Дуже люблю хороший гумор, подорожі і гори. Якось, щоб дотримати слова, змушений був написати відгук про похід і … понеслось. Пишу під девізом: «Автору було мало письменницьких страждань, він прагнув ще й читацьких». Автор блогу Люди Так Не Ходять.

Цей огляд дався мені нелегко: я постійно відкладав його написання, мотивуючи це тим, що мені ще трошки треба походити з цим рюкзаком (адже 2 тижні походів явно недостатньо). Яких вам ще рекомендацій та оглядів не вистачає?) Але, оскільки, ми не шукаємо легких шляхів, то тримайте «режисерську» версію огляду.

Христя з Антоном вже зняли про цей рюкзак відео, чим підклали мені добрячу свинку, вбивши будь-яку інтригу щодо нього. Ну, це я так думав спочатку. Та коли почав пакувати в нього речі в 7-денний автономний похід, думку свою я змінив.

Вони в огляді розглядали Gregory Optic в порівнянні з його нерідними братами-близнюками – рюкзаками Exos від Osprey. Я ж завжди вважав рюкзаки з натяжною спинкою непрактичними дорогими іграшками. Собі я колись обрав 58-літровий Osprey Kestrel (і то переживав чи помістяться в нього всі мої пожитки), а потім 33-літровий Osprey Talon (який оптимально підходив для перельотів лоукостами). Ну і основна фішка рюкзаків з натяжною спинкою – (сюрприз!) натяжна спинка – для мене не працювала (я був щиро в цьому впевнений, жодного разу не носивши такий наплічник). І я недарма стільки разів згадав на самому початку купу моделей головного, напевно, конкурента Gregory – фірми Osprey. Просто зафіксуйте це для протоколу: я люблю класне спорядження, і рюкзаки Osprey точно потрапляють в цю категорію. І якщо навіть на такого затятого «оспреїста» як я, Gregory Optic справив ТАКЕ враження, то він точно заслуговує на вашу увагу.

Але ось Optic в мене і я збираюсь з силами перед тяжкою битвою з рюкзаком: мені треба якось запхати в нього спорядження, одяг і їжу на 7 днів походу. Та я дарма налаштовувався на боротьбу, бо мені довелося капітулювати майже одразу – всі мої речі преспокійно влізли, ще й місце залишилося. Як виявилось, натяжна спинка цього рюкзака зовсім не краде внутрішній об’єм (Osprey Stratos – shame on you!).

Герой нашого огляду має одне відділення з одним верхнім входом, прикрите клапаном. Для додаткової компресії зверху є невелика стропа з фастексом.

Сам же вхід – на затяжці, система закривання/відкривання якої дуже нагадує рішення одного відомого виробника (не будемо показувати пальцями). Хоча рішення з кільцем з пластикової трубки мене порадувало – реально дуже зручно.

Клапан важить 86 грамів і має одну велику зовнішню та невеличку внутрішню кишені на блискавках. Внутрішня формально призначена для рейнкавера і має ще й невеликий карабін для ключів.

І хоч це стало для мене несподіванкою, але виробник в комплекті додає ще й змінний клапан (35 грамів). Він вже є без будь-яких кишень, на випадок якщо у вас небагато речей. І хоч такий крок (додатковий клапан в комплекті) заслуговує всілякого схвалення і заохочення, скажу чесно, що жодного разу не переставляв клапани. Бо різниця в вазі між ними не надто суттєва (51 грам) а от зручності кишеня на верхньому клапані додає дуже сильно (принаймні, для мене). Якщо ж ви любите зміни в житті, то процедура заміни клапана відбувається елементарно і займає загалом секунд 20.

Клапани кріпляться до рюкзака за допомогою пластикової планки і двох строп з трищілинними пряжками.

Ну і раз вже ми заговорили про вагу, то варто сказати, що Gregory Optic 48 мене приємно здивував: 1141 грам важить сам рюкзак в розмірі M з більшим верхнім клапаном + 88 грамів рейнкавер до нього (виробник вказує цифри 1120 і 95 грамів, але різниця, насправді, мізерна). Такі показники є дуже й дуже непоганими. Для порівняння, Osprey Kestrel 48, з яким я ходив минулого року, важить на півкілограма більше.

При такій вазі, одначе, комфорт користування рюкзаком абсолютно не постраждав – Optic виглядає і відчувається як дуже добре продуманий продукт. І хоч виробнику, фірмі Gregory, закидають те, що вони копіюють вдалі ідеї в інших виробників, я, як користувач, від цього тільки виграю.

Рекомендоване виробником навантаження 48-літрової версії Opticа – 14 кілограмів, і це добряче мотивувало мене максимально ретельно вибирати речі для 7-денного походу. Забігаючи наперед, похвалюся вам, що в мене це вийшло – без води вага рюкзака складала трохи більше 12 кілограмів. Мені здається, що тенденція до зменшення ваги і об’єму спорядження спостерігається в багатьох українських туристів. А це означає, що вже можна розглядати як варіант для придбання навіть ті моделі, які ще 2-3 роки тому ви б до уваги не брали.

Як я вже згадував, виробник додає в комплекті і рейнкавер до цього рюкзака. Такий щедрий (і логічний) жест можна тільки вітати. Щодо розміру рейнкавера скажу так: «Нарешті дійшов-таки мій лист до Миколая, мені попався рюкзак, що в комплекті має рейнкавер відповідного розміру».

Резинка на рейнкавері працює на відмінно, естетично облягаючи рюкзак при різних рівнях його заповнення. І якщо ви не розумієте, чому я стільки уваги приділив простій накидці від дощу, то я поясню. Я ношу рейнкавер постійно, щоб захистити рюкзак від бруду, а не тільки тоді, коли йде дощ. І, наприклад, в моєму Osprey Kestrel 58 рейнкавер такого розміру, що стає схожий на вітрило, коли рюкзак навантажений не по-максимуму (сказати, що мене це бісить, це нічого не сказати). До слова, Gregory передбачив систему кріплення рейнкавера до рюкзака у вигляді гачка та петлі з боків. Але резинка працювала настільки добре, що я цією системою не користувався.

Колір рюкзака Gregory Optic – сіро-чорний, із яскравими червоними боковими стропами. Виглядає, як на мене, дуже круто і певною мірою навіть краще ніж інший, синій, колір цієї ж моделі.

Матеріал основної частини рюкзака – нейлон 100D, дно зроблене з потужнішого нейлону з товщиною нитки 210D, а в місці кріплення спинки до дна – посилене вставками з поліестеру 135D (стропи теж з нього).

Головна особливість цього рюкзака – натяжна або підвісна спинка. У Gregory вона має назву AeroSpan. Вона утворена каркасом з трубки з 7001 алюмінію та спеціальною сіткою, яка всотує піт (а також вентилює спину, розподіляє вагу та загоює рани).

Натяг сітки доволі сильний, але не занадто – якраз такий, щоб вона гарно прилягала до спини. Як я вже згадував – я щиро не вірив, що з моїм-то темпом ходьби від вентильованої спинки буде хоч якась користь. Тому уявіть моє здивування, коли я помітив, що спина спітніла суттєво менше, ніж би можна було очікувати (що спричинило цілу серію жартів моїх компаньонів в стилі: «Шурік вже помер (бо вже не пітніє), а все одно йде швидше за нас»).

Так, погода була класною, йшли ми відносно нешвидко та й я перед похідним сезоном трохи схуд, але факт залишається фактом – вентильована спинка, принаймні, в Gregory Optic, працює. Ще одним аргументом на користь цього твердження служить той факт, що після того, як я відправив рюкзак ПроПоходи назад, я сходив в похід зі своїм Талоном – спина була мокра, як завжди. «Ну, вентиляція так вентиляція, а як він в користуванні?», запитаєте ви. Як я вже згадував, мені довелося носити в ньому максимально рекомендовану виробником вагу в 14 кілограмів (хвала богам – недовго, бо божественну амброзію, яка явилась нам у вигляді паштету Стьопиної мами, ми з’їли дуже швидко). Ніде нічого не тиснуло і не натирало. По відчуттях здавалось, що я реально несу меншу вагу, ніж було насправді.

Плечові лямки мають вставки з піни EVA (хоча мені інколи здавалось, що це піна ADAM), яка пом’якшує навантаження і навіть трохи вентилюється. Причому лямки зверху пришиті не до каркасу, а до спеціальної вставки, яка робить носіння рюкзака комфортним для людей з різною шириною спини і плечей. Це дуже вдале рішення, просте в своїй геніальності.

На плечових лямках є нагрудні стяжки (щоправда без свистка, if you know what I mean),

Три гумки, фіксатор для патрубка питної системи та супер-пупер механізм для носіння ваших окулярів, який отримав власну назву – Sunglass QuickStow. Питання чи потрібна аж така гучна назва для звичайної резинки з пулером лишається відкритим))).

Про питну систему теж не забули: для неї зроблена кишеня всередині основного відділення, підвіска на фастексі та отвір для її виведення назовні рюкзака. Все як має бути в рюкзаку здорової людини.

Компресійні бокові стропи хоч і виглядають мініатюрними, свою роботу виконують на 5 з плюсом.

А розподіл їх на верхні і нижні, дозволяє підтягнути чи послабити саме ту частину рюкзака, яку вам потрібно. Одна з нижніх строп проходить над бічною кишенею, а інша всередині неї. Хоча мені особисто більше до вподоби коли вони обидві проходять «над», благо їхнє розташування легко змінити.

Бокові кишені тут теж як пише книжка – з сітки. Ну і, як данина останній моді, вони мають бокові входи. Для мене користь від цих бокових входів сумнівна – мені здається, що це збільшує ризик того, що через них випадуть якісь дрібні предмети. А носити воду в 2-літрових пляшках з широким горлом, як це передбачають виробники, я якось не звик. Мої Platypus’и себе прекрасно почувають і без цих бокових входів.

На випадок якщо вам замало буде місця, то на кожному бічному вході ще пришита петля зі стропи. Взагалі, мені Optic, в плані можливості щось додатково навісити чи причепити до нього, більше схожий на Kestrel, ніж на Exos. Я ж чомусь був спочатку впевнений, що від рюкзаків такого типу можна очікувати нездорового мінімалізму буквально у всьому. Радий, що я помилився і тут.

Фронтальна кишеня зроблена з сітки. В принципі, цього факту вам має бути достатньо. Не женучись за іноваціями заради іновацій (зрозуміло, в чий город ця каменюка?), Gregory застосували єдино правильне рішення – залишили, курва, сітку в спокої))). Кишеня зверху має кріплення за допомогою фастексу і стропи, для мінімального регулювання.

По обидва боки від фронтальної кишені є системи для кріплення трекінгових палиць, льодорубів та інших потрібних сучасному туристу інструментів (на кшталт переносної циркулярної пилки, набору сокир, комплекту лобзиків, мачете та шампурів).

Хоча мені б особисто більше підійшла якась система кріплення палиць спереду, на кшталт оспреївської Stow-on-the-Go. Я власне, намагався пристосувати до перенесення палиць систему Sunglass QuickStow, але це виявилось не так зручно, як здавалось на перший погляд (мій бік і рука, принаймні, були не в захваті від цієї ідеї).

Вся фурнітура дуже якісна: фастекси та трищілинні пряжки виробництва Duraflex, блискавки – YKK.

На всіх блискавках стоять пластикові пулери, якими зручно користуватися однією рукою. Стропи якраз такої ширини як потрібно, це і вагу самого рюкзака зменшує і виглядає гарніше і акуратніше, як на мене.

Пояс теж зроблений з піни EVA, і задня його частина, і поясні лямки. Це, як і у випадку з плечовими лямками, дає м’якість і вентиляцію, що на поясі особливо важливо.

На поясних лямках знаходяться кишені з блискавками. І поясні кишені – це головна моя претензія до Gregory Optic. Сучасний смартфон туди тупо не влазить (а ці кишені найчастіше використовуються саме для них).

Я розумію, що моделі Optic не перший рік, і раніше цих кишень вистачало, та все ж, якби Gregory не пришили задню частину кишені до пояса, як це зробив Osprey, наприклад в минулорічному Kestrelі, то … це певно був би Optic 2021 року випуску))). Якщо ж розглядати ці кишені не як місце для смартону, то вони цілком добрі, із зручними пулерами, легко відкриваються однією рукою і все таке.

Ще не так давно більшість туристів в Карпатах ходила з рюкзаками Terra Incognita, і зустріти когось з оспреєвською пташкою (це скопа, до речі, якщо ви не знали) було великою рідкістю і цілою подією – ти зустрічав однодумця. Тому коли я, на підйомі на Піп Іван Мармароський, здибав туриста з синім Optic`ом, то було враження ніби я знайшов свого загубленого брата))).

Взагалі, дуже круто, що такий новий виробник як Gregory з’явився на ринку України – це додаткова можливість для туристів вибрати якнайкраще спорядження суто під свої потреби. Ну а тим, хто звинувачує власників Osprey у снобізмі, додасться роботи))).

Висновок: рюкзак Gregory Optic 48 справді нагадує оптичну ілюзію – є насправді зовсім не тим, чим здається на перший погляд. Я думав, до знайомства з ним, що це незручний і нефункціональний виріб, в якого вентильована спина краде місце в основному відділенні, а сама при цьому не працює належним чином. І я радий, що помилився буквально в кожному пункті.

Gregory Optic – це квінтесенція всіх вдалих рішень в рюкзакобудуванні останніх років (окрім поясних кишень, звісно). І ми, як користувачі, тільки виграємо від цього. Об’єм тестованого рюкзака – 48 літрів, і я, як і минулого року, стверджую, що це, на сьогодні, ідеальний об’єм для туристичного рюкзака більшості туристів.

Переваги: класна і вдало підібрана фурнітура та якість пошиву; вага; змінні верхні клапани; рейнкавер відповідного розміру в комплекті; кишені з сітки, зроблені дійсно з сітки; вентильована спинка (вона – працює, цього разу насправді); зручність при перенесенні навіть максимально рекомендованої ваги; спосіб кріплення плечових лямок зверху до спини; кольори і зовнішній вигляд загалом; купа різноманітних петель для додаткового спорядження; системи кріплення палиць та окулярів.

Недоліки: бічні входи бічних кишень; поясні кишені замалі для сучасних смартфонів.

Shurik ©
Львів, 2020

Цей рюкзак у патрнерів:

Gregory Optic 48 в магазині Вершина

ПроПоходи на Патреоні

Долучайтесь до Команди Патреону, підтримуйте розвиток проекту та отримуйте приємні бонуси!

#ЗапишітьНаПроПоходи

Купуєте в наших партнерів – допомагаєте ПроПоходи і автору статті. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

  • Інтернет-магазин Вершина – з вашої покупки через зазначене посилання ПроПоходи отримає комісію від магазину.
  • Інтернет-магазин Gorgany – з вашої покупки через зазначене посилання ПроПоходи отримає комісію від магазину.
  • Фізичні магазини мережі Gorgany – скажіть на касі “Запишіть на ПроПоходи”, щоб зарахувати нам комісію від вашої покупки.
  • Інтернет магазин Команда Екс – вкажіть “Запишіть на ПроПоходи” в коментарі до замовлення, щоб отримати 10% знижки на неакційні товари і зарахувати покупку на нас.
  • Фізичні магазини мережі Команда Екс – скажіть на касі “Запишіть на ПроПоходи”, щоб отримати 10% знижки на неакційні товари і зарахувати покупку на нас.
  • Магазин Шамбала – промокод “propohody” надає вам 10% знижки на неакційні товари, і з вашої покупки через зазначене посилання ПроПоходи отримує комісію від магазину.
  • Магазин Decathlon – промокод “propohody” надає вам 10% знижки на бренди Quechua i Forclaz в інтернет-магазині decathlon.ua і в фізичних магазинах Decathlon в Києві
  • Liteway – промокод “propohody” надасть вам знижку 5%, а ПроПоходи отримає комісію від магазину.
  • Ultralight Alternatives – кодова фраза “Запишіть на ПроПоходи” в коментарі до замовлення надає вам 5% знижки на весь асортимент виробника.
  • Магазин спорядження Naturehike – промокод “ProPohody” надасть знижку 5% зареєстрованим покупцям, а ПроПоходи отримає комісію від магазину.
  • James Cook – промокод “propohody” надасть вам знижку 5%, а ПроПоходи отримає комісію від магазину.
  • ЇDLO – промокод “2ProP10” надасть вам знижку 10%, а ПроПоходи отримає комісію від магазину.

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.