Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Якщо ви задумали купити собі подушку для походів, не поспішайте. Спершу, подумайте, чи вам взагалі потрібна подушка? Бо всі вони коштують чималих грошей, які можна витратити і на більш необхідні речі. А добру подушку елементарно зробити і з одягу, що лишився у вас в гермомішку. Якщо ж без подушки ніяк, то, знов таки, не кваптесь шукати її саме серед подушок. Бо, насправді, існують універсальніші варіанти.

Я розповім свою коротку історію пошуку ідеальної подушки і, можливо, щось з неї стане для вас корисним.

Всі свої дорослі походні роки я щовечора терпляче формував подушку, загортаючи зайвий одяг у футболку. І на тій конструкції пречудово спав до ранку. Було трохи занизько, та й іжевський каремат не додавав особливої зручності, але нестачу комфорту я компенсовував втомою з довжелезних переходів.

Роки три тому, побачивши вагу сучасних надувних подушок в магазинах, і вже відчувши, що можуть дати надувні килимки, я забажав спрощення вечірньої процедури, і трохи більшого комфорту за рахунок вищої подушки.

Перевіривши ринок, для спроби купив SeaToSummit Air Pillow Ultralight. Вона, хоч і важила на 15 грамів більше, ніж аналогічна Експедівська, але її поверхня мала приємне на дотик напилення, що мені видалось важливим.

Поспав я на ній рівно одну ніч. В повністю надутому стані вона була зависокою, а щойно я її почав її здувати, щоб зменшити висоту, голова почала провалюватись донизу, повітря розтеклось в подушці по краях і тканина стала тиснути з боків на обличчя. Якщо всю ніч спати на спині, то ще нічого (не супер, але вижити можна), та, якщо повернути голову вбік, тканина вже лізла в ніс і дихати ставало не так просто:) Тому подушка повернулась назад до магазину, а я відтоді раджу такі моделі лише тим, хто звик до добрячої висоти під головою.

Далі була спроба з самонадувною конструкцією. Причому я одразу знав, що вона не буде вдалою, але хотілось перевірити, як то спати на подушці з пінкою. Виявилось, набагато зручніше, бо ти задаєш форму подушки, закриваєш клапан і вона лишається незмінною. І самонадувна конструкція ще й значно тепліша за надувну. Але вага у чверть кіло і величезний об’єм в складеному стані в жодному разі не давали їй перепустку до мого рюкзака.

З пухом я теж ледь не попав. Добре, що замість купівлі через інет, завітав до магазину. Виявилось, що пухові подушки для походів містять так мало пуху (зараз я говорю про виробника Cocoon), що під вагою голови стискаються ледь не в нуль. Тому вони скоріше для відчуття теплоти і затишку, а не для підтримки шиї і голови.

Після цього спроби припинились. З одного боку я не бачив нічого цікавого серед новинок, з іншого – зі мною в гори почала ходити Христинка, яка робила просто дивовижні подушки з наших речей, магічним чином міксуючи їх між собою.

Аж раптом, минулої осені, на презентації SeaToSummit, в одній з перерв я заліз в якийсь прототип намету, витягнувся на його підлозі і поклав собі під голову те, що початково призначалось для зовсім іншого місця.

То була сідачка. Проста надувна сідачка. Хоча, не так щоб проста, але і близько не подушка.

Аби точно перевірити, чи дійсно все так, як мені видалось в першу секунду, і справа не в довгій дорозі і втомі, ту сідачку, з дозволу власника, я забрав собі. І тепер, після десятків днів сну можу похвалитись, що знайшов свою ідеальну похідну подушку.

Чому ідеальну?

Перше – висота. Не 12, не 10, а 5 см. Для тих, хто полюбляє низькі подушки – це знахідка. Якщо ж хочеться подивитись в телефон і трохи підняти голову, або в якусь ніч поспати трохи вище, сідачку можна скласти вдвоє, випустивши трохи повітря. І, приблизно, 8-ми сантиметрова подушка достатньої площі – перед вами.

Коли я вперше так зробив, то вона розгорнулась, щойно я поворушив головою. Але варто було обгорнути її рушником з мікрофібри і все вирішилось: подушка лишилась в згорнутому стані до ранку. Більше того, на рушнику з мікрофібри виявилось так приємно спати, що відтоді я завжди обгортаю ним подушку, незалежно, чи згинаю її, чи сплю на розправленій.

Оновлення. Віталій Андрєєв в першому коменті висловив добру ідею: вставляти подушку у бафф. Я вже перевірив, все виходить. Дякую, Віталію, тепер вона стала ще кращою 😉

Конструктивно, сідачка Sea To Summit Air Seat Insulated – це шматок надувного килимка STS. Те саме точкове зварювання і дуже схожий клапан.

Якщо точніше, дитинча клапана килимка. Бо тут вихідний отвір того ж розміру, що і вхідний у килимка. А вхідний – 15 мм. 

Всі зручності, що має клапан килимка присутні і тут: зворотній клапан для спокійного надування і миттєве здування завдяки широкому випускному отвору. І ви пам’ятаєте, що ті надувачки-чохли, якими тепер комплектуються килимки STS можуть надувати і такі подушки?

Якщо не маєте такого – один видих і подушка наповнена. І сушити її після надування ротом не проблема, бо об’єм мінімальний.

Велика кількість точок з’єднання верхньої тканини з нижньою забирає з подушки ефект водяного ліжка.

З огляду на наявну ізоляцію ця сідачка у ролі подушки тепліша за прості надувні моделі. Утеплювач всередині – той самий, що в килимках STS – Thermolite.

Порівнюючи вагу утепленої (80 г) і неутепленої (70 г) сідачки можна припустити, що теплювача всередині лише 10 грамів. Але правда в тому, що вони відрізняються не лише наявністю Термолайту. В неутепленій версії верхня тканина 75D і вона краде частину грамів на себе. В утепленій версії верхня тканина – 30D. Бо, дійсно, немає сенсу робити її більше.

Адже під час використання в ролі сідачки землі торкається лиш її нижній бік, а там – 75D, які дозволяють особливо не переживати за стан поверхні, на яку ви задумали всістись.

Само собою, оглянути її на наявність колючок таки варто, але вичищати кожну хвоїнку немає сенсу.

Взимку – казка. Кидай її на будь-який сугроб і вмощуйся на утеплене сидіння. Це суттєво крутіше за пінку і по комфорту, і по теплоті.

Час на підготовку подушки-сідачки Sea To Summit Air Seat Insulated рахується секундами. Скажімо так, якщо ви маєте пінку, а я скористають своїм варіантом, між тим, як сядете ви і сяду я буде секунд 10 різниці. Але далі я сидітиму на теплому і м’якому.. 😉

Після складання отримуємо невеликий акуратний параллепіпед, що, зазвичай, в мене живе в клапані рюкзака.

Розмір упаковки – ідеальний. Жодних зусиль на запихання і, водночас, мінімум вільного місця.

Висновки. Повторюсь, що Sea To Summit Air Seat Insulated не має бути номером один в списку ваших бажань, якщо досі ви не маєте килимка, намету, спальника чи іншого основного спорядження. Якщо ж все інше є і без подушки вам ніяк, а гратись з одягом ви не бажаєте, розгляньте цей варіант серед перших. Звісно, якщо ви любите подушки середньої висоти і, на додачу, цінуєте універсальне спорядження.

Переваги: висота 5 см в один шар і 8 см – в два, швидкість підготовки і складання, утеплювач, розумний підбір тканин, найкращий клапан, сумісність з чохлами-надувачками килимків (моделей 2018+ року), зручний чохол.

Недоліки: додаткова вага в рюкзаку.

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Комфортна дрібничка для літа. Sea To Summit Coolmax Fitted Sheet. Огляд
Як швидко вмирає ультралегке спорядження? 5 яскравих прикладів
Чому теплий спальник не гріє? Спальна система, R-value і все таке
Утеплення для дівчат. Вкладиш Sea to Summit Thermolite Reactor Compact Plus Liner

Де купити, вдячність і підтримка

Щоб підтримати розвиток ПроПоходи, купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки. Всі дисконтні системи при замовленні через ці посилання працюють, як завжди.

Спорядження з огляду в магазинах-партнерах ПроПоходи:

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.