Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Все, що ви прочитаєте в цій статті – суб’єктивна думка її автора. Ця стаття жодним чином не є інструкцією для дій чи порадою для недосвідчених туристів. Пам’ятайте, що виробники газових балонів не радять їх перезаправляти. Всі ризики, пов’язані з цією операцією, як і відповідальність за наслідки, кожен бере на себе, приймаючи власне рішення.

Наш проект #пятничне_питання дає можливість почути думки досвідчених туристів стосовно різних питань в аутдор сфері. В останню п’ятницю ми задали питання стосовно перезаправки газових балонів. Оскільки дискусія виявилась неабиякою цікавою, ми вирішили написати нашу думку щодо перезаправки газових балонів.

Захотіти перезаправити газовий балон можна з декількох причин. Перша – значна економія. В той час, як великий балон газу (450 грам) вартує близько 220 грн, його перезаправка коштуватиме 10-40 грн в залежності від міста перебування. У відносному значенні економія складає більше 80%.

Друга причина перезаправити балон є наслідком першої і ми добре відчуваємо її вплив на собі. Справа в тому, що з низькою вартістю газу зникають самообмеження в його використанні, що веде до зростання комфорту та позитивних емоцій. Ввімкнути газову лампу – без проблем, адже година її горіння вартуватиме лише 4 гривні, а не 28. Взяти джетбойл на прогулянку і приготувати ароматну каву на природі, замість того, щоб нести її в термосі – легко! І так далі.

Третя причина – екологічна. Ви не викидаєте кожного разу балон у смітник і не віддаєте на переробку, а використовуєте його знову і знову, зменшуючи негативний вплив на довкілля. Адже виробництво будь-якого металу – надзвичайно шкідливий для природи процес.

Важливо! Перед тим, як викинути порожній балон, обов’язково зробіть в ньому отвір. Інакше працівники компанії утилізації або переробки можуть постраждати в процесі роботи.

Водночас, виробники газових балонів в жодному разі не рекомендують перезаправляти їх. Хтось каже, що це суто з причини власного заробітку. Ніби, виробник боїться того, що всі почнуть заправляти газові балони і продажі нових сильно постраждають.

На мою думку, виробник більше боїться наслідків неправильної перезаправки і таким попередженням знімає з себе відповідальність. Адже на заводі процес заправки проводиться під суворим контролем. Мова йде не лише про безпечний об’єм газу, що заправляється у балон, а й про якість газу та післязаправну перевірку: ємність на деформації й клапан на протікання.

Та й загалом, будь яка робота з газовою сумішшю є небезпечною і має проводитись за відповідних умов.

Виробник жодним чином не може гарантувати, що ви самостійно чи інший заправник проконтролюють всі ці параметри, тому йому простіше дописати на балоні одне речення і спати спокійно.

Таким чином ми дістались до недоліків, які стосуються перезаправки газових балонів. Їх є лише два – ймовірність залишитись без газу і ймовірність зазнати травми чи, в найгіршому випадку, загинути.

Якщо клапан в балоні почав потроху травити (причиною може бути знос чи потрапляння частинок бруду від балона донора при неякісній заправці), а ви не помітили цього, то в поході балон стане порожнім раніше розрахованого часу і ви залишитесь без гарячої їжі. В літньому поході це не проблема, а взимку наслідки можуть бути серйознішими.

Від пропускання газу клапаном наслідки можуть бути неприємними і для здоров’я чи життя. В балоні достатньо газу, щоб в замкненому купе потяга або в наметі в безвітряну погоду створити отруйну для дихання суміш. При появі іскри ця суміш ще й вибухне. Тому клапан, що травить – це безсумнівна відбраковка балону. Як визначити? Занурте балон під воду. Бачите бульбашки – виставляйте балон на відкритий простір, а як весь газ випарується, пробивайте балон і на переробку. Після досліду з водою, якщо клапан виявився неушкодженим, обов’язково продуйте його і все навколо, аби видалити залишки води.

Якщо клапан почав травити в поході, щоб не лишитись без газу, не знімайте з нього пальник, доки не використаєте балон до нуля, або доки не завершите похід.

Неякісний або невідповідний до сезону газ так само може негативно вплинути як на комфорт, так і на здоров’я. За наявності великої частки газоліну пальник перестане працювати. Влітку – ви без гарячої вечері і напоїв, взимку – ви без надзвичайно важливої гарячої вечері і напоїв. Якщо на заправці вам залили самісінький бутан або літню суміш пропан-бутану, в холодну погоду ви теж залишаєтесь без гарячого, бо газ просто не буде випаровуватись з балону. Проблему газоліну вирішить регулярне його зливання з балону-донора. Невідповідну до погоди суміш газів можна виправити пальником з підігрівом палива, який здатен споживати пропан-бутанову суміш у рідкому вигляді.

Газові балони з зимовою газовою сумішшю варто використовувати лише взимку. Адже в теплу пору року, ще й в жаркі дні, тиск в газовому балоні від зимової суміші буде набагато вищий, ніж від літньої і, врешті решт, може перевищити критичний рівень.

Зазвичай, ознакою критичного перевищення тиску є випукле дно балону, яке в нормальному стані є увігнутим. Воно слугує певним запобіжником від розриву балону, та ні в якому разі не гарантує 100% захист від вибуху. Балоном з випуклим дном не варто користуватись.

Ще одна небезпека при перезаправці балонів – це бруд та іржа, які накопичуються в балоні-донорі і разом з газом попадають в ваш газовий балон. Частинки бруду та іржі можуть попасти на клапан і не давати йому герметично закриватись (клапан буде травити). Допоможе короткочасне натискання на клапан тонкою паличкою чи затупленою зубочисткою. Тоді газ під тиском видує сміття з клапану. Але будьте обережні! Робіть це лише в добре провітрюваному місці без джерел вогню поруч з вами. І пам’ятайте, газ, що випаровується з балону, надзвичайно холодний. Захищайте пальці від обмороження.

Якщо бруд чи іржа попадуть в дрібні паливні канали пальника, він може вийти з ладу без можливості відновлення.

При заправці не допускайте заповнення балонів вище норми, інакше їх може розірвати надлишковим тиском. Дно і в цьому випадку дасть певну фору в часі, але вона може становити лише декілька секунд.

Добрі поради, які ми почули в обговоренні питання: або зважувати куплені балони і писати на дні їхню вагу (тоді під час заправки слідкувати, щоб вага заправленого не перевищувала написану на дні);  або зважити порожній балон перед заправкою, а після неї перевірити, чи результативна вага не перевищує суму ваги порожнього балону з вагою газу, на яку він розрахований.

Я б не заправляв балони, на яких є сильні пошкодження чи іржа. Вони збільшують ризик недобрих наслідків.

Заправлені ж балони я використовую в літніх вилазках, де відсутність газу не несе наслідків для здоров’я чи досягнення мети мандрівки. У важливих походах, на висоті або в холодну пору року з новими балонами я почуваюсь спокійніше.

Для того, щоб злити залишки газу з майже порожніх балонів в один, можна придбати адаптер G-works Gas Saver. Звісно, за умови перезаправленого газу, вартість такого адаптеру для середньостатистичного туриста окупиться через багато років.

Це все, що я хотів розповісти вам стосовно нашого відношення до заправки балонів. А в коментарях до цього запису пропоную ділитись місцями, де можна заправити балони у вашому місті і їх контактами. А потім зробимо з них зручну гугл-мапу.

*Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.