Ідейний натхненник блогу ПроПоходи. В спорті відколи себе пам’ятає. В горах – трішки менше. Родом з Тернополя, живе і працює в Києві. Обожнює гори, каяки і білу воду, незабутні заходи сонця, і майже завжди просипає світанки.

Восени минулого року я вперше взяла в мандрівку фільтр для води. Ми їхали на Кіпр, де жоден з нас не бував раніше, і нічого не знали про джерела і потічки, з яких мали набирати воду. Фільтр Katadyn BeFree для таких цілей виявився фантастичним рішенням, адже часом пити доводилось з заболочених струмків і витоків, де висіли таблички “non potable water”. А ця крихітка вирішила питання фільтрації лише за додаткові 58 грамів у рюкзаку.

В користуванні фільтр виявився настільки простим та зручним, що з ним би впоралась і дитина. Достатньо зачерпнути флягою воду, закрутити фільтр і перевернути його. Відфільтрована вода виливається навіть під силою тяжіння. Якщо стиснути флягу – потік очищеної води зростає майже до 2 літрів за хвилину.

Слабкими сторонами BeFree є відносно малий ресурс і невелика ємність для води. Малий ресурс – це до 1000 літрів, що в порівнянні із 50 000 літрами у керамічних фільтрів виглядає по-дитячому. Водночас, для індивідуального використання такої кількості води абсолютно достатньо. Ми з Антоном порахували, що в нашому темпі мандрівок його вистачить на три роки подорожей вдвох.

Інша особливість – об’єм резервуару лише 0,6 л. Таку флягу зручно тримати однією рукою, вона суперлегка і компактна. І це чудовий варіант, якщо доведеться фільтрувати воду малими порціями. Приміром, коли струмки і джерела трапляються щогодини, то на перехід між ними достатньо півлітра води на двох.

Якщо ж ні – потрібно мати з собою ще одну ємність, наповнення якої займатиме певний час, адже потрібно декілька разів відкрутити фільтр, наповнити флягу водою, закрутити її, профільтрувати воду. І повторити все знову, ще і ще. Не скажу, що це аж така складна процедура, але точно не найцікавіша інвестиція часу в мандрівці.

Добрим рішенням є використання ємностей для води Hydrapack Seeker на 2 та 3 літри з картриджем від фільтру BeFree, що можна придбати окремо. Секрет у тому, що їх різьба ідентична, тож “рідну” флягу від BeFree можна лишати вдома. Лише не забути взяти з собою ще одну ємність для транспортування чистої води, адже одну й ту саму використовувати неправильно з точки зору здоров’я.

Влітку на виставці OutdoorShow 2017 у Фрідріхсхафені швейцарці з Katadyn заявили про випуск ще двох варіантів резервуарів для BeFree. На додачу до звичного 0,6 л, з весни 2018 року в Україні будуть доступні фільтри з ємностями 1 літр та 3 літри.

Літровий резервуар практично нічим не відрізняється від свого молодшого брата. Він став трохи важчим (63 грами) і помітно прискорив процес наповнення більших ємностей. Разом з тим, літровий BeFree досі залишається практично непомітним в рюкзаку, що має тішити поціновувачів лайтового спорядження.

Для тих, хто любить подорожувати компаніями або потребує фільтрацію значно більшого об’єму води за один підхід, буде зручнішим новий Katadyn BeFree з резервуаром на три літри. І, оскільки цей резервуар має абсолютно іншу конструкцію, ніж його менші брати, поговоримо про нього детальніше.  

Важливо! Фільтр Katadyn BeFree 3L наданий нам дистриб’ютором безкоштовно. Також, ми отримуємо гонорар за публікацію статті. Це жодним чином не впливає на зміст огляду, оскільки за нами лишається повний контроль над його наповненням. Детальніше в нашому кодексі публікацій. Надалі фільтр Katadyn BeFree 3L переходить в Банк Спорядження і вже зараз доступний для безкоштовного тестування всім читачам ПроПоходи.

Трилітрова ємність виготовлена з уже знайомого нам термопластичного поліуретану. Це міцний і, водночас, еластичний матеріал з шаленим протистоянням зносу. Шви ємності спаяні радіочастотним зварюванням. Перевага цієї технології в підвищенні міцності матеріалу в місцях з’єднань.

Компанія Hydrapak, яка виготовляє фляги для фільтрів BeFree, дає довічну гарантію на відсутність протікання швів. Але є одне попередження: в резервуар не можна заливати воду температурою вище 60℃, бо від надмірного тепла шви можуть розійтись.

Оскільки фляга напівпрозора, в поході легко оцінити ступінь її забруднення та кількість води всередині. Аби точніше визначати об’єм рідини, на одній із сторін виробник наніс градуювання із кроком 0,5 літри.

Якщо залити резервуар по вінця, він вмістить на 400 мл більше води, ніж вказує виробник. Однак досягти такого заповнення в похідних умовах, набираючи воду зі струмка, не вийде. Тому показник 3.0 виглядає об’єктивнішим.

На протилежній від фільтру стороні з’явилась ручка. З огляду на збільшений об’єм ємності і, як наслідок, збільшену вагу при перенесенні заповненого резервуару від джерела до місця ночівлі, це правильне вдосконалення. Конструкція найпростіша: той же уретан, з якого зроблена фляга, зміцнений двома шарами щільного синтетичного матеріалу.

З цією ручкою користуватись ємністю суттєво зручніше, ніж варіантом з Hydrapak Seeker. Причому не тільки при перенесенні води, а й при набиранні її зі струмків чи водойм, при вживанні одразу з фільтра і при наповненні чистою водою інтегрованої системи чи казанка.

В останніх трьох випадках на допомогу приходить і невелика ручка на горловині ємності.

А під час набирання води із мілких струмків зручності додають пласка форма фляги та широка горловина. До того ж, пласку флягу наповнену водою простіше розмістити в рюкзаку.

Пити одразу з фільтру не зовсім зручно, адже для цього потрібно підняти над головою 3 кг води. Та знайте, що така можливість є.

До слова, перш ніж вживати воду з фільтра, пропустіть крізь нього 5-6 літрів води. В такий спосіб ви промиєте його від запаху нової мембрани.

Недолік від появи ручки – ускладнений догляд за ємністю через неможливість вивернути резервуар для промивання.

Два отвори по обидва боки ручки дозволяють підвісити фільтр, наприклад, до дерева, і використовувати його як гравітаційний. Тобто, достатньо відкрити ковпачок і вода рухатиметься крізь волокна фільтру з допомогою сили тяжіння. Власне, Katadyn сам каже про це на упаковці BeFree. 

Але є одне але. Швидкість фільтрації у гравітаційному режимі буде невеликою, навіть у новому фільтрі. Під час моїх експериментів час фільтрації повного резервуару склав 15 хв. Зважаючи, що з поступовим забрудненням фільтру його пропускна здатність відчутно падатиме, BeFree через певний час втратить свої гравітаційні переваги. Виходи два: частіше промивати фільтр і пам’ятати, що в будь-який момент ємність можна стиснути, аби прискорити процес фільтрації.

У флягах BeFree менших об’ємів верхня частина жорстка, виготовлена з поліетилену високої щільності. За неї більш-менш зручно тримати пляшку під час закручування і викручування картриджу. В трилітровій ємності жорсткою є лише горловина, тому тепер потрібно докладати більше зусиль для маніпуляцій з картриджем. Хоча, відсутність жорстких деталей позитивно впливає на вагу і компактність ємності.

Вага фільтру всього 100 грамів. Пакувальний розмір можна побачити на фото:

Сам фільтрувальний елемент залишився без змін. Це той самий Katadyn EZ-Clean Membrane, порожнисто-волоконний фільтр з діаметром пори 0,1 мікрона та здатністю фільтрувати 99,9999% бактерій та 99,9% найпростіших згідно з EPA стандартом.

Важливо! Варто пам’ятати, що Katadyn BeFree добре фільтрує воду від механічних домішок, найпростіших і бактерій, але не знезаражує її від вірусів (детальніше про відмінність фільтрації від знезараження читайте тут). Також він не призначений для фільтрації морської, солоної або хімічно забрудненої води. І, хоча він впорається із очищенням навіть дуже мутної води, завжди намагайтесь знайти водойму з якомога чистішою водою – це значно подовжить життя фільтру.

Волокна фільтру добре видно крізь корпус, тому можна легко визначити ступінь його забруднення і вчасно промити картридж. І, що не менш важливо, відкритий корпус дозволяє висушити фільтр після використання, аби в ньому не розмножувались шкідливі організми.

*За нашим досвідом, після повного висихання фільтру його потрібно добре зволожити, щоб отримати зазначену виробником швидкість фільтрації. Для цього пропустіть крізь фільтр півлітра води і лишіть його з наповненим резервуаром на півгодини. Такі кроки краще зробити вдома, перед походом, щоб не витрачати часу в горах.

Промивання фільтру елементарне: достатньо закрити верхній корок, занурити картридж в чисту воду і прополоскати. Інший спосіб – наповнити резервуар фільтру водою, встановити картридж на місце і потрусити. Більше того, якщо немає чистої води, для промивання згодиться навіть брудна. Лиш утримайтесь від промивання фільтру під сильним струменем води. Він може пошкодити мембранні волокна.

Нагадування про варіанти очистки можна побачити на флязі фільтру.

“Відкритість” фільтрувального елементу вимагає від користувача уваги і бережного ставлення. Картридж не варто переносити разом з гострими чи колючими предметами. І не варто пробувати дістатись волокон пальцями. Це теж може пошкодити мембрану.

За потреби, цілісність фільтрувального елементу можна швидко перевірити:

  1. Пропустіть через фільтр 0,5л води, аби добре його зволожити.  
  2. Спробуйте надути флягу крізь одягнений на неї фільтр.

Якщо у вас не виходить цього зробити, або ви докладаєте великі зусилля – волокна цілі. Якщо резервуар безперешкодно надувся – картридж фільтру варто замінити.

Ковпачок фільтру – як на ПЕТ-пляшках із спортивною поїлкою. Саме ця деталь найбільше страждає в мандрівках. Та, на щастя, її легко замінити. Наприклад, ковпачком з мінеральної води “Спортик” від ТМ “Моршинська”.

Важливо! Не використовуйте фільтр BeFree у морозних умовах. Замерзлі мембранні волокна фільтру значно гірше справляються з фільтрацією, а також можуть пошкодитись внаслідок замерзання в них води. Якщо в поході ви все ж попали в мороз, намагайтесь тримати фільтр в теплі, ближче до власного тіла.

Минулого року ми були одними з перших користувачів Katadyn BeFree і попали на ту саму браковану партію, з якою зіткнулись ще декілька мандрівників в Україні та світі: м’яка частина резервуару ледь не в перший тиждень використання відклеювалась від жорсткої горловини через недосконалий спосіб з’єднання багатошарового поліетилену з термопластичним поліуретаном. Katadyn в той момент без жодних питань поміняв браковані фільтри. А постачальник резервуарів (Hydrapak) знешкодив проблему із з’єднанням. І, начебто, інцидент вичерпано, все окей, але швейцарці не були б швейцарцями, якби так швидко про це забули.

Влітку 2017 року нам пощастило відвідати завод Katadyn у місті Кемпттхал в Швейцарії, де представники компанії розповіли, що припустились помилки, самостійно не перевіривши першу партію резервуарів Hydrapak. Разом з тим, після невдалого досвіду вони створили додаткове робоче місце, працівник якого компресором перевіряє якість швів на кожному(!) резервуарі, що потрапляє на склад. Тобто вони на 100% виключили ймовірність повторення аналогічної проблеми.

Висновки. Радійте ті, хто скаржився на маленький об’єм резервуару фільтра Katadyn BeFree. З лютого 2018 року в Україні з’являться його літровий і трилітровий варіанти. Трилітрова опція коштуватиме дещо дорожче, ніж поєднання картриджу з резервуаром Hydrapak Seeker, водночас помітно додасть в комфорті користування завдяки формі ємності, додатковим ручкам і можливості підвішування. І, як не дивно, з усіма перевагами BeFree 3L важить легше (104 грами) за картридж BeFree + Hydrapak Seeker 3L (109 грамів).

Katadyn BeFree 3L – чудовий варіант для довготривалих мандрівок з невеликою кількістю джерел або для груп чисельністю більше 2-3 людей.

 

Переваги: об’єм, вага, компактність, швидкість фільтрації, простота користування, простота конструкції, простота догляду за фільтрувальним елементом, ручка для перенесення, отвори для підвішування, градуювання об’єму, прозорий резервуар, можливість використовувати як гравітаційний фільтр.

Недоліки: відсутність жорсткої основи, за яку зручно було б тримати резервуар при накручуванні фільтру; складніший догляд через неможливість вивернути резервуар для промивання; обмежені можливості гравітаційної фільтрації, що сильно залежать від чистоти картриджу.

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Найкращий спосіб очистити воду в поході. Фільтрація і знезараження
Похідний фільтр для води Katadyn BeFree. Огляд
Транспортування води в поході. Резервуар Hydrapak Seeker та комплект Hydrapak Trek Kit. Огляд
Компактні УФ-лампи для знезараження води в поході. Детально про SteriPEN Ultra та SteriPEN Pure+

Де купити, вдячність і підтримка

Купуєте в наших партнерів – підтримуєте автора і ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

Також спорядження з огляду можна безкоштовно спробувати в поході, завдяки нашому проекту Банк Спорядження.