Уявіть собі цей рай, коли з самого ранку виходиш познімати світанок і для цього не треба вилазити з теплого спальника, а, навпаки, використати його тепло, щоб насолоджуватись краєвидами і робити чудові фото.. Або в тому ж теплому спальнику готувати сніданок, не роздумуючи, чим його підтримувати, ліктем чи підборіддям, аби не мерзнути..
А тепер уявіть, що це лише одна з додаткових опцій доволі легкого пухового спальника..
Але, все по порядку.
Швейцарська компанія Експед – далеко не новачок на ринку спорядження. І дуже добре знає, як зробити доволі унікальний та якісний продукт. Ми вже писали огляд про їх килимок з пуховим утеплювачем Downmat Lite 5 – чудовий варіант по співвідношенню ціна-якість-теплоізоляція. Писали і про рюкзаки Lightning та Thunder, у яких при малій вазі вражаючий показник комфортного навантаження. Тепер прийшов час познайомитись із одним з найбільш мультифункціональних спальників, які я зустрічала – Exped Dreamwalker 450 Camp M.
Exped Dreamwalker 450 Camp – міжсезонний пуховий спальник. За стандартом EN13537 температура жіночого комфорту в нього становить +4℃, чоловічого -1℃, а екстремальною вважається -14℃.
За формою цей спальник відносять до “коконів” та, насправді, він ширший за класичний кокон як в зоні торсу, так і в ногах. І, на додачу, має чітко виражені плечі, що я в коконах до цього не зустрічала. Швейцарці цю форму називають “Mantel-Schlafsack”, що в перекладі з німецької означає “куртка-спальник”.
І ця назва має свою причину. Exped Dreamwalker 450 Camp можна легко і швидко трансформувати в пуховик без рукавів. Просто витягніть руки з бічних блискавок та підтягніть і закріпіть низ спальника на талії. І вуаля! Пуховик, що спускається майже до колін (а в когось і ще нижче)! І він супер-супер теплий і не продувається вітром!
Більше того, всередині спальника знаходяться дві кишені, де в форматі пуховика ви можете покласти якісь дрібні речі чи просто погріти руки. І висоти бічних блискавок вистачає, щоб без проблем запхати руку всередину спальника і витягти назовні.
Далі, якщо розстібнемо центральну блискавку та розпустимо стяжку в ногах, отримаємо широку пухову ковдру. Справді широку.
Але моя порада, в режимі ковдри варто перевернути спальник так, щоб капюшон опинився в ногах. І не лише для того, щоб він не падав на обличчя. Справа в тому, що сформовані плечі не дозволяють комфортно вкриватись двом людям, якщо спальник розташований капюшоном до голови. А от в перевернутому положенні ті ж плечі стають ідеальними теплими кишенями для ніг! Дуже зручними і затишними. Наче два окремих футбокси. І з їх допомогою ковдру легко утримувати на собі, вона нікуди не сповзає. Круто ж, правда?
Оскільки Exped Dreamwalker 450 Camp доволі широкий, його можна поєднувати з літнім спальником, утворюючи комбінацію для більш низьких температур. Лиш другий спальник також має бути з центральною блискавкою. Turbat Kuk для цього підходить ідеально.
Як спальний мішок, Dreamwalker – супер просторий. Це справжній подарунок для великих широкоплечих мандрівників. А от маленьким і тендітним, в холодні ночі, я раджу брати всередину об’ємний одяг, щоб зменшити простір, який треба прогрівати. І добре підбирати розмір спальника при покупці.
У модельному ряді спальників Dreamwalker 450 Camp є три варіанти розмірів: S, що розрахований на зріст до 165см та важить 930г, M – на зріст до 180см, вага 990г, та L – для людей зростом до 195см, що важить 1150г. І в цьому варто таки вірити виробникові, адже Антону з його зростом 188см розмір М був сильно замалим.
На перший погляд температура ліміту -1℃ в комбінації з вагою 990 грамів – не найкращі показники для пухового спальника. Але його функціональність для декого з вас може стати важливішим пріоритетом. Приміром, можна добряче зекономити вагу на пуховці для бівака, чи гроші, використовуючи Dreamwalker влітку як ковдру, замість окремого літнього спальника.
В якості утеплювача у спальнику використовують качиний пух із показником пружності 700+ та співвідношенням пуху до пера 90/10. Exped хвалиться, що пух у цій серії спальників походить з України. До того ж, він сертифікований за RDS стандартом, який гарантує вирощування птахів у гуманних умовах (доступ до прогулянкових дворів, постійна наявність води, їжі, відсутність примусового вигодовування). Як заявляє Exped, цей пух здатен ефективно зігрівати вас більше 20 років.
На відміну від більшості аутдорних виробників, Експед не обробляє свій пух гідрофобним просоченням. Виробник запевняє, що, по-перше, природного змащення, яке лишається на пусі після проходження всіх обробок і дезінфекцій цілком достатньо, аби він не намокав так миттєво, як про то каже реклама пуху з просоченням. І, загалом, що змочити пуховий спальник далеко не так легко, як здається (власне, про це ми також розповідали в першій частині Енциклопедії Пуху).
*Стосовно залишку жирів після чисток і прання ми перепитали в IDFL і вони підтвердили, що після належного прання частина жирів лишається. Вона грає роль кондиціонеру для волосся: підтримує пружність пуху і його стійкість до вологи.
ПроПоходи: Does the washing remove all the natural oils from down? If it doesn’t, can those natural oils help to protect down from absorbing moisture?
Ingrid, IDFL: When washed properly down will still have some natural oils. Think of the oils as a moisturizer for the hair, it will maintain down at its best performance which will help maintain moisture and loft.
Звісно, оброблений пух краще протистоятиме волозі, доки обробка не змилась. Водночас, з необробленим пухом у вас гарантовано не буде сюрпризів після того, як просочення з часом зникне. Детальніше про це ми напишемо в одній з наступних частин Енциклопедії Пуху.
Другий аргумент за пух без обробки – здоров’я. Експедівці кажуть, що використання необробленого пуху є кращим та безпечнішим для здоров’я, адже спальник чи не найтісніше контактує з шкірою, у порівнянні з іншим спорядженням, тому тут варто уникати зайвої хімії. Третій аргумент – екологія. Будь-яке просочення – це плюс до шкідливих викидів і відходів. І, насамкінець, вартість. Бо просочення безкоштовним не буває і користувач платить за нього вельми високу ціну.
Прагнення Exped зробити продукт якомога здоровішим і екологічнішим відобразилося й на матеріалах. Оскільки саме вони перебувають в безпосередньому контакті з шкірою, Exped вирішив дати можливість своїм клієнтам бути певними, що все безпечно. Тож тканини спальника сертифіковані за стандартом Oeko-Tex 100. Про нього можна почитати тут.
За характеристиками зовнішня і внутрішня тканина у Dreamwalker 450 Camp однакові: нейлон з товщиною нитки 30D, щільністю 44 г/м². Щодо комфорту, тканина аналогічна до інших спальників, про які ми писали останнім часом: цілком добра, але без одягу спати на ній так собі.
Її перевага – завдяки щільному плетінню, побачити перо, що стирчить з цього спальника – велика рідкість. Насправді, за цим показником він став рекордсменом серед всіх спальників, що останнім часом бували в наших руках.
Оскільки Dreamwalker 450 – міжсезонний спальник, усі його шви “теплі”. Тобто, зовнішня і внутрішня тканини з’єднані між собою через вертикальні сітчасті перегородки. Відповідно, наскрізні отвори, крізь які тепло може швидко тікати назовні, відсутні.
Комірки для пуху в спальнику комбіновані – горизонтальні розташовані у нижній частині та по обидва боки центральної блискавки. А вздовж лінії бічних швів пух закладений в комірки квадратної форми. Така конструкція запобігає зміщенню утеплювача до боків і появи холодних плям у верхній частині спальника, над ногами і торсом.
Основна блискавка – YKK#5, і, як вже було сказано, вона проходить по центру спальника. Такий формат суттєво простіший і зручніший в користуванні, бо ми щодня застібаємо кофти і куртки.
Верхній бігунок на блискавці – двосторонній. Пулери – металеві і просто гігантські. Ззовні до металевого пулера прив’язаний ще й шнурок. Нижній пулер – без шнурка, хоча він би там не завадив.
Ще один бігунок, односторонній, розташований в нижній частині блискавки. Завдяки йому спальник можна розкрити в області ніг для додаткової вентиляції або повністю розправити в ковдру.
Для запобігання тепловтрат блискавку по всій довжині прикриває п’ятисантиметровий комірець. І наповнений той комірець не пухом, а синтетичним утеплювачем. Як відповіли нам представники Експеду, це перероблений поліестр. Щоправда, про нього ніде не вказано: ні на офіційному сайті, ні в інформаційному буклеті до спальника.
Щоб блискавка не “закушувала” тканину, всередині комірця вкладена жорстка стропа. І тут вона справді ефективна.
Захист обличчя від металевого бігунка в Exped своєрідний: вони просто загорнули захисний комірець. Жодна блискавка не вилізе за межі такого захисту, але за вагою рішення точно не найкраще.
У нижній частині спальник стягується 5 мм пласким шнуром, кожен кінець якого фіксується пластиковим затискачем. І, на відміну від уже знайомого нам Sea To Summit Micro, ці затискачі дуже добре фіксують шнур. Тож вірогідність випадково відкрити спальник вночі мінімальна.
Мабуть, через певні конструктивні особливості, виходи шнура знаходяться доволі далеко один від одного. І, щоб не лишати частину спальника не стягнутою, виробник придумав з’єднувати затискачі між собою. Якщо захочете роз’єднати їх, тисніть кнопку на лівому.
Ще одна відмінність Exped Dreamwalker 450 Camp від Sea To Summit Micro – відсутність дірки при добре стягненому спальнику. Експедівці досягли цього простим і елегантним способом, зробивши комірку для стягуючого шнура не по краю нижньої частини спальника, а на відстані 5 см. Таким чином, дірка щільно прикривається кількома шарами тканини й пуху.
Центральна блискавка – не єдина, що є на спальнику. По обидва боки, на рівні плечей, вшито ще дві блискавки YKK#5 довжиною по 45 см. На кожній – по два двосторонніх бігунки.
Для запобігання тепловтрат тут також встановлені п’ятисантиметрові комірці. І точно так само в них прокладена жорстка стрічка, що рятує від закусування тканини.
Саме завдяки цим блискавкам ви можете з витягти руки зі спальника, перетворивши його на величезну пухову жилетку з капюшоном.
Капюшон у Exped Dreamwalker 450 Camp, якщо можна так сказати, наданатомічної форми та надзвичайно добре облягає голову та шию.
Його розмір можна легко відрегулювати завдяки стягуванню гумки з мініатюрним пластиковим фіксатором, що знаходиться позаду. Така ж система використовується в багатьох мембранних куртках.
Як бачите, гумка та пластиковий затискач розташовані в нижній частині капюшону і припадають якраз на заглибину, де потилиця переходить у шию, тож під час сну ніщо ніде не тисне.
Ще одна особливість капюшону – невеликий дашок. Він достатньо твердий, аби тримати форму і, водночас, достатньо м’який, аби не відчувати його під час сну.
Для стягування капюшону навколо обличчя виробник передбачив 2 мм шнур з двома пластиковими фіксаторами.
По середині спальника є дві петлі для провітрювання і просушування. Якщо двох вам замало, мотузки на капюшоні та футбоксі також можна використати для цих цілей. Але пам’ятайте, що після прання спальник потрібно сушити лише в горизонтальному положенні.
Exped Dreamwalker 450 Camp комплектується двома мішками – для зберігання і для транспортування. Мішок для зберігання – звичайний сітчастий, з невеликим нейлоновим квадратом в основі. Стягується він за допомогою шнура та маленького пластикового фіксатора.
Замість компресійника спальник Exped Dreamwalker 450 Camp комплектується гермомішком! Нарешті! Тим самим Експедівці врятували щасливих власників Сновиди від витрат на додатковий аксесуар. Адже гермомішок – саме та річ, яку завжди варто брати для будь-якого пухового спальника.
Гермомішок Dreamwalker’а виготовлений з міцного нейлону товщиною нитки 70D. Уся тканина зсередини вкрита поліуретновим покриттям, а шви ретельно проклеєні. На нижньому торці знайдете ручку, за яку зручно витягати гермік з рюкзака або спальник з гермомішка. А закривається гермомішок 16мм фастексом.
Якість пошиття в цьому спальнику надзвичайна. І шви, і всі дрібні елементи – жодних нарікань. Це як роздивлятись досконалий ювелірний виріб. Мабуть, над контролем якості швейцарці добряче заморочились.
Висновки. Якщо ви рахуєте кожен грам в рюкзаку, спальник Exped Dreamwalker точно вас не вразить. 990 грам на -1°С – це дуже посередній показник для пуху. Однак, якщо ви полюбляєте фотографувати світанки і для кожного разу змушуєте себе вилізати з теплого спальника, або мрієте готувати сніданок в теплі і затишку, або ширині ваших плечей можуть позаздрити плавці, або хочете комфортно використовувати один спальник три сезони (а влітку ще й вдвох), то я сміливо раджу звернути увагу на героя цього огляду. Стільки функцій в одному спальнику за такої ваги і з такою якістю.. хто ще так може?
Переваги: мультифункціональне використання з продуманими нюансами, добре утримування пуху, український пух, сформовані плечі перетворюються у футбокси в форматі подвійної ковдри, надійний фіксатор у нижній частині спальника, справжнє регулювання розміру капюшону, дашок на капюшоні, гермомішок в комплекті, високий рівень еко-відповідальності.
Недоліки: відсутня кишеня на замочку для електроніки і документів, порівняно велика вага.
Особливості: необроблений пух.

Відгуки читачів про це спорядження:
Ось що про спальник Exped Dreamwalker 450 Camp пишуть ті, хто ним вже скористався:
Інші статті по темі на ПроПоходи:
Унікальний спальник Sierra Designs Backcountry Bed. Детальний огляд
Бюджетний пуховий спальник Marmot Never Winter. Огляд
Український пуховий спальник Turbat Kuk 350. Перші враження
Огляд надлегкого спальника Sea To Summit Micro MCII
Де купити, вдячність і підтримка
Купуєте в наших партнерів – підтримуєте автора і ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:
- Інтернет-магазин Вершина
- Інтернет-магазин Gorgany
- Інтернет-магазин Кайнозой
- Або скажіть “ПроПоходи” на касі будь-якого магазину Gorgany.
Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:
Цінуємо вашу підтримку!