Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Готуючись до Карійської стежки ми порахували, під час окремих переходів джерела води не зустрічатимуться до 2,5 днів. Кількість питної води, яку потрібно мати з собою на такий термін, сягала 10-12 літрів на двох. Аби не бавитись біля кожного джерела з десятком багаторазових пляшок, запланували експерименти з тими продуктами, які до цього часу обходили стороною – з питними системами і резервуарами.

Якщо ви подивитесь на питні системи і м’які фляги найвідоміших аутдорних брендів, то помітите, що на них красується напис “Made by Hydrapak”. Справа в тому, що Hydrapak – це американська фірма, яка виробляє тару для води для десятків різних брендів по всьому світі (Osprey, Katadyn, Gregory, Inov-8, Marmot, Montane, Patagonia, Shimano і.. ще багато інших).

*Такий аутсорс часто зустрічається в аутдорному світі. Наприклад, на найвідомішому в Америці пальнику Pocket Rocket написано MSR, хоча виготовляє його Kovea.

Крім виконання сторонніх замовлень, хлопці мають і власну лінійку виробів, яка не поступається функціональністю і доступніша в ціні за аналоги партнерів.

З питних систем Hydrapak має в асортименті чотири моделі. Найпростішу Elite об’ємом 1,5 літра ми залишили без уваги, бо це простий резервуар зі шлангом, який більше підійде бігунам і велосипедистам. 

Shape-Shift і Full-Force виглядали конструктивно цікавіше для походів, тому ми зупинили свій вибір саме на них. Обидві доступні як в дво-, так і в трилітровому варіанті. Щоб урізноманітнити #БанкСпорядження, першу ми взяли об’ємом два літри, а другу – трилітрову. Як виявилось пізніше, рішення було правильним.

Четверта система в асортименті – Force – це та сама Full-Force без одного елементу – помпи. Тож, розповівши вам про найнавороченішу, ми розкриємо і всі особливості простішої.

В комплекті поставки до кожної системи ви знайдете інструкцію з використання і догляду, упаковку зі змащувачем для гумового кільця системи Plug-N-Play™, та гачок, яким система може чіплятись всередині рюкзака. До речі, точно такі гачки ми бачили в наших рюкзаках Exped.

В обох системах резервуар виконано з високотемпературного поліуретану (TPU). Його переваги – стійкість до зношення, пластичність за широкого діапазону температур і добряча міцність. Шви проварені радіочастотним зварюванням (RF welding). Фішка останнього в тому, що матеріал в місцях зварювання не слабшає, а, навпаки, стає сильнішим.

В користуванні це означає, що можна не приглядатись до місця, куди ви кладете питну систему. Пошкодити її вельми складно. За нашим досвідом, навіть якщо ви наступите на неї в темряві, матеріал і шви витримають це без наслідків. Але є одне але! Зазначений тип зварювання не полюбляє гарячих рідин, тому в системах можна переносити воду і напої температурою до 60°C.

Пластичність матеріалу і відсутність на резервуарі жорстких елементів дає ще одну величезну перевагу: і Shape-Shift, і Full-Force можна повністю вивернути для глобального чищення. Знову ж, на мові вигод у використанні, це означає, що ви можете залити всередину будь-який напій і, навіть, забути його там на довгий час, а потім успішно вимити кожен куточок системи.

Зовнішня поверхня резервуару має фірмову гідрапаківську шорсткість. Так вона і з рук не вислизає, і відчуття пластику в руках відсутнє. З цією особливістю продуктів Hydrapak ми вже познайомились по пляшкам Stash.

На кожному з резервуарів є шкала приблизного об’єму. Для системи Shape-Shift вона правдива за відкритої перегородки.

І, що важливіше, два добрі нагадування. Перше – періодично змащувати гумове кільце на шлангу засобом з комплекту поставки. За нашим досвідом, змащення варто робити після кожного походу, коли система вже помита і висушена.

Друге – крайня межа заповнення резервуару водою. Я б не радив перевищувати її, бо в разі попадання води в місце згину виникнуть проблеми з відкриванням резервуару біля наступного джерела. Пластикова планка просто відмовиться рухатись. Тоді доведеться шукати дерево або камінець, щоб впертись нею і силою зсунути з місця. Добре, що кожна деталь достатньо міцна, аби витримати таке знущання.

Для наповнення систем водою відсуваємо пластикову планку, розгортаємо жорстку вставку і стискаємо її з боків. Величина горловини, звісно, не йде в порівняння з пляшками. Набирати воду зручно як і з культурних джерел, так і зі струмків.

В глибших струмках не рухайте системою занадто швидко, інакше з дна підійметься мул.

Аби пластикова планка не загубилась в траві чи струмку під час операцій з системою, її зафіксовано пластиковим шнуром до петлі на резервуарі.

Шланги в Shape-Shift і Full-Force з’ємні, кріпляться за допомогою розповсюдженої системи Plug-N-Play™. Щоб від’єднати шланг, достатньо натиснути на кнопку і потягнути за трубку. При цьому вода з резервуару виливатись не буде, адже Plug-N-Play™ оснащена клапаном. Прикріпити шланг ще простіше: вставляємо його в отвір і тиснемо, доки не почуємо “клац”.

Відчутна перевага швидкого з’єднання – для наповнення питної системи не потрібно кожного разу діставати і знов прокладати трубку крізь отвори рокзака. Від’єднуємо трубку і лишаємо її на рюкзаку, а дістаємо лише резервуар.

Завдяки тому, що Plug-N-Play™ – стандартизована система кріплення, шланги від систем Hydrapak підходять для всіх систем і фільтрів, які використовують цей стандарт. Тобто, якщо в подорожі вийшла з ладу трубка, а в магазині є лише змінні запчастини до систем Osprey, сміливо беріть їх, все працюватиме.

Зазначені вище особливості – спільні для питних систем Hydrapak Shape-Shift і Hydrapak Full-Force. Далі мова піде про моменти, що відрізняють ці продукти один від одного.

Hydrapak Shape-Shift має прозорий резервуар, який простіше чистити, адже всі забруднення легко помітні. Патрубок системи також повністю прозорий і легкий в догляді.

Клапан системи відкривається стисканням його кінця зубами або, у випадку використання системи в якості душу, пальцями. Щоправда, для останнього способу необхідно ще й створити тиск в резервуарі, наприклад, наступивши на нього.

На час транспортування клапан можна повністю заблокувати, повернувши його передню частину на 90 градусів за годинниковою стрілкою.

В середині резервуару Hydrapak Shape-Shift має знімну перегородку. Її місія – тримати систему у більш-менш правильній формі, аби полегшити будь-які маніпуляції, і рівномірніше розподіляти вагу води в рюкзаку. З закритою перегородкою об’єм системи зменшується на 500 мл. Пам’ятайте про це, вираховуючи загальну місткість всіх ємностей.

Якщо не розміщувати питну систему в спеціальних кишенях рюкзаків, а, як ми, просто складати її зверху в основне відділення, перегородку можна лишити у відкритому стані.

Моя порада: щоб розкрити перегородку, спершу зсуньте частини замка одну відносно одної.

Якщо брати систему суто для походів, то особисто я зупинився б на Hydrapak Shape-Shift. Єдине, мені страшенно не вистачало магнітного кріплення клапана до стяжки на рюкзаку, аби він завжди був на місці.

Вага Hydrapak Shape-Shift 2L – 135 грамів, трилітрової – 152 грами.

Ще одна іграшка від Hydrapak, система TrekKit

Hydrapak Full-Force – продукт, що першочергово був створений для інтенсивного використання: професійні та регулярні вилазки в гори, виживання та військові дії. Тобто знососійкість і функціональність в ньому пріоритетніші за вагу. Колір ємності також обумовлений її призначенням. 

Крізь темні стінки можна розгледіти рівень води, а от із забрудненнями ситуація складніша. Саме тому, Full-Force варто добре чистити і сушити після кожного походу.

Водночас, темний колір виявився знахідкою для душу. Двадцять хвилин на сонці і ви маєте три літри теплої води, яких вистачає, щоб змити з себе солону воду і, навіть, прийняти душ з милом, якщо маєте коротке волосся.

Силіконова помпа – саме та деталь, що дозволяє розширити межі використання питної системи Hydrapak Full-Force.

З помпою не важливо, чи резервуар знаходиться вище трубки чи нижче, чи у вас вільні дві руки, чи одна. Стискайте її в руці і мийте себе, спорядження, посуд чи набирайте воду в горнятко. Однією рукою.

Щоб такого результату досягти в Shape-Shift треба було задіяти ще одну частину тіла, для стискання резервуара, або просити про це супутника.

Водночас, в Hydrapak Full-Force теж можна отримати потік води стисненням ємності. Якщо наступити на резервуар ногою чи коліном, клапани помпи безперешкодно пропустять воду назовні. Але знов, перевага перед Shape-Shift – вам не треба вручну утримувати клапани розблокованими, достатньо спрямовувати трубку туди, де потрібна вода.

В русі, щоб попити води, можна не качати помпу. Просто потягніть воду, як зі соломинки.

Для комфорту на виході помпи встановлена м’яка силіконова накладка. А щоб на неї не осідав пісок, з огляду на використання в таборі, виробник передбачив пластиковий ковпачок. Він прив’язаний до кріплення, яким помпа чіпляється до лямки чи нагрудної стяжки рюкзака.

В поході бавитись з ковпачком мені було не зручно, тому я його не закривав. Коли ж поруч по грунтовці проїжджала автівка, лишаючи нас в хмарі пилу, перш ніж випити води, я знімав силіконову накладку і одним натисненням на помпу ополіскував її.

Ще одна перевага помпи, яку декларує виробник – можливість напоїти в поході власного пса. Ми не мали можливості перевірити цю особливість, але віримо Гідрапаку на слово:)

До клапанів помпи можна дістатись, відкрутивши з обох боків пластикові фланці. Через те, що повністю відкрити помпу неможливо, не забувайте максимально спускати з неї воду по поверненні додому. Щоб залишки рідини швидко висихали.

Остання особливість, яка вирізняє Hydrapak Full-Force – це термоізоляція трубки. В холодну погоду вода в ній довше не замерзатиме. В спекотну мала б довше лишатись прохолодною.

В реальності так і є, в ізольованій трубці Full-Force вода, дійсно, прохолодніша за воду з прозорої трубки Shape-Shift. Але за температури повітря понад 30 градусів різниця була не така суттєва, як хотілося б. Тому перші ковтки з обох систем не настільки приємні, як наступні, коли до рота добирається вода з питної системи, що схована від сонця в рюкзаку.

Вага Hydrapak Full-Force 2L – 204 грами, трилітрової – 250 грамів.

Про “питні системи vs багаторазові пляшки”. Оскільки це був наш перший досвід з питними системами після багаторічного користування пляшками, ділимось свіжими враженнями, де саме для нас виграють питні системи, а де перевага за звичними ємностями.

  1. Питна система лишається в рюкзаку і не нагрівається на сонці. Вода лишається прохолодною довгий час, особливо, якщо резервуар загорнути в пуховий светр. В спекотну погоду це неймовірно приємно.
  2. Питна система лишається в рюкзаку. І ви не бачите, скільки води лишилось. Рішення просте: не полінуйтесь на привалі чи біля джерела зазирнути в рюкзак.
  3. З питною системою ви регулярно п’єте. Це важливо в поході. І для суглобів, і для серця, і для загального настрою. Краще пити менше і частіше. З пляшками цього теж легко досягти, якщо не лінуватись, але з питною системою нічого робити не треба, вода зразу тут, щосекунди біля роту, без розкручувань корків.
  4. Питні системи важче пляшок. Три пляшки Platypus важитимуть 105 грамів. Трилітрова питна система Hydrapak Shape-Shift – 152 грами. Якщо 47 грамів для вас не мають значення, пропустіть цей пункт.
  5. В більшості випадків в питну систему легше набрати води завдяки широкій горловині.
  6. Пляшки легко використовувати для будь-яких негазованих напоїв: молоко, сік, алкоголь. Можна мати декілька різних напоїв одночасно. З питними системами це складніше через великий об’єм.
  7. З питною системою легше проводити гігієнічні процедури.

Для нас питні системи не замінили пляшки на 100%. Все ж, на час добирання до маршруту, або вилазок в цивілізацію варто мати з собою одну пляшку. Водночас, в поході системи видались зручнішими, ніж ми очікували.

Висновки. Зауважте, мова йде про напрям, який вперше був використаний нами в горах. Загальне враження таке, що хочеться радити. І моє, і Христини. Міцність резервуару, якість деталей, робота клапанів, зручність у використанні, вага за всіх цих переваг. Плюс, якщо порівнювати з системами, які Hydrapak виробляє для інших брендів, його авторські продукти виявляються дешевшими.

Для себе з зазначених в огляді питних систем після пробіжки Карійською стежкою ми виділили Shape-Shift. Hydrapak Full-Force краще підійде тим, любить мілітарі кольори, подорожує з собакою або хоче багатофункціональний резервуар для використання в кемпінгу. Або ж потребує систему для тих цілей, які першочергово були задумані для Full-Force.

Переваги: добра вага з урахуванням всіх вигод, якість і надійність деталей, ціна, роз’ємна перегородка для Shape-Shift, можливість повністю вивернути систему для чищення, помпа в Hydrapak Full-Force.

Недоліки: відсутність в моделі Hydrapak Shape-Shift магнітного кріплення клапану до грудної стяжки рюкзака, відносно велика вага системи Full-Force.

Відгуки читачів про це спорядження:

Ось що про питну систему Hydrapak Full-Force пишуть ті, хто ним вже скористався:

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Плюс один спосіб дбати про гори. Компактні пляшки HydraPak Stash. Огляд
Транспортування води в поході. Резервуар Hydrapak Seeker та комплект Hydrapak Trek Kit. Огляд
Вдосконалення кращого. Фільтр Katadyn BeFree 3L. Огляд

Де купити, вдячність і підтримка

Купуєте в наших партнерів – підтримуєте автора і ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.