Ідейний натхненник блогу ПроПоходи. В спорті відколи себе пам’ятає. В горах – трішки менше. Родом з Тернополя, живе і працює в Києві. Обожнює гори, каяки і білу воду, незабутні заходи сонця, і майже завжди просипає світанки.

#БанкСпорядження

У вересні 2016 року особистий блог Антона виріс у дещо значно більше: ми хотіли створити платформу, щоб знайомити людей із горами, давати вичерпну інформацію про маршрути та розповідати про сучасні інструменти, які підвищують комфорт гірських мандрівок, а саме – про спорядження.

що брати в похід

За кілька місяців вдалось налагодити контакти з кількома українськими дистриб’юторами та виробниками туристичного еквіпу, і…. понеслась! В кожну подорож ми отримували щось нове й цікаве, випробовували його, збирали найрізноманітніший досвід і писали на його основі статті та знімали відео. Тоді ви, прочитавши і подивившись їх, могли дізнатись, що можна очікувати від певного намету, рюкзаку, спальнику і т.д. 

список спорядження в похід

Але, як би ми не старались бути незаангажованими, будь-який огляд – це суб’єктивна думка. І те, що зручне особисто мені, може бути не комфортним для вас. Або ж те, що мене абсолютно не влаштовує, може на 100% задовольнити чиїсь потреби.

Наприклад, такі показники як твердість-м’якість килимка, ступінь продування сітки намету, місткість тамбурів, об’єм рюкзака є надзвичайно різними для різних людей. Приміром, для мене самонадувні килимки надто тверді, а Антону вони чудово підходять. Більшість тамбурів сучасних ультралайт наметів для нас обох просторі, бо в них ми тримаємо лише взуття, кухню і трекпалиці. А тим, хто залишає в тамбурі ще й наповнений рюкзак, там може бути вже тіснувато.

Виходить, якими б детальними не були описи чи фотографії, допоки не спробувати самостійно бодай схожу річ, неможливо зрозуміти наскільки вона буде зручною у використанні особисто для вас.

список речей в похід
Ультралегкий спальник STS Spark SPII (огляд) та килимок STS Comfort Light (огляд) на узбережжі Атлантичного океану

За перший рік роботи у нас назбиралось чимало спорядження, яким ми вкрай рідко користувались. По-перше, в нас було і власне, а, по-друге, на огляди прибувало все нове й нове. Повертати спорядження дистриб’юторам чи виробникам після тестів було беззмістовно, оскільки воно було жорстко користоване і вже не підходило для продажу. Тож все те спорядження сумно лежало на полицях наших шаф.

Але одного сонячного дня Антон придумав видавати те спорядження читачам. “Спробувати перед покупкою, розрахуватись відгуком” – такою постала основна ідея БанкуСпорядження. Це наче тест-драйв машини в автосалоні з тією відмінністю, що ми самі нічого не продаємо, однак просимо поділитись враженнями від вашого тесту з друзями. Оскільки у нас є неодноразовий досвід покупок “не того” намета/килимка/рюкзака, які в магазині виглядали добрими, а потім, як виявлялось, зовсім не пасували до наших потреб, поява такого проекту виглядала абсолютно логічною. Бо тут ти можеш все взяти в гори, протестувати вживу і уникнути зайвих фінансових витрат на неправильний вибір (а спорядження зараз ой як багато коштує). В жодному куточку світу ми не зустрічали такого проекту, тому дуже ним пишаємось.

Спершу вирішили, що всі речі мають надаватись в користування безкоштовно. А з часом скоротили термін безоплатного тестування до 5 днів. Саме такий період, на нашу думку, достатній аби з’ясувати, чи підходить вам продукт і, водночас, він дозволить якнайбільшій кількості бажаючих протестувати спорядження. А для тих, хто хоче взяти спорядження у тривалу мандрівку або не має бажання чи натхнення писати відгук, в проекті є опція “прокат спорядження”, де можна провести той самий тест за символічну плату.

В результаті читачі щасливі, бо не викинули гроші дарма і знайшли для себе кращий варіант. Або ж просто спробували, чи мокне в Карпатах пуховий спальник, чи так легко пробити надувний килимок, або чи варто заглядатись на інтегровані системи. 

спорядження для зимового походу в гори
Намети Sierra Designs Meteor 2 (огляд), Big Agnes Copper Spur HV UL 2 (огляд) і тент-піраміда Liteway Pyraomm Hut під час походу Запрутськими Горганами

Дистриб’ютори і виробники радіють, бо їх спорядження постійно тестується і про одну й ту ж одиницю з’являються все нові й нові відгуки.

спальник в похід
Квілт Sea to Summit Ember EbIII на Канарських островах

Магазини радіють, бо більше покупців знають, що купують, і знають, що чекати від спорядження. В результаті маємо менше невиправданих очікувань від яких всі погані – і продавці, і магазин, і бренд, і всі, хто оте “г” порадив. 

А ПроПоходи щасливі, бо БанкСпорядження допомагає нам поширювати ідею, що ходити в гори можна легко. І це додаткова й ефективна можливість перетворити скептиків на однодумців. А ще, своїми оглядами ви добре рекламуєте нас і наш унікальний проект, від чого ми отримуємо нових читачів, глядачів і все серйозніше виглядаємо в очах бізнес-партнерів.

про походи туристичне спорядження

І, звісно, ми сподіваємось, що на вдячність за наші зусилля ви купуєте спорядження через посилання у наших партнерів, бо саме це дозволяє нам і далі працювати над ПроПоходи 🙂

За перший рік БанкомСпорядження скористалось більше 200 людей із багатьох міст України. За цей час спорядження встигло побувати у різних куточках Земної кулі і в спекотну, і в штормову, і в сніжну погоду. Через такий ажіотаж кілька одиниць спорядження стали своєрідними “динозаврами” та подолали 100-денний бар’єр використання. Оскільки більшість цього спорядження сучасне і полегшене, ми подумали, що вам буде цікаво поглянути, що можна чекати від подібного роду виробів. Бо багато хто й досі сумнівається в їх надійності, зносостійкості та довговічності.

*Діліть термін використання кожної одиниці на кількість днів, яку щороку проводите в горах, і зрозумієте, скільки років це спорядження зможе слугувати вам 😉

прокат рюкзака
Рюкзак Exped Lightning (огляд) під час походу Карійською стежкою

До кожної одиниці я вкажу не лише кількість часу користування, а й куди з нею подорожували, які пошкодження могли б з’явитися за такий час через використання полегшених матеріалів та фурнітури, і реальний стан спорядження на сьогодні. Підсумую все загальною оцінкою, де 1 відповідатиме стану “старе дрантя”, а 5 – “жодних пошкоджень”.

*У заголовку я використала словосполучення “ультралегке спорядження”, хоч, як ви зможете переконатись вже за 15 секунд, частина з описаного на сьогодні вже не вважається “ультралегким”, а відноситься до категорії “полегшене”. Водночас найчастіше сумніваються в доцільності покупки подібного спорядження як раз ті мандрівники, для яких воно і на сьогодні видаватиметься ультралегким. Тому все в порядку. І пробачте мене, трушні ультралайтери 🙂

Ну що ж, починаємо!

*Клікнувши по назві кожного спорядження ви перейдете на його деталізований огляд, який ми писали після власного тестування.

  1. Пуховий спальник Sea To Summit Micro MCIII
sea to summit micro mcIII review
Спальник STS Micro McIII після 100+ ночей використання

Термін використання (ночей): 100+

Географія використання: Ісландія, Карпати, Іспанія, Корсика (маршрут GR20)

Прогнозовані пошкодження: спальник – зачіпки або дірки на зовнішній тканині спальника, пошкодження люверсів на стяжках; компресійник –  видертий люверс.

Реальні пошкодження: на спальнику немає жодних(!) пошкоджень. Більше того, DWR покриття й досі чудово тримається та не пропускає краплі води всередину. Він як новий, і відмінно гріє, хоча неодноразово і, часом, надовго занурювався у вологий клімат. Цей спальник віднесений до ультралегкого, бо на температуру чоловічого комфорту у -2°С він важить лише 740 грамів і з такою вагою ще й вміє розкладатись в повноцінну ковдру.

DWR на спальнику
DWR покриття й досі чудово тримається

Що стосується компресійника –  то єдиними пошкодженнями є часткове відшарування поліуретанового покриття на верхньому та нижньому клапанах, а також по лінії стягування – де найбільше зминається тканина. Але це звичне пошкодження для такого просочення на будь-яких виробах, тож мало стосується теми ультралайту.

Пошкодження на нижньому торці
Пошкодження на верхньому торці
Відшарування поліуретанового покриття по лінії стягування

Оцінка стану: 5-/5.

Мінус в оцінці – суто за відшарування покриття на компресійнику, яке, насправді, жодним чином на користування спальником не впливає. Сам спальник і досі виглядає наче новенький та чудово утримує тепло.

  1. Крісло Sea to Summit AirChair 
кресло STS AirChair
Крісло STS AirChair після 110+ днів використання

Термін використання: 110+ днів.

Географія використання: Карпати, Україна, Канарські острови, Туреччина (Карійська, Лікійська стежки), Румунія, Албанія, Греція

Прогнозовані пошкодження: дірки на дні крісла, пошкодження обрезинки, що на згинах

Реальні пошкодження: пошкоджена обрезинка, торочаться нитки строп.

Пошкодження обрезинки

Оцінка стану: 5-/5

Пригадуєте огляд Антона про ці крісла? Так от ще в ньому він згадував, що на гострій лаві ми пошкодили обрезинку на кріслах. І приємно визнавати, що ситуація за весь час подорожей по БанкуCпорядження майже не погіршилась. Лишень нитки потрібно обрізати і припалити вогнем, щоб не продовжували торочитись. А так – жодної дірки, потертостей чи розривів, хоча тканина на спинці виготовлена з нитки товщиною лише 20 Деньє!

  1. Рюкзак Osprey Talon 33
рюкзак Osprey Talon обзор
Рюкзак Osprey Talon 33 після 120+ днів використання

Термін використання: 120+

Географія використання: Карпати, Польща, Румунія, Канарські острови, Кіпр.

Прогнозовані пошкодження: дірки на еластичній сітці як у фронтальній частині, так і на кишенях, протертості основної тканини на дні, поламані фастекси.

Реальні пошкодження: дірка на фронтальній сітці, зачіпки на тканині клапана, незначні пошкодження на резинці еластичної бокової кишені, потертості на двох кутах дна, швидко стерлась частина світловідбиваючого малюнку – значок “Osprey” на клапані і назва моделі на еластичній сітці.

Дірка на фронтальній сітці
Зачіпки на тканині клапана
Незначні пошкодження на резинці еластичної бокової кишені
Потертості на одному з кутів дна

Оцінка стану: 4/5

Найбільш помітне пошкодження – дірку на фронтальній сітці – ми зробили у вагоні УЗ, зачепившись рюкзаком об цвях. І саме після цього рейнкавери (накидки від дощу) стали для наших рюкзаків в першу чергу захистом від ось таких сюрпризів під час переїздів. Стерті емблеми нас не здивували, оскільки наш Талон – прототип, а на них, буває, наносять не найміцніше покриття. Зважаючи на те, що Антон в цьому рюкзаку носив близько 25 кг при рекомендованих 12-13 кг, стан тканини, все ще живі плечові лямки і жодних серйозних пошкоджень – дуже добрий результат.

  1. Килимок Sea to Summit Ultralight Insulated
sea to summit ultra light insulated mat
Килимок STS UltraLight Ins після 120+ ночей використання

Термін використання: 120+

Географія використання: Карпати, Україна, Туреччина (Карійська, Лікійська стежки), Франція, Італія, Швейцарія (Tour de Mount Blanc), Кіпр.

Прогнозовані пошкодження: проколи, розшарування з’єднань тканин, деформація клапану, численні мікродірочки на надувачці.

Реальні пошкодження: на килимку 2 латки, надувачка пропускає повітря по всій площі тканини.

Латки на килимку

Оцінка стану: 4/5.

Килимок і досі добре виконує свою головну функцію, проте помітно, що ним довго користувались. Дві латки, що є на килимку – результат перекидання гарячого вугілля внаслідок Антонових експериментів з твердопаливною пічкою BioLite. Після такого жоден, навіть пінний килимок, не зміг би залишитись неушкодженим. Також на ньому добре видно забруднення тканини, які просто вологою губкою вже не витираються.

Забруднення тканини

Килимок досі добре ізолює від холоду, хоча, за відчуттями, навіть при повному надуванні є м’якшим у порівнянні з оновленою моделлю 2018 року.

А от використання надувачки уже не приносить стільки радості, як в перші дні. Тканина добряче зносилась, просочення пошкодилось і тепер максимум 20% повітря з кожного циклу попадає в килимок. Хоча, врахуйте, що це єдина надувачка на всі три килимки Sea To Summit з нашого БанкуСпорядження. Відповідно, вона наїздила вже набагато більше за 120 ночей. А в особливо складні погодні умови нам доводилось нещадно пакувати в неї спальники прямо в компресійниках, дряпаючи просочення фурнітурою. 

Радію, що з 2018 року надувачки до килимків Sea To Summit йдуть одразу у комплекті. І тепер вони виготовлені із значно міцніших матеріалів.

Надувачка, що йде в комплекті до килимків Sea to Summit з 2018 року
  1. Килимок Exped UL Duo LW
Exped UL Duo LW after 2 years of use
Килимок Exped UL Duo LW після 200+ ночей використання

Термін використання: 200+ ночей. Плюс, майже пів року Двоколісні хроніки спали на ньому, наче на підстилці, не надуваючи.

Географія використання: Румунія, Кіпр, Карпати, Греція, Грузія, Лофотенські острови, Норвегія, Таїланд, Малайзія, Китай, Лаос, Сан Маріно, Франція, Туреччина (Лікійська стежка), Папуа.

Прогнозовані пошкодження: численні проколи (бо тканина всього 20D – найтонша серед наявних у нас килимків), розшарування тканин. Численні мікродірки на надувачці.

Реальні пошкодження: на килимку 5 латок – 2 маленькі в результаті користування (одну Орест Зуб зробив залізним ременем, походження іншої невідоме), 3 інші зробили навмисне ми самі для зйомки відео та написання статті про ремонт килимків.

Три з чотирьох латок, що на килимку ми зробили навмисно
Ще одна латка

На одній із секцій “западає” клапан, і, якщо вчасно його не поправити, ця частина килимка почне повільно здуватись. Близько трьох місяців тому, один із користувачів у своєму відгуку наголосив на великій кількості вологи всередині. На мою думку, це не вада Exped UL Duo, а результат закладання мною занадто малого запасу часу між періодами використання килимка по Банку. Він просто не встигав просохнути між мандрівками.

Очевидно, саме з цієї причини в килимку подекуди відклеївся утеплювач (можна побачити на наступних фото). Власне, через цю причину Exped UL Duo LW вже недоступний для тестування. Ми чекаємо на його заміну вже в 2019 році.

Відшарування утеплювача всередині килимка

Що стосується надувачки, то та, яку нам відправили разом із килимком – абсолютно добра й до сьогодні.

Водночас, особиста Антонова, яку він часто використовував як гермомішок для спальника, має численні дірочки.

Оцінка стану: 4-/5

Так, знаю, за рахунок яскравих слідів від латок і клею, килимок виглядає далеко не новим. Але тільки задумайтесь: він провів у мандрівках більше 200 ночей! І це не враховуючи тих пів року, під час яких Двоколісні хроніки спали на ньому, як на ковдрі. Ми очікували, що з найтоншою тканиною серед всіх надувастиків, що сьогодні присутні на ринку, цей килимок аж ніяк не підійде для частих походів в гори. Прогнозували, що  він, або матиме тисячу дірок, або у нього розшаруються з’єднання тканин (в певний час то був відомий брак килимків Експед). Та, насправді, Дуо подорожував майже безперервно, і ми досі дивуємось, що, з часу його попадання в Банк спорядження, на килимку так і не з’явилося жодної нової дірки. Експедівці, можете пишатись своїм дитям – ми ним точно вражені!

P.S. В якості бонусу розкажу вам про відомий і доволі популярний серед українських мандрівників намет MSR Hubba Hubba NX. Бо нам до рук потрапив малюк з шаленим пробігом – близько 250-300 ночей!

Термін використання: 250-300 ночей

Географія використання: Україна, Білорусь, Естонія, Литва, Латвія, Польща, Німеччина, Словаччина, Угорщина, Словенія, Італія, Франція, Іспанія, Португалія, Туреччина, Грузія, Іран, Молдова, Румунія, Болгарія, Греція, Австрія. Гори – Кавказ, Ельбурс, Карпати, Татри, Альпи. Болота Естонії.

Прогнозовані пошкодження: дірки на дні намету, на сітці спальні, абразивний знос тканини, пошкодження швів в точках навантаження, поломка дрібної фурнітури. Футпринт перетворився в шмату.  

Реальні пошкодження: тканина тенту в MSR Hubba Hubba NX дещо розтягнулась. Тепер при встановленні кути потрібно підтягувати заледве не до самого люверса металевої фурнітури. Чи то внаслідок розтягнення тканини, чи то зовнішня силіконізація витерлась, в будь якому випадку краплі дощу тепер не скочуються по намету, а розповзаються по тканині. Вони не потряпляють всередину намету, бо там чатує поліуретанове покриття, але тканина швидко намокає і стає важкою.

Палатка MSR Hubba Hubba NX
Намет MSR Hubba Hubba NX після 250+ днів використання

Стропи від постійного впливу ультрафіолету стали “дубовими” – тепер їх значно важче підтягувати. Та ж ситуація з планкою над тамбурним замком.

На швах спальні і тенту, там, де виробник використав тканину червоного кольору, відшарувалась поліуретанова стрічка.

Відшарування поліуретанової стрічки

На білій тканині вона досі добре тримається. А вона тонша 🙂

Дно спальні пропускає вологу. Або через стерте поліуретанове покриття, або через знос самої тканини. Після заміни футпринта на новий в наметі стало сухіше.

Сітка спальні подекуди розтягнулась, але без дірок.

Розтягнулись двері спальні, через що їх хочеться притримувати, аби легше закривати.

Оцінка стану: судіть самі 🙂

Тканина товщиною 20 Деньє завжди стає предметом суперечок на тему “як швидко її пошматує вітер” і “на який день пропалить сонце”. А про “хрустальное дно” в 30 деньє взагалі мовчатиму. Однак, як можна побачити, намет з пробігом більше 250 ночей досі живе без дірок. Хоча, за словами власника, він встановлювався і на камінні, і на колючках, і, навіть, на битому склі (як виявилось на ранок).

Дубіння строп, розтяг сітки, відшарування проклейки – все це абсолютно буденні пошкодження для наметів навіть з меншим пробігом і товстішими тканинами. 

От розтяг верхнього тенту – вже цікавіше. У нашому наметі GoLite (5 років, 200+ ночей, ще тонші матеріали) тканина теж розтягнулась, але лише в зоні ніг. Мабуть, це така особливість нейлонових тканин. 

Колір тенту в Hubba Hubba теж змінився – через пил та бруд з білого він став сірим і відмити його вже неможливо. Це, звісно, не пошкодження, але мій внутрішній естет не міг цього не зауважити.

Як висновок, можу сказати, що намет абсолютно робочий, якщо використовувати його у відносно сухих умовах. Проклейка швів та обробка водозахисними засобами, теоретично, може покращити ситуацію з тентом. А вже щодо дна – важко сказати. Існує засіб Tent Sure від McNett, який призначений якраз для відновлення поліуретанового просочення дна. Але, оскільки у нас ще не було досвіду його використання, про результати говорити зарано. Якщо він діє саме так, як про нього пишуть на закордонних форумах, MSR Hubba Hubba NX зі стану “для відпочинку в теплі і на сонці” можна було б перевести в стан “витримає будь-яку грозу”. І все це із доволі невеликими капіталовкладеннями.

Ось і все! Не бійтесь легкого спорядження, полегшуйте ваші рюкзаки і подорожуйте!

Де купити, вдячність і підтримка

Купуєте в наших партнерів – підтримуєте ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.