Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Одне з останніх опитувань на сторінці ФБ дало вельми цікаву інформацію. По-перше, виявилось, що користувачів палиць фіксованої довжини значно більше, ніж я очікував. Це круто. По-друге, тих, хто не зрозумів, про що мова – ще більше 🙂

Тому спочатку я коротко поясню, що являють собою сучасні трекінгові палиці фіксованої довжини.

На відміну від телескопів, фікси не дають можливості змінювати довжину палиці. Ви вибираєте її перед покупкою і користуєтесь обраною весь час. Водночас, це аж ніяк не означає, що їх потрібно тягати за собою в розкладеному стані. Вони без проблем складаються на час транспортування. І, більше того, в складеному стані займають набагато менше місця.

На наступному фото жіночий варіант (полегшений і вкорочений) популярних телескопічних палиць, Black Diamond Trail Women’s та складені палиці фіксованої довжини Black Diamond Distance Z 110.

Різниця шалена: 59 см проти 36.

Навіть, якщо ми візьмемо фіксовані палиці довжиною 130 см, які в розкладеному стані на 5 см довші за Black Diamond Trail Women’s, в складеному вигляді вони все одно будуть значно коротшими (43 см), і, відповідно, зручнішими в перевезенні.

Тобто, фіксована довжина не означає втрату компактності при перевезенні, навпаки, лише її покращення.

Тепер повернемось до телескопічних палиць. В порівнянні з фіксами, їх основною перевагою є можливість зміни довжини. Це важливо, якщо:

 

  • ви часто позичаєте палиці друзям чи родичам;
  • маєте намет, де палиці є частиною каркасу;
  • берете одну пару палиць на двох мандрівників різного зросту;
  • часто ходите в зимові походи;
  • регулярно змінюєте довжину палиць в поході залежно від рельєфу.

Перші три пункти виходять з того, що довжина палиць вибирається для кожного туриста окремо.

Як саме? Встаєте рівно, руки донизу. Згинаєте руку в лікті на 90°, міряєте відстань від підлоги до великого пальця. І маєте потрібну довжину трекінгової палиці.

Відповідно, якщо в мандрівників, що користуватимуться палицями, різний зріст, без регулювання не обійтись.

Четвертий пункт фікси не здатні подужати. Все ж таки з телескопами взимку зручніше, бо в разі пухкого снігу можна виставити більшу довжину, що буде зручніше. Та якщо більшість ваших походів припадає на весну-літо-осінь, вам немає про що турбуватися. На один-два походи взимку телескопічні палиці можна позичити в друзів.

П’ятий пункт найцікавіший. І в теорії, і на практиці зручно змінювати довжину палиць залежно від рельєфу. Тобто, якщо ви йдете згори, то поверхня під витягнутою з палицею рукою буде нижче, ніж під ногами. Вгору – навпаки. Якщо ж ви траверсуєте схил, то зі сторони вершини поверхня буде вище, а з іншої нижча від рівня ніг.

Відповідно, в першому випадку палиці слід подовжити, в другому – вкоротити, а в третьому одну подовжити, а другу вкоротити.

Але є одне але! Я помічав за собою, за супутниками і за туристами, які зустрічались на шляху, що зміною довжини переймається мізерний відсоток мандрівників. Часто – бо на це треба витрачати час. Ще частіше – бо просто ліньки, адже “той підйом скоро закінчиться, потім знов спуск і знов міняти”. Тобто, та найбільша перевага, якою можуть похвалитись телескопічні палиці, виявляється незатребуваною. Водночас наслідки, з якими турист має миритись задля можливості змінити довжину, вельми неприємні.

Щоб не концентруватись на негативі, краще розкажу недоліки телескопів з точки зору переваг трекінгових палиць фіксованої довжини.

У фіксах відсутні масивні замки. Вся система кріплення складаєтся зі шнура (кевлар або дайніма) і однієї розсувної секції з кнопкою-фіксатором. Така конструкція суттєво легша і містить менше деталей, відповідно, менше можливостей для виходу з ладу.

Інша перевага згаданої системи – всі деталі, крім однієї кнопки, знаходяться всередині палиці. Тому ймовірність їх пошкодження та випадкове розблокування замків об каміння чи гілки – відсутня. В телескопах все ззовні і все незахищене.

На фото ліворуч – ексцентриковий замок телескопічної палиці, праворуч – з’єднання секцій палиці фіксованої довжини.

Щоб випадково натиснути ту єдину кнопку в фіксах аж до розблокування палиць, треба бути дуже “щасливою” людиною. Навіть якщо її таки зачепити аж до відкриття, довжина палиці при наступному кроці зменшиться на 12 см. А не на 30+ см, як в телескопах.

Кнопка, що складає палиці фіксованої довжини, добре схована від випадкових натиснень

Міфи про те, що фікси розкладаються, якщо їх зачепити між камінням і потягнути в гору – це міфи. Принаймні, на палицях Black Diamond Distance Z та Distance Carbon Z, якими ми користуємось, в нас фізично не вистачить сили однією рукою розтягнути затиснуту палицю до виходу секцій одна з одної.

Швидкість розкладання і складання палиць фіксованої довжини в порівнянні з телескопами – вражаюча. Доки розкладеться лише одна секція телескопів, до походу будуть готові обидва фікси. І, хоча в абсолютному значенні мова йде про різницю лише в десять секунд, мозок сприймає все абсолютно інакше. Розкласти і скласти палиці фіксованої довжини, щоб, наприклад, пройти асфальтовану ділянку шляху, здається суттєво легше.

Щоб дати туристам певний діапазон висот, в фіксах передбачене подовжене руків’я. Тобто на підйомі варто пересунути руку нижче і ви маєте коротшу на 15 см палицю. При цьому не потрібно зупинятись і витрачати час на регулювання розміру.

При русі вниз я спираюсь на заокруглення руків’я зверху. Цього цілком достатньо, аби впевнено себе почувати на спуску.

Якщо конкретніше заговорити про вагу, то пара вкорочених телескопів Black Diamond Trail Pro Women’s важить 490 грам. Класичних Trail Pro – 520 грам. В той час, як пара алюмінієвих фіксів Black Diamond Distance Z висотою 130 см тягне лише на – 370 грам. А карбонових Distance Carbon Z взагалі на 295 грам! І знов, хоча мова їде про півтори сотні грам на пару палиць, порахуйте скільки разів ви піднімаєте кожну руку, помножте на різницю в вазі палиці і, повірте, будете вражені. Приміром, якщо за день ви проходите 20 км із середньою довжиною кроку 0,5 метра, то це 40000 кроків. Введемо приблизний коефіціент 0,6, який означає, що палиці ми переставляємо не на кожен крок, а 6 разів на 10 кроків. Відповідно, при різниці у вазі 75 грам на кожну палицю, лише за один день ви переставляєте руками зайві 1800 кг вантажу. Якщо ми порахуємо різницю з карбоновими, числа будуть ще більшими.

*Цей розрахунок скоріше для наглядного порівняння, як зневага до дрібних чисел впливає на кінцевий результат. Як отримати з нього дані про зайву витрату енергії я не знаю, адже, впевнений, треба вводити й інші змінні, в яких не розбираюсь.

Палиці Black Diamond Distance Carbon Z в Румунії

У випадку випадкового згину однієї з секцій, телескопічні палиці втрачають свою можливість складатися. Навіть вигнувши секцію назад, вам навряд вдасться досягнути безперешкодного складання.

Праворуч – складена телескопічна палиця. Ліворуч – палиця фіксованої довжини

Для тих, хто категорично відноситься до можливості регулювати довжину, існують палиці, де нижні секції з’єднані за принципом фіксованих палиць, а верхня може рухатись вгору-вниз на 20 см, чого більш ніж достатньо для регулювання висоти під рельєф. Для прикладу – Black Diamond Distance FLZ та Leki Micro Vario. Водночас, за високого зросту економія ваги на таких палицях, по відношенню до телескопічних, буде мінімальною (20-50 грам на пару). Та решта переваг фіксів буде з вами.

Зважуючи на все вищезазначене, я ще два роки тому взяв собі карбонові палиці фіксованої довжини. І ще жодного разу не пошкодував. Легкі, компактні, швидкі і зручні. Для всіх, хто боїться карбону – будь ласка, є алюмінієві моделі. Але спробувати фікси я наполегливо раджу. Навряд ви захочете повертатись до телескопів.

Падиці фіксованої довжини Black Diamond Distance Z 110 в мандрівці Карійською стежкою

Дякую всім, хто прийняв участь в нашому опитуванні на Facebook. Завдяки вам ми отримуємо багато цінної інформації. Для всіх, хто не в курсі – щоп’ятниці пообіді ми обговорюємо певне корисне питання. Їх перелік і відповіді читачів можна знайти на сторінці проекту П’ятничне Питання

Приєднуйтесь до нашої сторінки Facebook і приймайте участь в обговореннях!

І, звісно, мені цікаво почути думку тих, хто на практиці попробував ходити і з телескопами, і з фіксами. Запрошую до коментарів!

*Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.