Антон Прохоров
Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Схоже, ваші вимоги до швидкості появи інформації невпинно ростуть і роблять наше життя все активнішим. Менше місяця тому ми отримали на руки Turbat Kuk 350, а ви вже хочете про нього все знати:)

В цій статті я опишу перші враження від спальника і надам якомога більше детальної інформації, щоб ви могли порівняти його з іншими моделями на ринку і прийняти чи відхилити рішення про покупку. 

Висновки по тривалішому користуванню зробимо вже після кількох десятків ночей в ньому. Аби загадані ночі скоріше набрались, я закликаю вас долучатись до тестування новинки через наш проект #БанкСпорядження. Якщо не знаєте, що воно таке – читайте тут.

Основна зацікавленість спальником Turbat Kuk 350 пов’язана з тим, що це перший в історії України полегшений пуховий спальник, який випускається серійно. Раніше спальники зі схожими характеристиками вироблялись лиш на замовлення окремими майстрами. А в магазинах можна було взяти або шалено важку і незрозумілу пухову Терру, або моделі іноземних виробників.

Схоже, Turbat вчасно розгледів потенціал цієї ніші і презентував спальник вагою 600 грамів (з них 350 – пух), що, за їх заявою, розрахований на 0°С для чоловіків і 4°С для жінок. І коштує новинка $175, що суттєво дешевше, ніж решта пропозицій з аналогічними температурно-ваговими характеристиками.

Форма спальника – кокон з рівномірним зменшенням ширини від плечей до футбоксу. Ширина в плечах – 73 см, в ногах – 43 см (обидві по зовнішнім замірам). Для порівняння, в Sea To Summit Spark цей показник – 67/34см.

Turbat Kuk 350 випускається лише в ростовці 185 см. Мені видається, що його розмір підійде і для мандрівників зі зростом до 188 см, якщо їх статура худорлява. Принаймні, я сплю в ньому пречудово.

Я знаю, що на етикетці 650 грамів. То Turbat вкзазує вагу спальника разом з компресійником

Розташування блискавки – це той момент, який викликав найбільше дискусій ще під час розробок синтетичних спальників Turbat. Тоді я виступав консультантом і відчайдушно відстоював право центральної блискавки на життя. За моїм досвідом і спостереженнями, спальники зістібають один до одного так мало мандрівників і роблять це так рідко, що примушувати решту користуватись бічною блискавкою неправильно. Передню блискавку простіше знайти навпомацки. Її зручніше розстібати. В спальник з такою блискавкою зручніше залазити, і в спекотну ніч ви можете вибрати, яку ногу висунути назовні.

Врешті, синтетичні спальники таки вийшли в світ з центральною блискавкою. А попит на них і наступні схвальні відгуки користувачів підтвердили правильність рішення команди Turbat.

З огляду на успішність ідеї, пуховий Turbat Kuk 350 теж пішов у виробництво з центральною блискавкою. І я цьому дуже радий.

Виробник блискавки – YKK, розмір – #3. Я б поставив її навиворіт, аби спальник виглядав гармонійніше.

Бігунок на блискавці – двосторонній. Але пулер – лише один, зверху. Користуватись блискавкою без нижнього пулера абсолютно незручно. Бігунок неможливо нормально вхопити і він щосекунди намагається вивернутись з-під пальців. Проблему повністю вирішує петелька зі шнура. Я взяв відрізок довжиною 20 см.

Якщо шнура під рукою немає, то переставте рідний пулер на нижній бігунок. Адже верхнім ви користуватиметесь лиш поза спальником, а в такому випадку пулер не критичний.

Аби блискавка не розкривалась, коли ви будете крутитись уві сні, в верхній її частині – клапан на липучці velcro.

Для зменшення втрат тепла під блискавкою прокладено широку утеплену планку. А, щоб бігунок не закусував тканину, вздовж блискавки вшита жорстка зелена стропа.

Ще одна особливість блискавки – її довжина. 80 см – це занадто мало для комфортного користування. Такий розмір не дає ані висунути ногу в теплі ночі, ані залізти-вилізти без рухів гусеня. Тобто, щоб вилізти зі спальника, треба розкрити блискавку, сісти, посунутись по спальнику вище і лише тоді з’явиться змога зігнути і витягти коліна. Подовжити блискавку – це задача №1 для наступної версії Turbat Kuk.

Якщо ви читали нашу статтю про пухові светри Turbat або бачили їх в магазинах, то в новому спальнику одразу впізнаєте ті ж тканини. Ззовні – японський армований нейлон з товщиною нитки 20D і водовідштовхуючим покриттям. Зсередини – 20D неармований і без покриття.

Я нагадаю, що якість цих тканин дуже висока. Вони щільні, добре тримають пух, міцні і надзвичайно гарно компресуються. Десь як тканини втричі дорожчого Sea To Summit Spark.

Просочення – теж на висоті. Перевірено нами в, м’яко кажучи, жорстких умовах. Порівняно краще, ніж в спальнику Marmot Never Winter, але слабше, ніж в STS Micro чи Trek.

Бленд пуху також ідентичний тому, що в светрах: український 750 FP (тестований в інституті IDFL в Швейцарії), 30% качка, 70% гуска, співвідношення пуху до пера 90/10. До всього цього – німецьке гідрофобне просочення. Якщо ви проглядали нашу енциклопедію пуху, то, мабуть, пам’ятаєте, як ми намагались намочити його: 

Капюшон – анатомічний, з м’яким утепленим обідком під стяжкою.

Користування стяжкою відверто незручне. Вночі без ліхтарика треба витратити купу часу, щоб спромогтись затягнути її. Все через те, що вільний кінець шнура, за який було б зручно і цілком інтуїтивно тягнути, чомусь зафіксований в шві спальника. Виходить, що ви маєте перед собою дві петлі з тонкого шнура. І визначити навпомацки, за що хапатись і що тягти – вкрай складно. Рішення – ножиці. Відрізаєте стяжку біля шва і зав’язуєте на ній пару вузлів, аби не втекла крізь фіксатор.

Стяжка виходить лише з правого боку. Встановлений на неї фіксатор – той, що і на флісках, і на пуховках Turbat. До роботи з ним навпомацки треба звикнути.

В спальнику, за традицією, є кишенька для телефону і документів. Розмір – як раз під телефон 6”. Тут на блискавці також не вистачає пулера. Мою пораду ви вже знаєте 😉

В нижній частині сформовано умовний футбокс: анатомічне відділення для стоп, що запобігає зайвому перетисканню утеплювача.

На футбоксі знайдете пару петель для підвішування. Пам’ятайте, що ці петлі призначені лише для провітрювання спальника, а не для сушки після прання! Пухові спальники можна сушити лише в горизонтальному положенні.

На даний момент температурний діапазон Turbat Kuk 350 не був тестований за стандартом EN. Схоже, цю інформацію ми отримаємо від IDFL ближче до літа. За власним досвідом, я б визначив його температуру ліміту як +2…3°С. Він дуже схожий на мій STS Micro MCII.

Найнижча температура, за якої я його використовував (голосно сказано, бо я спав в ньому лише 3 ночі) – це -2°С. В теплій термусі Turbat Menchul/Ivor, вовняних шкарпетках Lasting WSM і на килимку з R-value 2,7 все було чудово. Лиш капюшон з його недолугою стяжкою випускав забагато тепла (я так і не розібрався в темряві, як його стягнути), тому серед ночі я одяг ще й теплий баф.

Шви спальника – теплі. Це означає, що зовнішня і внутрішня тканини з’єднані через вертикальні перегородки. Немає наскрізних отворів – немає зайвих втрат тепла.

Класично для пухового спальника в комплекті ви отримуєте мішок для зберігання і компресійник для транспортування. Перший з них зроблений з сітки, яку ми вже зустрічали в мішках для зберігання Турбатівських пухових светрів. Він має форму циліндра з торцевим входом, що закривається з допомогою стяжки з затискачем. 

Я знайшов для цього мішка ще одне корисне призначення: він відмінно виконує роль мішка для одягу у відрядженнях. Або ж, його можна брати в похід як тару для брудного одягу. Адже в гермомішках такий одяг, часом, запріває.

Компресійник, що турбатівці передбачили для перенесення спальника, має над входом тканинну кришку, що дозволяє рівномірно стягувати вміст.

З протилежного боку компресійні стропи просто обведені навколо торця. Кришка тут мені б сподобалась більше.

Розмір компресійника добрий як для процесу пакування, бо спальник залазить всередину без зусиль, але в стягнутому стані відчутно, що це далеко не межа, до якої може зменшитись вміст.

Хоча, якщо поглянути з практичної точки зору, компресійник для пухового спальника не потрібен. Бо спальник – це чудове рішення для заповнення в рюкзаку паразитних просторів між речима з жорсткою формою. Таким чином можна ефективно зекономити об’єм в наплічнику. Якщо ж погода очікується дощова, то компресійник все одно не допоможе вберегти спальник від вологи, адже він не водостійкий. У випадку рясних опадів вас врятує лише гермомішок.

З огляду на це, сильним кроком вперед для Турбату була б заміна компресійника в комплектації спальника на гермік. 

Про всяк випадок, я зважив кожну одиницю комплекту. Результат: спальник – 601 грам, компресійник – 57 грамів, сітчастий мішок для зберігання – 35 грамів.

В продажу ви можете знайти цей спальник в двох кольорових рішеннях: з зеленою блискавкою та жовтою підкладкою; і з рожевою блискавкою та рожевою підкладкою. Зовнішня тканина в обох цих варіантах буде однаковою.

Останній момент, на який варто звернути увагу – це виконання окремих швів і моментів. Над цим Турбату варто добре попрацювати. Погляньте:

Добра новина – що всі ці непривабливі нюанси розташовані зсередини, тому не часто трапляються на очі. А от блискавка з її швами вже турбує око і ззовні. І дивлячись на неї складається враження, що решту спальнику пошив такий-сякий майстер, а тут працював стажер. Але, думаю, що то елементарний брак досвіду роботи з таким спорядженням і матеріалами в українських майстрів.

Висновки. З одного боку В Turbat Kuk 350 ми маємо класні матеріали і добрий рідний утеплювач, які в сукупності дають пречудові показники по вазі і ізоляції, а з іншого – добрий перелік моментів, що потребують виправлень і вдосконалень. Відчувається, що цей спальник занадто рано випустили на ринок. Мабуть, ще одна ітерація прототипу дозволила б поправити більшість зазначених недоліків.

Однак його ціна в 4500 грн – це сильний аргумент “за”. І, здається мені, для багатьох він стане вирішальним. Бо спальник вагою 600 грамів на +2°С і з добрими компресійними властивостями за такою ціною в українських магазинах більше не знайти. І, до всього, покупка цього спальника – це інвестиція в українське виробництво, бо made in ukraine.

Я не раджу цей спальник тим, хто любить роздивлятись кожну деталь виробу. Не псуйте собі нерви і настрій:) Потерпіть до наступного оновлення, з яким, є шанс, всі недоліки будуть виправлені. Але знайте, що тоді може змінитись і його ціна.

Переваги: якісні матеріали, утеплювач з гідрофобною обробкою, співвідношення ваги до ізоляції, центральна блискавка, ціна.

Недоліки: коротка блискавка, стяжка на капюшоні потребує втручання ножиць, варто доставити пулери на бігунки кишені і центральної блискавки, виконання швів і окремих елементів неначе стажерське.

І маємо ще один сюрприз для тих, хто вирішить придбати спальник Turbat Kuk 350 і одночасно підтримати ПроПоходи. Перші 10 мандрівників, що зроблять це в магазинах-партнерах за посиланнями нижче, отримують в подарунок від нас круту жовту футболку Turbat Gory! Без жартів:) Як це працює:
1. Купуєте спальник через посилання нижче.
2. Скидаєте нам фото чека.
3. Ми перевіряємо в магазині, чи дійсно ви купили і чи дійсно через наші посилання.
4. Якщо все так – кажете розмір і стать – і футболка ваша. Нас не буде пару тижнів від 06.04, та не переживайте, ми все одно вам її доправимо по поверненні.
*Важливо. Покупка – суто через посилання. Просто дописати “ПроПоходи” в коментарях до замовлення не підходить.

Читати ПроПоходи тепер ще вигідніше, правда?:) Дякуємо Turbat за таку підтримку нашого проекту і бонуси для наших читачів. Нам буквально важлива кожна гривня, щоб впевнено розвиватись і залишатись незалежними.

Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки. Всі дисконтні системи при замовленні через ці посилання працюють, як завжди.

Спорядження з огляду в магазинах-партнерах ПроПоходи:

Цінуємо вашу підтримку!