Готуючись до Карійської стежки ми порахували, під час окремих переходів джерела води не зустрічатимуться до 2,5 днів. Кількість питної води, яку потрібно мати з собою на такий термін, сягала 10-12 літрів на двох. Аби не бавитись біля кожного джерела з десятком багаторазових пляшок, запланували експерименти з тими продуктами, які до цього часу обходили стороною – з питними системами і резервуарами.
Якщо ви подивитесь на питні системи і м’які фляги найвідоміших аутдорних брендів, то помітите, що на них красується напис “Made by Hydrapak”. Справа в тому, що Hydrapak – це американська фірма, яка виробляє тару для води для десятків різних брендів по всьому світі (Osprey, Katadyn, Gregory, Inov-8, Marmot, Montane, Patagonia, Shimano і.. ще багато інших).
*Такий аутсорс часто зустрічається в аутдорному світі. Наприклад, на найвідомішому в Америці пальнику Pocket Rocket написано MSR, хоча виготовляє його Kovea.
Крім виконання сторонніх замовлень, хлопці мають і власну лінійку виробів, яка не поступається функціональністю і доступніша в ціні за аналоги партнерів.
З питних систем Hydrapak має в асортименті чотири моделі. Найпростішу Elite об’ємом 1,5 літра ми залишили без уваги, бо це простий резервуар зі шлангом, який більше підійде бігунам і велосипедистам.
Shape-Shift і Full-Force виглядали конструктивно цікавіше для походів, тому ми зупинили свій вибір саме на них. Обидві доступні як в дво-, так і в трилітровому варіанті. Щоб урізноманітнити #БанкСпорядження, першу ми взяли об’ємом два літри, а другу – трилітрову. Як виявилось пізніше, рішення було правильним.
Четверта система в асортименті – Force – це та сама Full-Force без одного елементу – помпи. Тож, розповівши вам про найнавороченішу, ми розкриємо і всі особливості простішої.
В комплекті поставки до кожної системи ви знайдете інструкцію з використання і догляду, упаковку зі змащувачем для гумового кільця системи Plug-N-Play™, та гачок, яким система може чіплятись всередині рюкзака. До речі, точно такі гачки ми бачили в наших рюкзаках Exped.
В обох системах резервуар виконано з високотемпературного поліуретану (TPU). Його переваги – стійкість до зношення, пластичність за широкого діапазону температур і добряча міцність. Шви проварені радіочастотним зварюванням (RF welding). Фішка останнього в тому, що матеріал в місцях зварювання не слабшає, а, навпаки, стає сильнішим.
В користуванні це означає, що можна не приглядатись до місця, куди ви кладете питну систему. Пошкодити її вельми складно. За нашим досвідом, навіть якщо ви наступите на неї в темряві, матеріал і шви витримають це без наслідків. Але є одне але! Зазначений тип зварювання не полюбляє гарячих рідин, тому в системах можна переносити воду і напої температурою до 60°C.
Пластичність матеріалу і відсутність на резервуарі жорстких елементів дає ще одну величезну перевагу: і Shape-Shift, і Full-Force можна повністю вивернути для глобального чищення. Знову ж, на мові вигод у використанні, це означає, що ви можете залити всередину будь-який напій і, навіть, забути його там на довгий час, а потім успішно вимити кожен куточок системи.
Зовнішня поверхня резервуару має фірмову гідрапаківську шорсткість. Так вона і з рук не вислизає, і відчуття пластику в руках відсутнє. З цією особливістю продуктів Hydrapak ми вже познайомились по пляшкам Stash.
На кожному з резервуарів є шкала приблизного об’єму. Для системи Shape-Shift вона правдива за відкритої перегородки.
І, що важливіше, два добрі нагадування. Перше – періодично змащувати гумове кільце на шлангу засобом з комплекту поставки. За нашим досвідом, змащення варто робити після кожного походу, коли система вже помита і висушена.
Друге – крайня межа заповнення резервуару водою. Я б не радив перевищувати її, бо в разі попадання води в місце згину виникнуть проблеми з відкриванням резервуару біля наступного джерела. Пластикова планка просто відмовиться рухатись. Тоді доведеться шукати дерево або камінець, щоб впертись нею і силою зсунути з місця. Добре, що кожна деталь достатньо міцна, аби витримати таке знущання.
Для наповнення систем водою відсуваємо пластикову планку, розгортаємо жорстку вставку і стискаємо її з боків. Величина горловини, звісно, не йде в порівняння з пляшками. Набирати воду зручно як і з культурних джерел, так і зі струмків.
В глибших струмках не рухайте системою занадто швидко, інакше з дна підійметься мул.
Аби пластикова планка не загубилась в траві чи струмку під час операцій з системою, її зафіксовано пластиковим шнуром до петлі на резервуарі.
Шланги в Shape-Shift і Full-Force з’ємні, кріпляться за допомогою розповсюдженої системи Plug-N-Play™. Щоб від’єднати шланг, достатньо натиснути на кнопку і потягнути за трубку. При цьому вода з резервуару виливатись не буде, адже Plug-N-Play™ оснащена клапаном. Прикріпити шланг ще простіше: вставляємо його в отвір і тиснемо, доки не почуємо “клац”.
Відчутна перевага швидкого з’єднання – для наповнення питної системи не потрібно кожного разу діставати і знов прокладати трубку крізь отвори рокзака. Від’єднуємо трубку і лишаємо її на рюкзаку, а дістаємо лише резервуар.
Завдяки тому, що Plug-N-Play™ – стандартизована система кріплення, шланги від систем Hydrapak підходять для всіх систем і фільтрів, які використовують цей стандарт. Тобто, якщо в подорожі вийшла з ладу трубка, а в магазині є лише змінні запчастини до систем Osprey, сміливо беріть їх, все працюватиме.
Зазначені вище особливості – спільні для питних систем Hydrapak Shape-Shift і Hydrapak Full-Force. Далі мова піде про моменти, що відрізняють ці продукти один від одного.
Hydrapak Shape-Shift має прозорий резервуар, який простіше чистити, адже всі забруднення легко помітні. Патрубок системи також повністю прозорий і легкий в догляді.
Клапан системи відкривається стисканням його кінця зубами або, у випадку використання системи в якості душу, пальцями. Щоправда, для останнього способу необхідно ще й створити тиск в резервуарі, наприклад, наступивши на нього.
На час транспортування клапан можна повністю заблокувати, повернувши його передню частину на 90 градусів за годинниковою стрілкою.
В середині резервуару Hydrapak Shape-Shift має знімну перегородку. Її місія – тримати систему у більш-менш правильній формі, аби полегшити будь-які маніпуляції, і рівномірніше розподіляти вагу води в рюкзаку. З закритою перегородкою об’єм системи зменшується на 500 мл. Пам’ятайте про це, вираховуючи загальну місткість всіх ємностей.
Якщо не розміщувати питну систему в спеціальних кишенях рюкзаків, а, як ми, просто складати її зверху в основне відділення, перегородку можна лишити у відкритому стані.
Моя порада: щоб розкрити перегородку, спершу зсуньте частини замка одну відносно одної.
Якщо брати систему суто для походів, то особисто я зупинився б на Hydrapak Shape-Shift. Єдине, мені страшенно не вистачало магнітного кріплення клапана до стяжки на рюкзаку, аби він завжди був на місці.
Вага Hydrapak Shape-Shift 2L – 135 грамів, трилітрової – 152 грами.

Hydrapak Full-Force – продукт, що першочергово був створений для інтенсивного використання: професійні та регулярні вилазки в гори, виживання та військові дії. Тобто знососійкість і функціональність в ньому пріоритетніші за вагу. Колір ємності також обумовлений її призначенням.
Крізь темні стінки можна розгледіти рівень води, а от із забрудненнями ситуація складніша. Саме тому, Full-Force варто добре чистити і сушити після кожного походу.
Водночас, темний колір виявився знахідкою для душу. Двадцять хвилин на сонці і ви маєте три літри теплої води, яких вистачає, щоб змити з себе солону воду і, навіть, прийняти душ з милом, якщо маєте коротке волосся.
Силіконова помпа – саме та деталь, що дозволяє розширити межі використання питної системи Hydrapak Full-Force.
З помпою не важливо, чи резервуар знаходиться вище трубки чи нижче, чи у вас вільні дві руки, чи одна. Стискайте її в руці і мийте себе, спорядження, посуд чи набирайте воду в горнятко. Однією рукою.
Щоб такого результату досягти в Shape-Shift треба було задіяти ще одну частину тіла, для стискання резервуара, або просити про це супутника.
Водночас, в Hydrapak Full-Force теж можна отримати потік води стисненням ємності. Якщо наступити на резервуар ногою чи коліном, клапани помпи безперешкодно пропустять воду назовні. Але знов, перевага перед Shape-Shift – вам не треба вручну утримувати клапани розблокованими, достатньо спрямовувати трубку туди, де потрібна вода.
В русі, щоб попити води, можна не качати помпу. Просто потягніть воду, як зі соломинки.
Для комфорту на виході помпи встановлена м’яка силіконова накладка. А щоб на неї не осідав пісок, з огляду на використання в таборі, виробник передбачив пластиковий ковпачок. Він прив’язаний до кріплення, яким помпа чіпляється до лямки чи нагрудної стяжки рюкзака.
В поході бавитись з ковпачком мені було не зручно, тому я його не закривав. Коли ж поруч по грунтовці проїжджала автівка, лишаючи нас в хмарі пилу, перш ніж випити води, я знімав силіконову накладку і одним натисненням на помпу ополіскував її.
Ще одна перевага помпи, яку декларує виробник – можливість напоїти в поході власного пса. Ми не мали можливості перевірити цю особливість, але віримо Гідрапаку на слово:)
До клапанів помпи можна дістатись, відкрутивши з обох боків пластикові фланці. Через те, що повністю відкрити помпу неможливо, не забувайте максимально спускати з неї воду по поверненні додому. Щоб залишки рідини швидко висихали.
Остання особливість, яка вирізняє Hydrapak Full-Force – це термоізоляція трубки. В холодну погоду вода в ній довше не замерзатиме. В спекотну мала б довше лишатись прохолодною.
В реальності так і є, в ізольованій трубці Full-Force вода, дійсно, прохолодніша за воду з прозорої трубки Shape-Shift. Але за температури повітря понад 30 градусів різниця була не така суттєва, як хотілося б. Тому перші ковтки з обох систем не настільки приємні, як наступні, коли до рота добирається вода з питної системи, що схована від сонця в рюкзаку.
Вага Hydrapak Full-Force 2L – 204 грами, трилітрової – 250 грамів.
Про “питні системи vs багаторазові пляшки”. Оскільки це був наш перший досвід з питними системами після багаторічного користування пляшками, ділимось свіжими враженнями, де саме для нас виграють питні системи, а де перевага за звичними ємностями.
- Питна система лишається в рюкзаку і не нагрівається на сонці. Вода лишається прохолодною довгий час, особливо, якщо резервуар загорнути в пуховий светр. В спекотну погоду це неймовірно приємно.
- Питна система лишається в рюкзаку. І ви не бачите, скільки води лишилось. Рішення просте: не полінуйтесь на привалі чи біля джерела зазирнути в рюкзак.
- З питною системою ви регулярно п’єте. Це важливо в поході. І для суглобів, і для серця, і для загального настрою. Краще пити менше і частіше. З пляшками цього теж легко досягти, якщо не лінуватись, але з питною системою нічого робити не треба, вода зразу тут, щосекунди біля роту, без розкручувань корків.
- Питні системи важче пляшок. Три пляшки Platypus важитимуть 105 грамів. Трилітрова питна система Hydrapak Shape-Shift – 152 грами. Якщо 47 грамів для вас не мають значення, пропустіть цей пункт.
- В більшості випадків в питну систему легше набрати води завдяки широкій горловині.
- Пляшки легко використовувати для будь-яких негазованих напоїв: молоко, сік, алкоголь. Можна мати декілька різних напоїв одночасно. З питними системами це складніше через великий об’єм.
- З питною системою легше проводити гігієнічні процедури.
Для нас питні системи не замінили пляшки на 100%. Все ж, на час добирання до маршруту, або вилазок в цивілізацію варто мати з собою одну пляшку. Водночас, в поході системи видались зручнішими, ніж ми очікували.
Висновки. Зауважте, мова йде про напрям, який вперше був використаний нами в горах. Загальне враження таке, що хочеться радити. І моє, і Христини. Міцність резервуару, якість деталей, робота клапанів, зручність у використанні, вага за всіх цих переваг. Плюс, якщо порівнювати з системами, які Hydrapak виробляє для інших брендів, його авторські продукти виявляються дешевшими.
Для себе з зазначених в огляді питних систем після пробіжки Карійською стежкою ми виділили Shape-Shift. Hydrapak Full-Force краще підійде тим, любить мілітарі кольори, подорожує з собакою або хоче багатофункціональний резервуар для використання в кемпінгу. Або ж потребує систему для тих цілей, які першочергово були задумані для Full-Force.
Переваги: добра вага з урахуванням всіх вигод, якість і надійність деталей, ціна, роз’ємна перегородка для Shape-Shift, можливість повністю вивернути систему для чищення, помпа в Hydrapak Full-Force.
Недоліки: відсутність в моделі Hydrapak Shape-Shift магнітного кріплення клапану до грудної стяжки рюкзака, відносно велика вага системи Full-Force.
Відгуки читачів про це спорядження:
Ось що про питну систему Hydrapak Full-Force пишуть ті, хто ним вже скористався:
Інші статті по темі на ПроПоходи:
Плюс один спосіб дбати про гори. Компактні пляшки HydraPak Stash. Огляд
Транспортування води в поході. Резервуар Hydrapak Seeker та комплект Hydrapak Trek Kit. Огляд
Вдосконалення кращого. Фільтр Katadyn BeFree 3L. Огляд
Де купити, вдячність і підтримка
Купуєте в наших партнерів – підтримуєте автора і ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:
- Інтернет-магазин Вершина
- Інтернет-магазин Gorgany
- Інтернет-магазин Кайнозой
- Або скажіть “ПроПоходи” на касі будь-якого магазину Gorgany.
Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:
- Hydrapak Shape-Shift 2L у Вершині, у Gorgany або у Кайнозой
- Hydrapak Shape-Shift 3L у Вершині, у Gorgany або у Кайнозой
- Hydrapak Full-Force 3L у Вершині, у Gorgany або у Кайнозой
Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.