Дуже люблю хороший гумор, подорожі і гори. Якось, щоб дотримати слова, змушений був написати відгук про похід і … понеслось. Пишу під девізом: «Автору було мало письменницьких страждань, він прагнув ще й читацьких». Автор блогу Люди Так Не Ходять.

Рано чи пізно будь-який турист стикається з бажанням мати краще спорядження, ніж те, яке є в нього зараз. Причому «краще» майже завжди означає легше, міцніше, продуманіше і … дорожче. Так-так, я сам в шоці, але виявляється, що класний екіп коштує до…багато. Хтось просто міняє «єрмак» на Terra Incognita Mountain 100 і не тямиться від щастя наступні 5 років походів. А хтось «біситься з жиру» і хоче поміняти гривні на долари по 8 класний і компактний спальник з 600-го пуху. Та найцікавіше, що описані вище, 2 абсолютно випадкові випадки, трапились з однією і тою ж людиною – мною. Просто різниця між цими подіями склала десь років 12 і over 100 походів.

І я не те щоб любив ганятися за топовим екіпом (хоча кого я намагаюся обдурити?), а просто завжди прагну щось зі спорядження покращити (немає меж досконалості, правда ж?). Щоправда, у випадку із спальником, коса, як то кажуть, найшла на камінь. Бо бажання мати крутіший спальник в мене було, а бажання продавати нирку – ні. І якщо ви не розумієте, який взаємозв’язок між спальником і ниркою, то я рекомендую вам погуглити ціни на топові спальники. І хоч я розумів, плюс-мінус, за що виробники деруть такі ціни, особливо легше від цього не ставало.

Та допомога прийшла звідки не чекали – від легкоходів (перефразовуючи Вергілія: «легкоходів бійтесь з дарами прибулих»). Легкоходи, як несподівано виявилось, вміють дуже добре рахувати, причому як грами спорядження, так і свої грошики. І вони вже досить давно спальники заміняють квілтами. І ні, до шотландської чоловічої спідниці, себто кілта, це слово ніякого відношення не має (можу собі тільки уявити, як би легкоходи справилися з ночівлею в горах за допомогою кілта))).

Ідея квілта базується на тому, що в традиційному спальнику-мумії ота його частина, на якій ви лежите – не працює. Бо турист своєю ніжною тушкою зминає утеплювач, і він від того перестає виконувати свою основну і єдину функцію (сюрприз!) – гріти вас, чи точніше сказати, утримувати нагріте вашим тілом повітря всередині спальника. А від холоду, що йде від землі, туриста рятує тільки килимок.

«То нахіба нам носити з собою частину спальника, яка не працює, забирає дорогоцінні грами ваги і за яку, до того всього, треба платити?», подумали напевно якось легкоходи і винайшли квілт (чесно, так і було – інфа 100%). Тобто квілт, по суті – це спальник, в якого відсікли все зайве: «спину», капюшон, блискавки, кишені. Натомість, отримали одиницю спорядження, яка дозволяє економити на ціні і вазі при тих же температурах АБО якщо ціна і вага лишаються такими ж, то температура комфорту стає на градусів 6-7 нижче.

Складно описати мою радість, коли я дізнався про існування квілтів – це було практично ідеальне вирішення питання апгрейду мого спальника. Серед доступних варіантів я зупинився на незвичайному квілті від Sierra Designs – Backcountry Quilt 700… 

«Так, Шурік, стоп!», скажете ви, «який, до біса, Backcountry, мова ж мала йти про Nitro, нє?». І будете абсолютно праві, бо я спочатку придбав собі квілт Backcountry, та поки туди-сюди, то спочатку його зняли з виробництва, а потім його взагалі в мене вкрали (так-так, далеко не всі зможуть встояти перед квілтами Sierra Designs))). Тому на огляд вже приїхав квілт Sierra Designs Nitro 800 20F (далі – Nitro).

Nitro – це вже третє «перевидання» цього унікального квілта. До цього були Backcountry Quilt 800 (2014) та мій «колишній» – Backcountry Quilt 700 (2017). Революційних змін в третій серії не відбулося: виробник обмежився вкороченням квілта, зміною тканини на тоншу і новими кольорами. І (за винятком вкорочення) ці зміни доволі логічні – для чого змінювати те, що й так прекрасно працює, нє?)

І перш ніж ми зануримося в характеристики, переваги та недоліки цього квілта, я б хотів одразу позначити своє відношення до нього, щоб ви всю подальшу мою писанину сприймали через цю призму. Отож, увага – я вважаю Nitro (та його попередника) найзручнішим спальником (хоч він і квілт насправді) в якому мені доводилось будь-коли ночувати. Навіть такого консерватора, як ваш покірний слуга, цей квілт підкорив з першого сну – по відчуттях це реально було наче спати під ковдрою вдома. І взагалі, концепція квілтів мені сподобалась настільки, що після втрати мною Backcountry, як заміну я розглядав виключно квілти. Ніяких спальників – це вчорашній день (хай простять мене власники спорядження вчорашнього дня).

Тепер, коли ви знаєте, що я є новонаверненим адептом культу Квілта, можемо, нарешті, переходити до суті питання))). І, оскільки квілт є доволі аскетичним спорядженням, позбавленим багатьох «фішок», то варто буде почати з … дизайну. Несподівано, правда?)

Більшість квілтів, які виготовляються серійно (бо ще ж є на замовлення) мають доволі простий і мінімалістичний дизайн. Як правило, це ковдра, що має стяжку «в ногах», та місця кріплення строп. Стропи пропускаються під килимком і дозволяють хоч якось зафіксувати цей неслухняний обрубок (я зараз про квілт, а не про туриста). Ще може бути варіант, коли той край квілта, де мають бути ноги, зшитий в якусь подобу «слонової ноги» з футбоксом або без. Блискавки можуть бути по всій довжині, на якійсь частині квілта, або взагалі бути відсутні. І само собою, використання кожного з вищеперелічних варіантів має як свої плюси, так і мінуси.

Виробники нашого «чуда» змогли, маючи такий, здавалось би, небагатий вибір, створити унікальний дизайн, який забезпечує, відповідно, унікальний досвід сну. Почнемо з того, що квілт Nitro взагалі не має ніякого кріплення до килимка. Його нижня частина зшита і має футбокс. До того ж він має унікальний «прихований» капюшон для тих, хто любить спати на спині і на боці, а любителі спати на животі оцінять рішення з «крилами»-кишеньками.

А тепер про кожен, згаданий вище нюанс, трохи детальніше. Nitro не має звичних для квілтів строп, які допомагають створити з килимком єдину спальну систему. Натомість, він є надзвичайно широким по боках (в найширшому місці – 135 см, а це вам не хухри-мухри), що дозволяє просто підіткнути квілт по боках наче звичайну ковдру і водночас дає величезну свободу руху під час сну (також це дозволило повністю відмовитись від блискавок). 

От я зараз написав попереднє речення і зрозумів, що воно абсолютно не дає уявлення про те, наскільки вільно Nitro дозволяє крутитися, перевертатися, підгинати ноги, руки та робити інші непристойні речі, властиві сплячому туристу (а оце речення дає). Герой нашого огляду настільки широкий, що для того, щоб зробити нормальні фото, мені довелося взяти двомісний килимок (добре, що такий якраз валявся під рукою), бо із звичайним килимком нічого не виходило.

Та частина квілта, де мають бути ноги, десь від рівня колін зшита у вигляді вже згадуваної «слонячої ноги» і має нормального розміру футбокс. Чому я кажу нормального розміру? Бо часом фірми, які виготовляють спальники, роблять футбокси настільки маленькими, що мимоволі закрадається думка, що за задумкою виробника ці спальники мали призначатися ліліпутам. Хвала богам, що Sierra Designs орієнтувалися на гуліверів))).

Унікальний дизайн капюшона цього квілта SD відпрацьовувала декілька років на попередніх моделях. Що ж такого унікального може бути в капюшоні, запитаєте ви. А те, що цей капюшон тут в принципі є. Бо лише деякі виробники квілтів намагаються щось придумати з капюшонами, як приклад можна згадати Exped Hyperquilt 36. 

Sierra Designs називають свій капюшон «прихованим», бо він реально є майже непомітним, доки ви не вирішите ним скористатися. Сам капюшон – це не що інше, як спеціальна «кишеня» з невеликим отвором для дихання в передній верхній частині квілта (все геніальне – є простим). 

Також капюшон має комірець з внутрішньої сторони, який запобігає проникненню холодного повітря всередину. Форма і дизайн капюшона продумані так, що він закриває голову, наче капюшон куртки. Це дозволяє йому лишатися на місці по відношенню до вашого обличчя, коли ви крутитесь вночі і це дуже круто ;-)! А ще це дозволяє вам спати на боці, що не так то й просто зробити в звичайному спальнику-мумії. 

Ви можете парирувати мені, що можна просто одягнути шапку і цього буде достатньо. Та звичайна шапка дозволяє просто зігріти голову, а в цьому випадку ще й ізолюється верхня частина плечей та задня частина шиї. Взагалі, мені здається, що саме цей геніальний капюшон робить для пересічного туриста перехід від класичних «мумій» до квілтів значно простішим. 

Нарешті ми дісталися моєї найулюбленішої частини Nitro – «крил» з кишеньками. Якщо ви фанат спання на животі, то прийміть мої співчуття з приводу ваших мук в процесі сну в спальниках. Але возрадуймось браття і сестри (нас же читають сестри, я сподіваюсь?) – наші молитви були почуті. Sierra Designs змилостивилась над нами і застосувала геніальне в своїй простоті рішення: у верхніх кутах квілта, з внутрішньої сторони, зроблені маленькі кишеньки для того, щоб ваші маленькі долоньки не мерзли, коли ви спатимете. 

Ситуації, коли ви під впливом алкоголю вражень від походу засинаєте на животі як солдатик – тримаючи руки «по швах», ми розглядати не будемо. А у всіх інших випадках спання на животі, найзручніше положення для рук – десь біля голови. І от про це подбали каліфорнійці – низький їм уклін. А найкрутіша річ, яку може це чудо техніки – сон в позі супермена (коли одна рука і нога витягнуті, а інші підігнуті). Цим власне мене квілти Sierra Designs і «купили», адже це моя улюблена поза для сну.

З дизайном більш-менш розібралися, тому переходимо далі. Заявлена виробником вага Nitro 20F – 708 грамів. Мої ваги (після обрізання всіх етикеток з квілта) показали 709 грамів. Nitro трохи програє по вазі своїм найближчим конкурентам серед квілтів, та комфорт, який він пропонує натомість, з лихвою компенсовує будь-яку різницю у грамах.

Sierra Designs використали тут качиний пух з пружністю 800 FP і співвідношенням пуху до пера – 90/10. Вага самого пуху – 420 грамів. Гусячий пух був би трохи легшим і теплішим, але водночас зросла би й ціна самого квілта. І внутрішня і зовнішня тканина Nitro – це нейлон з товщиною нитки 15 Деньє і армуванням ripstop. 

Тканина має базове водовідштовхуюче просочення, та тривалий вплив вологи може підмочити репутацію нашого героя).

І раз ми вже заговорили про вагу, то ось вам приклад для ілюстрації того, наскільки вигідніший квілт порівняно із спальником-мумією. Спальник Sierra Designs Nitro 800 20F в розмірі Regular (до 183 см зросту), зроблений з використанням того ж пуху і тканин, що і наш квілт – важить 800 грамів, а в розмірі Long (до 198 см зросту) – 880 грамів. Тобто можна припустити, що в такому ж розмірі як і наш Nitro 800 20F (до 190,5 см зросту), спальник важив би 840 грамів. Різниця в 130 грамів ваги і 130 доларів вартості, при інших рівних характеристиках – це, як на мене, дуже промовистий аргумент на користь квілтів.

Температурний режим Nitro 20F за стандартом EN: квілт розрахований на температуру чоловічого комфорту -6°С (21F) і жіночого 0°С (32F). Наявність у нього тестування згідно стандарту EN є і незвичним (для квілтів), і доволі зручним, бо значно спрощує його порівняння із спальниками. 

Температурні режими, які вказують більшість виробників квілтів – це досить умовні цифри, оскільки неможливо провести повноцінний температурний тест чогось, що не має капюшону (який є частиною тесту). Інколи різниця може бути до 4 градусів, залежно від того, в якій шапці чи взагалі без неї, спить людина. Та оскільки наш герой якраз-таки має капюшон, то його показники близькі до реальних. 

Я ночував в ньому при температурах до -3° С і холодно мені не було. Для чистоти експерименту я одягав комплект тонкої термобілизни, тонкі шкарпетки з мериносу і флісову шапку (я завжди одягаю шапку на ніч, бо лисина мерзне і спотворює результати експериментів))). Килимок був STS Ultralight Insulated з показником R-value 3.1.

Та не дивлячись на мої результати, вам треба пам’ятати, що температурний режим – це лише тест в лабораторних умовах. На практиці, відчуття чи «потрапляє» спальник або квілт в заявлену температуру, буде залежати від багатьох факторів: особливості метаболізму туриста, погодні умови, вологість, їжа (ситий ви чи голодний), одяг, місце ночівлі, особливості сну (як сильно ви крутитесь уві сні), чи підходить вам спальник за розміром, чи підходить для тих температур ваш килимок (спойлер: якщо ні, то навіть в найкращому і найтеплішому спальнику ви будете мерзнути, оскільки холод буде проникати з-під килимка).

Кольори квілта Nitro 20F, мені подобаються, але не так сильно, як кольори його «молодшого» брата – Nitro 35F – от там палітра просто ідеальна. Якість швів не дозволяє сказати про них бодай щось погане – все зроблено дуже добре і акуратно. Шви у Nitro, до речі, такі як пише книжка, тобто теплі.

А от тепер поговоримо про основний, на мою думку, мінус цього квілта – його довжину. Попередня версія існувала тільки в одному розмірі – Large, і мала довжину 203 см. А герой нашого огляду є тільки в розмірі Regular і має довжину 191 см. І це з однієї сторони зрозуміло – немає змісту паритися одразу з 2 розмірами доволі специфічного і нішевого виробу (хоча це, наприклад, не завадило STS саме так і зробити). 

А з іншої сторони я вже звик до того, що моїм старим квілтом я міг накритися з головою, як справжньою ковдрою. І хоч мені з моїм зростом 179 см довжина Nitro підходить якнайкраще, я б хотів мати можливість вибору. Тим більш дивною виглядає ця ситуація з довжинами, якщо подивитися на рекомендовану максимальну висоту зросту людини, яка ночуватиме в спальнику: в старій версії вона складала 193 см, а в новій – 190,5 см. 

Вкорочення квілта – дуже суперечливе рішення: з однієї сторони ніби і економія на вазі, та, водночас, економія на зручності. Насправді,  попередня версія квілта була краще продумана, оскільки, як і у випадку зі звичайною ковдрою, в туриста є інстинктивне бажання насунути край квілта мінімум до рівня вух, а то й накритися з головою. В новій моделі така можливість є обмежена.

Але мова тут йде про туристів зі зростом понад 185 см. Для туристів нижчого зросту довжина Nitro буде якраз добра, бо інакше їм би доводилось гріти забагато повітря всередині і вони б більше мерзли. Раніше SD пояснювали той факт, що вони роблять квілти тільки в розмірі Long тим, що саме цей розмір є найпопулярнішим в спальників, які вони продають. І якщо попит на ці квілти буде зростати, то вони додадуть інші розміри. Тепер вони зробили те, що в них просили, але … забрали старий розмір Long. І от нахіба питається?)

Зазвичай при виборі квілта рекомендується обирати його на розмір більше, тож, якщо SD нарешті зробить квілти в 2-х розмірах – Regular і Large, це повністю зніме будь-які питання і претензії.

В комплекті з Nitro йдуть мішок із сітки для зберігання і маленький мішечок, з тієї ж тканини, що й сам квілт. Дуже хотілося б назвати його компресійним, але це просто непотрібний шматок … тканини з затяжкою. Ніякою компресією там і не пахне, і це добряче бісить. Ну серйозно, не зробити бодай якийсь компресійник для виробу ціною в 340 доларів – це трохи смішно і якось убого.

І я знаю, що дехто з вас може сказати, що спальник такого розміру і ваги можна й не пакувати в компресійний мішок. Бо краще запхати його в гермомішок чи взагалі заповнити ним пустоти в рюкзаку. Та я хотів би мати вибір і наявність компресійника, в цьому випадку, була б дуже доречною.

Ну, але то таке – щоб SD знали, що можна виправити в наступній серії))). Загалом же, більшість квілтів навіть зараз, через роки після їхньої появи на ринку, залишаються нішевими продуктами для легкоходів. Вони шиються, як правило, під замовлення (що доволі зручно, якщо у вас нестандартна фігура) і значного поширення не мають. Яскравий приклад – американська Enlightened Equipment (EE) (https://enlightenedequipment.com/). А якщо говорити про українських виробників, то в нас квілти шиють Liteway, VsimGir, RockFront.

На жаль, цей огляд забрав в мене доволі багато часу. Спочатку ПроПоходи домовлялися з дистриб’ютором Sierra Designs в Україні, потім квілт їхав в Україну, потім він їхав до мене, потім я його тестував (це якраз найдовша частина). Коротше, поки оце все відбувалося, то квілт був знятий з виробництва і його доволі складно купити не те що в нас, а й в Штатах. Та цінність цього огляду, як на мене, в тому, що він популяризує саму концепцію квілтів. Бо мені здається, що багато українських туристів просто не знають про те, що є шикарна альтернатива класичним спальникам. І саме квілти серії Nitro від Sierra Designs (або його наступник, який-небудь Nitro Backcountry Quilt))), якнайкраще підходять для апгрейду вашого спальника.

Висновок: Як писав великий Лесь Подерв’янський: «Ітогі падвєдьом!». Квілт Sierra Designs Nitro 800 20F – це майже ідеальна заміна традиційним спальникам-муміям. Використання квілтів започаткували туристи-легкоходи, а вони, повірте, знають толк в ізвращєніях полегшенні спорядження. Це страшні люди, які заради того, аби мати змогу взяти в похід трохи більше алкоголю, готові полегшувати все, до чого можуть дотягнутися))). 

І хоч часто полегшення спорядження асоціюється зі зменшенням комфорту в процесі його використання, у випадку з героєм нашого огляду все відбувається навпаки. Якщо ви завжди мріяли принести комфорт у туризм – ви повинні спробувати цей квілт. Бо це більше схоже на сон під зручною теплою ковдрою, ніж на сон з частиною похідного еквіпу. 

У цього квілта немає цілої купи «фішок», бо вони йому просто не потрібні. Він «купляє» вас своїм нестандартним дизайном і до дрібниць продуманими деталями. Я рекомендую вам скористатися найменшою можливістю спробувати цей квілт, і з великою ймовірністю ви теж станете фанатом квілтів і не захочете повертатися до традиційних спальників-мумій.

Переваги: унікальний дизайн; наявність капюшона; супер-комфортний сон; суттєва економія ваги порівняно з класичними спальниками; конкурентна ціна (порівняно з іншими квілтами чи спальниками на ту ж температуру); якість пошиття.

Недоліки: наявність тільки одного розміру квілта (якби був тільки Large, як раніше, то було б ще півбіди); відсутність компресійника в комплекті.

Shurik ©

Львів, 2020

ПроПоходи на Патреоні

Долучайтесь до Команди Патреону, підтримуйте розвиток проекту, отримуйте бонуси і ранній доступ до матеріалів!

#ЗапишітьНаПроПоходи

Купуєте в наших партнерів – допомагаєте ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

  • Інтернет-магазин Вершина – з вашої покупки через зазначене посилання ПроПоходи отримає комісію від магазину.
  • Інтернет-магазин Gorgany – з вашої покупки через зазначене посилання ПроПоходи отримає комісію від магазину.
  • Фізичні магазини мережі Gorgany – скажіть на касі “Запишіть на ПроПоходи”, щоб зарахувати нам комісію від вашої покупки.
  • Інтернет магазин Команда Екс – вкажіть “Запишіть на ПроПоходи” в коментарі до замовлення, щоб отримати 10% знижки на неакційні товари і зарахувати покупку на нас.
  • Фізичні магазини мережі Команда Екс – скажіть на касі “Запишіть на ПроПоходи”, щоб отримати 10% знижки на неакційні товари і зарахувати покупку на нас.
  • Магазин Шамбала – промокод “propohody” надає вам 10% знижки на неакційні товари, і з вашої покупки через зазначене посилання ПроПоходи отримує комісію від магазину.
  • Магазин Decathlon – промокод “propohody” надає вам 10% знижки на бренди Quechua i Forclaz в інтернет-магазині decathlon.ua і в фізичних магазинах Decathlon в Києві
  • Liteway – промокод “propohody” надасть вам знижку 5%, а ПроПоходи отримає комісію від магазину.
  • Ultralight Alternatives – кодова фраза “Запишіть на ПроПоходи” в коментарі до замовлення надає вам 5% знижки на весь асортимент виробника.
  • Магазин спорядження Naturehike – промокод “ProPohody” надасть знижку 5% зареєстрованим покупцям, а ПроПоходи отримає комісію від магазину.
  • James Cook – промокод “propohody” надасть вам знижку 5%, а ПроПоходи отримає комісію від магазину.
  • ЇDLO – промокод “2ProP10” надасть вам знижку 10%, а ПроПоходи отримає комісію від магазину.

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.