В розкладеній палиці якнайдалі витягніть нижню секцію, доки назовні не покажеться пластикова деталь. Беріть її за обидва кінці і крутіть за годинниковою стрілкою щоб натягнути шнур, або проти – щоб послабити.

Після регулювання обов’язково перевірте, чи добре розкладаються палиці. Якщо розкласти не вдається – шнур натягнутий надто сильно.

Як і в карбоновій версії, руків’я у Black Diamond Distance Z виконане з EVA піни, що, на мою думку, є одним із найкращих матеріалів для цього застосування.

Вона приємна на дотик, чудово вбирає піт у спекотну погоду та утримує тепло в холод. Додаткове рифлення на руків’ї зменшує вагу і сприяє кращій вентиляції.

Подовжене руків’я з нижнім перехватом дозволяє комфортно використовувати палиці на підйомах. У даній моделі він коротший, ніж на телескопічних палицях. Напевно, це теж пов’язано з бажанням виробника зменшити вагу. Для прикладу, нижній перехват у палицях Black Diamond Trail Pro Women’s у порівнянні з Distance Z.

За моїм досвідом, найзручніше користуватись нижнім перехватом, розташовуючи виступ руків’я між вказівним та середнім пальцями.

Темляки палиць також максимально полегшені: м’які смуги по краям зі смугою нейлонової сітки між ними. Їх довжину елементарно і швидко регулювати за допомогою липучки. 

За потреби їх можна зняти. Для цього знадобиться викрутка або ніж.

На кожному темляку є позначки R або L, що вказують яку палицю краще тримати в правій руці, а яку – в лівій. Хоча руків’я і не відрізняються формою, та темляки простіше і комфортніше регулювати, якщо слідувати задумці виробника.

Black Diamond Distance Z – трисезонні палиці, оскільки їх кільця незнімні, тобто немає можливості замінити їх на снігові. 

Кожне кільце має невелику виїмку, що кріпити палиці у складеному стані.

Якщо ви хочете обрати для себе фікси із змінними кільцями, придивіться до серії Alpine у Black Diamond.

Бруд чи пісок можуть пошкодити місця з’єднань секцій, якщо потраплять всередину палиці. Щоб запобігти цьому, достатньо розкласти палиці після походу і промити їх під струменем води. Після чого залишити в розкладеному вигляді для висихання.

Виробник не радить використовувати мило для очищення ручок та темляків. Лише холодну воду. Чому? Маю здогадки, що мило може забити пори EVA піни, через що вона перестане добре вбирати піт.

Незважаючи на малу вагу та компактність, Black Diamond Distance Z доволі витривалі. Під час походу Карійською стежкою вони переживали багато пригод через особливості маршруту (дрібна сипуха на похилих стежках, кущі, складні спуски). Найнебезпечніша з них трапилась через незграбність: я впала на палицю, яка лежала впоперек заглибленої в грунт стежки. Палиця спружинила і відскочила, та, на щастя, не деформувалась. Звісно, це одиничний і непоказовий випадок, який, до того ж, не варто повторювати. Та ми чекали щонайменше невеликої тріщини в місцях з’єднань. Але ні, поки що – без пошкоджень.

Та й якщо в Антона карбон досі живий, за свій алюміній я переживаю менше.

До основної комплектації входить ремінець з липучкою, що тримає палиці в зібраному стані. В кишеньці на тому ремінці можна знайти змінні наконечники.

В комплекті до палиць виробник надає наконечники двох типів – гумові, що підійдуть для асфальту та пересічної місцевості, та карбідо-вольфрамові, які будуть кращими для використання в горах. Початково на палицях встановлені гумові, тому перед першим походом проведіть заміну.

Замінити наконечники в нових палицях без використання пласкогубців доволі непросто, тому подбайте про це ще вдома, перед мандрівкою. Так само, я раджу знімати гострі металеві наконечники, якщо ви зібрались взяти палиці в ручний багаж на борт літака.

А ще, швидше за все, ви станете єдиним користувачем цих палиць. Оскільки їх потрібно підбирати під власний зріст, вам не вдасться позичити їх друзям чи родичам, як це могло б бути, наприклад, з телескопами. Чи перевага це, чи недолік – вирішувати вам 🙂

Висновки. Користуватись палицями фіксованої довжини дуже зручно. Всі упередження щодо неможливості зміни розміру зникають після перших підйомів та спусків. Вони легкі, непомітні в рюкзаку, ідеальні для ручної поклажі та супершвидко розкладаються і складаються. Рада, що Антон таки переконав мене спробувати фікси в мандрівці. 

Та будьте уважні, якщо ваш намет чи тент встановлюється на трекінгові палиці. Для більшості подібних моделей палиці фіксованої довжини не підійдуть.

*Якщо фікси вам зовсім не підходять, але бажання мати легкі і компактні палиці є, погляньте на Black Diamond Distance FLZ (а не Z). Це палиці, в яких верхня секція може зміщуватись на 20 см. Регулюється зручним і швидким замком FlickLock.

Переваги: компактність у складеному вигляді, що дозволяє брати палиці в ручний багаж; легкість складання-розкладання; простота в догляді; дві пари змінних наконечників у комплекті; приємне руків’я; надзвичайно мала вага.

Недоліки: обмежена сезонність, бо кільця незмінні; максимальна довжина палиць 130 см.

Відгуки читачів про це спорядження:

Ось що про палиці Black Diamond Distance Z пишуть ті, хто ними вже скористався:

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Телескопічні трекінгові палиці. Black Diamond Trail та Trail Pro + Women’s. Огляд і порівняння
Обережно, карбон? Огляд трекінгових палиць Black Diamond Distance Carbon Z
Трекінгові палиці. Які краще: телескопічні чи фіксованої довжини?

Де купити, вдячність і підтримка

Купуєте в наших партнерів – підтримуєте автора і ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.