Ідейний натхненник блогу ПроПоходи. В спорті відколи себе пам’ятає. В горах – трішки менше. Родом з Тернополя, живе і працює в Києві. Обожнює гори, каяки і білу воду, незабутні заходи сонця, і майже завжди просипає світанки.

Всі речі рано чи пізно виходять з ладу. В цивілізації ремонт реалізується візитом до спеціаліста, який усуває пошкодження, або ж, за наявності необхідного досвіду і знань, проводиться самотужки, улюбленими інструментами з шафи і матеріалами з найближчого профільного магазину.

Вихід з ладу спорядження в поході – цікавіша ситуація, бо поруч ані спеціалістів, ані шафи з інструментами, ані магазину з запасними частинами. Вся надія на ваші вміння і знаряддя в рюкзаку. Сьогодні ми поговоримо саме про знаряддя і наш підхід до ремонту, а власні вміння вам доведеться відточити самостійно.

Зверніть увагу! В цій статті мова йтиме про ремонтні набори для піших походів невисокими горами без елементів альпінізму.

Щоб не носити з собою кілограми інструментів і запасних частин, при формуванні ремнаборів для конкретного походу ми відштовхуємось від двох показників:
– цінності зазначеного походу;
– можливості успішно продовжити похід з прогнозованим пошкодженням без ремонту.

Тобто, якщо ми збираємось в своє задоволення прогулятись Карпатами, де буваємо багато разів на рік, то беремо з собою мінімальний ремкомплект, який складається лише з однієї позиції: клейкої стрічки. Нею ми можемо вирішити велику кількість найбільш вірогідних поломок. Такий ремкомплект ми називаємо базовим.

Якщо ж станеться так, що поломку буде неможливо усунути стрічкою і маршрут з нею буде неможливо продовжити, то вимушене повернення в цивілізацію не стане для нас великою втратою ані по задоволенню, ані по грошам. Бо, по-перше, за кілька тижнів ми знову будемо в горах, і, по-друге, зійти з маршруту в літніх Карпатах означає прогулятись до найближчої автобусної зупинки чи крайньої хати села, звідки максимум за кількасот гривень і кілька годин дістатись улюбленої кав’ярні в великому місті.

Зовсім інший випадок – тривалі мандрівки далекими країнами. Сходження з маршруту десь посеред лавової пустелі Ісландії вартувало б нам щонайменше кількасот євро. І ще кілька сотень – повернення на маршрут після ремонту спорядження в цивілізації. Та й настрій від безглуздих втрат грошей і часу був би зіпсований. За таких умов додаткові грами запасних частин видаються вже аргументованим збільшенням ваги. 

Ремкомплект для далеких мандрівок ми називаємо розширеним, і беремо його також в походи Карпатами, передчасне завершення яких для нас є небажаним (робочі зобов’язання та плани, що пов’язані з іншими мандрівниками).

 

Базовий ремнабір

Базова комплектація нашого ремнабору, як я вже казала, складається лише з клейкої стрічки. Нею ми можемо заклеїти килимок, намет, спальник, питну систему, одяг, гермомішки, рюкзак і примотати тимчасово відшаровану підошву взуття. Клейку стрічку я раджу мати двох видів: прозорий McNett Tenacious Tape для гарного ремонту одягу, спальника, тканин намету, питної системи і гермомішків; і метровий відрізок сріблястого армованого скотчу для чорнового ремонту одягу та спорядження.

Тимчасовий ремонт пуховки армованим скотчем

Вага такого ремкомплекту 27 грамів і він вміщається у невеликій упаковці того ж McNett Tenacious Tape.

Єдине вдосконалення базового комплекту, яке я планую на сезон 2019 і яке вже можна бачити на фото вище – це мінімальний набір для шиття: пару різних за розміром голок і кілька метрів лавсанової або капронової нитки. Він важить лише кілька грамів, але дозволяє справлятись з ремонтом в тих ситуаціях, де стрічка не може зарадити або не є добрим рішенням. Наприклад, розпуск шва на флісі, чи пошкодження строп рюкзака.

Таким чином, результативна вага базового ремкомплекту лишається в межах 30 грамів, а об’єм не міняється, бо нитки і голки пречудово лежать в тубусі McNett разом зі стрічками.

 

Розширений ремнабір

Розширений ремнабір має дбати вже про більшу кількість ймовірних поломок і їх перманентніше усунення. Тому, на додачу до клейких стрічок, в розширений ремнабір ми кладемо клей McNett SeamGrip в компактному семиграмовому тюбику. За ніч він надійно склеює спорядження-взуття-одяг, з’єднання цим клеєм лишається еластичним та не реагує на навантаження і перепади температур. 

Проклейка шва, який вийшов з ладу через регулярні контакти з гострим камінням

Якщо похід планується дуже довгим і далеко від цивілізації, клей краще брати у 28-ми-грамовому тюбику.

Наступна проблема, яку ми очікуємо в мандрівках – це поломка бігунка на блискавці одягу, спальника чи намету. Тут є дві причини радіти: перша – майже всі блискавки вашого одягу і спорядження – спіральки розміру №5; друга – існують спеціальні ремонтні бігунки FixnZip, що важать кілька грамів і не потребують жодного інструменту для монтажу. Розмір М бігунка FixnZip підходить для тракторних і спіральних блискавок №5-7. Одним таким бігунком в ремнаборі ми страхуємо більшість наших блискавок.

Ще одна перевага ремонтних бігунків FixnZip – легкий монтаж і демонтаж. Заплативши раз, ви можете користуватись ними довіку: поламався рідний бігунок, ставимо ремонтний, користуємось в поході ним, приїжджаємо додому, знімаємо ремонтний, відносимо річ в ательє і ставимо дешевший стаціонарний, а ремонтний повертаємо в ремнабір.

Якщо ви переживаєте за фастекс на поясі рюкзака або іншу пластикову пряжку, можете взяти дублюючу деталь потрібного розміру. Перевага змінних пряжок Sea To Summit в тому, що вони не потребують розшивання строп для встановлення. Металева вісь кожної пряжки легко викручується за допомогою ножа чи виделки, що дозволяє встановити пряжку на місце буквально за хвилину-дві. А вдома можна зайнятись повноцінним ремонтом: поміняти змінну фурнітуру на стаціонарну і повернути першу в ремкомплект.

Але будьте уважними! В асортименті СіТуСамміт є і класична фурнітура. Та, що міняється без розшивання, має в назві “1-pin” та “2-pin”, залежно від кількості осей, що можна викрутити. Яку саме брати – вже варто дивитись на конструкцію вашого спорядження. Там, де стропа зашита в петлю має бути викручувана вісь.

Наступний варіант поломки, який, не зважаючи на свою мізерність, може сильно попсувати нерви – це вихід з ладу пулера на бігунку блискавки (та частина бігунка, за яку ми тягнемо, щоб розстібнути чи застібнути блискавку). Замість нього можна використати або частину вітрової відтяжки намету, або покласти в ремкомплект 15 см тонкого шнура з сердечником. Рішення важить менше граму, але економить час ремонту і додає зручності.

Оскільки саме такий відрізок саме такого шнура виконує в нас роль безпечної відкривачки на кришці інтегрованої системи, то нам немає сенсу брати додатковий. За потреби ми позичимо його з кришки.

Останній елемент, який ми додаємо в розширений ремкомплект – це патрубок для ремонту дуг. З допомогою цього патрубка і армованого скотчу можна швидко здійснити якісний тимчасовий ремонт поламаної дуги. В такому вигляді дуга без проблем доживе до кінця мандрівки, а вже вдома її секцію можна замінити на цілу. Якщо в комплекті до вашого намету не було патрубка, можете відрізати шматок секції більшого діаметру або шматок алюмінієвої трубку довжиною 10 см. Лиш поміряйте, щоб дуга намету проходила крізь трубку з запасом в кілька мм. Запас по діаметру потрібен для того, щоб патрубок заліз на зігнуту дугу, яка в місці зламу завжди ширшає.

І ніж. Якщо ми вже беремо в мандрівки ніж, то з вбудованими ножицями (наприклад, Victorinox Climber), бо саме ножиці стають більш помічними і в ремонті, і при виконанні медичних задач. Інший добрий для ремкомплекту варіант – мініатюрний Victorinox Classic вагою 21 грам, в якому є і ножиці, і ніж, і пінцет, і зубочистка і пилочка для нігтів, що може зіграти роль надфіля. Якщо ви заплануєте переліт з ручною поклажею, в яку не пускають гострі предмети, то ніж можна купити по прибуттю в країну призначення в найближчому супермаркеті за 1-2 євро. Ножем розрізати тканини і стрічки не так зручно, як ножицями, але краще, ніж рвати руками.

Ніж Victorinox Climber

Пакувати ремнабір зручно в тубуси від стрічки McNett. Якщо не маєте таких, будьте креативними. Похід в будівельний магазин може підкинути кілька ідей.

В результаті у ремнаборі ми маємо мінімум деталей і інструментів, які покривають великий діапазон різноманітних поломок від елементарного розриву одягу об колючки до серйозних пошкоджень взуття. Якщо ви маєте ідеї з аналогічними простими рішеннями, діліться ними в коментарях.

Фінальний список нашого розширеного ремкомплекту виглядає так:

Розширений ремнабір у впакованому вигляді

Якщо ви маєте інші випадки виходу з ладу спорядження, розповідайте, як вирішували питання ремонту. І нам, і читачам буде цікаво почути і перейняти досвід.

Відео про наш ремкомплект:

Більше про ремонт спорядження читайте тут: https://propohody.com/category/skills/repair/

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Ремонт надувного килимка. Прокол і поріз
Як заклеїти намет без латки. McNett Seam Grip
Як заклеїти дірку в питній системі
Ремонт дірки в наметі латкою і клеєм

ПроПоходи на Патреоні

Долучайтесь до Команди Патреону, підтримуйте розвиток проекту, отримуйте бонуси і ранній доступ до матеріалів!

#ЗапишітьНаПроПоходи

Купуєте в наших партнерів – допомагаєте ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.