Споживацьке сьогодення змушує виробників весь час вигадувати щось нове, аби мати змогу нагадати про себе. І не важливо, чи вдосконалення або винахід варті уваги. Головне – щоб вони були. Інакше можна потонути серед галасливих конкурентів, які завалять ринок своїми “новинками”. Простіше кажучи, маркетинг на сьогодні сильніший за реальну користь товару.
Через це щороку ми бачимо купу нових товарів, де новизна, фактично, висмоктана з пальця. Налобні ліхтарики з керуванням кольором через смартфон, намети з вбудованою діодною підсвіткою, самонадувні килимки, що мають надуватись на 10 секунд швидше, спальник, в якому комірки для пуху з горизонтальних стали вертикальними.. а наступного року знов горизонтальними – і знову маємо новинку..
Маркетинговий тероризм – я б так охарактеризував ринок сьогодення. І не лише аутдорний.
Перша зустріч з новим Jetboil Flash стала для мене аналогічним розчаруванням. Реклама кричала “100 секунд на півлітра води!”. Окей, сто секунд – це дійсно круто, якщо ми порівнюємо цей результат з кип’ятінням води на ватрі чи на мультипаливці. Але ж ваш попередній Флеш робив те саме за 120 секунд. Чуваки, ви дійсно вважаєте, що 20 секунд різниці – це те, чим варто сильно пишатись? І як вони досягнуті? Ви лиш збільшили дірку в форсунці і змінили голову пальника, від чого його потужність зросла з 1,25 до 2,6 кВт. Що тут інноваційного?
Тому, коли я брав Jetboil Flash 2018 року на тестування, то сильно сумнівався, чи буду робити по ньому хоч якийсь матеріал. Бо не варта будь-яка інтегрована система уваги суто з аргументу про економію 20 секунд на кип’ятінні води.
Важливо! Інтегрована система Jetboil Flash 2018 надана нам дистриб’ютором безкоштовно. Також ми отримуємо гонорар за публікацію цієї статті. Це жодним чином не впливає на зміст огляду, оскільки за автором лишається повний контроль над його наповненням. Детальніше в нашому кодексі публікацій. Надалі інтегрована система Jetboil Flash 2018 переходить в Банк Спорядження і вже зараз доступна для безкоштовного тестування всім читачам ПроПоходи.
На сьогодні кількість літрів води, які я закип’ятив в новому флеші перевалила за 100. Тобто, щонайменше, він відпрацював 200 циклів. Вправний маркетолог вже б вирахував, що я зекономив 4000 секунд життя, але це анітрохи не буде правдою. Бо я ж не сиджу перед пальником в очікуванні заповітних бульбашок, регулярно заглядаючи під кришку. Натомість, в цей час роблю щось корисне (шукаю каву, розкладаю горнята, відкриваю Їdlo, фотографую пейзажі). Тобто знову аргумент про найшвидший кип’ятильник легко розбивається об здоровий глузд.

Однак, чого ж тоді я взявся розказати вам про Jetboil Flash? Бо це перша інтегрована система, до якої в мене немає запитань. Вона, як і обіцяє, робить свою роботу, і робить її якісно та непомітно. І ледь не кожен її елемент, за довгі роки спроб і змін, став ідеальним з точки зору свого призначення.
Чому “ледь не кожен”? Бо джетбойлівці мали хоч щось зробити неідеально, аби ПроПоходам було чим наповнити розділ про недоліки 🙂 І я пропоную з цих недоліків почати.
Перший з них – найстаріший з усіх мінусів джетбойлівських інтегрованих систем. Це пластикова чашка, яку вони дають в комплекті з системою.
Задум такий, що вона компактно кріпиться знизу казанка на час транспортування, а коли ви забажаєте поїсти, стане і мірилом, і допоміжною ємністю для змішування продуктів, і горням.
Однак пластик, з якого виготовлений цей елемент, не витримує тих навантажень, які більшість українських туристів докладають, пакуючи свій рюкзак. В результаті, чашка ламається вельми швидко і летить у смітник. Мушу зазначити, що якість пластику значно зросла з тих часів, як випустили перший Jetboil, і тепер він краще протистоїть пакувальним знущанням, але досі я не раджу брати цю чашку з собою. Краще лишіть її вдома і використовуйте в себе на кухні. А в якості горнятка закиньте всередину Jetboil пару Wildo Fold-a-cup чи Sea To Summit X-Cup.
Виробникові я б радив забрати її з комплекту і зняти з себе відповідальність за поповнення смітників зайвим пластиком. А якщо вже братись за справу, то поглянути на рішення в MSR Windburner, де така чашка і не ламається, і з’єднується з кришкою, утворюючи горня-непроливайку.
Якщо ви таки будете користуватись джетбойлівською чашкою в мандрах, пам’ятайте, що до казанка вона кріпиться простим насаджуванням, а знімається лише в положенні, коли виступи на чашці співпадають з вирізами у нижній металевій накладці на казанку.
Другий і останній недолік інтегрованої системи Jetboil Flash 2018, який мені вдалось помітити, – це кількість точок кріплення казанка до пальника. Їх лише дві. Через це вам щоразу доведеться вигинати шию в пошуках правильного положення казанка і крутити руками, аби успішно співставити його з пальником. Чому не зробити більше тих точок – не розумію. Адже так приємно користуватись тим самим Jetboil Sol, де точок кріплення – шість, або MSR Windburner, де їх аж дванадцять.
З цими системами можна, не напружуючись, безпомилково закріпити казанок на пальнику буквально за секунду. І в сутінках або в темряві, коли зручніше працювати навпомацки, цей нюанс стає особливо помітним.
От, власне, з недоліків і все. Далі мова піде про переваги і конструктивні особливості новинки.
Казанок системи залишився без змін: літрова ємність з анодованого алюмінію з радіатором в нижній частині.
Саме радіатор відповідає за магію, яка дозволяє інтегрованим системам швидше і економніше кип’ятити воду в порівнянні з парою газовий пальник + казанок без радіатора. Завдяки великій площі радіатор схоплює більше тепла від пальника і передає його до вмісту казанка. Зі звичайними казанками велика кількість тепла беззмістовно тікає в атмосферу.
Металева надставка в нижній частині казанка одночасно і захищає радіатор від пошкоджень об інше спорядження в рюкзаку, і кріпить казанок до пальника. Вважати її вітрозахистом неправильно, адже вона жодним чином не може стримати вітер на шляху до вогню.
З середини в казанку є лише одна мітка. Вона вказує об’єм 450 мл (2 чашки), що відповідає максимально безпечному рівню наповнення системи.
Тобто, якщо ви залиєте більше води і проґавите момент закипання, окріп почне вилітати з казанка через отвори в кришці, що зробить складнішим вимикання системи. В такому випадку я раджу дочекатись, доки вся зайва вода вилетить, і тоді вже тягнути руки до вентиля.
Щоб не проґавити момент закипання, в термочохол казанка вмонтований елемент, який показує прогрес нагріву. Він поступово набирає помаранчевого кольору і щойно останній сягне верхівки, варто готуватись до вимкнення системи. Виходить, що за процесом можна спостерігати на відстані, не підіймаючи кришки і не випускаючи тепла.
Цей елемент відмінно працює, коли в казанку ви грієте рівно півлітра води. Якщо об’єм збільшити, то після досягнення кольором верхівки потрібно буде почекати ще якийсь час до закипання (більше води – довше чекати). Якщо зменшити, вода закипить дещо раніше.
Повертаючись до міток об’єму, початківцям, які щойно перейшли на сушену і сублімовану їжу, було б добре мати ще пару рисок (200-300-400 мл), але досвід вимірювання кількості води “на око” набувається вельми швидко, тож цей момент назвати недоліком я не можу.
Термочохол для казанка – найкращий за всю історію змін. Він потрібен для того, аби запобігти втратам тепла з великої площі бічних стінок казанка і, тим самим, зекономити паливо і час закипання. Плюс, завдяки ізоляції від чохла, вміст казанка довше зберігає тепло. Тобто ваш чай, кава і страви (якщо ви готуватимете одразу в системі) довше залишатимуться гарячими. Це важливо в холодну погоду.
Пам’ятаю, що перші чохли для Джетбойлів були надто еластичними і могли злізти з системи, коли та повна окропу. В наступній ітерації, аби нівелювати попередню проблему, джетбойлівці додали до чохлів стропи. Вони добре виконували свою функцію, однак зняти і одягти чохол для чистки системи чи прання самого чохла стало цілою пригодою. В актуальному варіанті стропи зникли, а сам чохол став менш еластичним. Завдяки цьому і двом жорстким швам по краях, він і тримається добре, і знімається, за потреби, без ювелірних рухів.
Нагадаю, що термочохол не ізолює систему з окропом настільки сильно, щоб казанок можна було довго тримати, вхопивши голими руками. Швидко переставити з місця на місце – без проблем. Довго тримати – суто за чорну раму пальника.
Ручка на казанку дозволяє тримати систему повну окропу значно довше, ніж чохол. Розмір ручки ідеально підходить під мою долоню, і тепер я можу сміливіше та впевненіше оперувати казанком. Раніше ж в Джетбойлах ці ручки були більшими, внаслідок чого система в руках (особливо заповнена) хиталась з боку в бік, що призводило до проливань, неправильного дозування води і так далі.
Щоправда, від регулярного піднімання повного казанка, тканина чохла починає розтягуватись в місцях приєднання ручки.
Для чого виробник задумав кільце з петлі в верхній частині ручки – мені невідомо. Я задіюю його, аби тримати подалі від землі ложку, якою користуюсь під час готування.
Етикетка на ручці нагадує, що інтегровані системи продукують дуже багато чадного газу, тому запалювати їх варто лише в добре вентильованих місцях.
Наприкінці оди чохлу, подивіться на якість його виконання: ідеальні шви, ідеальні зрізи – краса!
Наступний елемент, який зазнав змін в порівнянні з попередньою моделлю – це пальник.
Його корпус став компактнішим і акуратнішим. Не знаю, чи це спланував виробник, та оновлена форма добре сідає в руку. І, оскільки пластиковий корпус не нагрівається, можна сміливо переставляти таким чином пальник з місця на місце.
Вентиль, як і раніше, на час транспортування ховається під основу пальника. А в робочому положенні помітно виходить за край казанка.
Останню властивість ви добре оціните, якщо таки пропустите момент закипання води і захочете швидко перекрити газ.
Оскільки Flash спроектований суто як кип’ятильник, він не оснащений редуктором. Тому плавність регулювання в ньому посередня. На зміну полум’я від нуля до максимуму є лише 90 градусів повороту вентиля. Все решта – холості рухи.
В Jetboil Flash 2018 готувати можна, але це потребуватиме довгої ложки (бо казанок високий), терпіння і точності в регулюванні газу. Отже, якщо ви шукаєте систему, в якій збираєтесь готувати частіше, ніж просто кип’ятити воду, дивіться в бік регульованих моделей (SuMo, MiniMo, MicroMo).
Хоча потужність пальника виросла в два рази, наші досліди показали, що витрата палива на півлітра води змінилась незначно (було 4,6 г, стало 4,9). З маленького балону за безвітряних умов досі можна очікувати до 10 літрів окропу.
Ті ж досліди показали, що збільшення потужності пальника не вплинуло на його вітростійкість. Тому у вітряних регіонах готуйтесь захищати систему від вітру, аби зекономити час і газ.
П’єзопідпал в Jetboil Flash 2018 працює, як завжди, добре. І, загалом, джетбойлівські п’єзопідпали мене жодного разу не підводили. Найстаршому з них на сьогодні вже шість років і він досі справно виконує свою місію.
Кришка системи чітко сідає на казанок, легко знімається за потреби і, на щастя, не реагує на зміни температур, як, приміром, кришка від MSR Windburner.
І, як завжди, вона має дренажні отвори, отвір для кавового пресу та поїлку з захистом для губ (той елемент, що опускається нижче основного рівня кришки і закриває гарячий обідок казанка, щоб ви не обпекли губи об гарячий метал).
Моя класична порада стосовно кришок інтегрованих систем – прив’яжіть до неї шнурок, за який будете тягти, коли захочете відкрити казанок. Якщо це робити без шнурка і голіруч, можна обпекти пальці паром.
Підставка для балону – без змін. Кріплення для балонів 100, 230, 450 мл, протиковзні наліпки на лапках і компактний розмір для транспортування.
Нагадую вам, що додатковою перевагою інтегрованих систем є загальна компактність кухні. В новому Флеші, через зменшення габаритів пальника, корисний об’єм казанка став ще більшим. Тобто, разом з пальником і підставкою під балон, ви можете переносити в казанку три горнята Wildo Fold-a-cup, складений ніж і ще залишиться трохи місця для чаю-кави.
З оновленням моделі Jetboil Flash була оновлена і його упаковка. Як на мене, у вдалий бік з точки зору і привабливості, і екології (тепер вона з переробленого паперу).
В роботі, як я вже казав раніше, Jetboil Flash 2018 – це перша система, яка жодним чином не привертала до себе уваги, крім повсякчас доброго результату роботи. Не потрібно було вигадувати, чим притиснути кришку, коли падала температура, чи як позбутись підтоплення п’єзопідпалу, жодного разу не довелось шукати запальничку, через відмову п’єзо або мудрувати над зніманням-одяганням чохла. Ручка завжди вправно передавала бажані рухи на казанок, а пальник грів, грів і грів воду. Менший час закипання, звісно, також був помітним в роботі, але він би не став для мене велим аргументом “за”, якщо б на горизонті майоріли інші “проти”.
Вода-клац-дві хвилини-окріп, вода-клац-дві хвилини-окріп – і так понад двісті разів. Без дискомфорту і вибриків. Якби ж все так працювало в житті. Я дуже і дуже задоволений роботою нового Jetboil Flash 2018 і тепер запрошую вас до нашого #БанкСпорядження, щоб ви могли особисто перевірити все сказане в цьому огляді.
Вага системи в зборі складає 405 грамів. Вага окремих складових: казанок – 154 грами, чохол – 42 грами, пальник – 127 грамів, кришка – 22 грами, підставка під балон – 28 грамів, пластикова чашка – 32 грами.
Наостанок – корисний лайфхак. Якщо ви десь загубите кришку до казанка Jetboil Flash, її зможе замінити горня Sea To Summit X-Mug. В складеному вигляді дном донизу ним можна накривати казанок на час готування, а перевернувши горня отримаємо герметичну кришку на час транспортування системи.
А розкривши горня і одягнувши його зверху на казанок, ви матимете похідний шейкер 🙂
Важливо! Пам’ятайте, що для використання з інтегрованими системами нерідних казанків потрібно використовувати перехідник. Інакше ви спалите і пальник системи, і казанок.
Висновки. Складно щось додати до вже написаного в цій статті. Jetboil Flash 2018, хоч і є найшвидшим похідним кип’ятильником, все ж, я б не називав це його головною перевагою. Думаю, так було набагато простіше представити Флеш публіці, чим і скористались маркетологи бренду. Його ж зміст – у власній непомітності на фоні результату. Він робить свою справу, а ви насолоджуєтесь її плодами. Раз за разом.
Переваги: стабільність, оновлений чохол, дороблена кришка, компактніший пальник, завдяки якому збільшився корисний об’єм при транспортуванні, швидкість закипання, потужність не вплинула на витрату пального.
Недоліки: мала кількість точок з’єднання казанка з пальником, рудиментарна пластикова чашка.
Інші статті по темі на ПроПоходи:
Огляд новинки! Інтегрована система Jetboil MiniMo
Погодний атеїст. MSR Windburner 1.0L
Початківцям. Переваги інтегрованих систем для приготування їжі
Перезаправка туристичних газових балонів. Наша думка
Де купити, вдячність і підтримка
Купуєте в наших партнерів – підтримуєте ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:
- Інтернет-магазин Вершина
- Інтернет-магазин Gorgany
- Інтернет-магазин Кайнозой
- Або скажіть “ПроПоходи” на касі будь-якого магазину Gorgany.
Чарівні посилання на спорядження з огляду:
- Jetboil Flash 2018 у Вершині або у Gorgany
- Перехідник для нерідних казанків для Jetboil Flash 2018 у Вершині або у Gorgany
Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.