Ідейний натхненник блогу ПроПоходи. В спорті відколи себе пам’ятає. В горах – трішки менше. Родом з Тернополя, живе і працює в Києві. Обожнює гори, каяки і білу воду, незабутні заходи сонця, і майже завжди просипає світанки.

Ви вже помітили, що ми любимо пухові спальники? Вони легші, компактніші, комфортніші та довговічніші за синтетичні. Втім, разом з перевагами, пухові спальники мають і суттєвий для багатьох мандрівників недолік – вищу, в порівнянні з синтетичними, ціну.

Щоб врятувати вас від зайвих витрат і невиправданих очікувань, ми прагнемо розказати про якомога більшу кількість наявних в магазинах моделей, аби ви точно знали, на що можна розраховувати з тим чи іншим виробом, та змогли правильно визначити, який з них найкраще задовольнить ваші потреби. З цією ж метою працює і наш проект #БанкСпорядження, завдяки якому ви можете безкоштовно і в реальних умовах протестувати героїв оглядів перед покупкою і, врешті-решт, спиратись не лише на нашу думку, а скласти свою.

Сьогодні я продовжу тему пуху і розповім про найдешевший пуховий спальник австралійського бренду Sea To Summit, а саме, про модель Trek.

Важливо! Спальник Sea To Summit Trek TkII наданий нам дистриб’ютором безкоштовно. Також ми отримуємо гонорар за публікацію цієї статті. Це жодним чином не впливає на зміст огляду, оскільки за автором лишається повний контроль над його наповненням. Детальніше в нашому кодексі публікацій. Надалі спальник Sea To Summit Trek TkII переходить в Банк Спорядження і вже зараз доступний для безкоштовного тестування всім читачам ПроПоходи.

Цікаво, що відносна дешевизна цього спальника аж ніяк не несе за собою конструктивні обмеження. Навпаки, з точки зору комфорту та універсальності цей спальник не поступається, а то й перемагає інші STS-івські творіння, які нам випадала нагода дослідити. Зниження ж ціни було досягнуто використанням простішого пуху і тканин, що, врешті-решт, для великої кількості користувачів не має важливого значення. І, протягом цього огляду, я спробую пояснити свою думку.

В порівнянні з літровим Hydrapak Stash

В серію Trek виробник задуває пух пружністю 650+ і співвідношенням пуху до пера 85/15. Тобто, з точки зору утеплювача, в порівнянні зі спальником Sea To Summit Micro (гусячий пух 850+, 90/10), який коштує на $144 дорожче, ми отримаємо більшу вагу при однаковій теплоті, довший час розпушування, менший термін служби і більше помічатимемо пір’я, що стирчить.

Довший час розпушування буде помітним з негативної точки зору, якщо активно крутитись разом зі спальником в гранично холодні ночі. Після того, як ви поміняли положення, зім’ятий тілом пух потребуватиме більше часу, щоб відновитись і знову якісно вас зігрівати.

Однак габарити Sea To Summit Trek TKII є значно більшими, ніж в звичних спальниках-коконах. Окружність спальника в області грудей становить 152 см, в області стегон – 146 см. Тобто це найширший спальник, що нам доводилось брати на огляд. До всього цього, Trek випускається ще й в серії Wide, де ці параметри становитимуть 172 см та 161 см відповідно. Поруч з такими гігантами STS Micro McIII з його 146 см в плечах та 128 см в стегнах виглядає просто крихіткою.

Виходить, що ця модель – щось середнє між коконом і ковдрою. Як наслідок, якщо ви захочете крутитись вночі, це можна буде зробити всередині спальника, не рухаючи його з місця і не утворюючи тимчасових холодних точок, коли ділянки із зім’ятим пухом підставлятимуться до холодного повітря.

Завдяки власній ширині, Sea To Summit Trek буде доброю відповіддю і для тих, хто почувається затиснено в спальниках формату “кокон”, але не хоче тягати з собою велику і важку ковдру.

На додачу, STS Trek – це знахідка для широкоплечих туристів. Чому так? Бо, зазвичай, навіть якщо ріст мандрівника в межах 185 см (по довжині це розмір Regular), він все одно вимушений тягати з собою розмір Long, щоб отримати бажаний простір в ширину. В результаті додаткова довжина не використовується, однак все одно їздить в рюкзаку. Ще й потребує додаткової енергії на прогрівання зайвого простору спальника вночі. У випадку з моделлю Trek масивніші туристи отримують лише корисне збільшення ваги спальника (зростає лише ширина, а не довжина).

Щодо меншого терміну служби 650+ пуху в порівнянні з 850+, то для користувачів спальників Trek він не буде помітним, бо в форматі любительських походів кілька разів на рік і при правильному догляді та зберіганні, щоб “виходити” його в нуль знадобляться роки і роки. Скоріше, набридне його колір чи захочеться апгрейднутись до легшого похідного ліжка. Ті ж, хто ходить в гори настільки багато, щоб мати можливість “вбити” цей спальник, зазвичай, одразу купують моделі з пухом вищого класу, бо він дасть значно більшу економію у вазі та об’ємі.

Гідрофобне покриття пуху (ULTRA-DRY Down™ від DownTek) робить його байдужішим до води і вологості. Найстарішому нашому спальнику з таким покриттям вже 4 роки і воно досі добре справляється зі своєю задачею. Одне зауваження до пуху з покриттям – воно хімічно збільшує пружність утеплювача. І, допоки просочення на місці, все буде добре. Однак досі немає дослідів що ж стається з пухом (наскільки він втрачає пружність), коли покриття з часом зникає.

Наслідки більшої концентрації пір’я в пухово-перовій суміші (через що можливі частіші виглядання пір’я назовні спальника) виробник вирішив щільністю тканини. Додатковий бонус цього кроку – тканина тепер просто куленепробивна для вітру.

STS-івці прозвали її 2D Perma Shell. По своїй суті це нейлон з товщиною нитки 30D і DWR напиленням (запобігає намоканню тканини та прокиненню крізь неї вологи до пуху). За нашим досвідом, DWR в спальниках Sea To Summit – приклад для наслідування для всіх інших: довго живе та ідеально працює.

Внутрішня тканина у спальника – нейлон, товщиною нитки 40 деньє, міцний та приємний на дотик.

Блискавок в спальнику Sea To Summit Trek – дві, обидві – YKK#5. Бічна блискавка дозволяє розкрити спальник майже на всю довжину або з’єднати його з іншим.

Розстебнувши додаткову нижню блискавку можна перетворити спальник на ковдру, або ж влаштувати таким чином додатковий вихід для зайвого тепла.

Орієнтуючись на наш досвід, пухова ковдра в теплу погоду – гарний варіант для пар, бо тоді другий спальник лишається вдома, а не підживлює результативну вагу рюкзака.

Обидві блискавки Sea To Summit Trek TkII мають по два бігунки. На бічній блискавці верхній бігунок – двосторонній, а нижній – звичайний. На блискавці, що в ногах, ситуація аналогічна.

Як я вже згадувала раніше, спальники серії Trek з’єднуються між собою. Та для того, щоб їх правильно з’єднати, вам доведеться купити один класичний і один жіночий спальники. Адже всі жіночі мають праву блискавку, а всі чоловічі – ліву. Або ж з’єднати два чоловічих і розіграти з вашою парою, кому миритись із капюшоном над обличчям 🙂

Для запобігання втратам тепла крізь місце з’єднання блискавок, одна з них заводиться над іншою на 5 см.

З цією ж метою задуманий широкий пуховий комірець, що йде неперервно вздовж двох блискавок і має 8-сантиметрове продовження в місці, де закінчується нижня блискавка.

Щоб металевий бігунок не торкався обличчя, у повністю закритому спальнику він ховається під клаптик оксамитової тканини. Додатково на ній є кнопка, завдяки якій можна міцно зафіксувати верхні частини спальника одна до одної. Місце, де прикріплена інша частина кнопки, додатково підсилене чимось, схожим на латку для наметів.

Оскільки кнопка доволі міцно тримається, я б не рекомендувала її використовувати під час сну. Бо ситуація, коли хтось напівсонний розстебнув блискавку, але ніяк не може здолати кнопку, цілком реальна. З іншого боку, кнопка чудово триматиме спальник на плечі, коли ви захочете, наприклад, почитати. Тоді блискавку можна не застібати догори і вільно оперувати руками. Саме про такі кнопки я мріяла, коли ходила зі спальником Marmot Never Winter.

Щоб бігунки не “закусували” тканину, по обидва боки від блискавки під тканиною прокладена жорстка стропа.

Вага спальнику Trek TkI в розмірі Regular і температурою чоловічого комфорту 0℃ (жіночий +5℃) становить 790 грамів, з яких пуху – 350. Версія TkII, яку маємо ми, розрахована на чоловічий комфорт -8℃ (жіночий -1℃). Її вага – 980 грамів, з яких 500 грамів – пух.

Існує ще тепліший варіант, TkIII, він в розмірі Regular тягне на 1190 грамів (з них 700 пух) і обіцяє комфортний сон чоловікам за температури -11℃ і вище (жінкам -5℃).

STS Trek II виробляють у чотирьох варіантах розмірів: short, що розрахований на зріст користувача до 165 см та важить 940 г, regular – на зріст до 183 см, вага 980 г, regular wide – на зріст до 183 см, вага 1160 г, та long – для людей зростом до 192 см, що важить 1090 г.

Антон зі своїм зростом 188 см у спальнику розміру regular поміщається, проте в ногах матеріал і наповнювач все-таки стискаються. Моя думка – що нижчою є температура, на яку розрахований спальник, то більше треба прислухатись до рекомендацій виробника.

Тобто, якщо обирати Trek I, у якого температура чоловічого комфорту 0℃, то зі зростом 185-188 см можна знехтувати невеликим натягом і стисненням утеплювача. Та якщо дивитись в сторону Trek II (комфорт -8℃) або Trek III (комфорт -11℃), тоді , маючи зріст вище 183 сантиметрів, вже варто дивитись в сторону подовженого варіанту.

До того ж, у серії Trek немає сформованого футбоксу, тож ці спальники варто обирати по довжині із запасом, аби утеплювач залишався розпушеним.

В STS Trek II комірки для пуху – горизонтальні, а всі шви спальника – “теплі”. Тобто, зовнішня і внутрішня тканина з’єднанні між собою сітчастою перегородкою, що запобігає втраті тепла через шви.

Капюшон спальника має анатомічну будову та чудово накриває голову.

Регулювання капюшону здійснюється з допомогою подвійної стяжки та пластикового затискача. Верхня стяжка регулює натяг капюшону, а нижня – коміра.

При затягуванні капюшону шнур завжди лишається на відстані кількох сантиметрів від краю тканини і не тисне на обличчя.

Не дивлячись на температуру, на яку розрахований спальник, внутрішній утеплюючий комірець у ньому чомусь відсутній. І, якщо у STS Micro III такий крок можна пояснити жертвою заради малої ваги, то у кілограмовому пуховому спальнику комірець сильно не змінив би результати зважування.

Із додаткових опцій у спальнику є кишеня для легких дрібниць та документів, що закривається за допомогою майже непомітної блискавки YKK#2. А на одній із внутрішніх сторін кишені навіть прокладена протизакусуюча стропа.

Як на мене, ця кишеня розташована занадто високо, бо при стягуванні капюшону вміст кишені потрапляє або на вухо, або на обличчя.

Для ранкової просушки і провітрювання спальника на ньому передбачені 7 петель – 2 на капюшоні, 2 у нижній частині спальника, 2 з боку блискавки і 1 – з протилежного. Однак пам’ятайте, що після прання пухові речі варто сушити лише розкладеними горизонтально! Петлі суто для підсушування і провітрювання!

Комплектація у спальника Trek II вже звична нам – компресійний мішок, мішок для прання та зберігання і конверт з результатами тестів та фірмовим карабіном.

Компресійник виготовлений із нейлону товщиною нитки 30 деньє та плетінням CORDURA® та важить всього 64 грами.

Зсередини тканина має силіконізоване просочення, проте, зважаючи на непроклеєні шви, компресійник не можна вважати водонепроникним, лише водозахищеним.

Торці компресійного мішка теж виготовлені з армованого нейлону, проте із значно більшою товщиною нитки – близько 70 деньє. На нижньому торці є кишеня, за яку зручно тримати компресійник, дістаючи з нього спальник.

А верхній торець у двох точках пришитий до компресійника, завдяки чому він завжди лишається на місці, не перекручується і не заплутується у стропах

Вхід до мішка закривається двоміліметровим шнуром з фіксатором. А місце виходу шнура, уже традиційно для компанії Sea To Summit, додатково підсилене стропою та люверсом.

Компресується мішок за допомогою 4 строп із трищілинними пряжками YKK.

За словами виробника, у скомпресованому вигляді спальник має об’єм 6 літрів. Нам, зазвичай, вдається досягнути об’єму приблизно 4-4,5 л.

Другий елемент комплектації у Trek II – мішок для зберігання та прання.  На одній із його сторін є детальна інструкція по догляду.

Якщо ви захотіли попрати спальник, достатньо покласти його в мішок і закрити той стяжкою з фіксатором – і можна закидати все в машинку.

В такому ж вигляді я рекомендую і зберігати його, якщо у вашій шафі достатньо місця. Адже, чим вільніше зберігається будь який спальний мішок, тим краще для утеплювача.

За браком місця впаковуйте спальник щільніше та закривайте мішок на замок. Таким чином утвориться палалелепіпед, який зручно поміститься і на невеликій полиці.

Аби швидко знайти потрібний спальник серед інших, на одному із торців є детальна інформація про нього – модель, температурні характеристики, довжина, розташування блискавки та утеплювач.

*Після отримання Sea To Summit Trek TkII виявилось, що випадково до нього у комплекті додали мішок для зберігання від іншого спальника – Trek TkI. Тому не дивуйтесь написам на фото.

Третій елемент комплектації – документація, що містить опис характеристик спальника, інформацію про тестування пуху, персональний номер спальника та роз’яснення стосовно гарантії (вона у STS пожиттєва). А також ще декілька інформаційних листівок, скріплених фірмовим карабіном.

Зразки не комплектуються документацією, тому для прикладу я взяла фото з огляду спальника Sea To Summit Micro McIII

Тепер декілька слів про мій досвід використання цього спальника. Перше, що я відчула – спальник дуже просторий. В Треку я можу як завгодно крутитись уві сні і не відчувати жодних обмежень з боку спальника. Однак додатковий простір у спальнику треба прогрівати, тож, якби я обирала щось із серії Trek саме для себе, то дивилася б на розмір short.

З іншого боку, така просторість спальника дозволяє комфортно використовувати його в комбінації з іншими для низьких температур, без ризику сильного стискання утеплювача. Наприклад, можна вкласти всередину Треку літній спальник і таким чином отримати ефективний комплект для зимових походів.

Найнижча температура, при якій я спала у Trek II, була близько -2℃. У комбінації з термобілизною та пуховим светром, яким я заповнювала зайвий простір, спати було комфортно. Та, коли я надто сильно крутилась, холодне повітря все ж попадало всередину спальника через відсутність утеплюючого комірця. Цікаво, чи хтось із більш відповідною до розмірів цього спальника комплектацією зустрінеться з цією ж проблемою? Чи кількість холодного повітря, що проникне всередину спальника, буде настільки мізерною, що її не буде відчутно?

Можливість розкласти спальник у ковдру – завжди для мене радість. Бо в теплі ночі ним можна вкриватись одразу в двох і економити на вазі. І, звісно, одна ковдра на двох – це простір для теплих обіймів:) Та й для гостей вдома завжди знайдеться додаткова ковдра.

Така опція, як з’єднання двох спальників разом, мені абсолютна байдужа, бо це лише створення додаткового простору, який доведеться прогрівати холодними ночами. Та є мандрівники, що полюбляють цю справу і з Треком вони з можуть легко її втілити.

Внутрішня кишенька – це стрес. В першу ніч, коли було доволі холодно і доводилось сильно закутуватись, я стільки разів отримала по лобі власним телефоном, що тепер не ставлю в неї нічого важче паспорту та банківської картки.

Ще одна важлива характеристика, про яку хочеться нагадати, – щільність плетіння тканини. У спальниках серії Trek вона дуже висока, тож вони надзвичайно стійкі до вітру. Втім, є і негативний наслідок цього рішення: спальник суттєво сильніше опирається до впаковування в компресійник, оскільки повітря із розпушеного пуху через тканину виходить повільно. З іншого боку, з Треком можна спокійно спати в наметі із сітки, в гамаку або під відкритим тентом та не хвилюватись через те, що тепло із спальника видує вітер.

Додаткова перевага тканини із високою щільністю плетіння – вона значно краще стримує краплі води і не дає їм діставатись до пуху.

Якість виготовлення Sea To Summit Trek, я і у всіх інших спальниках STS – на найвищому рівні. Нею австралійці можуть сміливо пишатись.

Висновки. Серія Trek від Sea To Summit – не тільки найдешевша, а й одна з найуніверсальніших у австралійського виробника. Trek II – супер просторий спальник, який можна і з іншим з’єднати, і в ковдру розкласти, і, в сполученні з літнім, в зимову комбінацію перетворити.

Завдяки його пакувальному об’єму, якісному просоченню пуху, високій щільності тканини та добрій ціні Sea To Summit Trek стане чудовим рішенням для тих, хто обирає для себе перший пуховий спальник. А широкий розмірний і температурний ряд спрощує підбір ідеального варіанту.

Переваги: універсальність, великий внутрішній простір, щільність плетіння тканини, гідрофобна обробка пуху, широкий розмірний ряд, ціна.

Недоліки: відсутній повноцінний футбокс, відсутній утеплюючий комірець, дивна внутрішня кишеня.

Відгуки читачів про це спорядження:

Ось що про спальник Sea To Summit Trek II пишуть ті, хто ним вже скористався:

Де купити, вдячність і підтримка

Купуєте в наших партнерів – підтримуєте ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Чарівні посилання на спорядження з огляду:

  • Спальник Sea To Summit Trek TkI Regular у Вершині
  • Спальник Sea To Summit Trek TkII Regular у Вершині 
  • Спальник Sea To Summit Trek TkI Regular Wide у Вершині 

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.