Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Як давно я мріяв, щоб якийсь геній винайшов чудо-пальник, що працюватиме на будь-якому паливі без заморочок з розкручуванням форсунок, і який не треба чистити від сажі навіть після гасу. Ще, щоб потужний був, вітру не боявся і важив адекватно. Аж раптом, Optimus відзвітувалися, що доклали всіх зусиль, для здійснення моєї мрії і готові представити її втілення світові. Так з’явився Optimus Polaris Optifuel.

IMG_0333

Жарти жартами, та чи вірите ви, що фірма Primus (найближчий конкурент Optimus), яка вже сто двадцять років намагається зменшити до мінімума кількість деталей в пальнику, не пробувала позбутися додаткових форсунок?

Думаю, такі експерименти проводились неодноразово, але досі в комплекті до мультипаливок Primus ви знайдете окремі інжектори для газу, бензину та дизеля. Значить, дійсно, дві сотих долі міліметра в діаметрі отвору форсунки суттєво впливають на ефективність пальника.

Та Optimus має свою точку зору на питання форсунок і стверджує, що однієї буде абсолютно достатньо для будь-якого палива.

IMG_0303

Optimus Polaris Optifuel, який ви бачите, був придбаний ще на початку травня 2015-го року. З того часу він ходив Карпатами, допомагав на кухні GorganyRace2015, побував у тритижневій автостопній подорожі країнами Прибалтики, їздив на Шацькі озера і сьогодні вирушив підкорювати Скандинавію. Це я веду до того, що досвіду для висновків назбиралося вже немало, а той факт, що користувачів було декілька, зробив результати більш об’єктивними.

Але висновки – в самому кінці. Спочатку ідея, конструктивні особливості та зауваження.

IMG_0264

Ідея.

Отже, основна “фішка” Optimus Polaris Optifuel в його простоті. Будь-яке паливо, буквально, від газу до гасу, можна залити в цей пальник і він його проковтне без потреби змінювати форсунку. Якщо раніше ви боялися мультипаливки через складні маніпуляції зі зміною інжекторів або просто не могли зрозуміти, для чого треба міняти ці штучки – радійте! Тепер нічого робити не треба. Заливаєте паливо, нагнітаєте повітря, відкриваєте вентилі і вперед до ароматної ранкової кави чи смачної вечері! Більш того, коли пальник починає вередувати, сигналізуючи про засмічення форсунки, не треба його розбирати, аби прочистити сажу. Навіть не треба припиняти приготування страв. Просто викручуєте вогонь на повну, берете мультитул з вбудованими магнітами і шурхаєте під пальником. Чарівна магнітна голка, розміщена під форсункою, підстрибує від цих рухів і пробиває отвір інжектора. Казка!

Конструкція.

Пальник.

Доволі компактний в складеному стані, він може бути готовим для роботи вже за пару секунд. Для цього потрібно поставити на місце ручку вентиля і розвернути три опорні лапки. Конструкція основи і міцність її деталей дозволяє пальнику витримувати суттєві навантаження. Наприклад, 6-ти літровий казанок взагалі був для пальника непомітним. Припускаю, що 10-ти літрове відро, якщо колись така необхідність виникне, теж можна буде поставити на Polaris Optifuel.

IMG_0232

Ручка вентиля дуже довга і відходить далеко від полум’я, за межі казанка. Очевидна перевага від цього – відсутність опіків після регулювання потужності під час приготування трапези. Регулювання полум’я надзвичайно плавне. Часом, навіть, хочеться щоб треба було менше крутити вентиль.

IMG_0392

Зовнішній і внутрішній діаметри опорних лапок підібрані так, щоб на пальник можна було поставити ємності будь-якого об’єму, від найменшого горнятка.

IMG_0345

На кінці паливного шлангу є приємна дрібничка: дві опори, що стануть в нагоді, коли ви захочете в холодну погоду, або у випадку майже порожнього балону, нагодувати пальник газовою сумішшю у рідкому агрегатному стані.

IMG_0290

Чорний хвіст обертається незалежно від шланга, тому, перевертаючи балон, можна не боятись перекинути казанок з вечерею.

IMG_0271

Від’єднавши розсікач полум’я, який, до речі, має кріплення до пальника, ми можемо розгледіти латунну чашу і форсунку.

IMG_0354

Чаша, як бачите, оснащена додатковими ребрами для кращого поглинання тепла і розігріву пальника під час холодного старту.

IMG_0369

Форсунка має діаметр сопла 0,32 мм. На ній виточений паз для викрутки мультитула, який знадобиться щоб розібрати пальник для генерального прочищення.

Під форсункою ховається чарівна магнітна голка, яка очищує її під час роботи пальника.

IMG_0378

Знизу на пальнику ви знайдете латунну гайку, яка тримає разом основу і чашу. Я не рекомендую сильно закручувати цю гайку, адже від постійних перепадів температур вона, чомусь, не послаблюється, а лиш міцніше затягується. І розкрутити її – ціла історія.

IMG_0422

За бажанням, для ретельного чищення або просто заради розваги, пальник можна розібрати до останнього гвинтика.

IMG_8123

Насос.

IMG_0427

Якщо від кожної деталі пальника я лишився в захваті, то з насосом ситуація фіфті-фіфті. Позитивним фактом є повністю металева конструкція. Розібрати насос Optimus Polaris Optifuel для змащення шкіряного поршня легше, ніж у Primus, завдяки широкій гайці.

IMG_0438

Під’єднання насоса до пальника у Optimus також зручніше, ніж на Primus, і теж завдяки великій закрутці.

IMG_0441

А от монтаж насосу в ємність з паливом дуже незручний і часом неприємний. Справа в тому, що вивід повітря відбувається через додаткове відгалуження металевої трубки на кінці насосу, яке чомусь стирчить під прямим кутом до основи (може, щоб не копіювати Primus?). В той же час, з іншої сторони від основи знаходиться пластикова трубка для забору палива.

IMG_0453

Змусити їх одночасно залізти у вузький отвір ємності з паливом не так просто, як при роботі з насосами Primus. При невдалих спробах пластикова трубка вилітає з пляшки, розбризкуючи паливо. Аби уникнути такої ситуації, її доводиться притримувати пальцями, замащуючи їх у бензині.

IMG_0474

Інший недолік насосу – паливний фільтр, що закріплений на кінці пластикової трубки. Незважаючи на добру якість палива, яке на початках використовувалося в Optimus Polaris Optifuel, фільтр прожив лише 2 тижні активної роботи. Далі ми почистили його, акуратно знявши ножем верхній шар, але ця процедура не залишила приємних спогадів, адже фільтр зовсім маленький і крихкий.

IMG_0469

Український дистриб’ютор Optimus порадив не заморочуватись, викинути фільтр і забути про його існування. Судячи з відгуків про пальник Optimus Nova, його власники мають аналогічну проблему і вирішують її саме таким шляхом.

Оповідь про насос завершу двома позитивними фактами. По-перше, його, як і пальник, можна легко розібрати для обслуговування чи навчання. І, по-друге, вентиль, на відміну від Primus, знаходиться на насосі, а не на кінці шлангу пальника, і дає змогу швидко від’єднати пляшку з паливом не скидаючи з неї тиск, і не розбризкуючи навколо себе бензин.

Ємність для палива.

Здавалося б, що тут можна розписувати.. Але інформація до роздумів є. Та пляшка, якою комплектується пальник, вміщує лише 250 грам палива. Для подорожей цього замало. Та й менший об’єм паливної ємності вимагає частішої роботи з насосом через швидкий спад тиску.

IMG_0479

Тому, купуючи Optimus Polaris Optifuel, подумайте над тим, щоб взяти додаткову ємність більшого об’єму. Ми собі обрали варіант, що вміщує 0,75 літра палива.

IMG_0482

Корок ємності для палива виявився, як на мене, занадто розумним. Він має антидитячу конструкцію, і розкручується лише з додаванням вертикального зусилля, як більшість флаконів з ліками.

IMG_0493

Але в поході ввечері, коли ледве є сили, щоб готувати вечерю, боротись з цією безпекою бажання аж ніяк не виникає. Я розумію прагнення шведського виробника до додаткового піклування про дітей і, водночас, волів би мати в якості опції звичайну закрутку.

Вітрозахист.

В комплекті до Optimus Polaris Optifuel ви знайдете алюмінієву смугу та круг, які запобігають зайвим втратам тепла.

IMG_0321

Схожі можна побачити у мультипаливних комплектах Primus. При активному користуванні такий вітрозахист проживе декілька місяців.

IMG_0527

Далі я рекомендую замінити його на низький секційний варіант, наприклад Fire Maple FMW-503.

Пам’ятайте, що використання вітрозахисту вкупі з посудом, який має радіатор, суттєво економить паливо, позитивно впливає на екологію та скорочує час приготування страв.

Чохол для пальника.

IMG_0518

На відміну від Primus, чохол до пальника Polaris – простий шмат тканини з затяжкою і логотипом. Але я цьому дуже радий, адже вага такого чохла мізерна, а свою функцію він виконує на 100%. Всередину вміщається пальник, насос, вітрозахист і мультитул. Ємності з паливом транспортуються окремо.

Мультитул.

IMG_0506

Головна особливість мультитула – наявність двох магнітів, які дозволяють чистити форсунку не розбираючи пальника, не торкаючись його і, навіть, не вимикаючи. Проводячи мультитулом під пальником, ми змушуємо магнітну голку рухатись вгору-вниз, і очищувати сопло.

IMG_0515

Це не виключає періодичного розбирання пальника для генеральної чистки після низькоякісного палива, але дає змогу відстрочити процедуру до вдалого моменту. Приміром, якщо пізно ввечері, в темряві, пальник почав вередувати, чистимо його магнітною голкою, не перериваючи приготування вечері і не забруднюючи руки. А вдень, коли все видно і є змога акуратно розкласти деталі, розбираємо пальник і чистимо ретельніше.

Та є момент, на який варто зважати, користуючись магнітним очищувачем: аби голка не загасила пальник, його слід викручувати на повну потужність. А розбираючи пальник, я рекомендую уважно слідкувати за магнітною голкою, бо втративши її, ви лишитесь без жодної можливості пробити засмічену форсунку.

Трохи характеристик.

Загальна вага комплекту пальника Optimus Polaris Optifuel – 705 грам. З них пальник – 329 грам, насос – 145 грам, фляга – 81 грам, корок до фляги – 35 грам, мультитул – 38 грам, вітрозахист – 52 грами, мішечок для транспортування – 25 грам. Для порівняння, загальна вага комплекту титанового пальника Primus Omnilite Ti складає 618 грам, з яких пальник – 226 грам, насос 102 – грами, фляга – 85 грам, корок до фляги – 18 грам, мультитул – 42 грам, вітрозахист – 89 грам, мішечок для транспортування – 145 грам.

Літр води Optimus закипатиме близько 4 – 4,5 хвилин залежно від палива і погоди. На очищеному бензині потужність пальника зростає на 20-25% в порівнянні з газом.

IMG_0256

В користуванні.

Єдина форсунка – це круто. Під час наших подорожей пальник встиг попрацювати на газу, очищеному та звичайному бензині. І жодних маніпуляцій із замінами і думок на кшталт “а на якому паливі я готував до того? які інжектори брати з собою? а чи зможу я знайти там газ?”. Просто кидаєш пальник в рюкзак і вперед. У мене не вистачає слів, щоб передати всі позитивні емоції.

Потужність – ще одна перевага Optimus Polaris Optifuel. На head-to-head змаганнях з Primus Omnilite Ti герой огляду впевнено вирвався вперед.

При роботі на бензині пальник не можливо вивести на рівномірно шиплячий звук. Якщо прислухатись, то здається, що паливо ніби детонує маленькими порціями. Спочатку я думав, що справа в перекачуванні тиску чи в нагріві пальника, потім крутив вентилі, але, спробувавши всі варіанти, дійшов висновку, що це особливість роботи на єдиній форсунці.

Насос, що перекочував до Polaris`a ще з моделі Nova, з його недолугим розташуванням повітряного клапану – найбільший недолік в новому Optimus. З часом вдається досягти майстерності у монтажі насосу в ємність без замащування пальців і притримування паливної трубки, але тим більш неочікуваними і неприємними стають випадки, коли трубка таки вилітає з пляшки і покриває дрібними краплями бензину все навколо.

І, звісно, фільтр. Кераміка, як фільтрувальний елемент, краща за поролон, який використовує Primus, але тільки коли мова йде про питну воду. В якості ж фільтру для палива вона занадто добра, бо бензин не потребує такого ступеня очищення. Як результат, який обумовлений ще й малою площею фільтру, останній забивається доволі швидко. Далі варіантів є два: або просто викинути його, або що два-три тижні купувати заради нього цілий ремкомплект. Думаю, ви зрозуміли, який варіант є доцільнішим:)

Доречі, окремого ремкомплекта до пальників Optimus Polaris Optifuel немає. В якості повноцінної заміни підходить набір для Optimus Nova.

IMG_0563

Додатково для себе я відмітив доволі швидкий прогрів пальника при роботі на рідкому паливі: ребра встановлені не дарма; а інші тестери, що бавились з ним більше часу, позитивно відгукнулися про витрату палива. З недоліків – слабка підтримка змінними частинами: зламалось одне – купуй весь ремкомплект.

IMG_0503

Висновки.

Як я вже казав, наші враження від пальника складно передати словами. Єдина форсунка і її швидке очищення спрацювали як телепорт, що миттєво переніс мультипаливний Optimus Polaris Optifuel значно ближче до туристів-початківців, та тих, хто уникав аналогічних пальників через додаткові складнощі експлуатації. Досвідченим мандрівникам згадані переваги додають суттєвий виграш у комфорті користування пальником, зменшуючи контакт із сажею і паливом до мінімума. Насос трохи псує загальну картину, тому мусить стати наступним елементом до вдосконалення виробником. А як ідеал-ідеалів – чекаю полегшену титанову версію Polaris Optifuel Ti:)

Переваги: неймовірна простота користування навіть для початківців, “смачні” дрібниці (кріплення розсікача до пальника, вентиль на насосі, опори для перевернутого балону).

Недоліки: незручна конструкція виводу повітря в насосі та паливного фільтра.

Відгуки читачів про це спорядження:

Ось що про пальник Optimus Polaris + Fuel Bottle пишуть ті, хто ним вже скористався:

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Початківцям. Переваги інтегрованих систем для приготування їжі
Банк Спорядження для зимових походів
Перезаправка туристичних газових балонів. Наша думка

Де купити, вдячність і підтримка

Купуєте в наших партнерів – підтримуєте автора і ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.