Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Схоже, ваші вимоги до швидкості появи інформації невпинно ростуть і роблять наше життя все активнішим. Менше місяця тому ми отримали на руки Turbat Kuk 350, а ви вже хочете про нього все знати:)

В цій статті я опишу перші враження від спальника і надам якомога більше детальної інформації, щоб ви могли порівняти його з іншими моделями на ринку і прийняти чи відхилити рішення про покупку. 

Висновки по тривалішому користуванню зробимо вже після кількох десятків ночей в ньому. Аби загадані ночі скоріше набрались, я закликаю вас долучатись до тестування новинки через наш проект #БанкСпорядження. Якщо не знаєте, що воно таке – читайте тут.

Основна зацікавленість спальником Turbat Kuk 350 пов’язана з тим, що це перший в історії України полегшений пуховий спальник, який випускається серійно. Раніше спальники зі схожими характеристиками вироблялись лиш на замовлення окремими майстрами. А в магазинах можна було взяти або шалено важку і незрозумілу пухову Терру, або моделі іноземних виробників.

Схоже, Turbat вчасно розгледів потенціал цієї ніші і презентував спальник вагою 600 грамів (з них 350 – пух), що, за їх заявою, розрахований на 0°С для чоловіків і 4°С для жінок. І коштує новинка $175, що суттєво дешевше, ніж решта пропозицій з аналогічними температурно-ваговими характеристиками.

Форма спальника – кокон з рівномірним зменшенням ширини від плечей до футбоксу. Ширина в плечах – 73 см, в ногах – 43 см (обидві по зовнішнім замірам). Для порівняння, в Sea To Summit Spark цей показник – 67/34см.

Turbat Kuk 350 випускається лише в ростовці 185 см. Мені видається, що його розмір підійде і для мандрівників зі зростом до 188 см, якщо їх статура худорлява. Принаймні, я сплю в ньому пречудово.

Я знаю, що на етикетці 650 грамів. То Turbat вкзазує вагу спальника разом з компресійником

Розташування блискавки – це той момент, який викликав найбільше дискусій ще під час розробок синтетичних спальників Turbat. Тоді я виступав консультантом і відчайдушно відстоював право центральної блискавки на життя. За моїм досвідом і спостереженнями, спальники зістібають один до одного так мало мандрівників і роблять це так рідко, що примушувати решту користуватись бічною блискавкою неправильно. Передню блискавку простіше знайти навпомацки. Її зручніше розстібати. В спальник з такою блискавкою зручніше залазити, і в спекотну ніч ви можете вибрати, яку ногу висунути назовні.

Врешті, синтетичні спальники таки вийшли в світ з центральною блискавкою. А попит на них і наступні схвальні відгуки користувачів підтвердили правильність рішення команди Turbat.

З огляду на успішність ідеї, пуховий Turbat Kuk 350 теж пішов у виробництво з центральною блискавкою. І я цьому дуже радий.

Виробник блискавки – YKK, розмір – #3. Я б поставив її навиворіт, аби спальник виглядав гармонійніше.

Бігунок на блискавці – двосторонній. Але пулер – лише один, зверху. Користуватись блискавкою без нижнього пулера абсолютно незручно. Бігунок неможливо нормально вхопити і він щосекунди намагається вивернутись з-під пальців. Проблему повністю вирішує петелька зі шнура. Я взяв відрізок довжиною 20 см.

Якщо шнура під рукою немає, то переставте рідний пулер на нижній бігунок. Адже верхнім ви користуватиметесь лиш поза спальником, а в такому випадку пулер не критичний.

Аби блискавка не розкривалась, коли ви будете крутитись уві сні, в верхній її частині – клапан на липучці velcro.

Для зменшення втрат тепла під блискавкою прокладено широку утеплену планку. А, щоб бігунок не закусував тканину, вздовж блискавки вшита жорстка зелена стропа.

Ще одна особливість блискавки – її довжина. 80 см – це занадто мало для комфортного користування. Такий розмір не дає ані висунути ногу в теплі ночі, ані залізти-вилізти без рухів гусеня. Тобто, щоб вилізти зі спальника, треба розкрити блискавку, сісти, посунутись по спальнику вище і лише тоді з’явиться змога зігнути і витягти коліна. Подовжити блискавку – це задача №1 для наступної версії Turbat Kuk.

Якщо ви читали нашу статтю про пухові светри Turbat або бачили їх в магазинах, то в новому спальнику одразу впізнаєте ті ж тканини. Ззовні – японський армований нейлон з товщиною нитки 20D і водовідштовхуючим покриттям. Зсередини – 20D неармований і без покриття.

Я нагадаю, що якість цих тканин дуже висока. Вони щільні, добре тримають пух, міцні і надзвичайно гарно компресуються. Десь як тканини втричі дорожчого Sea To Summit Spark.

Просочення – теж на висоті. Перевірено нами в, м’яко кажучи, жорстких умовах. Порівняно краще, ніж в спальнику Marmot Never Winter, але слабше, ніж в STS Micro чи Trek.

Бленд пуху також ідентичний тому, що в светрах: український 750 FP (тестований в інституті IDFL в Швейцарії), 30% качка, 70% гуска, співвідношення пуху до пера 90/10. До всього цього – німецьке гідрофобне просочення. Якщо ви проглядали нашу енциклопедію пуху, то, мабуть, пам’ятаєте, як ми намагались намочити його: 

Капюшон – анатомічний, з м’яким утепленим обідком під стяжкою.

Користування стяжкою відверто незручне. Вночі без ліхтарика треба витратити купу часу, щоб спромогтись затягнути її. Все через те, що вільний кінець шнура, за який було б зручно і цілком інтуїтивно тягнути, чомусь зафіксований в шві спальника. Виходить, що ви маєте перед собою дві петлі з тонкого шнура. І визначити навпомацки, за що хапатись і що тягти – вкрай складно. Рішення – ножиці. Відрізаєте стяжку біля шва і зав’язуєте на ній пару вузлів, аби не втекла крізь фіксатор.

Стяжка виходить лише з правого боку. Встановлений на неї фіксатор – той, що і на флісках, і на пуховках Turbat. До роботи з ним навпомацки треба звикнути.

В спальнику, за традицією, є кишенька для телефону і документів. Розмір – як раз під телефон 6”. Тут на блискавці також не вистачає пулера. Мою пораду ви вже знаєте 😉

В нижній частині сформовано умовний футбокс: анатомічне відділення для стоп, що запобігає зайвому перетисканню утеплювача.

На футбоксі знайдете пару петель для підвішування. Пам’ятайте, що ці петлі призначені лише для провітрювання спальника, а не для сушки після прання! Пухові спальники можна сушити лише в горизонтальному положенні.

На даний момент температурний діапазон Turbat Kuk 350 не був тестований за стандартом EN. Схоже, цю інформацію ми отримаємо від IDFL ближче до літа. За власним досвідом, я б визначив його температуру ліміту як +2…3°С. Він дуже схожий на мій STS Micro MCII.

Найнижча температура, за якої я його використовував (голосно сказано, бо я спав в ньому лише 3 ночі) – це -2°С. В теплій термусі Turbat Menchul/Ivor, вовняних шкарпетках Lasting WSM і на килимку з R-value 2,7 все було чудово. Лиш капюшон з його недолугою стяжкою випускав забагато тепла (я так і не розібрався в темряві, як його стягнути), тому серед ночі я одяг ще й теплий баф.

Шви спальника – теплі. Це означає, що зовнішня і внутрішня тканини з’єднані через вертикальні перегородки. Немає наскрізних отворів – немає зайвих втрат тепла.

Класично для пухового спальника в комплекті ви отримуєте мішок для зберігання і компресійник для транспортування. Перший з них зроблений з сітки, яку ми вже зустрічали в мішках для зберігання Турбатівських пухових светрів. Він має форму циліндра з торцевим входом, що закривається з допомогою стяжки з затискачем. 

Я знайшов для цього мішка ще одне корисне призначення: він відмінно виконує роль мішка для одягу у відрядженнях. Або ж, його можна брати в похід як тару для брудного одягу. Адже в гермомішках такий одяг, часом, запріває.

Компресійник, що турбатівці передбачили для перенесення спальника, має над входом тканинну кришку, що дозволяє рівномірно стягувати вміст.

З протилежного боку компресійні стропи просто обведені навколо торця. Кришка тут мені б сподобалась більше.

Розмір компресійника добрий як для процесу пакування, бо спальник залазить всередину без зусиль, але в стягнутому стані відчутно, що це далеко не межа, до якої може зменшитись вміст.

Хоча, якщо поглянути з практичної точки зору, компресійник для пухового спальника не потрібен. Бо спальник – це чудове рішення для заповнення в рюкзаку паразитних просторів між речима з жорсткою формою. Таким чином можна ефективно зекономити об’єм в наплічнику. Якщо ж погода очікується дощова, то компресійник все одно не допоможе вберегти спальник від вологи, адже він не водостійкий. У випадку рясних опадів вас врятує лише гермомішок.

З огляду на це, сильним кроком вперед для Турбату була б заміна компресійника в комплектації спальника на гермік. 

Про всяк випадок, я зважив кожну одиницю комплекту. Результат: спальник – 601 грам, компресійник – 57 грамів, сітчастий мішок для зберігання – 35 грамів.

В продажу ви можете знайти цей спальник в двох кольорових рішеннях: з зеленою блискавкою та жовтою підкладкою; і з рожевою блискавкою та рожевою підкладкою. Зовнішня тканина в обох цих варіантах буде однаковою.

Останній момент, на який варто звернути увагу – це виконання окремих швів і моментів. Над цим Турбату варто добре попрацювати. Погляньте:

Добра новина – що всі ці непривабливі нюанси розташовані зсередини, тому не часто трапляються на очі. А от блискавка з її швами вже турбує око і ззовні. І дивлячись на неї складається враження, що решту спальнику пошив такий-сякий майстер, а тут працював стажер. Але, думаю, що то елементарний брак досвіду роботи з таким спорядженням і матеріалами в українських майстрів.

Висновки. З одного боку В Turbat Kuk 350 ми маємо класні матеріали і добрий рідний утеплювач, які в сукупності дають пречудові показники по вазі і ізоляції, а з іншого – добрий перелік моментів, що потребують виправлень і вдосконалень. Відчувається, що цей спальник занадто рано випустили на ринок. Мабуть, ще одна ітерація прототипу дозволила б поправити більшість зазначених недоліків.

Однак його ціна в 4500 грн – це сильний аргумент “за”. І, здається мені, для багатьох він стане вирішальним. Бо спальник вагою 600 грамів на +2°С і з добрими компресійними властивостями за такою ціною в українських магазинах більше не знайти. І, до всього, покупка цього спальника – це інвестиція в українське виробництво, бо made in ukraine.

Я не раджу цей спальник тим, хто любить роздивлятись кожну деталь виробу. Не псуйте собі нерви і настрій:) Потерпіть до наступного оновлення, з яким, є шанс, всі недоліки будуть виправлені. Але знайте, що тоді може змінитись і його ціна.

Переваги: якісні матеріали, утеплювач з гідрофобною обробкою, співвідношення ваги до ізоляції, центральна блискавка, ціна.

Недоліки: коротка блискавка, стяжка на капюшоні потребує втручання ножиць, варто доставити пулери на бігунки кишені і центральної блискавки, виконання швів і окремих елементів неначе стажерське.

Відгуки читачів про це спорядження:

Ось що про спальник Turbat Kuk 350 пишуть ті, хто ним вже скористався:

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Літній пуховий спальник Turbat Kuk 250. Оновлення в порівнянні з Turbat Kuk 350
Унікальний спальник Sierra Designs Backcountry Bed. Детальний огляд
Бюджетний пуховий спальник Marmot Never Winter. Огляд
Найдешевший пуховий австралієць. Спальник Sea To Summit Trek TkII. Огляд

Де купити, вдячність і підтримка

Купуєте в наших партнерів – підтримуєте автора і ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

Цінуємо вашу підтримку!