Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Роки три ходив я з італійськими палицями Gabel Escape XT Ultralight. В них майже все було чудовим: одразу два типи замків для впевненості, м’яка ручка, твердий наконечник, відносно мала вага (220 грамів палиця) і якісний міцний сплав. Загалом пройшов я з ними далеко за 1000 км. Сотні разів вони рятували мене від падінь і, на диво, так і не зламалися. Хоча неодноразово під навантаженням вигиналися так, що я подумки вже прощався з ними. Єдиним недоліком в них виявилася ручка, яка ще на початку відклеїлася і жодним чином не хотіла чіплятись на своє місце. Гарантії я не мав, бо купував їх на форумі, тому просто прив’язав мотузкою пінку до пластика. Так і ходив ще два роки.

IMG_9589

На аутдорних виставках я звертав увагу на карбонові палиці, зважував їх в руці, облизувався і поступово готував себе до випробування цієї смакоти.

І ось цей момент настав. Gorgany.com (привіт і дякую!) привезли мені одні з найлегших палиць на сьогоднішній день, Black Diamond Distance Carbon Z вагою 295 грамів (пара!).

IMG_7282

Рішення вибрати варіант без змінної довжини я прийняв з цікавості: дуже кортіло дізнатися, чи комфортно ходити з фіксованим розміром палиць. Як бонус, фіксована конструкція має додатковий виграш у вазі: палиці з незмінною довжиною на 70 грамів легші за телескопічну модель.

IMG_9470

Інша особливість палиць Black Diamond Distance Carbon Z – основний матеріал. Вуглепластик, або, як модно казати, карбон, суперлегкий і суперміцний, але не все так райдужно, як здається на перший погляд. Вся шалена міцність вуглепластика лежить в одній площині. Та й то, до певної межі. При перевищенні допустимого навантаження карбон не гнеться плавно, як алюміній, а моментально руйнується. В поперечній же площині карбон дуже крихкий і зламається вже при суттєво меншому тиску або ударі. Тобто, повертаючись до палиць, вертикальне навантаження на них можна давати майже нелюдське. Але ані вигинати їх, ані кидати на тверді поверхні ні в якому разі не можна. До того ж, кожна глибока подряпина на поверхні карбону – це підвищення ймовірності його надлому саме в цьому місці. А тепер подивіться на ваші алюмінієві трек палиці і подумайте, скільки разів ви б вже зламали карбонові:)

IMG_9609

Виробник на упаковці палиць нагадує всім про особливі властивості вуглепластика.

IMG_9619

Коротше, в Горгани з такими палицями я б не радив іти. А от Боржава, як і все Закарпаття, та Свидовець з Чорногорою – на здоров’я. Той самий Закарпатський Туристичний Шлях, найдовша тропа України, ідеальне місце для таких палиць. І на походи по Альпам вони теж згодяться.

Окрім незвичного матеріалу, Black Diamond Distance Carbon Z мають особливу конструкцію. Палиця складаються з чотирьох окремих частин, які з’єднані між собою еластичним шнуром, захованим у матеріал, схожий на поліуретан. Верхнє з’єднання є телескопічним, а нижні дві частини просто вставляються одна в одну, як дуги намету.

IMG_9680

Збирання палиць виглядає так: однією рукою беремо за ручку, іншою за наступну секцію і розтягуємо їх в різні боки, доки не почуємо ‘клац’ фіксатора і не побачимо його ззовні. Тримати палицю вертикально зовсім не обов’язково. Вона розкладеться з будь-якого положення. І на весь процес розкладання палиці потрібно не більше пів секунди!

IMG_9482

В розкладеному стані помітний шат між двома верхніми секціями, там, де телескопічне з’єднання. Цей шат додає купу сумнівів щодо надійності палиць, коли перший раз береш їх в руки. Але, на щастя, жодним чином не впливає на комфорт в горах.

Складені палиці – суперкомпактні. Модель на 130 см займає лише 45 см по довжині! Отак це виглядає в руці.

IMG_9650

Аби зробити рекордно легкі палиці, карбону виявилось недостатньо. Кільце, ручка та темляк теж були вимушені ‘сісти на дієту’. Та цікавим є те, що полегшення не тільки не забрало комфорт чи функціональність, а, навпаки, розширило їх.

Приміром, ручка. Вона зроблена з цільного шматка піни і, на відміну від моїх попередніх палиць, не сповзе вниз і не відірветься. Класно лежить в руці і має подовження для нижнього перехвату, що в палицях фіксованої довжини обов’язкова річ. Але як полегшити таку ручку? Прибрати перехват? Можна, але через таку економію користувач буде матюкатись кожного разу, йдучи на підйом чи траверсуючи схил. Що ж зробили в Black Diamond? Вирізали зайву піну так, щоб утворилися пази, завдяки яким тільки поліпшилась вентиляція долоні. Суперове рішення.

IMG_9480

Доречи, користуючись нижнім перехватом не варто опускати всі пальці під нижній виступ. Краще лишіть виступ між вказівним і середнім пальцем. Це суттєво підвищить і контроль, і комфорт.

Далі – темляк (той ремінець, що прикріплений до ручки палиці). Підхід той самий: використовуємо легкі матеріали і прибираємо зайве там, де це можливо. Результат – третя частина ширини – вентильована.

IMG_9487

На кінцях регулювального ремінця на темляку можна знайти рекомендації виробника з використання палиць в тій чи іншій руці. Це обумовлено лише зручністю регулювання темляка: коли його кінці напрямлені до тіла, дотягнутись до них іншою рукою суттєво легше, і регулювання займає секунду: від’єднуємо липучку, тягнемо до потрібної довжини і ліпимо її назад. Ручки палиць абсолютно однакові, і ліва від правої нічим не відрізняється.

IMG_9515

Останній елемент, який ми ще не роздивилися – наконечник. Кільця на ньому, як видно, меншого діаметру, ніж в звичних палицях, і виконані злитими з наконечником. Зняти їх неможливо. Через малий розмір кільця час від часу провалюються в багнюку, тому проходити через роздовбані лісовозами дороги після дощу буває незручно.

IMG_9511

Робочі частини наконечників змінні. З продажу стоять резинові, додатково в комплекті до палиць йдуть карбідно-вольфрамові. Сховані вони в невеличкій кишеньці на стропі, якою фіксуються палиці під час транспортування.

IMG_9710

В горах варто використовувати саме карбідно-вольфрамовий варіант. Замінити їх можна за хвилину. Для цього знадобиться шматок тканини, щоб краще схопитись, і невелике зусилля пальців. Хвиляста форма в місці з’єднання не дасть робочій частині самостійно викрутитись під час походу.

Карбон в користуванні виявився дуже схожим на алюміній. Лише на горганівських каменюках я примушував себе бути уважнішим до рухів. А на звичних стежках ні в чому себе не обмежував. Та, споглядаючи стан своїх попередніх палиць, думаю, що таке життя вуглепластик не витримає. Скоріше за все, термін їх експлуатації буде меншим. Що стосується фіксованої довжини палиць, то з наявністю нижнього перехвату я жодного разу не відчув нестачі регулювання. Відтак, Black Diamond Distance Carbon Z вважаю для себе вдалим придбанням.

Єдина помітна незручність виявилася під час проходжень крізь зарості чорниці. Палиці більшої ваги за рахунок інерції розсувають паростки рослин, що ростуть край дороги, і проскакують далі. А карбонові, через меншу вагу і, відповідно, меншу інерцію, потрібно проштовхувати вперед, напружуючи зап’ястя.

IMG_9496

Висновки. Я б не радив купляти такі палиці кожному туристу. Лише тим, хто любить полегшувати свій рюкзак по максимуму і готовий заради цього витратити $160. І розраховувати на менший термін експлуатації. Для себе я помітив, що фіксована довжина за наявності нижнього перехвату ані трохи не недолік. Та для любителів змінної довжини Black Diamond випускає ту саму модель з рухомим верхнім коліном і абревіатурою FLZ (FlickLock) в назві.

Також слід пам’ятати, що карбонові палиці не варто брати в серйозні походи вдалечінь від цивілізації. В разі поломки відремонтувати їх в поході абсолютно неможливо, а залишитись без підтримки хто зна де – задоволенням назвати важко.

Якщо ж ви таки вирішили придбати Black Diamond Distance Carbon Z, вам стане в нагоді наступне фото, на якому є поради щодо правильного визначення розміру палиць.

IMG_9625

Переваги: скажено мала вага, компактність, продуманість і додатковий функціонал кожної деталі, швидкість розкладання, додаткові робочі частини наконечників в комплекті.

Недоліки: особливі властивості вуглепластика, ціна.

IMG_9475

*Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

  • Black Diamond Distance Carbon Z у Вершині або у Gorgany
  • Black Diamond Distance Carbon FLZ (змінюють довжину в межах 20 см) у Вершині або у Gorgany

Також схоже спорядження можна безкоштовно спробувати в поході, завдяки нашому проекту Банк Спорядження.