Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Перед мандрівкою на Тенеріфе (листопад 2016 року) ми шукали спальник, який був би найменшим і найкомпактнішим на температуру близько 10°С. Бо за мету поставили собі вміститись в ручну поклажу разом з їжею на двотижневу подорож. З Sea To Summit Spark SPI місія була успішно виконана і ми чудово походили півмісяця Канарами.

Sea To Summit Spark SPI на Канарах

Взимку Спарк теж не нудьгував. В кінці січня, вклавши його у STS Micro MCII, я сформував теплу систему для зимового походу Карпатами.  

Дякуємо за фото Дмитро Король 😉

Далі він мандрував з нами два тижні квітневою Туреччиною, потім десять днів катався євротріпом Альпами і, нарешті, був вигуляний у HikeYourOwnHike мандрівці Карпатами.

Важливо! Спальник Sea To Summit Spark SPI наданий нам дистриб’ютором безкоштовно. Також, ми отримуємо гонорар за публікацію огляду. Це жодним чином не впливає на зміст огляду, оскільки за нами лишається повний контроль над його наповненням. Детальніше в нашому кодексі публікацій. Надалі спальник Sea To Summit Spark SPI переходить в Банк Спорядження і вже зараз доступний для безкоштовного тестування всім читачам ПроПоходи.

Ще обираючи свій перший пуховий спальник, я розглядав Sea To Summit Spark як одного з кандидатів. Але він був відкинутий через надмірне бажання виробника досягти неймовірних показників ваги. Заради рекорду австралійці вкоротили блискавку до ⅓ довжини спальника. В результаті, процес його вдягання нагадував рухи гусеня, що активно біжить до смачного листочка. Та й відкрити спальник, щоб скинути зайве тепло можливості не було.

В 2016 році STS вирішили, що 2 десятки грамів за додатковий комфорт – невелика платня і подовжили блискавку до половини спальника. З таким варіантом вже і залазити стало простіше, і провітрювання організувати легше. Тому єдиний прототип першого Спарка з подовженою блискавкою, що завітав до України, я швидко забрав собі.

Температурні характеристики Spark SPI за стандартом EN становлять +12°С жіночого комфорту, +8°С – чоловічого і -5°С – крайня екстремальна межа використання. 

Пакувальний об’єм – вражаючий. Виробник в каталозі пише про 1,55 літра. Насправді ж, менше.

Вага спальника – увага! – 348 грамів! Для порівняння, бавовняний вкладиш в спальник важить так само:)

Досягти зазначеного температурного режиму з такими об’ємом і вагою спальнику допомагають декілька технічних рішень та матеріалів.

Перш за все – утеплювач. Це 180 грамів гусячого пуху з показником пружності 850+ і співвідношенням пуху до пера 90/10. На додачу, пух оброблений полімерним гідрофобним покриттям ULTRA-DRY Down™ від DownTek. Гідрофобне покриття дозволяє йому краще зберігати свою пружність, а з нею й теплоізоляційні властивості у вологому кліматі або за вологих погодних умов.

Чи воно дієве? Так. Принаймні, доки спальник новий, просочення діє відмінно. Два тижні Ісландії з суцільними дощами спальник з ідентичним пухом витримав без найменшого натяку на втрату теплоізоляції. Це була класна перевірка можливостей просочення і пуху.

Тепер ми можемо сміливо стверджувати, що “Пух не для Карпат, бо там сиро” – це міф, який час відпустити і забути. Він неодноразово був зруйнований не лише нашим досвідом з пуховими спальниками, а й десятками інших мандрівників, зокрема серед наших читачів. Головне – за вологої погоди переносити спальник в гермомішку.

Наступний матеріал, що допомагає з полегшенням спальника – це тканина. Вона надзвичайно тонка, як зовнішня, так і внутрішня. Ззовні – білий нейлон з товщиною нитки 10D і армуванням.

З середини – жовтий нейлон 15D без армування, на дотик м’якший за зовнішню тканину, відтак на дещицю приємніший до тіла.

YKK блискавка в Sea To Summit Spark SPI теж полегшена. Її розмір – #3, замість #5, який зазвичай використовується в спальниках. До того ж, як я вже казав, вона доходить лише до половини спальника. Впливу на комфорт забирання в спальник мені не відчутно. Я й так рідко розстібаю його далі, перш ніж залізти або вилізти.

Інша ситуація з провітрюванням. Блискавка дозволяє відкрити спальник до рівня стегон. Це значить, що можна скидати тепло з зони торсу, яка у стані спокою є найбільшим його генератором. Якщо цього буде замало, доведеться виповзати зі спальника, або викидати з нього одну ногу. Адже повністю розстібнути спальник можливості немає. Висновок з цього – модель Spark має вибиратись на вужчі умови і не може бути одним спальником на всі ситуації. Тобто, якщо ви взяли для себе найтепліший Spark SPIII і поїхали з ним на літнє море, то особливого комфорту він не забезпечить. В той час, як спальник на аналогічну температуру з можливістю повного розстібання в таких умовах може використовуватись як ковдра. Само собою, за вагою і об’ємом він значно програватиме Спарку.

Бігунок на блискавці – двосторонній. Ним можна оперувати як ззовні, так і зсередини. Для полегшення роботи з ним, до бігунка прив’язана п’ятисантиметрова брендована стрічка. Коли спальник повністю закритий, бігунок ховається під оксамитову тканину, аби не тиснути на обличчя чи шию.

Для кращого збереження тепла в прохолодні ночі отвір капюшона можна стягнути. Для цього всередині прокладений 2мм шнур, що фіксується мініатюрним пластиковим зажимом. 

Не зважаючи на прагнення до максимального полегшення, виробник додав в Sea To Summit Spark SPI футбокс. Футбокс – це анатомічно продумане відділення для стоп, завдяки якому стопи не натягують спальник і не стискають утеплювач. Бо стиснутий утеплювач – це відсутній утеплювач. А до стоп кров проходить найдовший шлях, тому дбати про їх зігрів вельми важливо. До того ж, це додатковий комфорт, коли ноги ні у що не впираються і від того на них не загинаються пальці:)

В найлегшій моделі із серії Spark, SPI, шви по всьому спальнику наскрізні. Натомість, SPIІ має наскрізні шви в ногах, а в зоні торсу шви теплі. SPIІІ має теплі шви по всій довжині спальника. Власне, таким підходом до кожної моделі навіть в середині однієї серії мені і подобається Sea To Summit. Всі рішення саме там, де вони потрібні. А там, де від них немає або мало толку, і де вони призводять лиш до збільшення ціни і ваги, виробник спрощує конструкцію.  

Для підвішування спальника (щоб провітрити чи просушити) передбачені 6 петель: 2 на капюшоні, 2 по середині та 2 на футбоксі.

Спальник має дві ростовки: regular та long. Австралійці рекомендують використовувати перший для туристів зростом до 183 см, а довшу версію для росту до 192 см. Я б посперечався з цими рекомендаціями, адже при зрості 188 см в меншій моделі не відчуваю жодного дискомфорту. Можливо, я не достатньо прискіпливий до зручності, та, все ж, поради по зросту збільшив би щонайменше на 3 см.

Щодо кольору спальника, то мені особисто білий колір у спорядженні дуже і дуже подобається. Я маю достатньо досвіду користування білими наметами і світлими пуховками, щоб не боятись за забруднення Спарка. Та Христинка, часом, вивертала спальник жовтим кольором назовні, якщо їй здавалось, що в наметі недостатньо чисто для світлої тканини 🙂

В комплектації до спальника є ультралегкий компресійний мішок з нейлону товщиною нитки 15D і водовідштовхуючою силіконовою обробкою. На торцях мішка тканина товща, по відчуттям 70D, також з армуванням.

На одному з торців – кишеня, за яку зручно тримати компресійник, дістаючи з нього спальник.

Кришка компресійника пришита до тіла, тому кожного разу не потрібно крутити її в пошуках правильного положення.

Під кришкою мішок стягується шнуром з фіксатором. Зверніть увагу, що місце заведення шнурка в рукав, на яке припадає найбільше навантаження, посилене міцною стропою і металевим люверсом.

Замість чотирьох стяжних строп в компресійнику спарка використовуються лише три. Знову ж таки, для максимального полегшення.

Вага компресійного мішка – 31 грам.

Пам’ятайте, що незалежно від водовідштовхувальної обробки, шви гермомішка не проклеєні і він не є герметичним. Тому, коли з’являється ризик замочити спальний мішок через погодні умови, вкладайте його в гермомішок з одягом.

Ще один предмет комплектації – мішок для зберігання і прання. Раніше Sea To Summit для цих призначень комплектував спальники окремими мішками, та тепер їх функцію виконує один. В режимі “прання” спальник просто складається всередину мішка і мішок закривається стяжкою з фіксатором, щоб далі пірнути в пральну машину.

Для зберігання мішок закривається блискавкою і утворює більш-менш правильну компактну форму. В такому вигляді мішки зручно складати на полицю в коморі, чи в висувний ящик комоду. Але! Пам’ятайте, чим вільніше зберігається спальний мішок, тим краще для утеплювача. Тож, якщо у вашій шафі є місце для мішка закритого лише на стяжку – залишайте його в такому вигляді.

Білий текст на мішку – це інструкції з догляду за пуховими спальниками.

До кожного спального мішка ви отримаєте аркуш з інформацією про тестування пуху, що вкладений в акуратний конверт. І декілька інформаційних листівок, скріплених фірмовим карабіном.

Тепер декілька слів про додатковий функціонал легких спальників Spark, з яким мені довелось стикнутись. Ці мішки ідеальні в якості додаткового шару в тепліші спальники на зимовий сезон. 180 грамів пуху в Spark SPI на додачу до 250 грамів пуху в моєму Sea To Summit Micro MCII формують шар утеплення, з температурою чоловічого комфорту -7°С і загальною вагою 0,95 кг! Тобто це супер варіант на зимові Карпати за помірної погоди.

І, через невелику вагу, цей спальник разом з надувним килимком можна залишити в ручній поклажі, навіть якщо ви здаєте основну в багаж. В такому разі під час тривалої пересадки в аеропорті можна з комфортом виспатись, а не куняти на незручних сидіннях в незрозумілих позах. Навіть, якщо ваша подорож не стосується гір, цей комплект не займатиме багато місця, але дозволить відпочити в першому ліпшому куточку зали очікування. Головне – ставте багато будильників, аби не проспати свій рейс 🙂

Висновки. Якщо минулого року я б не рекомендував цей спальник комусь, окрім скажених легкоходів через занадто коротку блискавку (⅓ довжини в попередній моделі), то тепер, з подовженою блискавкою, він перебрався в зону комфорту ширшого кола мандрівників. Неймовірні показники ваги і об’єму розширюють можливості його використання в різних ситуаціях. Водночас температурний діапазон використання тепліших версій (SPII, SPIII) є дещо вужчим, ніж в того ж Micro, який може повністю розстібатись.

Переваги: суперлегкий (один з найлегших у світі), суперкомпактний, надзвичайно добрий пух, продумана комплектація, добре підходить для використання в парі з іншими спальниками взимку, ідеальний для непоходних подорожей (спання в аеропортах, кауч-серфінг, потяги).

Недоліки: вужчий температурний діапазон використання тепліших моделей (SPII, SPIII) через вкорочену блискавку.

Відгуки читачів про це спорядження:

Ось що про спальник Sea To Summit Spark SPI regular пишуть ті, хто ним вже скористався:

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Літній пуховий спальник Turbat Kuk 250. Оновлення в порівнянні з Turbat Kuk 350
Унікальний спальник Sierra Designs Backcountry Bed. Детальний огляд
Огляд надлегкого спальника Sea To Summit Micro MCII
Найдешевший пуховий австралієць. Спальник Sea To Summit Trek TkII. Огляд

Де купити, вдячність і підтримка

Купуєте в наших партнерів – підтримуєте автора і ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

  • Спальник Sea To Summit Spark SPI regular у Вершині або у Gorgany

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.