Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Ми багато працюємо зі спорядженням. Ходимо з ним в гори, подорожуємо, вивчаємо новинки і технології на виставках, спілкуємось з виробниками, беремо участь в розробці, тестуваннях  і, навіть, консультуємо магазини і дистриб’юторів стосовно замовлень. Це саме той світ, в якому ми почуваємо себе, наче риба в воді. І той світ, на який ми добре відчуваємо свій вплив.

Взяти хоча б запити на консультації по вибору спорядження від читачів. Їх море. Кожен запит ми намагаємось розглянути індивідуально, виходячи з потреб туриста, який обирає спорядження. Та все ж, приблизно, кожен третій містить питання: “А що б ви взяли для себе?” Цією статтею я хочу дати відповідь на згадане питання.

Але, перш ніж переходити до конкретного спорядження, проясню декілька важливих моментів, без яких мої рекомендації не матимуть сенсу. Спершу, окреслю підхід, за яким ми обирали ту чи іншу одиницю спорядження. Тобто, поясню наше відношення до мандрівок.

Ми не виживальщики. Ми любимо комфорт. Комфорт в русі й комфорт на відпочинку. Щоб нам було комфортно йти, ми намагаємось по максимуму полегшити рюкзак.

Перший крок до цієї мети – зменшити кількість речей в рюкзаку. Нам не потрібно два ножі, чотири пари шкарпеток і 10 метрів мотузки про всяк випадок. Ми без втрати комфорту і безпеки впораємось одним ножем, виперемо шкарпетки і, за потреби, вигадаємо, що використати замість мотузки.

Другий крок – зменшення ваги кожної окремої речі. Мова зараз йде не про обрізання етикеток чи вкорочення зубної щітки (хоча це варто зробити), а про первинний вибір спорядження. Вже давно настала епоха тонких і надійних тканин з адекватним запасом міцності. Не варто їх боятись. Пух буде чудовою заміною синтетики, а трекінгові палиці фіксованої довжини зекономлять 30% ваги в порівнянні з телескопічними. Водночас, при виборі кожної речі ми слідкуємо, щоб комфорт переважав над скаженим обмеженням ваги. Якщо нам зручніше спати на килимках SeaToSummit, ми візьмемо їх, замість легших і компактніших Exped чи Therm-a-Rest. Або ж, якщо 230 додаткових грамів на стільці дадуть нам можливість зручніше сидіти за вечерею, не перетискаючи животи – то ми без вагань візьмемо їх з собою. Звісно, я говорю про, так званий, ідеальний похід, де ми не маємо щось конкретне взяти на тестування, а кладемо в рюкзак виключно те спорядження, яке нам подобається найбільше: “А що б ви взяли для себе?”

Наступний важливий момент: гроші. Ми переконані, що краще витрачатись на квитки в незвідані країни, аніж на нове спорядження. Тому не сприймайте наші рекомендації як пораду бігти в магазин. Подумайте, чи дійсно вам потрібна та чи інша річ. А тоді приймайте рішення щодо покупки. Два тижні мандрів Канарами обійдуться вам в половину ціни сучасного намету. То, що краще: поїхати зі старим наметом на Канари і подивитись на світанок з вершини вулкану Тейде, чи купити новий намет і відсидітись вдома? Якщо маєте бюджет на все одразу – круто. Якщо ні – обирайте мандри.

Наведу власний приклад. Мої трекінгові кросівки вже більше року як мали б бути списаними за зовнішнім виглядом.

І я неодноразово отримував зауваження про їх стан від знайомих. Та ця пара ще досі зручна і чудово виконує своє призначення. Так навіщо їх міняти? Заміна кросівок коштувала б мені 4300 грн. В той час, як наші квитки в Ісландію і назад на двох обійшлись в 4115 грн. То як, зміг би я отримати стільки задоволення від нових кросівок, як від розвідки надзвичайно цікавої країни на краю земної кулі? Та ніколи. Як казав Кузьма Скрябін: “Яка різниця, скільки років твоїм кедам, якщо ти гуляєш в них Парижем?”

І останнє, перш ніж перейти до списку. Ви чудово знаєте (якщо ні, то знайте), що більшість спорядження, про яке ви читаєте на ПроПоходи, ми отримуємо безкоштовно від виробників або їх представників. Водночас, цей факт ніколи не впливав і не впливатиме на нашу думку. Кожен огляд написаний абсолютно чесно. Ця стаття – не виняток. Кожен пункт в цій статті, за можливості, я доповню дешевшими варіантами спорядження, які б обирав з обмеженим бюджетом.

Отже, поїхали.

 

Намет. Досі моїм улюбленим ультралегким наметом лишається GoLite Imogene UL 2 (огляд на ПроПоходи). 1250 грам з футпрінтом на двох, один вхід, мінімальний об’єм. Зараз випускається під брендом MyTrailCo, назва моделі Tent UL 2: https://goo.gl/y7zqDk. Повисіть на їхньому сайті 20 секунд і випливе банер на знижку 10% за адресу пошти.

Недолік цього намету – його неможливо купити в Україні. З наявних на українському ринку мій фаворит – MSR Hubba Hubba NX (оглядВершинаGorgany). Супер просторий, два тамбури-входи, надзвичайно продуманий, легкий (1,71 кг) і компактний.

Якщо бюджет обмежений або 600 додаткових грамів ваги для вас не проблема, Turbat Shanta (огляд; ВершинаGorgany), на мою думку, кращий в Україні намет в ціновому діапазоні до $200. Важить 2,3 кг.

 

Рюкзак. Osprey Talon 33 (оглядВершинa, Gorgany) – чудово сів на мене, Tempest 30 (ВершинaGorgany) – на Христину. Talon при невеликому стягуванні пролазить в ручну поклажу. Tempest і без нього. Кожен важить менше 1 кг. Витривалі тканини і сітка. Розраховані на 12-13 кг, тому підійдуть тим, хто вже володіє полегшеним спорядженням.

З більших за об’ємом рюкзаків і доступних в Україні раджу поміряти Osprey Atmos AG (огляд; ВершинaGorgany). Буває 50 і 65 л. Хоч вага і перевалює за 2 кг, на більшість мандрівників цей рюкзак сідає незабутньо добре і він оснащений купою корисних дрібничок.

З дешевших рюкзаків нічого порадити не можу. Ходять чутки про вдалі моделі Travel Extreme, зокрема Spur (Gorgany), як варіант легкого рюкзака, та я не мав з ними справи.

На додачу до основного рюкзака в довгі мандрівки ми беремо компактний Osprey Ultralight Stuff Pack (оглядВершинaGorgany). Коли не потрібен, він пакується до розміру яблука. Важить 90 грам. В розкладеному стані вміщає 18 літрів. Має основне відділення, кишеню для дрібниць і зовнішню бічну еластичну кишеню. Лямки з сітки, провітрюються. Використовуємо як другу одиницю ручної поклажі у літаках. В мандрівці допомагає вмістити все після набігів на магазин. Часом використовуємо його під час прогулянок містами, коли основний рюкзак лежить в готелі.

Існує легший і компактніший Sea To Summit Ultra-Sil Day Pack (Вершинa, Gorgany). Об’єм 20 літрів, вага 68 грамів, складається в невеликий мішечок, що в комплекті. Ще й коштує дешевше. Має лише одне відділення, без додаткових кишень. Коли брали Оспрей, не знали про цей STS.

 

Спальник. Декілька років тому я придбав Sea To Summit Micro MC II (огляд; ВершинaGorgany). І до весни 2017 року вважав його найкращим спальником на планеті. Крутий пух, компактний в спакованому стані, легкий (моя версія, старіша, важить 600 грам), розкладається в ковдру(!), температурний комфорт для чоловіків +2°C, в комплекті компресійник, мішок для зберігання, мішок для прання і паспорт з даними тесту.

Навесні 2017 року вийшло оновлення моделі Sea To Summit Spark. І в ній покращили ту деталь, яка стала основною причиною моєї відмови від нього в момент вибору між ним і Micro MC II. Це блискавка. Тепер вона не на третину довжини спальника, а на половину. Тобто, з новим Спарком не потрібно як гусінь залазити всередину, одягаючи на себе спальник, наче хвіст русалки. Розкриваємо блискавку, закидаємо ноги – і все. Водночас, вага Sea To Summit Spark – ще казковіша за Micro MCII. На ті ж +2°C Spark SPII (Вершинa, Gorgany) важить лише 464 грами! І пакується вкрай компактно.

Ми маємо літню версію Спарка, одиничку Spark SPI (оглядВершинa, Gorgany) з температурою чоловічого комфорту +8°C, вагою 350(!) грам і пакувальним розміром з апельсинку. Він і виборює звання кращого спальника 2017 за версією ПроПоходи.

Важливо! Замовляючи спальник Sea To Summit Spark, уточніть, що вам потрібна саме модель 2017 року з довгою блискавкою. Зараз на ринку є й ті, й інші варіанти.

З бюджетних спальників можу радити Turbat Vatra 2S (ВершинaGorgany). Чоловічій комфорт 0°C, вага 1020 грам, не тестований по EN. По температурі-вазі-об’єму-ціні – найкраща пропозиція на ринку. Якщо ви з того невеликого відсотку туристів, хто полюбляє з’єднувати спальники, зверніть увагу на Trimm Impact (чоловічий комфорт +4°, вага 950 грам, ВершинaGorgany) або тепліший Trimm Highlander (чоловічий комфорт -3°C, вага 1450 грам, ВершинaGorgany). Після Турбату вони наступні по зазначеному співвідношенню вигод.

 

Килимок. Для нас найкращими стали Sea To Summit Comfort Light Insulated (огляд; Вершинa, Gorgany) і Ultralight Insulated (оглядВершинаGorgany). Достатньо жорсткі, не підстрибують, коли спираєшся чи крутишся, декілька рівнів теплоізоляції, найпродуманіший клапан, надійна тканина (нейлон 40D армований, в той час, як Therm-a-rest – нейлон 30D армований, Exped – поліестер 20D без армування).

Обрати з них двох: потрібна більша теплота для мерзляків – перший (R-Value 4,2, вага 620 грам), економія ваги – другий (R-Value 3,3, вага 480 грам).

Пам’ятайте про надувачку! Ротом надувати килимки не варто, бо волога швидше їх вб’є. Sea To Summit Air Stream Pump Sack (Вершина, Gorgany) – чудова ультралегка надувачка-гермомішок, якою килимок надувається менше, ніж за хвилину. Об’єм – 20 літрів, вага – 62 грами. Знизу жорсткіша тканина, що значно подовжує життя герміка.

Якщо постійно, але не часто, подорожуєте вдвох – зверніть увагу на подвійний надувний килимок Exped HL Duo LW (огляд; ВершинaGorgany). Справжня знахідка для пар. Ми все мріємо, коли Sea To Summit зробить аналогічний за розмірами подвійний килимок за власною технологією.

Дешевші надувні килимки рекомендувати не ризикну. Якщо хочеться зробити наступний крок від іжевки з мінімальним капіталовкладенням, зверніть увагу на Therm-a-rest RidgeRest Classic (ВершинaGorgany), що в два з половиною рази тепліший і важить 400 грамів.

 

Інтегрована система. Якщо ми плануємо час від часу готувати, а не лише кип’ятити воду для сушки і субліматів – це Jetboil MicroMo (огляд; ВершинaGorgany). Компактна, легка, швидка, економна і має надзвичайно плавне регулювання полум’я, що дозволяє не лише кип’ятити воду для чаю і субліматів, а й повноцінно готувати. Наприклад, тушкувати овочі чи варити каші. Має п’єзопідпал. Об’єм 0,8 л. Важить 340 грам. Особливість – у вітряну погоду варто подбати про вітрозахист.

Якщо умови передбачають скажений вітер, то MSR Windburner (огляд; ВершинaGorgany) стає номером один. Йому байдуже, що відбувається на вулиці. Він кип’ятитиме воду в будь-яких умовах. Ми перевіряли його навіть на капоті автомобіля на ходу🙂 Але готувати в ньому не вдасться. Хіба варити каші в пакетах. Тому, якщо MSR Windburner, то суто готова сушена їжа (Їdlo, Happy Elk) і сублімати (Trek’n Eat, Real Turmat). MSR Windburner важить 434 грами, об’єм 0,8 л, без п’єзопідпалу.

Лайфхак від нашого читача Sergey Levandovski: в якості перехідника для нерідних казанків для MSR Windburner можна використати надставку для пічок Airwood.

Бюджетний варіант інтегрованої системи – Fire Maple X2 (ВершинаGorgany). Вона важча і більша за дорожчі моделі і споживає більше газу, але ціна –  вельми приваблива. До того ж, в комплекті є підставка для нерідних казанків, а всередину рідного казанка вся система пакується разом з балоном газу 230 грам. Fire Maple X2 важить 600 грам, об’єм 1,3 л.

 

Джерело вогню. Найнадійніше – кресало. Дуже якісні у LightMyFire (ВершинаGorgany). Якщо запальничка, то гарний варіант – Airwood Антивітер (Вершина, Gorgany).

 

Горнятко. Wildo Fold-a-cup (ВершинаGorgany). Супер легке, супер компактне і дешеве. Носимо такі вже більше року. Невбиваємі. Вага 25 грам, об’єм 250 мл., 24 кольори на вибір:) В Jetboil MicroMo і MSR Windburner разом з пальником і підставкою поміщаються два таких горнятка. Виходить супер компактно.

Коли потрібна ще більша компактність – Sea To Summit X-Cup (Вершина, Gorgany) об’ємом 250 мл, або X-Mug (огляд; Вершина, Gorgany) об’ємом 480 мл. Програємо по вазі, але компактність – казкова.

 

Ложка. Подовжена Sea To Summit Titanium Long Spoon (Вершина, Gorgany). Нею зручно як перемішувати їжу в казанку, так і їсти сублімати з пакетів. Руки лишаються чистими. Вага 17 грам.

Бюджетніший варіант – ложка з дому.

 

Ніж. Victorinox Climber (Вершина, Gorgany). Компактний, легкий і має ножиці, які, як на мене, варто мати з собою в поході.

 

Ємність для води. Якщо похід короткий і джерел достатньо – багаторазова пляшка Platypus Softbottle CL Cap (оглядВершинаGorgany). Ці ємності витримують всі їстівні рідини, крім газованих, не вбирають запахів і є надзвичайно компактними в складеному стані. Вага 35 грам.

Довший похід – питна система Hydrapak Shape-Shift 3L (огляд; Вершина, Gorgany) на додачу до пляшки. Легка, проста в догляді, шланг від’єднується, дешевша за системи того ж виробника, що продаються під іншими брендами. Вага – 152 грами. Пляшку все одно беремо, бо в транспорті нею зручніше користуватись.

Обмежена кількість джерел – додаємо резервуар Hydrapak Seeker 3L (оглядВершина, Gorgany). Простий, як ні що інше, водночас, компактний, легкий (94 грами), надійний і з’єднується з картриджем фільтра Katadyn BeFree.

Бюджетний варіант – звичайна ПЕТ-пляшка з-під мінералки. Після походу викиньте її в спеціальний контейнер для переробки пластику, а краще – використайте знову і знову.

 

Фільтр для води. Katadyn BeFree (оглядВершина, Gorgany). Надзвичайно легкий і компактний, забирає всю біологію (нюанс з вірусами – в повному огляді), ресурс 1000 літрів, простий в користуванні і догляді. Пили з ним воду з таких місць, що описувати неприємно. Але! Не забирає запахи. Для цього вже малювали Катадину схему адаптера з вугіллям, який треба зробити, щоб забирати запахи і хімію, то ж тепер чекаємо на результат.

Лайфхак: якщо маєте резервуар Hydrapak Seeker, можна зекономити 300 грн і купити лише картридж (Вершина, Gorgany).

 

Ліхтарик. Black Diamond Iota (оглядВершина, Gorgany). Вага 56 грам, яскравість 150 люмен і не потребує батарейок. Працює від вбудованого акумулятора, який можна зарядити від будь-якого порту USB (павербанк, прикурювач, телефон через OTG-адаптер). Надзвичайно простий в користуванні. Програмується і вміє блокуватись. Ця крихітка не лише береже наші плечі від зайвого вантажу і гаманець від витрат на батарейки, а й захищає планету від зайвого забруднення відпрацьованими елементами живлення.

Бюджетний варіант ліхтарика – версії минулих років Petzl Tikka та Black Diamond Cosmo (Вершина, Gorgany), які зараз продаються з суттєвою знижкою.

 

Трекінгові палиці. Топ-версія – це палиці фіксованої довжини Black Diamond Distance Carbon Z (огляд; Вершина, Gorgany).

Легші і компактніші не знайти. Для мого зросту 188 см підходить довжина 130 см (вага пари 295 грам, довжина в складеному стані – 43 см). Подовжене руків’я з піни, зручний темляк, два види наконечників в комплекті. Легко влазять в рюкзак. Якщо боїтесь карбону – алюмінієві фікси Black Diamond Distance Z (огляд; Вершина, Gorgany). Вага пари – 370 грам.

Серед телескопічних палиць лідер – Black Diamond Trail (оглядВершина, Gorgany). Цій моделі вже купа років, а вона й досі лишається найкращою в поєднанні переваг з ціною.

З бюджетних палиць раджу моделі Fjord Nansen Gravel (Вершина, Gorgany) та Milo Cruise GT (Вершина, Gorgany). Вони обидві відпрацюють кожну вкладену копійку.

 

Гермомішки. Sea To Summit Ultra-Sil View Drysack (Вершина, Gorgany). Виготовлений з армованого нейлону 30D і має прозоре віконце, крізь яке видно, де що лежить. Об’єми від 1 до 35 літрів. Я використовую 13-ти літровий, що важить 53 грами.

Аналогічний без віконця Sea To Summit Ultra-Sil Drysack (Вершина, Gorgany) важитиме 40 грамів і буде майже вдвічі дешевшим.

Якщо брати гермомішки без віконця, то з Sea To Summit пліч-о-пліч йде Osprey Ultralight Drysack 12L (огляд; ВершинаGorgany), що також важить 40 грамів. Герміки Osprey вирізняються прямокутним перерізом, що, часом, полегшує пакування, і петелькою в нижній частині, яка допомагає виймати з рюкзака мішок, якщо він лежить дном догори.

Бюджетний варіант – мішки для сміття. Беріть жорсткіші й не забувайте правильно утилізувати після виходу з ладу.

 

Гермочохол для техніки і документів. Вже декілька років мій улюблений – Sea To Summit TPU Guide Acceccory Case (огляд; Вершина, Gorgany). В розмірі М вміщає смартфон, паспорт, картки, квитки. Можна занурювати під воду без наслідків. Важить 28 грам. Смартфоном можна керувати не виймаючи з чохла. Добре допомагає, якщо потрібна навігація в дощ, а смарт не має захисту від води.

Бюджетний варіант – пакети з зіп-локом, декілька штук вставлені один в одний.

 

Несессер і аптечка. Досі все лежить в Deuter Wash Bag Tour II (огляд; Вершина, Gorgany). Нічого кращого по вазі-організації-об’єму-ціні не зустрічав. Важить 50 грам.

Відколи стали частіше літати, додали до нього Exped Clear Cube M (ВершинаGorgany). Він прозорий, тому складаємо всередину всі рідини для перевірки на контролі. І він добре тримає в собі розлиті шампуні, рятуючи спорядження в рюкзаку:) Важить 33 грами. Дешевший варіант прозорої ємності – Osprey Washbag Carry-On (Вершина, Gorgany). Вже не герметичний і трохи важчий (40 грам).

Бюджетний варіант – пакети з зіп-локом. Дешеві, прозорі, доволі міцні, купа розмірів на вибір.

 

Рушник з мікрофібри. Cocoon Ultralight Microfiber Towel (огляд) оптимальний по вазі-об’єму-ціні. Має мінімальний ворс, добре вбирає вологу і швидко сохне. Розмір М (90х50 см, 95 грам, Вершина, Gorgany) – якщо зачіска коротка, L (120х60 см, 150 грам, Вершина, Gorgany) – якщо довга.

Ближчий конкурент – Sea To Summit Pocket Towel (ВершинаGorgany) – без ворсу, компактніший і легший (139 грам), проте складніше ковзає шкірою і вбирає менше води.

 

Комфорт і насолода. Як я казав, ми любимо комфорт. І часом, готові закинути в рюкзак пару сотень грамів, якщо навзаєм отримаємо море зручностей і задоволення.

Гамак. Sea To Summit Ultralight Hammock (огляд; Вершина, Gorgany) – це одна з двох найкрутіших знахідок року.

Важить 150 грам (+ 7 метрів відтяжки зі 4 мм шнура), пакується як маленька апельсинка, витримує 135 кг, відмінно провітрюється, має унікальний продуманий компресійник.

Поспати вдень, почитати, пописати нотатки, подивитись ввечері кіно чи зорі, просто відпочити – з ним можна все. І він непомітний в рюкзаку! Дуже крутий в якості подарунка. Повірте, отримувач буде в захваті:)

Бюджетним варіантом є Liteway Simplex Hammock. Трохи важчий, суттєво простіша тканина, компресійний мішок відсутній. Неодноразово чув, що він повністю замінює Sea To Summit Ultralight Hammock. Неправда. Ці два продукти абсолютно різних рівнів. Обидва добрі і обидва мають свого споживача, але дуже і дуже різні. Як MSR Winburner і FireMaple X2.

 

Крісло. Sea To Summit AirChair (огляд; ВершинаGorgany) перетворює килимок у надкомфортне похідне крісло! Нарешті, можна витягнути ноги і розслабитись на м’якому кріслі після довгого денного переходу. Та й їсти з розпрямленим животом набагато комфортніше. Дуже легкий, лише 230 грам. Знизу має жорстку тканину, що захищає килимок від пошкоджень. Лава, пемза, каміння на пляжі – все без проблем. Провозиться в ручній поклажі. Теж крутий подарунок, якщо отримувач має надувний килимок.

 

Таким вийшов список нашого улюбленого спорядження в 2017 році. Сподіваюсь, він стане вам в нагоді, коли справа дійде до вибору нових помічників для мандрівок. І повторю, спорядження – не головне. Мандри – ось заради чого ви берете новий намет чи спальник. Пам’ятайте про це 😉

*Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.

Також велику частину цього спорядження ви можете безкоштовно спробувати в поході завдяки нашому проекту Банк Спорядження.