Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Ми часто чуємо, наскільки слабкі і ненадійні надувні килимки. Слухаємо всі розповіді про “100 євро за шматок плівки” і продовжуємо солодко подрімувати на тій самій плівці. Теплій плівці, яка згладжує всі нерівності землі і пакується в розмір літрової пляшки. Думаю, багато хто з вас робить так само.

Раніше в оглядах ми говорили про найлегший надувний килимок від Therm-a-Rest, модель X-Lite, і про його сильного конкурента від Exped, модель Synmat HLСьогодні я розповім про ще одного потужного виробника, австралійську фірму Sea To Summit (або STS в розмовах туристів), килимками якої ми користувалися в подорожі Канарськими островами.

Серед різноманіття надувних килимків в каталозі, я обрав модель Comfort Light в двох варіантах: з утеплювачем, Sea To Summit Comfort Light Insulated і без нього, Sea To Summit Comfort Light. Обидва розміру Regular.

Важливо! Килимки Sea To Summit Comfort Light та Comfort Light Insulated надані нам дистриб’ютором безкоштовно. Також, ми отримуємо гонорар за публікацію цієї статті. Це жодним чином не впливає на зміст огляду, оскільки за автором лишається повний контроль над його наповненням. Детальніше в нашому кодексі публікацій. Надалі килимки Sea To Summit Comfort Light та Comfort Light Insulated переходять в Банк Спорядження і вже зараз доступні для безкоштовного тестування всім читачам ПроПоходи.

Аргументація вибору була проста: хотілось на власній шкурі відчути, наскільки сильну роль відіграє утеплювач в килимку. Логіка легкохода вказувала на модель Ultralight, та в версії без утеплювача її R-Value (ступінь теплоізоляції) лише 0,7, що було вже занадто мало для умов нашої мандрівки.

Sea To Summit Comfort Light, в свою чергу, має R-Value 1,0, миритись з яким ще я міг, стиснувши зуби. До слова, версія з утеплювачем, Sea To Summit Comfort Light Insulated, може похвалитися R-Value 4,2. Тобто вона в чотири рази тепліша за звичайну пінку. 

В реалізації утеплення килимків Sea To Summit рекордсмен за кількістю використаних сучасних технологій. В моделі Comfort Light Insulated їх одразу три. По-перше, щоб запобігти втраті тепла конвекцією, всередину килимка закладено порожнистий утеплювач Thermolite від гіганту DuPont. 

По-друге, щоб тепло не втрачалось випромінюванням, над утеплювачем розміщена тканина Exkin Platinum, що має алюмінізоване покриття.

Ця особливість дозволяє регулювати теплоту килимка. В холодні ночі кладіть килимок написом Sea To Summit догори і Exkin Platinum надаватиме додаткову ізоляцію. Якщо ніч очікується спекотна, переверніть килимок, і він стане трохи прохолоднішим.

* Такої інформації немає серед порад виробника, це мій особистий логічний висновок.

Згадані два методи утеплення використовуються в надувних килимках інших виробників, але лише поодинці. Sea To Summit об’єднав обидва в одному продукті.

Третій метод теплоізоляції наявний як в утепленій (зеленій), так і в звичайній (синій) версії килимків Comfort Light. І він відповідає не лише за збереження тепла, але й за додатковий комфорт мандрівників.

Частина килимка, призначена для торсу туриста, має дрібніші комірки і розділена зсередини перегородкою, що заважає холодному повітрю від землі змішуватись з теплим повітрям від тіла.

Зі збільшенням точок розподілення ваги, тиск кожної точки на тіло зменшується. А збільшення кількості зварних з’єднань додає жорсткості вашому похідному ліжку. В даному випадку йдеться про жорсткість в світі надувних килимків, не сплутайте її з жорсткістю пінок, яка викликає лише дискомфорт.

Я поясню цей момент детальніше. Будь-який надувний килимок з великими об’ємами повітря і малою кількістю ємностей для нього має ефект водяного ліжка. Його дуже легко побачити наочно: спробуйте встати коліном на середину килимків Exped чи Therm-a-rest і кінці килимка підстрибнуть в гору.

На практиці це означає, що рух вашої ноги відчує навіть голова на протилежному боці килимка. Як наслідок, будь-які перевертання і посування на такому килимку є менш комфортними, та вимагають більше зусиль і зосередження, оскільки опора під тілом завжди рухома.

Далі – важливіше. Надувні килимки – це м’які ліжка і, якщо ви звикли спати на ортопедичному матраці, надувний килимок здаватиметься вам поглинаюче м’яким і незручним.

Саме для вирішення цих моментів австралійці відмовились від популярної трубчастої конструкції. Натомість, з’єднання тканин в килимках Sea To Summit відбувається точковим зварюванням (індукційне зварювання, не клей!), що формує сотні незалежних комірок. В моделях Comfort Light налічується 331 незалежні комірки.

“Незалежні” в тому плані, що в разі деформації однієї комірки, інші залишаються в незмінному стані. Як пружини в ортопедичному матраці. Точніше, інші дещо змінюють форму, бо фізику ніхто не відміняв. Але, в порівнянні з трубчастими конструкціями, це такі мізерні зміни, якими, як кажуть, можна знехтувати. Тому, скільки б ви не крутилися на килимку, він не ходитиме хвилями під тілом.

Точкове зварювання дає ще одну важливу перевагу. Якщо, припустимо, розірветься шов у килимку з трубчастою конструкцією, то користуватись ним стане неможливо. В разі роз’єднання точкового зварювання в килимку Sea To Summit, деформація поверхні буде значно менше і килимком можна буде надалі користуватись. Хоча, саме роз’єднання малоймовірне, бо міцність тканини в точці індукційного зварювання лишається як в матеріалі, або зростає. Але брак трапляється у всіх, тому розглядаємо і такий варіант.

Клапан в надувних килимках Sea To Summit найвдаліший з усіх, що доводилось мені зустрічати. Він один виконує всі ті функції, які Exped покладає на два окремі клапани.

Килимок надувається через верхній отвір, що пропускає повітря тільки в одну сторону. Тобто, немає потреби після наповнення килимка хутко закривати кришку. Завдяки помаранчевому клапану повітря нікуди не втече.

Натисканням на згаданий клапан можна акуратно відрегулювати пружність ліжка, випускаючи повітря невеликими порціями.

Скидається повітря через нижній отвір. Час здування килимка приблизно одна секунда.

Здається, в кожному огляді я раджу прив’язати до спорядження шнур. Тут теж є для нього місце:) Бо якщо клапан намокає – то стає слизьким, і відкрити його за короткий фланець – непроста задача.

Завдяки збільшеним габаритам і ширшій формі, килимки Sea To Summit дають туристу більше простору в подорожах в порівнянні з конкурентами.

Для прикладу, габарити розміру Regular – 184х55 см, хоча в інших виробників всі звикли до 183х52 см. Також в серії Comfort Light доступні ще два розміри килимків: Small (168х55 см) та Large (201×64 см). Доступна навіть прямокутна версія в розмірах Regular та Large для любителів покрутитися уві сні.

До речі, товщина килимків Sea To Summit – 5 см, а не 6 чи 7, які ми звикли бачити в надувастиках з подібним рівнем теплоізоляції. Знову ж таки, це плюс до жорсткості без втрати тепла.

Верхня і нижня тканини килимка – армований нейлон з товщиною нитки 40D. Для порівняння, Therm-a-rest X-Lite виготовляється з армованого нейлону 30D, а швейцарець Exped Synmat HL – з поліестеру 20D без армування.

*Армування (Ripstop) – товстіша від основної нитка в тканині, що закладається через певні проміжки. Армування забезпечує захист від сильних розривів тканини в разі проколу.

Це означає, що, з-поміж згаданих конкурентів, килимки Sea To Summit найбільш стійкі до пошкоджень. Саме тому їх можна радити тим, хто боїться переходити на надувні килимки через їх “ненадійність”.

За комфорт, розумний клапан, додаткову площу килимка і більшу стійкість до пошкоджень доведеться платити вагою і об’ємом. Килимок без утеплювача, Sea To Summit Comfort Light важить 515 грамів. Утеплена версія, Sea To Summit Comfort Light Insulated, – 620 грамів. В спакованому вигляді вони мають розміри 8,5х17 см та 11х23 см відповідно.

Якщо хочеться провести паралелі з килимками інших виробників, про які ми вже згадували в цьому огляді, Therm-a-rest X-Lite та Exped Synmat HL, то варто порівнювати їх з моделлю Sea To Summit Ultralight Insulated, що має ідентичний показник R-Value – 3,3. Тоді параметри для порівняння будуть наступні: Therm-a-rest X-Lite і Exped Synmat HL важать по 350 грамів. Sea To Summit Ultralight Insulated – 480 грамів. Пакувальні розміри Therm-a-rest – 10х23 см, Exped – 9х19 см, Sea To Summit – 10×23 см. Тобто за перераховані переваги доведеться взяти на плечі додаткові 130 грамів.

Розмір чохла у Sea To Summit – ще один привід радості для власників. Килимок не обов’язково скручувати з заводською щільністю, щоб помістити в середину (привіт Експеду). В той же час, в чохлі не лишається забагато вільного місця, він компактно тримає складене ліжко.

Чохол закривається шнуром зі стопером. З нижньої сторони оснащений невеликою кишенькою, щоб було зручніше виймати килимок.

Кишенька для ремкомплекта, на превеликий жаль, відсутня. Тому, аби його не загубити, на час подорожі я перекладав все у туристичний гаманець. Вага чохлів: Sea To Summit Comfort Light Insulated – 12 грамів, Comfort Light – 9 грамів.

Ремкомплект складається з шести латок з клеєвим покриттям і запасного помаранчевого клапана.

Тканини надувайок Sea To Summit зсередини вкриті антибактеріальним покриттям, та, незважаючи на це, не раджу розраховувати на постійне надування килимка ротом. За регулярного просушування нічого страшного килимкам не станеться. Але сам процес надування є виснажливим, особливо після довгих денних переходів. Тому моя порада, незалежно від того, який килимок ви оберете для себе, придбайте до нього надувачку. Економити на ній виходить собі дорожче.

Для надування своїх килимків STS пропонує два варіанти насосів. Перший – це ручна помпа, Sea To Summit Jetstream Pump Sack, яка одночасно може бути і чохлом для килимка. Другий – 20-ти літровий гермомішок-насос Sea To Summit Air Stream Dry Sack, в якому вдень можна переносити одяг чи інші речі, що бояться вологи. Я обрав другий варіант, оскільки він швидший та зручніший в роботі і легший за вагою.

Під’єднуємо гермомішок-насос до клапана і набираємо в нього повітря. Далі закриваємо і стискаємо, щоб повітря з мішка пішло в килимок. За три-чотири цикли і менше хвилини часу ліжко буде готовим до використання.

Air Stream Dry Sack оснащений петелькою, щоб втримувати його ногою під час надування килимка.

Плюс, нижня частина гермомішка зроблена з товстого нейлону 70D для більшої довговічності. А щоб вихід насосу не чіплявся за інші речі під час траспортування і не пропускав вологу всередину, для нього передбачили спеціальне кріплення.

Основна тканина гермомішка-насосу – армований нейлон 15D. Вага аксесуара – 62 грами.

Якщо ви забудете, як користуватись надувачкою, вона вмить нагадає алгоритм дій.

Килимки дуже добре лягають один до одного, оскільки їхні бічні сторони є прямими. А для того, щоб вони не гуляли наметом, ми стягували їх за допомогою Sea To Summit Coupler Kit.

Це дві стропи шириною 10 мм, кожна оснащена пластиковою пряжкою. Вага Sea To Summit Coupler Kit – 17 грамів. Якби ми були мудрішими, то прочитали б інструкцію, де сказано, що петлю зі стропи варто зробити вісімкою, щоб килимки краще трималися один одного. Ми ж інструкції не читали і всю подорож грішили на розробників. А вийшло, що винуваті самі. Sea To Summit Coupler Kit не вирішує проблему роз’їжджання на 100%, часом, коліно провалюється поміж килимками, але з ним значно краще, аніж без нього. 

Проте ми помітили, що навіть такий маленький аксесуар STS не оминув увагою до дрібниць. Для акуратного перевезення строп, на одній з них нашите кільце з резинки. Просте і ефективне рішення.

І найкрутіша річ, яку ми взяли з собою до килимків – Sea To Summit Air Chair. Це диво важить лише 230 грамів і перетворює надувний килимок на суперкомфортне крісло!

Ніяких більше напружених спин і зігнутих животів за вечерею чи сніданком. Тільки насолода комфортом.

Нижня частина Sea To Summit Air Chair, що лягає на землю, виконана з міцного водостійкого нейлону 70D. Ми тестували ці стільці на хвої, застиглій лаві, пемзі – і всі живі. Саме вони викликали на зустрічах з читачами найбільше “вау”. І не дарма.Тому, якщо ви користуєтесь надувним килимком, дуже раджу придбати до нього Sea To Summit Air Chair. Не пожалієте. 

Sea To Summit Air Chair заслуговує на окрему статтю, яку я згодом опублікую. Бо річ настільки крута, що хочеться детальніше про неї розповісти.

Щодо надійності надувних килимків. Вони не потребують ідеальних поверхонь для безпечного використання або купи часу на підготовку місцевості. За роки користування надувними килимками я досі жодного не проколов. Аби впевнитись, що на обраній стоянці килимкам нічого не загрожує, ми оглядаємо місцевість візуально, а потім проводимо руками по дну встановленого намету і забираємо з-під нього всі найгостріші предмети. Хоча місця ночівель бували дуже непевні, килимки все витримували.

Канарський експеримент довів, що утеплювач в килимку має величезне значення. На моделі без ізоляції спати значно прохолодніше. Всі ночі, коли температура вночі була менше 15 градусів, я підмерзав. В той час як на утепленій версії холод від землі був не відчутним.

Звісно, це було очевидним з показників R-value. Але чи багато туристів знає, як те чи інше значення R-value відчувається власною спиною? Я тепер знаю і можу поділитись досвідом.

Висновки. Конструктивне різноманіття серед надувних килимків невпинно розширює потенційну аудиторію користувачів. Тепер їхніми перевагами можуть насолодитись поціновувачі жорсткіших ліжок. Нехай, STS не спиняється на цьому і розширює свій асортимент подвійними моделями.

Завдяки порівняно міцнішим тканинам, килимки Sea To Summit – чудовий варіант для тих, хто бажає перейти на надувайки, але остерігається надтонких тканин.

Саме моделі Comfort Light і Comfort Light Insulated – це баланс між легкістю і комфортом, який забезпечує зонована конструкція. Якщо вам хочеться меншої ваги – зверніть увагу на серію Ultralight, якщо додаткової жорсткості, тепла і страхування на випадок проколів – дивіться в сторону Comfort Plus.

Переваги: міцна тканина (нейлон 40D з армуванням), відсутність ефекту водяного ліжка, менші втрати у випадку розриву шва, продумана теплоізоляція, вдалий клапан, порівняно більша площа в кожному з розмірів, ідеальний розмір чохла, широкий асортимент корисних аксесуарів, ремкомплект містить запасний клапан.

Недоліки: більша вага, відсутня кишеня для ремкомплекту в чохлі.

Відгуки читачів про це спорядження:

Ось що про килимок Sea To Summit Comfort Light пишуть ті, хто ним вже скористався:

Ось що про килимок Sea To Summit Comfort Light Insulated пишуть ті, хто ним вже скористався:

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Баланс ваги і вигод. Надувний килимок Sea To Summit Ultralight Insulated
Порадите самонадувний килимок? Огляд Sea To Summit Comfort Light S.I.
Надувні килимки vs самонадувні. Що краще?
Чому теплий спальник не гріє? Спальна система, R-value і все таке

 

Де купити, вдячність і підтримка

Купуєте в наших партнерів – підтримуєте автора і ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

  • Надувний килимок Sea To Summit Comfort Light у Вершині або у Gorgany
  • Надувний килимок Sea To Summit Comfort Light Insulated у Вершині або у Gorgany
  • Гермомішок-надувачка Sea To Summit Air Stream Dry Sack у Вершині або у Gorgany
  • З’єднувач килимків Sea To Summit Coupler Kit у Вершині або у Gorgany
  • Sea To Summit Air Chair – перетворює килимок на крісло – у Вершині або у Gorgany