Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Асортимент полегшених наметів в Україні росте з року в рік. З’являються нові моделі у вже представлених виробників і, що не менш цікаво, на ринок заходять нові бренди.

Сьогодні мова піде про намет, який з’явився в магазинах навесні 2016 року з офіційною появою в Україні швейцарського бренду Exped.

Раніше я зустрічався наметами Exped на виставках спорядження за кордоном. Найбільше вони дивували унікальними рішеннями стандартних потреб. Для прикладу, замінити пластикову планку, що утримує петлю з відкритими дверима спальні, на гачок.

На перший погляд, жодної різниці. Але ні! Тепер можна відкривати і закривати двері і в темряві, і сонним, і замерзлими пальцями, і за всіх умов одночасно. І не треба вишукувати шлях, яким закрутилася в петлю пластикова планка, чи намагатися знайти правильний кінець мотузки, щоб розв’язати вузол. І таких дрібничок доволі багато.

Тому, коли постало питання, який намет брати з собою на Тенеріфе, я вирішив спинити вибір на саме на Exped. З-поміж всього асортименту швейцарців найбільше по параметрам мені сподобалась модель Exped Mira II HL.

Це двомісний двотамбурний намет, умовно вільностоячої конструкції, що важить лише 1532 г. А після того, як були викладені кілочки (на борт літаків їх брати не можна) і зайві вітрові відтяжки з ремкомплектом, вага намету впала до 1391 г. Хіба не чудово? Це, повторю, з двома тамбурами і двома входами.

Я називаю його умовно вільностоячим, бо для отримання максимального корисного об’єму його таки потрібно розтягнути. Оскільки каркас в ногах спирається лише по центру торця і не розходиться в кути.

Незважаючи на це, Exped в каталозі безсовісно іменує його Free Standing, вважаючи, що така картина заслуговує на це почесне звання.

Насправді, це іронія, оскільки будь-який намет потрібно розтягувати на випадок вітряної чи дощової погоди, тому максимального простору, так чи інакше, досягти доведеться. Якщо ж ви будете ночувати за теплих і спокійних умов, де з абсолютно Free Standing конструкції можна поставити лиш спальню і лишити її без кріплення, нічого страшного не трапиться і з Mira II HL. Стеля на вас не впаде, а якщо до спальнику чи спорядження в ногах буде дотикатися тент – ви того не відчуєте.

Так як ми вже згадали про кілочки і вітрові відтяжки з ремкомплектом, які я вирішив залишити вдома, давайте подивимось на них, щоб не повертатися до цих моментів далі.

Кілочки для намету – з алюмінієвого сплаву фірми DAC. Ніхто не знає складників цього казкового сплаву, але, на сьогоднішній день, DAC може похвалитись найкрутішим співвідношенням ваги виробу до його надійності. Вага одного такого кілочка 11,5 грамів. В комплекті – 8 штук.

Тут, як не дивно, я дам пораду взяти приклад з українського бренду Turbat і дов’язати на кожен кілочок петельку зі шнура, за яку його можна легко витягнути з землі. Отвори в кілочках саме для цього вже передбачені виробником.

Ідентичними кілочками, за виключенням золотистої анодації, комплектувався мій найлегший намет, GoLite Imogene UL2. І саме цю форму кілків я вважаю найвдалішою для трисезонного намету.

Вітрові відтяжки намету Exped Mira II HL – це мініатюрні витвори мистецтва. Кожна відтяжка зберігається в окремому мішечку помаранчевого кольору з міцної нейлонової сітки.

На встановленій відтяжці мішечок грає роль прапорця, що сигналізує про наявність перешкоди на шляху.

З одного кінця відтяжки – подвійний гачок фірми Duraflex, що вчіпається за петлю на наметі. Точно такі гачки Osprey ставить для кріплення верхнього клапану в моделях рюкзаків Exos. Форма гачка виключає будь-яке незаплановане від’єднання.

З іншої сторони – пластиковий затискач фірми Nifco з петлею для кілочка. Принцип роботи затискачу надзвичайно простий: пластикова планка, яку огортає шнур, за наявності натягу, намертво притискає його до корпусу затискача.

Створити потрібний натяг елементарно: достатньо потягнути за вільний кінець шнура. Кожна відтяжка важить 10 грамів. В комплекті – 2 штуки.

Ремкомплект намету містить патрубок для ремонту дуг і по одній латці розміром 15х15 см для кожної тканини намету. Причому, латки для тенту і підлоги мають клеєвий шар. Для тканин спальні і сітки, за рекомендаціями Exped, варто використовувати поліуретановий клей McNett SeamGrip.

Все перераховане разом з кілочками і вітровими відтяжками зберігається в меншому відділенні додаткового чохла. Більша частина того ж чохла розрахована на каркас намету.

Каркас, як і кілочки, виробництва DAC, а саме Featherlite NSL Green. Це найкрутіше і найекологічніше, що можна мати з анодованих алюмінієвих сплавів. Суперлегкий і супернадійний. Повздовжня і поперечні дуги мають діаметр 9 мм. Та, що формує арку в голові намету – 8,5 мм.

Кожна дуга кодована кольором, що підказує, в який саме рукав спальні і точку на футпринті слід монтувати дану частину каркасу.

Загалом, кольорового кодування і зручних підказок в Exped Mira II HL – на кожному кроці. Що робить встановлення намету надзвичайно простою процедурою, навіть для початківців.

Наприклад, рукава намету не тільки підказують, для якої дуги призначений кожен з них, але й номерами сповіщають про послідовність монтажу дуг. Як бачите, спершу заправляється повздовжня дуга, далі – арка над головою і, насамкінець, перекладина даху.

Зверніть увагу на спосіб кріплення перекладини. Стропу, що утримує її, оснастили трищілинною пряжкою. Цей рішення дозволило значно полегшити монтаж. Спокійно вставляємо кінець дуги в кишеню на стропі і тягнемо її за інший кінець, вибираючи потрібний натяг.

Аби спальня набула завершеної форми, її потрібно розтягнути і зафіксувати кілками. Для цього на кожному куті передбачена полегшена пряжка зі шнуром. Вставляємо кілок в петлю на шнурі, втикаємо в землю і тягнемо за вільний кінець шнура, щоб додатково відрегулювати натяг спальні. Для безпеки нічного пересування поруч з наметом, шнур оснащений світловідбиваючими вставками.

Рукави на спальні, в які монтується каркас, – це один з вау-елементів конструкції.

По-перше, відтепер не потрібно бігати навколо намету і ловити неслухняні дуги. Достатньо пропхати кожну в рукав з кольоровою міткою і з того ж боку зафіксувати її в люверс на стропі. А на протилежному боці дуга зафіксується самостійно. Без жодної допомоги.

Тобто встановити намет Exped Mira II HL самому, навіть за несприятливої погоди, можна набагато швидше, ніж звичні хабові конструкції чи черепашки. А супутник в цей час вже може займатись готуванням вечері.

По-друге, через те, що рукав сприймає і передає навантаження рівномірно по всій довжині шва, вітростійкість намету значно покращується. Це було для мене не очевидним, доки ми не потрапили на дві ночі у штормовий вітер на одній зі стоянок на Тенеріфе. Нагадаю, в нас, навіть, не було кілків, намет розтягували шматками лави. І він вистояв, не зазнавши пошкоджень.

Арка, яку формує помаранчева дуга, відповідає за збільшення простору в голові намету. Вона підіймає стінку вертикально вгору. Тому, навіть, за дуже вітряної погоди, на обличчя туристам не звисає стеля.

Габарити спальні наступні: ширина 125, довжина 215, висота 108 см. На практиці – це вдосталь місця для двох туристів, навіть, якщо обидва матимуть надувні килимки розміру Large. На фото – килимки розміру Regular.

Щодо положення “сидячи”, то є одна особливість. Форма намету – несиметрична. Тому зі сторони голови місця для сидіння буде більше. Відповідно, двом туристам високого зросту доведеться кидати монетку, щоб визначити щасливця. У всіх інших варіантах – жодних проблем. 

Всередині спальні розміщені дві великі кишені для дрібниці і п’ять петель для підвіски шнурів, якщо виникне потреба розвісити вологі речі.

Центральна петелька має більший розмір, аби на неї можна було вчепити ліхтар.

Дно спальні виготовлене з армованого нейлону з товщиною нитки 20D. Просочення – поліуретанове, водостійкість 1500 мм водяного стовпа, шви проклеєні.

Нижня частина стін – армований нейлон 15D, що захищатиме туристів від прямого вітру. Вище – сітка з нитки 15D, для доброї вентиляції спальні. Стеля – знов армований нейлон 15D.

Місця прикладання навантажень від строп посилені додатковим шаром тканини.

Блискавка спальні – YKK#3. Нижній бігунок позначений петлею з чорної стропи. Верхній – червоної. Ще одна кольорова підказка, що дозволяє не плутати бігунки при маніпулюванні зі входом.

Окрім кольору, верхній бігунок вирізняється наявністю фосфоресційних елементів, які допоможуть відшукати його в темряві. Якщо з вечора ці елементи добряче засвітити ліхтарем, то вони будуть помітні ще 4-5 годин.

Відкриті двері спальні, як я вже казав, можна зафіксувати пластиковим гачком і петелькою.

Встановлення верхнього тенту в суху погоду я раджу починати з його кріплення до поперечної дуги. Для цього на тенті передбачені дві невеликі кишені. Щоб тент під час монтажу не вислизав з пальців, виробник продумав на закритому торці кишені зручну петлю. 

Щоб вірно розмістити тент відповідно до сторін спальні – погляньте на кольорове кодування строп на торцях. Червоні стропи тенту – до червоних на спальні. сірі – до сірих.

Стропи тенту і спальні в наметі Exped Mira II HL з’єднуються між собою полегшеними фастексами Duraflex. По три точки кріплення на кожному торці. Центральне кріплення замінило собою відтяжку, що в свою чергу, дало економію в 2 кілочки.

Тамбури встановлюються, як і кути спальні, за допомогою кілка і шнура з петлею і натяжною пряжкою.

Наступне просте і унікальне рішення: розташування входу до намету легко визначити за сірим клапаном, який захищає блискавку на дверях від дощу.

В закритому положенні він тримається на двох липучках Velcro. І, щоб ви думали? Знову унікальне рішення. Розташування липучок легко визначити завдяки петлям з сірої стропи, що вшиті навпроти кожного Velcro. Більше того, ці петлі спрощують роз’єднання липучок, якщо на руках вдягнуті рукавиці.

Блискавка тенту – YKK#5. Бігунки на ній так само мають кольорове кодування: верхній – червоний, нижній чорний. Але фосфоресційні елементи закріплені вже на нижньому бігунку, оскільки саме він відкриває вхід для доступу в намет. Верхній використовується для виглядання назовні і для організації вентиляційного вікна.

Останнє можна зробити наступним чином:

  • відкрити блискавку зверху приблизно на 30 см;
  • від’єднати від червоної липучки червону розпорку, що розміщена на внутрішній стороні блискавки тенту, ближче до верху;
  • закріпити її до червоної липучки Velcro на внутрішній стороні сірого клапану, що захищає блискавку.

Розміщення вентиляційного вікна продумане таким чином, що під час опадів волога не заливає в тамбур.

В добру погоду для покращення вентиляції стінки тамбуру можна повністю забрати. Причому, як їх одну частину, так і обидві.

Якщо за прогнозом ніч буде ще й безхмарною, половину тента до центральної перекладини раджу скрутити в рулон. Тоді, лежачи на спині, можна милуватись зоряним небом.

Кріплення довшої стінки, яка, власне, виконує роль дверей, відбувається за допомогою петлі і гачка, ідентичних тим, що стоять на дверях спальні.

Коротша стінка тамбуру кріпиться  до гачка на ребрі тенту петлею, що призначена для кілочка.

Ідея зробити стінки тамбура в Exped Mira II HL несиметричними мені дуже сподобалась. Ширша сторона забезпечує зручний доступ в намет, а коротка ідеально підходить для зберігання рюкзака.

Адже тент в короткій частині має більший кут нахилу, а, відповідно, дає більше корисного об’єму.

В довшій стороні на ніч можна складати взуття і дрібне спорядження, на кшталт горняток.

Тканина зовнішнього тенту за характеристиками ідентична до підлоги: армований нейлон 15D з поліуретановим просоченням на 1500 мм водяного стовпа і проклеєними швами.

Єдина відмінність – з зовнішньої сторони тканина має силіконове покриття. Силікон грає дві позитивні ролі: оберігає тканину від вбирання вологи між волокнами, яке призводить до значного збільшення ваги тенту і довгого терміну висихання; а також надає додатковий захист від опадів.

В вітряну погоду можна прив’язати тент до каркасу за допомогою строп, вшитих в центральний шов.

Якщо ж встановлення намету відбувається в дощ, то виробник радить спочатку приєднати зовнішній тент до спальні, потім розтягнути спальню кілками і лише після цього перейти до встановлення дуг. Мені не траплялось розкладати цей намет під дощем, проте я все одно перевірив цей варіант встановлення. І він абсолютно робочий! Єдина можливість дощу на дві секунди зачепити спальню – під час встановлення поперечної дуги, для якої доведеться відкрити зверху блискавку в одному з тамбурів.

Якщо ви поки не усвідомили, наскільки це круто, вдумайтесь ще раз: Exped Mira II HL забезпечує швидке сухе встановлення намету з внутрішніми дугами!

Чохол для намету перегородкою розділений на дві частини. Судячи з кольорових підказок, зелена призначена для тенту, а сіра – для спальні.

Перегородка має достатній запас площі, щоб повністю закрити вологий тент і не дати йому змочити інші деталі намету.

Після пакування, защіпіть помаранчевий фастекс і потягніть за жовтий шнур. Як результат матимете акуратно скомпресований намет.

На одному з торців чохла наявна ручка, що полегшує виймання намету з рюкзака.

Вага окремих частин намету: тент – 492 грами, спальня – 526 грамів, каркас – 325 грамів, чохол для намету – 41 грам, чохол для каркасу і кілків – 13 грамів, кілки – 92 грами, вітрові відтяжки – 20 грамів, ремкомплект – 24 грами. Загальна вага – 1532 грами.

Для Exped Mira II HL можна докупити футппринт, який виготовляється з тієї ж тканини, що і дно намету. Дуже раджу зробити це, щоб подвоїти водостійкість спальні і вберегти її  від зайвих пошкоджень і бруду. І зекономити власний час, адже значно легше і швидше помити шматок тканини в найближчому струмку, ніж намагатись очистити від багнюки чи глини спальню.

Окрім захисту дна, футпринт має ряд інших переваг. З його допомогою можна встановити тент без спальні і значно полегшити похідний дім. Це згодиться, якщо ви зберетесь в теплу подорож, в якій не плануєте зустрічати комах.

Для полегшення монтажу, на футпринті наявний повний набір кольорового кодування для каркасу і тенту. Більше того, він готовий підказати, де саме розмістити двері намету і яким боком покласти його догори.

При встановленні тенту без спальні, перехрестя дуг обов’язково фіксувати шнурами, що вшиті в центральний шов тенту.

Крім звичних особливостей, експедівське дитя може похвалитись тим, що закриває собою і тамбури. Як наслідок, захищає від бруду ще й спорядження, яке лишається поза спальнею.

Аби опади не попадали на футпринт і не затікали під спальню, він ховається під тент на 10 см від кожного ребра.

І остання особливість, яку декларує Експед: завдяки наявності строп з люверсами посередині торців, додаткове дно можна встановити як двоскатний тент, за допомогою перевернутих трекінгових палиць.

Чохол для футпринту – міцна нейлонова сітка. Вага чохла – 9 грамів, вага футпринта – 206 грамів.
*Футпринт і намет зважені після використання. Після просушування і елементарного чищення їх вага буде ближче до декларованої: 1450 грамів – намет та 185 грамів – футпринт.

Висновки. В Exped Mira II HL продумані найдрібніші деталі, аби користування ним було легким, очевидним і непомітним. В конструкції використані сучасні матеріали, що мають мізерну вагу, водночас, достатню міцність; і фурнітура від кращих виробників цієї галузі.

За два тижні подорожі по Тенеріфе намет пережив з нами більше, ніж решта наметів не переживають за все життя. Різні поверхні, від м’якої трави до подрібненої лави. Довготривалий скажений вітер з невпинними дощами – і це за відсутності кілків. Морозні ранки і теплі вечори. Різноманітні способи транспортування. І, не зважаючи на все, лишився абсолютно неушкодженим.

В результаті, я щиро радий, що обрав в цю подорож саме його. Сміливо раджу всім, хто шукає зараз полегшене похідне житло.

Переваги: два входи, два тамбури, вертикальна стінка в голові, швидкий монтаж, дивовижно мала вага, дуже добра вітро- і водостійкість, казкова увага до дрібниць, зручні підказки на кожному етапі встановлення намету, продумані тамбури, багатофункціональний футпринт.

Недоліки: вітрові відтяжки тільки в повздовжньому напрямку; після тестування цього намету складно вмовити себе перейти на інший.

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Наш новий улюбленець. Огляд намету Sierra Designs Sweet Suite 2
Небесний «вогонь». Огляд намету Sierra Designs Meteor 2
Sapienti sat. Огляд намету Big Agnes Copper Spur HV UL 2
Таємна MSR Hubba Hubba NX 2016

Де купити, вдячність і підтримка

Купуєте в наших партнерів – підтримуєте автора і ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

  • Намет Exped Mira II HL – головний герой огляду – у Вершині або у Gorgany
  • Футпринт для намету Exped Mira II HL у Вершині або у Gorgany

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.