Ідейний натхненник блогу ПроПоходи. В спорті відколи себе пам’ятає. В горах – трішки менше. Родом з Тернополя, живе і працює в Києві. Обожнює гори, каяки і білу воду, незабутні заходи сонця, і майже завжди просипає світанки.

Складність: ●●●●●
Тривалість: 2-4 дні; 44,3 км.
Маршрут: село Шибене – село Буркут – полонина Прелучний – гора Боршутин (1570 м) – полонина Старостая – гора Велика Будийовська (1678 м) – гора Чивчин (1766 м) – гора Чолакін (1468) – полонина Мількова – урочище Альбин – гора Баба Лудова (1582 м) – полонина Озірний – полонина Михайлова – полонина Луковиці – урочище Чемеровате – село Шибене.

Зміст

[Опис і фото]
[Район походу та приблизний трек]
[Яку карту обрати]
[Базовий графік висот і відстаней]
[Деталізований путівник з GPS-треком]

Важливо! У путівниках українськими Карпатами ми намагаємось надати максимально деталізовану інформацію про маршрут. Однак, через постійну дію природних та антропогенних факторів, ми не гарантуємо її абсолютну достовірність. Ми не несемо відповідальності за успішне або неуспішне проходження вами маршруту та за будь-яку шкоду вашому життю і здоров’ю, що викликана використанням цього путівника. Зважайте на свої сили, досвід, знання та прогноз погоди. Користуйтесь здоровим глуздом. Повідомте своїх друзів чи рідних про маршрут, яким збираєтесь йти. Використовуйте взуття, відповідне до покриття на маршруті та погодних умов. Подбайте про захист від дощу, теплий одяг, головний убір, сонцезахисний крем, їжу та достатній запас води. Пам’ятайте, що джерела часом пересихають. Після опадів на маршруті можуть траплятись ділянки із слизьким ґрунтом, будьте уважними і користуйтесь трекінговими палицями. Подбайте про достатній заряд засобів зв’язку та навігації і способи його відновлення.

Увага! Маршрут #19 НЕ призначений для новачків. Велика ділянка маршруту проходить в зонах без мобільного покриття та із ускладненим орієнтуванням. Частина маршруту проходить через важкопрохідні завали. Проходячи ці ділянки завжди будьте максимально уважними. Також при подоланні маршруту потрібно кілька разів проходити вбрід гірську річку. Слідкуйте за рівнем води та швидкістю течії, щоб бути певним, що ви втримаєтесь на ногах і зможете перейти річку. Оскільки висоту води неможливо передбачити, будьте готовими що при її непрохідному рівні в цілях безпеки вам краще повертатись назад. Майте напоготові аптечку та вмійте нею користуватись, щоб за потреби могти надати собі першу допомогу і дістатись до зони із мобільним покриттям.

Увага! Частина маршруту #19 проходить відкритим хребтом. Уникайте перебування на відкритій місцевості в грози. Перевіряйте прогноз погоди і знайте, як реагувати на наближення грози.

Увага! Частина маршруту #19 проходить прикордонною територією. Подбайте про оформлення дозволу на проходження маршруту перед мандрівкою.

Відео з походу

Опис маршруту

Близько року ми зважували всі “за” і “проти” публікації цього маршруту. 

З одного боку, він абсолютно не складний в плані фізичних навантажень: за нашим рейтингом ми б дали йому максимум дві зірки складності з п’яти. Ще й точки початку і кінця цього маршруту знаходяться на відстані лише 6 км, тобто його цілком можна вважати кільцевим, що сподобається мандрівникам з автівками. Плюс, маршрут проходить безлюдною частиною Карпат, вдалечині від цивілізації, тому якнайкраще дозволить відключитись від буденності, відпочити від галасу і захопитись природою. І, само собою, гірські краєвиди тут надзвичайно мальовничі. 

З іншого боку, велика його частина – дика, маловідвідувана, і на ній відсутнє мобільне покриття. Водночас, нитка маршруту передбачає кілька бродів через гірську річку, поведінка якої може швидко змінитись через опади в її басейні: дощ протягом дня буде поливати сусідній хребет, а ввечері ви впретесь в бурхливий сірий потік, спроба форсування якого може коштувати вам життя. І, на додачу, частина маршруту опинилась під вітровалами, що значно ускладнили орієнтування і збільшили ризик отримання травм. 

Врешті-решт, прийшло розуміння, що наші путівники читають не лише початківці, яким ми б не радили обирати цей маршрут без досвідченого супроводу, а й загартовані мандрівники, які шукають нових ідей для наступних вилазок. Тому путівнику даємо зелене світло, втім ставимо максимальну складність, в п’ять зірочок, щоб ще раз нагадати про небезпеки, які чекатимуть туристів на шляху.

Чивчини – один з найвіддаленіших та найменш відвідуваних районів Карпат. Багато тутешніх стежок на онлайн мапах навіть немає. Про маркування взагалі мови не йде – за усю мандрівку ми бачили лише одну позначку, але й вона не відповідала кольору маршруту на карті.

Маршрут починається у невеличкому селі Буркут, що славиться своїм мінеральним джерелом. На сьогодні тут залишилось кілька обжитих хат, одна з яких є одночасно і магазином, і готелем, і кафе.

Підйом з Буркута хоча і змушує добряче напружити ваші м’язи ледь не з перших метрів стежки, водночас швидко виводить на відкриті галявини із захопливими краєвидами на сусідні хребти та вершини.

Звідси і далі на вас чекатимуть плантації чорниць та чарівний іван-чай, що росте обабіч доріг.

Невдовзі дорога виведе вас до лінії кордону між Україною та Румунією, де до Євросоюзу – кілька кроків.

Поворот дороги ліворуч – і ви на полонині Старостая, із сучасною колибою, потужним джерелом і чудовою галявиною для ночівлі неподалік.

А швидким мандрівникам, що запланували подолати весь маршрут за два дні, сподобається пробіжка вздовж кордону через вершину Боршутин, яка допоможе скоротити шлях і уникнути зайвих перепадів висот. 

Гора Велика Будийовська (Будичевська) змусить ваші м’язи знову напружитись на кільканадцять хвилин, а навзаєм подарує нову порцію краєвидів. В безхмарні дні з доброю видимістю звідси можна розгледіти залишки РСЛ Памір.

Пробіжка по лісовій грунтовці з парою підйомів і спусків – і ви біля підніжжя Чивчина – найвищої вершини в околицях.

Чивчин може похвалитись і розкішними краєвидами на 360° з його вершини, де, до речі, можна влаштувати відпочинок і перекус на зручних лавочках; і прегарним східним траверсом, що відкриває панораму кам’яних виходів на схилі гори.

Після Чивчина починається найскладніша ділянка маршруту – спуск в долину річки Чорний Черемош. Через постійні завали рух тут надзвичайно ускладнений. Стежка губиться під деревами, тому повсякчасне відслідковування треку – справа номер один. Дану ділянку маршруту потрібно проходити особливо уважно – у випадку травми чи настання нещасного випадку викликати рятувальників буде неможливо через відсутність зв’язку.

Після спуску вас чекатиме ще одна пригода – прогулянка руслом гірської річки. Адже дороги і стежки, які існували тут колись, вода встигла зруйнувати. І єдиний шлях далі – сама річка.

Врешті решт, ви дістанетесь до затишного місця для ночівлі поруч з будинком працівників нацпарку. 

Наступного дня маршрут вестиме вздовж річки Чорний Черемош до ще одного мінерального джерела Буркут.

Далі непримітна стежка поверне в ліс і почнеться підйом на полонину Масний Присліп.

Звідси, якщо бажаєте, можна пробігтись на гору Баба Лудова.

Після полонини Масний Присліп дорога приведе на полонину Озірний. А за нею – на полонину Луковиці.

З полонини відкриваються масштабні краєвиди на Чорногірський хребет і його крайню високу вершину, гору Піп Іван Чорногірський з руїнами обсерваторії, над відновленням якої зараз ведеться робота. 

З Луковиці дорога пірне в ліс і вийде з нього вже у селі Шибене, де і завершиться маршрут.

Район походу і приблизний трек

Яку карту обрати

Для проходження цього маршруту ідеально підходить карта “Мармароси”, що існує в паперовій і ламінованій версіях. Ламінована живе набагато довше.

Базовий графік висот і відстаней

Деталізований PDF путівник з GPS-треком

Для цього маршруту ми склали надзвичайно деталізований путівник в PDF форматі. В його повній версії на вас чекають:

  • поради по транспорту;
  • повна онлайн-гугл-карта з візуалізацією маршруту і всіма важливими точками;
  • покроковий текстовий путівник з порадами по проходженню кожної ділянки;
  • детальний графік висот і відстаней з врахуванням важливих точок маршруту;
  • скажено деталізований GPS-трек з всіма важливими точками у форматах як для смартфонів, так і для навігаторів;
  • наша любов до гір і старання зробити вашу мандрівку якомога комфортнішою.

Вартість путівника – 99 грн. 5 грн з вашої оплати ми переведемо в Фонд Добрих Справ для Карпат. Решту коштів використаємо для розвитку проекту ПроПоходи.

ПроПоходи на Патреоні

Долучайтесь до Команди Патреону, підтримуйте розвиток проекту, отримуйте бонуси і ранній доступ до матеріалів!

#ЗапишітьНаПроПоходи

Купуєте в наших партнерів – допомагаєте ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

  • Інтернет-магазин Вершина – з вашої покупки через зазначене посилання ПроПоходи отримає комісію від магазину.
  • Інтернет-магазин Gorgany – з вашої покупки через зазначене посилання ПроПоходи отримає комісію від магазину.
  • Фізичні магазини мережі Gorgany – скажіть на касі “Запишіть на ПроПоходи”, щоб зарахувати нам комісію від вашої покупки.
  • Інтернет магазин Команда Екс – вкажіть “Запишіть на ПроПоходи” в коментарі до замовлення, щоб отримати 10% знижки на неакційні товари і зарахувати покупку на нас.
  • Фізичні магазини мережі Команда Екс – скажіть на касі “Запишіть на ПроПоходи”, щоб отримати 10% знижки на неакційні товари і зарахувати покупку на нас.
  • Магазин Шамбала – промокод “propohody” надає вам 10% знижки на неакційні товари, і з вашої покупки через зазначене посилання ПроПоходи отримує комісію від магазину.
  • Магазин Decathlon – промокод “propohody” надає вам 10% знижки на бренди Quechua i Forclaz в інтернет-магазині decathlon.ua і в фізичних магазинах Decathlon в Києві
  • Liteway – промокод “propohody” надасть вам знижку 5%, а ПроПоходи отримає комісію від магазину.
  • Ultralight Alternatives – кодова фраза “Запишіть на ПроПоходи” в коментарі до замовлення надає вам 5% знижки на весь асортимент виробника.
  • Магазин спорядження Naturehike – промокод “ProPohody” надасть знижку 5% зареєстрованим покупцям, а ПроПоходи отримає комісію від магазину.
  • James Cook – промокод “propohody” надасть вам знижку 5%, а ПроПоходи отримає комісію від магазину.
  • ЇDLO – промокод “2ProP10” надасть вам знижку 10%, а ПроПоходи отримає комісію від магазину.

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.