Ідейний натхненник блогу ПроПоходи. В спорті відколи себе пам’ятає. В горах – трішки менше. Родом з Тернополя, живе і працює в Києві. Обожнює гори, каяки і білу воду, незабутні заходи сонця, і майже завжди просипає світанки.

Друга стаття, що має на меті допомогти вам з підготовкою до зимового походу, стосується спорядження. Наведений в цій статті список не включає в себе ні лавинного, ні альпспорядження, бо їх використання потребує спеціальних навичок, а необхідність залежить від погодних умов.

Знову повторю, що з першими думками про зимові походи щиро раджу відвідати зимовий альпсемінар і семінар з лавинної безпеки. За браком досвіду зимових мандрівок запрошуйте з собою досвідчених друзів або приєднуйтесь до групи професійного гіда. Плануючи подорож обирайте вже відомі вам маршрути. Для початку будуть чудовими ті, що проходять на невеликій висоті поблизу з цивілізацією, наприклад, Кукул і Кострича. Завжди дбайте про навігацію і заряд пристроїв, що її забезпечують. Пам’ятайте, що на морозі алкалайнові і нікель-металогідридні (NiMH) елементи живлення швидше відмовляються працювати. Літієві будуть кращими, але й ті відпрацюють менше звичного. Обов’язково повідомте своїх друзів чи рідних про маршрут, яким збираєтесь йти, та регулярно з ними контактуйте. Само собою, зареєструйтесь в рятувальників і збережіть собі їх контакти (Христина підготувала вам корисний список). А також передайте ці номери своїм рідним чи друзям з чіткими інструкціями, в яких випадках ними скористатись.

І нагадаю про чек-лист-незабувайку, який значно спрощує збори рюкзака.

Будьте відповідальними

У цій статті список спорядження розділений на три умовні групи: для денних переходів, для вечірніх посиденьок і сну та інше спорядження, що важко віднести до якоїсь із попередніх категорій.

Спорядження для денних переходів

Рюкзак

Ми неодноразово переконувались: що більший об’єм рюкзака – то більше спокуси докласти всередину багато зайвого. Тому не беріть гігантські рюкзаки. Звісно, окремі зимові речі, як от спальник чи пуховик, займають більше місця, ніж їх літні аналоги, водночас більшість одягу весь час буде на вас і він не займатиме місця в наплічнику.

Намагайтесь помістити всі речі всередину рюкзака, бо те, що залишається ззовні, має більший шанс виявитись мокрим або втраченим. А в умовах зимового походу такі випадки несуть серйозніші наслідки.

Краще уникати рюкзаків з натяжними вентильованими спинками, бо сніг, попавши за сітку, буде танути від тепла вашого тіла і водою стікати по вашій спині і штанах.

Добре, якщо на рюкзаку будуть достатньо довгі компресійні стропи для кріплення снігоступів. Якщо немає – не проблема. Їх можна змайструвати самостійно або взяти готові на кшталт таких.

Рейнкавер

Рейнкавер, або накидка від дощу, захищає ваш рюкзак від бруду та вологи. А в транспорті ще й від пошкоджень. Якщо ви переконані, що взимку рейнкавер не потрібен, я вас розчарую: шансів намочити рюкзак в зимовому поході безліч.

Обирайте рейнкавери яскравих кольорів, так ви будете більше помітними в умовах поганої видимості чи у випадку настання критичних ситуацій.

Віддайте перевагу рейнкаверу з надійним страхувальним кріпленням до рюкзака. Це зведе ймовірність його втрати від поривів вітру ледь не до нуля. Це кріплення – не обов’язкова річ, але воно збереже ваш спокій і спростить роботу з рюкзаком. Приміром, коли вам знадобиться щось дістати з рюкзака на вітряній ділянці маршруту, вітер може швидко надути і вирвати рейнкавер з рук, щойно ви почнете знімати його з рюкзака. Якщо не встигнете зреагувати – рейнкавер полетить геть. Безповоротно. А страхувальна петля, часто з липучкою, буде весь час тримати накидку біля рюкзака.

Гермомішки

Про гермомішки на період зимового походу теж забувати не варто. Все спорядження та запасний одяг, що вам хотілося б зберегти сухим, варто пакувати в них.

Якщо не маєте гермомішків і бажання та можливостей їх придбати, забіжіть в будівельний магазин і візьміть пакет для засолки овочів. Він шалено міцний, великий, водостійкий і коштує 1 євро.

Підкажу, що про гермомішки ми записали детальне відео, яке покладу і сюди: https://youtu.be/jS1cRsuvB4M

Сідачка (шматок іжевського килимка)

Завдяки сідачці під час привалів ви завжди зможете сидіти на сухому і теплому, а в колибі нею можна роздмухувати вогнище. Тримайте сідачку в легкому доступі під час походу, щоб вам було не ліньки її діставати. Разом з тим, дуже добре кріпіть її до рюкзака. 

Антону більше довподоби надувна сідачка з утеплювачем. Його аргументи: втричі тепліша за іжевку, м’яка, займає менше місця і швидко готується до використання. А вночі він загортає її в пов’язку чи рушник і використовує, як подушку. Але ціна на таку забавку значно вища, ніж на пінку.

Ще один добрий варіант компактних сідачок – пінки, що складаються. Такі винайшли в Therm-a-rest, а в простішому, менш теплому та дешевшому варіанті скопіювали ще кілька фірм, наприклад, Terra Incognita.

Трекінгові палиці

Трекпалиці для зимового походу – обов’язкові. Вони дуже спрощують пересування на снігу та допомагають на підйомах та спусках. Важливо, щоб трекпалиці мали широкі снігові кільця, що не даватимуть їм провалюватись в сніг.

Снігоступи

Снігоступи – це, напевно, найдавніше спорядження для пересування по глибокому снігу. Завдяки великій площі створюється менший тиск на сніг, відповідно, людина менше провалюється в нього. У снігоступах ви рухаєтесь швидше і не витрачаєте зайвих сил та енергії на постійні борсання в снігу. Снігоступи коштують доволі дорого, а використовуються, в порівнянні з іншим спорядження, мало. Якщо в зимові походи ви ходите рідко, або лиш бажаєте спробувати, є сенс взяти снігоступи на прокат. Він доступний в магазинах Gorgany та Команда Екс. Сміливо радимо снігоступи TSL, Tubbs та MSR. В снігоступах Salewa незручне кріплення платформи, яке самовільно закривається-відкривається. Але за відсутністю інших можна побігати і в них.

Термос

У зимових походах зупинитись на півгодини, аби зготувати собі чай – велика розкіш з огляду на короткий світловий день та значні тепловтрати організму. В погану погоду приготування окропу може бути просто неможливим. Плюс, вам доведеться топити сніг, що займає набагато більше часу, ніж просто кип’ятіння води. Тому найадекватніший спосіб випити вдень гарячого – нести його в термосі. На людину на денний перехід літрового термосу буде цілком достатньо.

Ми тестували багато термосів і думки стосовно кожного викладали в статтях і у відео: https://youtu.be/rApelVSEano.

Окуляри від сонця або лижна маска

Забудьте про стереотип, що сонцезахисні окуляри потрібно носити лише влітку. Під час походу в зимові гори вони незамінні. Сніг вправно віддзеркалює сонячне світло і воно з усіх боків, а не лише згори, летить у ваші зіниці і на шкіру. В яскравий сонячний і сніжний день отримати опік сітківки – справа кількох годин.

На сонцезахисних окулярах та лижних масках є спеціальне маркування, що позначає, категорію затемнення, яку забезпечує їх лінза. І з цими категоріями є одне але.

В яскравий сонячний день в Карпатах ледь-ледь вистачає 3-ої категорії, хочеться мати четверту. В хмарну погоду в четвірці буде надто темно, тоді хочеться мати другу. В сутінках в четвірці ви взагалі нічого не побачите, тоді буде кращою перша або нульова. Виходів з цієї ситуації є кілька. Перший – брати плюс-мінус серединку: трійку. З нею в яскравий день буде терпимо, в хмарний – добре, а в сутінках доведеться раніше ввімкнути ліхтар. Другий варіант – взяти маску чи окуляри зі змінними лінзами і прихопити з собою лінзу першої та третьої категорії. Третій варіант – взяти маску чи окуляри з так званою лінзою “хамелеон”, яка змінює ступінь затемнення в залежності від кількості УФ-променів, що попадають на неї. Для Карпат кращим варіантом буде лінза 1-3, яка вміє затемнюватись в межах від першої до третьої категорії.

Перший варіант буде найдешевшим, однак з компромісом в комфорті, останній – найкомфортнішим, водночас, і найдорожчим. Коли винайдуть лінзу 0-4, вона покриє всі можливі погодні варіанти Карпат, але коштуватиме космічно дорого 🙂

Незалежно від того, що ви оберете – окуляри чи лижну маску – пам’ятайте, що вони мають щільно прилягати до шкіри, аби не пропускати проміння та вітер.

Ми користуємось лижними масками, бо вони захищають від вітру більшу площу обличчя і ходити в них тепліше. Якщо ви обираєте окуляри – бажано, аби вони мали “шторки”, що захищатимуть очі від вітру.

Сонцезахисний крем

Іноді взимку на снігу можна засмагнути швидше, ніж влітку. А можна легко отримати опіки. Тому в сонячні дні обов’язково наносити сонцезахисний крем на всі відкриті ділянки шкіри. Навіть, якщо вони будуть відкритими півгодини на день: ніс, щоки, лоб, губи та підборіддя. Проміння, відбиваючись від снігу, жарить з усіх сторін. Крем обирайте з найвищим можливим ступенем захисту (від 50 і вище).

Зволожуючий крем та помада

Аби шкіра і губи менше страждали від морозу, користуйтесь зволожуючим кремом та помадою. Крем варто наносити не менше, ніж за 30 хвилин до виходу – для того, щоб він добре ввібрався і не замерз на шкірі від холодного вітру.

Навігатор

Орієнтуватись в гірській місцевості взимку – не те саме, що влітку. Ви не побачите чіткої стежки поміж жерепом чи в лісі, а мітки на деревах можуть бути сховані під снігом. В снігопад видимість взагалі може зменшитись до кількох метрів. Тому засоби якісної навігації з достатнім рівнем заряду акумулятора обов’язкові. Знайте, де в пристрої подивитись координати свого місцезнаходження (довготу, широту). Це знадобиться на той випадок, якщо вам доведеться викликати рятувальників. 

За нашу навігацію взимку відповідає і навігатор (як резерв), і телефон. На телефоні користуємось програмою Osmand з завантаженими лініями висот і необхідними треками та картами. Maps.Me теж добре показує стежки, проте рекомендуємо нею користуватись лише на добре відомих вам маршрутах, оскільки ця програма не має опції горизонталей. А навігація в горах без горизонталей – це перший крок до нерозуміння куди йдеш і наскільки важкий маршрут доведеться подолати.

Ламінована карта

З усім нашестям сучасної навігаційної техніки від карти ми не відмовляємось. По ній набагато швидше можна оцінити місцевість чи відкоригувати маршрут. Плюс, вірогідність відмови карти близька до нуля, в той час як пристрої бояться падінь і мають обмежений заряд. Обов’язково беріть ламіновану карту (лиш проклейте її зрізи вузьким скотчем, бо на зрізах ламінація відсутня), або самостійно ламінуйте скотчем звичайну паперову карту.

Компас+олівець

Він потрібен лише в тому випадку, якщо хоч хтось в вашій компанії вміє орієнтуватись з його допомогою. Інакше користі від компасу жодної. Це альтернативне джерело інформації про ваше місцезнаходження, яке не потребує електрики і майже безвідмовне. В поганій видимості компас допоможе визначити сторони світу, але зачепитись за статичні точки для визначення власних координат буде неможливо. Якщо збираєтесь повноцінно орієнтуватись з компасом, корисним стане олівець – для полегшення встановлення власного місцезнаходження на карті. 

Рації

Рації в зимовому поході – це дуже великий плюс до комфорту і безпеки. З раціями можна без криків на весь хребет чи ліс швидко сконтактувати, з’ясувати стан справ, рівень втоми та спланувати наступну зупинку. Під час хуртовини, туману, та інших причин поганої видимості рації просто незамінні. Пам’ятайте, що телефонний зв’язок в горах є далеко не всюди. А рації незалежні від стільникового покриття.

Обирайте моделі з більшим радіусом дії (від 8-10 км на відкритій місцевості). Тоді в умовах рельєфу і лісу ви матимете близько 2 км надійного зв’язку.

Спорядження для вечірніх посиденьок і сну

Спальник

Якщо ваш похід передбачає ночівлю – без спальника нікуди. Щоб ви добре виспались і не цокотіли всю ніч зубами від холоду, важливо, аби він відповідав прогнозованим температурним характеристикам. Перевірити це дуже просто – на спальниках, що тестовані за стандартом EN13537 або ISO23537, позначено три варіанти температури: comfort (жіноча), limit (чоловіча) та extreme (найнижча, при якій можна вижити). Якщо ви хочете вночі спати, а не дрижати, НЕ орієнтуйтесь на останню цифру. Чоловіки можуть орієнтуватись на другу температуру для комфортного сну, або на першу, якщо хочеться взяти спальник “з запасом” на кілька градусів. Дівчата мають обирати спальник мінімум за першою цифрою, або, для теплішого сну, взяти спальник на 3-5 градусів тепліший (на -15°С, якщо йдете в -10°С).

Роздивляючись прогноз, пам’ятайте, що температура з висотою знижується орієнтовно на 6°С на кожні 1000 вертикальних метрів. Також пам’ятайте, що літній і трисезонний спальники можна вставляти один в інший, і отримувати в результаті теплу зимову комбінацію.

Килимок

Для зимових походів показник теплоспротиву килимка, R-value, має становити не менше 4, аби ви змогли комфортно спати і не відчувати холоду. Класичної пінки для зими недостатньо – її R-value всього 1. Але, якщо поєднати її з надувним килимком, в якого цей показник більше 3, то в сумі отримуємо R-value більше 4, який вже підійде для зими. 

Важливо усвідомити, що надлишкова теплота спальника не в змозі компенсувати нестачу ізоляції килимка. Простими словами, якщо ви йдете в -10 зі спальником на -15 і думаєте, що тоді можна взяти пінку – НІ! Якщо зробите так, виспатись не вийде. Детальніше про це можна почитати тут або подивитись тут: https://youtu.be/wM3qtiWqvEE.

Футпринт (підстилка під намет)

В зимовому поході футпринт може вам знадобитись не лише для ночівлі в наметі, а й у колибі. Для намету це захист спальні від вологи та бруду. А в колибі його можна підстелити під надувний килимок, аби вберегти останній від колючок, скалок та бруду.

Намет

Для зимових походів найкраще обирати вітростійкі моделі зі спальнею з мінімумом сітки. Снігова спідниця корисна, але не обов’язкова, замість неї можна прикидати намет снігом. Варто потурбуватись про зимові кілочки (вони набагато довші і ширші), бо класичні не втримають намет в снігу. Замість кілочків можна використати трекінгові палиці, занурені глибоко в сніг, снігоступи чи лижі, лавинну лопату чи льодоруб. Також для закріплення намету можна використовувати гермомішки, компресійні мішки чи навіть шапку, заповнену снігом і закопану в його товщі на глибині 30 см і більше (вже крайній випадок, бережіть шапку, вона корисна). 

Ви маєте тренуватись розкладати намет в холодну вітряну погоду, щоб в поході зробити це якнайшвидше. Ні в якому разі при розкладанні намету не знімайте рукавиць. Обморозити руки на холодному вітрі або просто на сильному холоді при розкладанні намету – елементарно.  

Лавинна (снігова) лопата

Для облаштування місця під намет і будівництва захисних стінок (від вітру). Можна взяти в оренду, щоб не купувати. По користі може зрівнятись зі снігоступами.

Налобний ліхтарик

Взимку день значно коротший, тому ліхтар використовується частіше. Зарядіть свій перед походом і подбайте про джерело додаткової зарядки. Якщо користуєтесь ліхтарем з батарейками, перевірте, чи вони не розрядились і візьміть додатковий комплект.

Пальник / інтегрована система

В пальнику добре мати попередній підігрів палива (латунна трубка, що проходить крізь вогонь). Це дасть можливість “годувати” його рідким газом, і майже не залежати від температури повітря. Мультипаливний пальник теж добре рішення для зими, але менш зручне, шумне і з ароматами палива. Популярні інтегровані системи не мають підігріву палива, тому їх робота залежатиме від якості газу. Якщо плануєте готувати в інтегрованій системі на вулиці, краще обрати вітрозахищену MSR Windburner. Решта потребуватиме облаштування вітрозахисних екранів.

Паливо

Випаровування газу і, як наслідок, робота пальника чи інтегрованої системи дуже залежить від його складу і температури. Беріть газ з мінімумом бутану в складі. Такими є MSR IsoPro, Jetboil Jetpower Fuel та Primus Power Gas. Ще кращий варіант – взяти спеціалізований зимовий газ Primus Winter Gas, але він значно дорожчий.

Сірники / запальничка

Для пальника чи інтегрованої системи, якщо п’єзопідпал вийшов з ладу, та для розпалу пічки в колибі. Дуже рекомендуємо запальничку Airwood. Дешева, надійна (нашій вже понад 3 роки), і має спрямоване полум’я, завдяки якому ви не обпечете руки при розпалюванні пічки чи багаття. Плюс, її можна перезаправляти. 

Шматок гуми / воскований папір

Для розпалювання вогнища. У комбінації з сірниками (добре герметизованими!) чи запальничкою та ножем складають набір з розпалювання вогнища.

Казанок

Якщо ви користуєтесь пальником, для готування вам знадобиться казанок. Краще обирати варіанти з радіатором (теплообмінником) – це допоможе зекономити паливо і прискорить закипання. Об’єм – 700 мл на першого мандрівника, далі +400 мл на кожного наступного.

Тарілка

Найпростіший варіант – запарювати сушку чи сублімати в їхніх пакетах, а для утеплення брати спеціальні рукави. Тоді тарілка і не потрібна. Якщо плануєте готувати самі, подумайте, можливо ви їстимете одразу з казанка і таким чином теж зекономите на тарілці. Лиш не забудьте спершу заварити в термос чаю, щоб не їсти поспіхом свою вечерю, в бажанні швидше попити гарячого.

Якщо вже без тарілки ніяк і вдома доброї пластикової немає, погляньте в бік Wildo Fold-a-Cup Big. Об’єму 650 мл вам вистачить з головою, а її вага і компактність в складеному стані будуть роками підтверджувати правильність вибору. Більш класичні тарілки, які нам дуже подобаються – Sea To Summit Delta Bowl.

Горнятко

Для економії ваги – використовуйте горня від термосу. Якщо дуже хочете окреме – Wildo Fold-a-Cup на 250 мл – ідеальний вибір. Нюанс – на холоді напої в ньому швидко вистигатимуть. Наливайте небагато, щоб швидко випити. Брати з собою термогорня я не бачу сенсу, бо воно важке і об’ємне, краще частіше наливати напій. Але ця думка не претендує на абсолютну істину.

Ложка / виделка / ніж

Для морозної погоди краще обирайте металеві столові прибори, бо пластик може зламатись. Ніж – хоч з дому. Якщо плануєте розводити вогонь, беріть такий, яким можна зробити стружку.

Ємність для води

Щоб спростити собі роботу, можна спершу натопити снігу в ємність, а вже тоді готувати з натопленої води. Тоді перерва між стравами буде мінімальною. Ми в якості ємності для води використовуємо трилітровий Hydrapak Seeker (важить мало, компактний), але підійде і будь-яка, що вам до вподоби. І пам’ятайте, що ємність на ніч можна використати в якості грілки: набрати теплої води, закрити і закинути в спальник. Бонус – вранці вам не доведеться топити сніг, бо вода, будучи в спальнику, не замерзне.

Термопокривало

Мінімальні вага та розміри, дешеве і добра допомога у зберіганні тепла в критичній ситуації. 

Їжа

Їжу для зимових походів краще обирати таку, що не вимагає тривалого приготування. У такого рішення є дві переваги. З одного боку, ви витрачаєте менше газу. З іншого – у критичних ситуаціях швидкість приготування може виявитись надважливою.

Бережіть перекуси від замерзання, бо на холоді від шоколадного батончика, що замерз, мало задоволення. Майте у швидкому доступі льодяники чи солодкі батончики для швидкого поповнення енергії. Гіпоглікемія – одна із головних небезпек у зимових походах.

Інше спорядження

Павербанк, запасні батарейки

Для всього важливого, що може розрядитись.

Документи

Герметично запаковані, приміром, в Sea To Summit TPU Guide Accessory Case або в кілька файликів для документів.

Список телефонів рятувальників

І в телефон, і написані вручну в документах.

Аптечка

За рекомендаціями тих, кому довіряєте, і з пам’яттю про персональні особливості. На цю тему ми маємо чудову статтю від Максима Перепелиці.

Косметичка

Не забудьте про зволожуючий та сонцезахисний креми, помаду та туалетний папір.

Рушник з мікрофібри

Такий рушник мало важить, добре вбирає вологу і швидко висихає. Важливо мати 2 рушники – для себе та для витирання спорядження від конденсату.

Грілка хімічна / каталітична

Перші дешевші, є для ніг, рук чи тіла, прості у використанні. Бувають одноразові, що активуються від контакту з повітрям, повільно розігріваються, зате мають тривалу дію (близько 8 годин).

Багаторазові дорожчі, активуються після натискання на металевий диск, що плаває в спеціальній рідині, після чого вона починає миттєво гріти. Тривалість її дії – 1-1,5 години. Однак для реінкарнації її потрібно кип’ятити 10-15 хвилин, на що потрібно додатково розрахувати паливо.

Каталітична грілка багаторазова, однак потребує спеціального палива (очищений бензин) і запальнички для активації. Працює дуже довго, до 12 годин. Поклавши її захисний мішечок, який завжди є в комплекті, можна кинути її в спальник і грітись всю ніч. Ці грілки не мають відкритого вогню, але їх використання супроводжується запахом бензину.

Ремнабір

Той, що й зазвичай. Відео нашого ремнабору можна поглянути тут: https://youtu.be/cYCyJZf6eYM

Ось і все! Ходіть в походи і не мерзніть!

Базовий список одягу та спорядження для зимових походів (список-незабувайка).pdf
Телефони гірських пошуково-рятувальних відділень.pdf

Інші статті по темі на ПроПоходи:

#ВпершеВГори. Зимові. Список одягу і взуття для зимових походів
Щуп, лопата, біпер. Володимир Горон про лавинне спорядження
Банк Спорядження для зимових походів
Як зігрітись в спальнику? Кілька порад з утеплення
Чому теплий спальник не гріє? Спальна система, R-value і все таке

ПроПоходи на Патреоні

Долучайтесь до Команди Патреону, підтримуйте розвиток проекту, отримуйте бонуси і ранній доступ до матеріалів!

#ЗапишітьНаПроПоходи

Купуєте в наших партнерів – допомагаєте ПроПоходи і автору статті. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

  • Інтернет-магазин Вершина
    Інтернет-магазин Gorgany
  • Або скажіть “Запишіть на ПроПоходи” на касі будь-якого магазину Gorgany.
  • Інтернет-магазин Команда Екс надає 10% знижки за кодовою фразою “Запишіть На ПроПоходи” в коментарі до замовлення
  • Або скажіть “Запишіть на ПроПоходи” на касі магазинів Команда Екс та Команда Екс Travel
  • Liteway надає 5% знижки за промокодом “propohody”
  • James Cook надає 5% знижки за промокодом “propohody”
  • ЇDLO дає знижку 10% за промокодом “2ProP10“.
  • 10% знижки за кодовим словом “Запишіть на ПроПоходи” на спорядження Naturehike при замовленні телефоном чи поштою (контакти і каталог тут: https://naturehike.com.ua/).

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.