Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Майже рік тому я вже розповідав вам про надувні килимки Sea To Summit, конструкція яких разюче відрізняється від решти. Тоді ми охопили поглядом моделі Comfort Light і Comfort Light Insulated, які подорожували з нами на Тенеріфе з метою перевірити значущість ізоляції в килимку і її вплив на комфорт сну.

Водночас, з усієї лінійки килимків Sea To Summit мені найбільше до душі модель Ultralight Insulated. Вона має менший R-value (показник теплоізоляції), ніж Comfort Light Insulated (3,3 проти 4,2), разом з тим важить на 200 грам менше (480 проти 680).

*Ultralight і Ultralight Insulated не взяли на Канари для дослідження утеплювача, бо неутеплена версія Ultralight має R-Value лише 0,7. Цього для нашого походу було ну дуже замало.

Якщо нашвидкоруч порівняти Sea To Summit Ultralight Insulated з аналогічно теплими ультралегкими килимками інших виробників, то він здаватиметься заважким. Приміром, Therm-a-rest X-Lite та серія  Synmat HL від Exped з R-Value 3,2 важать лише 350 грамів.

Разом з тим, творіння STS має ряд суттєвих відмінностей, які для вас можуть стати перевагами, що варті додаткових 130 грамів в рюкзаку.

Важливо! Килимок Sea To Summit Ultralight Insulated наданий нам виробником безкоштовно. Також, ми отримуємо гонорар за публікацію статті. Це жодним чином не впливає на зміст огляду, оскільки за нами лишається повний контроль над його наповненням. Детальніше в нашому кодексі публікацій. Надалі килимок Sea To Summit Ultralight Insulated переходить в Банк Спорядження і вже зараз доступний для безкоштовного тестування всім читачам ПроПоходи.

Перше, що кидається в очі – надувні килимки Sea To Summit не мають звичних балонів. Натомість їхня конструкція – це багато комірок (181 в цій моделі), утворені внаслідок точкового зварювання верхньої і нижньої тканин. Більша кількість точок з’єднання підвищує жорсткість килимка і, як наслідок, на ньому немає відчуття провисання спини. До того ж, деформація окремих комірок не призводить до деформації інших (комірки діють як пружини в матраці), відповідно килимок не “гуляє хвилями” коли ви перевертаєтесь вночі.

Ще одна перевага комірок – це мінімальні наслідки розриву з’єднання тканин. Хоча, зайдемо таким чином: радіочастотне зварювання, яким в килимку STS з’єднані верхня і нижня тканини, і так вже надійніше за клей, адже, на відміну від нього, в точці з’єднання матеріали утворюють єдину структуру. Плюс, РЧ – це тип зварювання, який не погіршує міцності матеріалів. Тобто, щоб розірвалась точка з’єднання в килимку STS, треба бути щасливчиком.

Якщо ж уявити, що це таки сталось, то в результаті на килимку ми отримаємо невелике підвищення, яке буде майже непомітним для мандрівника, а не величезний горб, що унеможливить використання килимка.

До того ж, аби задіяти радіочастотне зварювання, виробник ламінував на тканину шар термополіуретану (TPU), який, в свою чергу, значно підвищив стійкість килимка до проколів. Ще виробник заявляє, що його метод ламінації якийсь дуже крутий і виключає відшарування TPU, та рік користування – це замалий відрізок часу, щоб ми могли це підтвердити чи спростувати.

Ще одна фішка шару термополіуретану – це антибактеріальне покриття, що пригнічує розвиток бактерій. Та навіть з ним я б не рекомендував надувати килимок ротом. Бо будь-яка антибактеріальна магія має свої обмеження.

Нижня і верхня тканини в Ultralight Insulated такі ж, як і в Comfort Light серії. Це армований нейлон з товщиною нитки 40D. В порівнянні з нейлоном 30D у Therm-a-rest і неармованим поліестером 20D у Exped, Sea To Summit довше протистоятиме зносу. В той час як армування тканини вбереже її від сильного розриву у випадку пошкодження.

Назовні тканина оброблена тонким шаром поліуретану, який має забезпечувати протиковзні властивості, збільшувати стійкість до проколів і надавати можливість ремонтувати килимок самоклеючими латками. Другу і третю задачі поліуретан виконує на відмінно. Стосовно першої я б голосно не кричав, бо вона прослідковується так собі.

*Як ремонтувати прокол і поріз надувного килимка можна подивитись тут.

Показник теплоізоляції (R-value) 3,3 означає, що Sea To Summit Ultralight Insulated – трисезонний килимок. Тобто на ньому буде тепло спати за температур від 0℃ градусів і вище. Водночас, якщо раніше ви цілий рік користувалися іжевським карематом, то і взимку відчуєте значне покращення в плані тепла, адже R-value іжевки лише 1.

Задля досягнення вказаного рівня ізоляції, австралійці використали одразу два рішення. Перше – це синтетичний утеплювач Thermolite, який закладений всередину килимка. Він запобігає конвективним втратам тепла.

Друге – це матеріал Exkin Platimum з алюмінізованим покриттям, що покладений поверх Thermolite. Він покликаний зменшити втрати тепла випромінюванням, відбиваючи його назад до туриста. Оскільки Exkin Platinum закладений лише з одного боку, ви можете регулювати “теплоту” килимка перевертаючи його. Мабуть, різниця буде мінімальною, та в спекотні ночі на березі моря цього може бути достатньо, щоб почувати себе комфортніше.

Зверніть увагу, що в килимку Sea To Summit Ultralight Insulated (помаранчевий), на відміну від моделі Comfort Light Insulated (зелений), немає додаткової перегородки всередині килимка в зоні торсу, як і розподілення комірок в тій же зоні на дрібніші. Саме через це Comfort Light Insulated є теплішим і жорсткішим за ультралегку модель.

Форма килимка Ultralight Insulated – мумія з габаритами 183х55 в розмірі Regular. На відміну від килимків Exped і Therm-a-rest, він не має сильного завуження до ніг. Відповідно, сподобається тим, хто любить спати на боку і крутитися уві сні.

Якщо стандартний розмір килимка не підходить, ви вільні обирати з XS (128х55 см, вага 349 грамів), Small (168×55 см, вага 430 грамів) або Large (198×64 см, 595 грамів). Якщо маєте сумніви, чи підійде вам Regular, його завжди можна взяти в нашому Банку Спорядження і випробувати в поході абсолютно безкоштовно.

Товщина килимка – 5 см. З нашого досвіду, цього достатньо, аби нівелювати всі нерівності під наметом. І, водночас, немає відчуття, що спиш на вузькому ліжку, з якого високо падати. Враховуючи, що він ще й на 3 см ширший за килимки інших виробників, ліжко виходить, так сказати, релаксовішим (не треба думати, як так повернутись, щоб не впасти з килимка).

Як я вже писав в огляді моделі Comfort Light, надувні килимки Sea To Summit оснащені найкращим клапаном з усіх, які доводилось нам зустрічати.

По-перше, він має зворотний клапан і не випускає повітря, яке ви вже доправили в килимок. По-друге, натискаючи в надутому килимку на той самий зворотний клапан (помаранчева серединка), ви можете відрегулювати тиск, плавно скидаючи повітря.

По-третє, аби спустити килимок повністю, вам не потрібно мудрувати з додатковими деталями чи вивертати назовні зворотній клапан, щоразу ризикуючи його пошкодити. В STS для цього передбачена нижня частина того ж самого клапану. Відкриваємо її і повітря миттєво (правда, менше ніж за секунду) вилітає з килимка. Значно швидше, ніж в килимках, з якими ми порівнюємо дану модель.

Єдине зауваження до клапану Sea To Summit – це відсутність найпростіших пулерів, що б полегшили роботу з ним в холодну чи вологу погоду, чи коли ви одягнені в рукавиці. Та, на щастя, ця проблема елементарно вирішується двома 25-ти сантиметровими відрізками шнура, петельки з якого можна закріпити до отворів на кришках клапану. Я використав жовтий шнур діаметром 1 мм.

Оскільки клапан знаходиться зверху килимка, останній не потрібно перевертати після надування. На перший погляд, перевернути килимок не проблема, але уявіть собі ситуацію, коли йде злива, всі речі швидко закидаються в намет, ви вдвох теж застрибуєте всередину і в тому обмеженому просторі намагаєтесь облаштувати затишок. Тоді перевертання великих надутих килимків виглядає не найзручнішою процедурою. В STS достатньо лиш від’єднати помпу і закрити клапан.

Хоча Exped аргументують нижнє розміщення клапана тим, щоб він не заважав уві сні, але ви все одно не спите на голому килимку, а підкладаєте щось під голову. А щоб плаский клапан перестав відчуватись, достатньо подушки з пари футболок.

З 2018 року всі надувні килимки Sea To Summit будуть постачатись з чохлом, оснащеним вбудованою помпою. Тобто тепер не потрібно витрачати гроші на окрему надувачку. Вона вже одразу у вас. І виробник пообіцяв (перевіримо це вже за місяць), що ціна килимка при цьому не зміниться.

Оскільки наш килимок ми взяли майже рік тому, його чохол ще старої версії. Однак, щоб показати вам, як виглядатиме новий, я замовив в дистриб’ютора модель Comfort Deluxe, яка першою з чудо-чохлами потрапила в Україну.

Отже, матеріал чохла залишився незмінним, це також армований нейлон з товщиною нитки 30D. Затяжка з фіксатором на одному торці – теж без змін.

А от з іншого торця, замість ручки ще одна затяжка з фіксатором, і за нею ховається основний резервуар помпи з адаптером та інструкціями по користуванню.

Адаптер – двосторонній. З одного боку його діаметр 21 мм, що підходить для надування всіх килимків Sea To Summit та Exped.

А вивернувши резервуар отримуємо адаптер діаметром 15 мм, призначений для надування подушок. Як на мене, це супер просте і ефективне рішення.

Випереджаючи питання “А якщо я не користуюсь подушкою?” і “Якщо в мене два килимка, то носити дві надувачки?” нагадую, що звичайний ніж може вирішити обидві проблеми 😉

Чи потрібна надувачка загалом? – Так. Бо коли ви надуваєте килимок ротом, з ваших легень туди потрапляє купа вологи, яка і зменшує ефективність утеплювача, і чудово сприяє розмноженню бактерій, що утворюють гарненьку плісняву.

Якщо ви постійно користуєтесь надувачкою, всередину килимка все одно попадає трохи вологи з повітря. В порівнянні з надуванням легенями ця кількість мізерна. Тим не менш, після походу не зайвим буде просушити килимок, лишивши його в розправленому стані з відкритим клапаном на пару днів.

Ще один момент, який я не згадав, це ремкомплект. Він складається з трьох квадратних, трьох круглих латок, змінного зворотного клапану і інструкції з ремонту.

Як бачите, помаранчевий ми трохи використали (через мою незграбність під час експериментів з пічкою BioLite), тому я поклав синій від іншого килимка, аби ви бачили початкову картину.

Окремої кишені для ремкомплекту в чохлі немає, тому я раджу зберігати його або разом з документами, або просто перекладати з нього пару латок до вашого універсального ремкомплекту для спорядження.

Розмір килимка у спакованому вигляді в порівнянні з літровою пляшкою – на фото нижче.

І, насамкінець, пам’ятайте про таку круту штуку, як AirChair, який перетворює ваш надувний килимок у надзручне походне крісло 😉

Висновки. Часто буває, що я захоплююсь якимось спорядженням, коли бачу його вперше і слухаю емоційну презентацію виробника. А далі, в процесі користування, розумію, що мої очікування були завищеними. З килимком Sea To Summit Ultralight Insulated все сталося точно до навпаки. “480 грамів? Та який то ультралайт?” – була перша думка, коли хлопець розповідав мені про творіння STS на виставці в Німеччині. Врешті-решт, сьогодні пересідати з STS на щось інше в форматі трисезонних походів мені не хочеться. Бо ці додаткові 130 грамів дають мені більшу площу, правильну жорсткість, стійкість до проколів і до зносу, впевненість у тому, що навіть з розірваним з’єднанням я комфортно висплюсь, зручність у здуванні і надуванні і якусь безкомпромісну простоту. Звісно, якби рахунок критично йшов на грами, я б звернув увагу на Exped чи TaR, але для наших регулярних мандрівок Sea To Summit Ultralight Insulated – найкращий для мене варіант. Ще й надувачка тепер в комплекті 😉

Переваги: стійкіша до зносу і проколів тканина, відсутність ефекту водяного ліжка, менші втрати у випадку розриву з’єднання тканин, подвійна теплоізоляція, найзручніший клапан, порівняно більша площа, помпа в комплекті.

Недоліки: порівняно більша вага, відсутня кишеня для ремкомплекту в чохлі.

 

Хочете знати, як виглядає Sea To Summit Ultralight Insulated після 120+ днів використання? Читайте у нашій статті “Як швидко вмирає ультралегке спорядження? 5 яскравих прикладів“.

 

Про цей килимок також ми маємо відео огляд на нашому YouTube каналі:

Відгуки читачів про це спорядження:

Ось що про килимок Sea To Summit Ultralight Insulated пишуть ті, хто ним вже скористався:

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Австралія на зв’язку. Огляд килимків Sea To Summit Comfort Light та Comfort Light Insulated
Найдешевший з пухових. Огляд надувного килимка Exped DownMat Lite 5
Відео. Подвійний надувний килимок Exped Synmat HL Duo LW. Огляд
Ремонт надувного килимка. Прокол і поріз

Де купити, вдячність і підтримка

Купуєте в наших партнерів – підтримуєте автора і ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах: