Ідейний натхненник блогу ПроПоходи. В спорті відколи себе пам’ятає. В горах – трішки менше. Родом з Тернополя, живе і працює в Києві. Обожнює гори, каяки і білу воду, незабутні заходи сонця, і майже завжди просипає світанки.

На перший погляд в нашому Банку Спорядження немає речей для зимових походів. Жодного намету зі сніговою спідницею, снігоступів, спорядження для скітурингу чи лавинних наборів. Найтепліший спальник, STS Trek TkII (огляд), розрахований на температуру жіночого комфорту -1℃ (чоловічий -8℃). Тепліший від нього лише квілт STS Ember III (-4..-10℃), але, будьмо відвертими, якщо ви влітку не пробували спати в квілті, навряд ризикнете здобути перший досвід з ним саме під час зимового походу.

Все ж, якщо мислити ширше, у нас таки знайдеться кілька цікавих речей, які можуть стати вам в нагоді саме під час мінусових температур, снігових заметілей і пронизуючих вітрів, що частенько супроводжують зимові походи.

  1. Надувний килимок

Не втомлюємось повторювати, що класична пінка, або, як її часто називають, “іжевський килимок”, – невдалий варіант для зимового походу. Адже її показник теплоізоляції, R-value, становить всього 1. Цього достатньо для сну влітку в теплу ніч, але для зимових походів бажано, щоб R-value був більше 4. У Банку спорядження є два килимки, що відповідають даним вимогам – Exped DownMat Lite 5 M (R-value = 4,1) (огляд) та Sea to Summit Comfort Light Insulated (R-value = 4,2) (огляд).

Килимки Sea to Summit Comfort Light Insulated (ліворуч) та Exped DownMat Lite 5 M (праворуч)

Окрім цього, R-value дає можливість вирахувати сумарний показник теплоізоляції кількох килимків, складених один на інший. Тобто, якщо ви візьмете в похід на додачу до іжевського килимка (R-value = 1) надувний Sea to Summit UltraLight Insulated (R-value = 3,3) (огляд), то в сумі отримаєте чудовий зимовий набір, сумарний коефіцієнт якого становитиме 4,3.

Килимок Therm-a-Rest Z-Lite Sol Regular (R-value 2,6) і надувний килимок STS UltraLight Ins. (R-value 3,3) в сумі дають показник R-value 5,9

Хочете дізнатись більше? Читайте статтю “Чому теплий спальник не гріє? Спальна система, R-value і все таке“.

2. Літній спальник

Так-так, помилки тут немає – я дійсно раджу вам взяти літній спальник в зимовий похід у тому випадку, якщо ви хвилюєтесь, що ваш основний спальник не буде достатньо теплим. Вкладайте тонкий спальник всередину і він виступатиме в ролі чудового пухового вкладиша, який зробить ваш спальник на кілька градусів сильнішим.

Крихітки STS Spark SpI (огляд) та Turbat Kuk 250 (огляд), займаючи зовсім небагато простору у вашому рюкзаку і додаючи відносно небагато ваги (348 та 580 грамів відповідно), ідеальні в якості вкладишу на зимовий сезон.

Спальник Turbat Kuk 350 у комбінації зі спальником Exped Dreamwalker 450 Camp

Лишень пам’ятайте, аби літній пуховий спальник справді додавав вам тепла, ваш основний спальник має бути достатньо широким. Якщо ж він буде якраз по розміру, пух літнього спальника стискатиметься і не зможе утримувати достатньо повітря. А саме знерухомлене повітря в утеплювачі запобігає тепловтратам.

  1. Квілт

Якщо основний спальник ідеально підходить вам за розміром і брати всередину літній не виходить – погляньте в сторону квілтів. Завдяки своїй конструкції вони чудово виконують функцію додаткового утеплення: в ногах, зазвичай, є достатній простір, аби помістити туди нижню частину спальника, а щільність обгортання торсу можна відрегулювати за допомогою спеціальних строп.

Здається, в квілті BeTree Osier достатньо місця для ще одного спальника

На сьогодні у Банку спорядження доступно 2 квілти – пуховий STS Ember III (757 грамів) та синтетичний Liteway Sleeper Quilt Poncho (760 грамів. Останній можна використовувати і як тепле пончо зимовими вечорами.

  1. Мультипаливний пальник

Для багатьох мандрівників мультипаливний пальник – найкращий варіант для зимових походів. Адже можна взяти баночку очищеного палива, наприклад, бензину “калоша”, і бути певним, що приготувати вечерю вдасться, навіть якщо температура сильно знизиться. На відміну від газу, бензин не замерзає та горить при будь-якій температурі, яку ви можете зустріти в зимових Карпатах. Додайте сюди чималу потужність пальника та можливість готувати у великому казанку (3-4л) – і отримаєте чудовий варіант похідної кухні для зимових вилазок з друзями.

Наразі, в Банку спорядження доступна мультипаливка, що по праву може вважатись однією із найпростіших в користуванні – Optimus Polaris Optifuel з пляшкою для палива. Детальніше про нього читайте у статті.

  1. Інтегрована система

В зимову пору особливо важливим є час добування окропу. Бо стовбичити нерухомо в очікуванні теплого чаю і холодно, і нудно, і час тягнеться вічно. А звідси починається вплив на самопочуття та настрій. Коротше кажучи, перспектива пів години чекати, допоки вода закипить, не втішає.

Для таких випадків ідеально підходять інтегровані системи, і в Банку ми маємо одразу кілька моделей. Бюджетний Fire Maple X3 (огляд-порівняння) чудово підійде тим, хто любить готувати в поході та не переймається вагою. Якщо пригадати, що система має в комплекті ще й надставку для нерідних казанків, то можна сміливо брати в похід легку каструльку для приготування страв, а рідний казан системи використовувати для гарячих напоїв.

Інтегровані системи Fire Maple X3 (ліворуч) та Fire Maple X2 (праворуч)

*Зверніть увагу! Для готування на інтегрованій системі в “не рідному” казанку, обов’язково потрібно користуватись спеціальною надставкою на пальник. Якщо ви забудете про неї, пальник почне перегріватись і може розплавитись його пластикова основа.

Новинка 2018 року – Jetboil Flash – найлегший серед наявних у нас інтегрованих систем. Його вага складає всього 371 грам. І, за сприятливих погодних умов, він є найшвидшим кип’ятильником. Його огляд читайте тут.

Все ж, якщо ви йдете у вітряний похід і не хочете гратись із придумуванням вітрозахисту для пальника, погляньте в бік MSR Windburner (огляд). “Погодний атеїст” – так Антон назвав цю систему у одній із своїх статей, і вона повністю виправдовує це звання. Завдяки відсутності відкритого полум’я, навіть найлютіший вітер їй зовсім не страшний.

*Порада. Щоб підвищити тиск газу в балоні в холодну погоду, нагрійте трохи води, налийте її в глибоку тарілку, поставте туди газовий балон і користуйтесь інтегрованою системою. Вода не дозволить балону швидко охолоджуватись, чим підтримуватиме тиск в балоні.

А для того, щоб знати, як правильно розтопити сніг і при цьому не вбити інтегровану систему – подивіться це відео:

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Як зігрітись в спальнику? Кілька порад з утеплення
Чому теплий спальник не гріє? Спальна система, R-value і все таке
Початківцям. Переваги інтегрованих систем для приготування їжі
Перезаправка туристичних газових балонів. Наша думка

Де купити, вдячність і підтримка

Купуєте в наших партнерів – підтримуєте автора і ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.