Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Ідея цього експерименту з’явилась в мене ще рік тому, але актуальний час для її втілення настав саме зараз. Хочеться ж почати активний сезон користування термопосудом з чистеньких і блискучих ємностей, правда?

Ми записали весь експеримент на відео, яке можна глянути нижче. А в цій статті я виклав власні висновки з огляду на результати.

Пам’ятаю, під нашим постом про очисник для термосів від виробника Zojiryshi читачі поділились власними рецептами, які були значно дешевшими і “побутовішими”, ніж запропонований нами варіант. Тоді я занотував собі кілька найцікавіших і сьогодні, після підтверджень їх дієвості, поділюсь інформацією з вами.

В ідеалі ми шукаємо засіб, який був би недорогим, легкодоступним для покупки, безпечним у процесі чистки і подальшому використанні очищеного посуду і настільки ефективним, щоб після нього не доводилось застосовувати інші способи видалення нальоту, на кшталт щіток, жорских губок на саморобних патиках і подібних абсурдних інструментів. Так щоб залив, почекав, вилив – і термос чи термогорня як нові.

Хоча це звучить казково, тепер я знаю щонайменше три засоби, що 100% виконують поставлену задачу і один, що вимагає уважного дотримання техніки безпеки при застосуванні, але з рештою вимог справляється на раз-два.

*Одразу зазначу, що про варіанти оцету, соди і лимонної кислоти в цій статті ми говорити не будемо, бо вони далекі по зручності і результатам від тих, про які піде мова. Але вам ніхто не забороняє бавитись і з ними.

Отже,

1. Очищувач для термосів Zojirushi

Найдорожчий, водночас найпростіший у використанні і найефективніший засіб. Одна упаковка з чотирма пакетами засобу обійдеться вам у $9 або 215 грн. Кожен з пакетів призначений для розведенні у 1 літрі води, відповідно очищення літрового термосу вартує 57 грн.

Застосування максимально просте: розводимо засіб в теплій (не гарячій) воді у зручній ємності, заливаємо в термос і чекаємо. Виробник пише, що чекати варто дві години, але тверезо оцінюючи забруднення вашого термосу корегуйте цей час в бік збільшення. В моєму випадку, для чистки термосу, ступінь забруднення якого можна охарактеризувати словосполученням “чорна діра” (15 років без чистки), я лишив засіб в термосі на добу.

З ймовірних промахів: варто слідкувати за пропорцією, що радить виробник, і дотримуватись її. Не сипати більше, краще тримати довше, і не сипати менше, бо результату не буде.

Кадр “після” можете побачити нижче. Магія. Причому, як я вже казав, жодних “потерти губкою”. Засіб все робить сам.

І, крім візуального очищення, японський Zojirushi ідеально забирає всі запахи. Термос після чистки, правда, як новий.

Таким самим методом можна очистити пластикові, гумові і силіконові деталі термосу. Заливаємо їх розведеним в згаданій пропорції засобом і лишаємо на кілька годин. Якщо будете чистити термос об’ємом менше 1 літра, то з одного пакетика матимете чим і термос залити, і його деталі.

Верхню частину термосу (обідок) можна почистити тим же засобом після чистки самого термосу. Не поспішайте виливати його в каналізацію, а злийте у пластикову ємність і, перевернувши термос догори ногами, поставте його всередину. Час очистки залежно від забруднення варіюватиметься. Іноді виймайте термос і оцінюйте, чи його чистота збігається з вашим задумом.

Після процесу чистки, промийте всі деталі теплою водою і насолоджуйтесь результатом.

2. Пігулки для чистки зубних протезів “Корега”

Ніколи б в житті не подумав, що їх можна застосовувати для чистки термосів, але ще й як!

Упаковка на 30 пігулок вартуватиме в найближчій аптеці близько $3 або 72 грн. Користуючись програмкою Tabletki.ua я купив їх за 58 грн.

Для чистки літрового термосу середнього ступеню забруднення знадобиться 3 пігулки. Для сильно забрудненого – вдвічі білше (два підходи по 3). Відповідно, вартість процедури становитиме від 5,80 до 10,6 грн.

Однак процес з Корегою не такий простий, як з японським магічним зіллям, бо в цьому разі вода має бути гарячою і, що дуже важливо, лишатись такою під час всього процесу очищення, якщо мова йде про боротьбу з сильними забрудненнями.

Залийте в термос гарячу воду (не окріп) по вінця і закиньте всередину три пігулки Корега. Вони почнуть активно розчинятись, зверху утвориться піна почне збігати донизу. Звідси порада: робіть все в кухонній мийці, або поставте термос на деку від духової шафи.

За 3-5 хвилин, коли процес піноутворення стишиться, закрийте термос кришкою і лишіть на ніч. Не закривайте термос, в який щойно закинули пігулки. Хімічна реакція виділятиме газ, який тиском може пошкодити кришку термосу.

Зранку акуратно відкрийте термос (як відкриваєте, коли він повний гарячого напою), ретельно промийте його теплою водою – і готово.

Пігулки Корега лишають після себе ментоловий запах, який змивається з металу вже в перше полоскання, але на пластикових і силіконових деталях тримається ще якийсь час. Тому цей спосіб я не можу радити тим, хто негативно ставиться до ментолу. Особливо добірливими мають бути для чайо-кавові гурмани, які проти будь-яких сторонніх доданків в запахах і смаках напоїв. Для вас Zojirushi – кращий варіант.

Технологія очистки пластикових і силіконових деталей пігулками Корега аналогічна попередньому варіанту: заливаємо гарячу воду в пластиковий контейнер, додаємо пару пігулок Корега і закидаємо всередину пластикові деталі. За ніч забруднення зникнуть.

Надзвичайно сильні забруднення лиш розм’якнуть і з ними потрібно буде завершити роботу сильним струменем води.

Оскільки пігулки призначені для чистки зубних протезів і виготовляються в Ірландії, в мене не виникає жодних сумнівів у їх безпеці в сфері очищення посуду.

3.Засіб для посудомийних машин

Якщо ви маєте посудомийну машину, цей спосіб стане для вас найвигіднішим: не потрібно кудись йти і викладати кількадесят гривень за додатковий засіб. Початкові інвестиції для вас дорівнюватимуть вартості однієї пігулки для посудомийки, яка коливається від 3 до 6 гривень залежно від обраного бренду.

Процес очищення схожий з попередніми двома, але цього разу температура води має бути посередині: ще не окріп, але вже не тепла. Я б її назвав “дуже-дуже гаряча”.

Наливаємо її в термос, кидаємо всередину пігулку для посудомийки і закриваємо термос кришкою.

*Ті пігулки, якими я користуюсь у власній посудомийці, не давали активного виділення газу, тому я одразу закривав термос кришкою. Ви ж спостерігайте за початком процесу і якщо він буде активним, дочекайтесь, коли бурління мине. Вже тоді закривайте термос.

За добу відкривайте термос, ретельно промивайте теплою водою і спостерігайте, яким чистим він став.

Для очищення півлітрового термосу пігулку можна розламати на дві половинки і використати лише одну з них.

З очищенням пластикових і силіконових деталей посудомийні засоби справляються дещо гірше, ніж Корега чи Zojirushi, але результат я б все одно назвав прийнятним. Процес їх чистки нічим не відрізняється: заливаємо дуже-дуже гарячу воду в пластиковий судочок, кидаємо пігулку і занурюємо забруднені деталі. За добу промиваємо, і промиваємо, і промиваємо, і все готово.

Запахів такі пігулки теж не мали б лишати, але чи всі виробники дають безароматний результат, я, нажаль, не скажу.

4. Засіб для пробивання труб “Крот”

Це саме той засіб, який вимагає дотримання техніки безпеки. Але я все одно додав його до списку, бо він дає ідеальний за чистотою результат, ще й швидше за всіх. До всього цього, коштує він лише 10 гривень за упаковку, що є найнижчим показником початкових вкладень для тих, хто не має посудомийної машини.

Спосіб використання цього варіанту дещо відрізняється від інших. Спершу обережно висипаємо порошок з пакету на дно термосу (для захисту шкіри не завадить вдягти рукавички). Далі, так само обережно, додаємо 200 мл холодної води.

Не заглядайте в термос зблизька і не підносьте до його горла оголені ділянки шкіри. Під час реакції з водою розчин нагріється і його невеликі краплинки можуть вилітати назовні.

*Якщо залити Кріт гарячою водою, реакція буде надто бурною, щоб назвати її безпечною. Тому лише холодна вода.

Для рівномірного очищення термосу необхідно забезпечити контакт розчину з усіма брудними поверхнями. Оскільки розчину лише 200 мл, то ця задача потребує фантазії. Як варіант, акуратно покладіть термос з розчином на бік в довгу пластикову ємність, прокрутіть кілька разів, а далі лишайте його в лежачому положені і повертайте на невеликий кут кожні 10 хвилин. Приблизно за годину матимете чистий термос.

Виливати з нього розчин потрібно так само уважно і обережно, щоб він не потрапив на шкіру чи, тим паче, в очі.

Наступний крок алгоритму – промивання теплою водою. І його доведеться повторити кілька разів. Можна додати засіб для миття посуду. Крот лишає після себе неприємний запах і простою водою позбутись від нього мені не вдалось.

Пластикові і силіконові деталі термосу мити в Кроті я не наважився. Хто зна, чи вдасться потім вигнати з них той запах.

Якби не забавки з обертанням термосу і відносною небезпекою, я б тільки Кротом і користувався. А з цими нюансами він знаходиться на останньому місці мого топ-чарту.

В магазині майнула думка взяти одразу 5 Кротів, щоб не бавитись з обертанням термосу, але мозок швидко вирахував, що тоді вартість чищення літрового термосу наблизиться до вартості чистки засобом Zojirushi, який і простіший в використанні, і безпечніший, і запахів після себе не лишає. Плюс, мені невідомо, наскільки бурною буде реакція, якщо залити водою одразу 5 пакетів кротячого порошку.

Гарне доповнення про засіб Кріт від учасника нашої Команди Патреону, Михайла Тимофієнка:

Додам ще трохи про крота, як хімік: Якщо гідроксид натрію в засобі без наповнювача і у гранулах, то пилу з нього майже не буде (якщо тільки не потовкти гранули в упаковці) і можна не боятись ураження дихальних шляхів. Якщо одна чи дві гранули торкнуться шкіри – рука також не відпаде, достатньо помити руки. Але це не означає, що можна збирати розсипані гранули голими руками, якщо вже треба їх зібрати, то краще це робити в рукавичках (для миття посуду або одноразових медичних – для таких випадків не має значення). А от у вигляді розчину вже варто бути обачним, не дозволяти потрапляння на шкіру. Знову ж, рукавички для миття посуду або медичні латексні збережуть руки, якщо побоюєтесь що розіллєте. Якщо розчин все ж потрапив на шкіру – промити 1% розчином лимонної, оцтової або борної кислоти а потім водою. Коли засипали гранули в термос і залили водою, можна обережно помішати, наприклад пластиковою трубочкою для напоїв, бо гранули можуть злипнутись і будуть довше розчинятись. Так як ви готували досить концентрований розчин (80 г / 200 мл, так?) час розчинення може бути досить довгим. Чим менші гранули, тим швидше буде йти розчинення. Якщо каналізація стара (не пластикова), а об’єм відходів значний, то краще буде нейтралізувати розчин перш ніж зливати, хоча б частково. Нейтралізувати можна кислотами – оцтом, фосфорною (засіб для очистки від накипу). Від одного літру відходів навряд чи станеться біда, але якщо чистити велику кількість посуду таким чином, то краще перестрахуватись. Не можна гідроксидом натрію чистити алюмінієвий посуд, зіпсуєте.

Висновки

Якщо маєте посудомийну машину, спосіб з її пігулками має бути для вас на першому місці. Якщо не маєте посудомийки, я раджу почати з пігулок Корега. Хоч вони і не такі дієві, як Крот чи Zojirushi, але виграють безпекою і запахом в першого і вартістю в другого. Щоправда, аби очистити ними сильно забруднені ємності, доведеться повторити процедуру кілька разів. Якщо ж для вас передусім максимальна простота, ефективність і нульовий залишок запахів, то не економте на попередніх варіантах і візьміть Zojirushi. Він за згаданими параметрами розриває всіх.

Грійтесь напоями з чистих термосів, підтримуйте ПроПоходи на Патреоні і подорожуйте!
Щасливо.
Антон

ПроПоходи на Патреоні

Долучайтесь до Команди Патреону, підтримуйте розвиток проекту, отримуйте бонуси і ранній доступ до матеріалів!

#ЗапишітьНаПроПоходи

Купуєте в наших партнерів – допомагаєте ПроПоходи і автору статті. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.