Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Зазвичай, обираючи спорядження для огляду на ПроПоходи, ми спершу вивчаємо його каталожний опис, щоб зрозуміти, чи цікаво нам буде з ним працювати, а вам читати про нього. Як виявилось, через такий підхід ми пропускаємо вельми цікаві штуки, оскільки відфільтровуємо позиції з дивними, на перший погляд, характеристиками.

Так трапилось і з героєм цього огляду. Я б ніколи не вибрав на огляд надувний килимок з пуховим утеплювачем, що важить понад 600 грамів, має товщину 5 см і R-value 4,1. Виходить, занадто велика вага для таких показників в порівнянні з іншими пуховими надувними килимками. Але картина кардинально змінюється, якщо дійти до магазину і поглянути на ціну. Виявляється, він на 30%, майже 1500 грн, дешевший за аналогічні килимки з синтетичним утеплювачем. Дякую Маріан Стрільців, за те, що звернув мою увагу на цю модель.

Перш ніж продовжити читати огляд, знайте, що килимок Exped DownMat Lite 5 наданий нам безкоштовно дистриб’ютором Exped в Україні. Також, ми отримуємо гонорар за написання вражень від користування цим спорядженням. Це жодним чином не впливає на зміст огляду, оскільки за нами лишається повний контроль над його наповненням. Детальніше в нашому кодексі публікацій. Килимок надалі переходить в Банк Спорядження і буде доступний для тестування читачам ПроПоходи.

Exped – піонер у виробництві надувних килимків з утеплювачем. Перші їх творіння, DownMat 7 та DownMat 9 з’явились на світ 15 років тому і одразу отримали нагороду Product of the Year. І саме пух був першим утеплювачем закладеним Експедом в надувний килимок. Тому не дивно, що на сьогодні швейцарці можуть похвалитися найширшою, з-поміж усіх виробників, лінійкою утеплених надувних килимків. І саме вони є беззаперечним лідером в пухово-килимковій сфері.

Головною особливістю їх моделі Exped DownMat Lite 5, яку я успішно ігнорував чотири роки, є наскрізні шви, що з’єднують верхню тканину килимка з нижньою.

Вертикальні перегородки, до яких ми звикли в схожих моделях, тут відсутні. Це рішення тягне за собою декілька наслідків:

  1. Нижча ціна. Зробити один наскрізний шов набагато простіше, ніж вставити перегородку і закріпити її двічі. Звідси зниження вартості роботи, яка позитивно впливає на ціну.
  2. Зниження теплоізоляції. Кожен із швів – так званий місток холоду. В цьому місці килимок втрачає більше тепла, ніж на решті площі. Щоправда, виробник частково виправив це, змістивши шви відносно центра, балонів. Причому кожен наступний шов розташований дзеркально до попереднього: один вище центру, другий – нижче.

    При наповненні килимка повітрям і притисканням туристом, протилежні від шва частини балонів дотикаються і утворюють додатковий замкнений простір з повітрям, що допомагає втримати тепло.
    Звісно, цей простір непостійний і, часом, повітря в ньому перемішується з холодним ззовні. Тому R-value (рівень теплоізоляції) у Exped DownMat Lite 5 як для пухового килимка відносно малий, всього 4,1. Водночас, в порівнянні з килимками, що мають синтетичні утеплювачі, це дуже добрі цифри для 615 грамів ваги і $125 ціни. На практиці такий рівень утеплення означає, що килимок легко можна використовувати для температур вище -10°C.
  3. Збільшення надійності. Все елементарно: менше швів, менше можливостей виходу з ладу. Плюс, перегородки, зазвичай, виготовлені з простіших матеріалів, ніж зовнішні тканини, і витримують менші навантаження. Тут перегородки відсутні.
  4. Ускладнення надування і здування. Оскільки в Exped DownMat Lite 5 між повздовжними балонами дуже вузькі переходи для повітря, надути і, особливо, здути його – ціла пригода.
    SeaToSummit розбалував нас своїм надуванням за 4 гермомішки і здуванням за одну секунду. Там ці процеси непомітні. А тут… Особливо, коли на вулиці дощ і в наметі потрібно влаштувати затишок якнайшвидше, а вже вечір і ви виснажені й голодні, надування нашого герою викликає багато емоцій. Я б сказав, що це нагадує мені роботу з килимком Therm-a-rest NeoAir X-Lite. Тільки там був винен клапан, а тут – наскрізні шви. До речі, я не знаю, чому виробник розмістив клапан в куті килимка, а не по центру. Від клапану в центрі килимок мав би наповнитись повітрям значно швидше. Як і позбавитись від нього.

Пух в килимку Exped DownMat Lite 5 – качиний, з показником пружності 650cuin, без гідрофобної обробки. Простіший, ніж в решти пухових килимків Exped (700cuin гусячий), але ті коштують щонайменше вдвічі дорожче.

Верхня і нижня тканина – вельми товстий поліестер з товщиною нитки 75D. Це має сподобатись тим, хто переживає за зносостійкість надувних килимків, коли розглядає їх до покупки. Для порівняння, HL серія того ж Exped виготовлена з тканин товщиною 20D.

Малюнок у вигляді сот на верхній частині – це не армування, як можна подумати спочатку, а лиш естетична особливість.  

Плаский клапан, що встановлений в DownMat Lite 5, ми вже зустрічали в оглядах інших продуктів Exped. Він є зворотнім, тому без вашого бажання не випускатиме закачане в килимок повітря.

З його допомогою відбувається і здування килимка. Для цього можна або вставити під силіконовий клапан елемент, що закріплений на кришці, або потягнути за відгалуження силіконового клапану і «вивернути» його назовні. Мені другий спосіб здається простішим і швидшим, тому я постійно користувався ним.

Щоб було менше спокуси надути килимок ротом і вбити теплоізоляцію, експедівці укомплектували його насосом. В даному випадку – це міні-помпа.

Під’єднуєте її до килимка…

…і натискаєте зверху, прикриваючи рукою отвір.

Потім відпускаєте, щоб помпа знов набрала повітря. І повторюєте цикл. І так ще 108 разів:) Без поспіху це займає близько 1,5 хвилини часу і помітно зігріває. Вага помпи – 45 грамів.

В надутому стані наш килимок розміру М має розміри 183х52 см. І, зауважте, це прямокутний килимок, а не мумія. Тому простору на ньому дещо більше.

Діаметр більшості повітряних комірок, а значить і товщина килимка, – 5 см. Дві крайні трубки мають діаметр 7 см, аби створити певний бар’єр і не дати туристу впасти з килимка на дно намету.

Я мушу зауважити, що злізти уві сні з цього килимка, дійсно, складніше, ніж з решти килимків, які я пробував. Хоча, можливо, справа саме в прямокутній формі, а не в діаметрі крайніх комірок.

По комфорту цей килимок більше схожий на SeaToSummit ComfortLight, ніж на інші експедівські килимки, адже пряме з’єднання верхньої тканини з нижньою помітно додає жорсткості. Він, навіть, жорсткіший за SeaToTummit. Відповідно, стосовно цієї моделі мої рекомендації будуть такими ж, як і для STS: її можна пробувати тим, хто полюбляє жорсткі ліжка і боїться надувних килимків через звичну м’якість.

Для того, щоб ви оцінили розмір Exped DownMat Lite 5 розміру М в спакованому стані, я зробив порівняльний натюрморт з нього, нашої фірмової пляшки об’ємом 0,8 літра та килимка Sea To Summit ComfortLight Insulated.

Окрім помпи до комплекту поставки входить чохол і набір для ремонту пошкоджень.

Чохли Exped вміють показати компактність килимка в складеному стані на вітрині магазину. Натомість запхати в них килимок після користування завжди була проблема. Але тут маємо виняток. На думку Христини, розмір чохла для DownMat Lite 5 навіть дещо завеликий. Як на мене – суперовий.

Сильна сторона мішків Exped – наявність кишені для ремкомплекту. Ми вже не раз забували брати з собою ремнабори для килимків STS саме тому, що зберігаємо їх окремо від килимків, аби випадково не витрусити разом з килимком десь в сутінках під час розкладання табору. З мішком Exped і латки, і клей нікуди не втечуть і завжди будуть з вами.

До ремкомплекту входить латка на клеєвій основі і поліуретановий клей. В тій же кишенці лежать інструкція з використання і поради по ремонту надувних килимків.

Якщо фірмовий клей для килимка закінчиться, виробник радить (і ми підтримуємо) використовувати для ремонту поліуретановий клей McNett SeamGrip.

Щодо слабкої сторони мішків – це шви. Або мені так щастить, або Exped не надто дбає про їх якість. В кожному з мішків, якими я користувався, з часом траплялась халепа зі швами. В цьому розійшовся верхній, який тримає кишеню для ремкомплекту і шнурок, яким закривається вхід до мішка.

Випробування цього килимка було частиною експерименту з пуховим спорядженням в умовах надзвичайно вологої Ісландії протягом двох тижнів мандрівки. І, як я вже писав у висновках після подорожі, пуховий наповнювач не втратив своїх властивостей настільки, щоб я відчув це на собі. Тому не варто боятись пуху, як утеплювача, для коротких походів у вологі регіони. Користуйтесь помпою і все буде добре.

Висновки. Якщо брати кожну характеристику Exped DownMat Lite 5 окремо від інших, то він не справляє сильного враження. Натомість, якщо скласти все разом, ми отримуємо теплий (R-value 4,1) недорогий ($125) порівняно жорсткий прямокутний надувний килимок зі зносостійкими тканинами (поліестер 75D) і доброю комплектацією.

Щоправда, з ним варто бути готовим покласти на плечі 700 грамів ваги (весь комплект) і витрачати більше часу надування-здування. Відповідно DownMat Lite, буде класною знахідкою для тих, хто:

  • шукає недорогий надувний килимок з доброю теплоізоляцією ($125, R-value 4,1);
  • готовий носити зайві грами за додаткову зносостійкість (615 г, тканина 75D);
  • любить спати на жорсткому ліжку (наскрізні шви).

Переваги: добра ціна для співвідношення теплоти-ваги-зносостійкості; помпа в комплекті, зручний мішок для пакування з кишенею для ремнабору, прямокутна форма.

Недоліки: процес надування-здування вимагає більше часу і сил, ніж в інших килимках.

Відгуки читачів про це спорядження:

Ось що про килимок Exped DownMat Lite 5 пишуть ті, хто ним вже скористався:

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Австралія на зв’язку. Огляд килимків Sea To Summit Comfort Light та Comfort Light Insulated
Надувні килимки vs самонадувні. Що краще?
Чому теплий спальник не гріє? Спальна система, R-value і все таке
Ремонт надувного килимка. Прокол і поріз

Де купити, вдячність і підтримка

Купуєте в наших партнерів – підтримуєте автора і ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.