Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Цей огляд чекав виходу на ПроПоходи цілих п’ять років. Нарешті, ми презентуємо вам два рюкзаки швейцарського бренду Exped, моделі Lightning i Thunder.

Exped Thunder та Exped Lightning в поході Карійською стежкою

На початку 2012 року, з прогресуючим діагнозом “легкоходство”, я шукав для себе оптимальний рюкзак. Міцний, гарний, зручний, вагою близько 1 кг і якомога більшим рекомендованим навантаженням.

Після детального вивчення ринку, мою увагу завоювали 2 варіанти. Американець GoLite Jam 50 та швейцарець Exped Lightning 45.

Exped Lightning на півострові Датча, Туреччина

Exped вигравав по оцінці самого продукту, бо мав жорсткий каркас і розвинутішу підвісну систему. Та програв в загальному заліку, адже на той час він коштував в півтора рази більше за GoLite, і, до того ж, я не знайшов способу швидкої доставки його в Україну з Європи.

З GoLite все було набагато простіше. В Штатах навчалась моя подруга, що мала от-от приїхати в Київ на канікули та зголосилась привезти мені обнову. Таким чином, Exped лишився поза увагою.

Наступного року я міг би купити Exped самостійно, адже декілька разів бував в Європі. Та вже прийняв рішення публікувати в блозі лише огляди того спорядження, що доступне для покупки в Україні, аби не провокувати читачів на замовлення речей з-за кордону, які, в результаті, лишалися без адекватної гарантійної підтримки.

І ось, коли в 2016 році прийшла новина про офіційний імпорт Exped в Україну, я заклав його в плани на огляд. Адже, навіть через п’ять років, ці рюкзаки не втратили своїх позицій і досі стоять окремою кастою, що практично не має конкурентів.

Exped Lightning на півострові Датча, Туреччина

Що ж в цих рюкзаках такого унікального? Співвідношення власної ваги до навантаження. Однооб’ємний Exped Lightning в версії на 60 літрів важить 1150 г, 45 літрова версія важить 1050 г. Водночас максимальне рекомендоване навантаження на рюкзак становить 24 кг! “Максимальне рекомендоване” означає, що підвіска і окремі деталі рюкзака розраховані на комфортне перенесення такої ваги.

Exped Lightning на узбережжі Середземного моря

З моделлю Thunder, на перший погляд, все не так цікаво, бо її вага складає 1530 г у версії на 50 літрів і 1630 г на 70 літрів. Та з такою вагою цей рюкзак вже має величезний клапан, можливість збільшуватись в об’ємі на додаткові 15 літрів і, найголовніше, на додачу до класичного верхнього входу в основне відділення, ще два бічних і один фронтальний. Жоден інший рюкзак з аналогічними ваговими параметрами не може похвалитись зазначеними рішеннями.

В рюкзаках Exped є як чоловічі, так і жіночі версії підвісної системи. Ми скористались цією особливістю і взяли з собою чоловічій Thunder та жіночий Lightning.

Оскільки підвісна система в цих моделях майже ідентична, за виключенням розміру підкладки під лопатки, то почнемо огляд саме з неї. 

Отже, в основі підвісної системи Т-подібна рама. Вертикальна пластина рами – з алюмінію. Її перевага в тому, що можна вручну вигнути спину під власний профіль.

За необхідності пластину можна вийняти. Ми користувались цим, коли брали Lightning на борт літака. Адже висота спинки рюкзака виходить за межі розмірів малої поклажі. Та й виглядає металева пластина вельми підозріло. То ж ми перекладали її в Thunder, який здавали в багаж, а в літак брали безкаркасний Lightning. Щоправда, повернути металеву планку на місце – задача для терплячих, бо пази в пластикових упорах, куди сідає планка, мають такий же фігурний переріз з мінімальним запасом на помилку. Зазвичай, коли один з нас здавався, за справу брався інший.

Верхній горизонтальний елемент підвісної системи сховано між тканиною рюкзака і стропою, тому визначити його матеріал мені не вдалося. Він призначений для підтримки форми рюкзака і для ефективнішої передачі навантаження на вертикальну частину системи.

Плечові лямки з зовнішньої сторони вкриті основною тканиною рюкзака. З внутрішньої – м’якою еластичною тканиною. Всередині – пружний матеріал, що забезпечує рівномірніший тиск на плечі.

До слова, зверніть увагу, що ширина плечових лямок зменшується в нижній частині. Саме в місці зміни ширини виникає дискомфорт в окремих користувачів, через те, що лямка впирається в шкіру швом. В нас такого не було, та все ж, під час примірки рюкзака в магазині, пам’ятайте про цей момент.

На лямках рюкзака розташована грудна стяжка. Ми її вправно використовували як кріплення для патрубка питної системи.

Сама питна система в рюкзаках просто вішається в основному відділенні. Але в кожному з них по-своєму. В моделі Lightning під внутрішньою кишенею розташовані три петлі, куди можна вставити карабін та закріпити питну систему. Або, якщо у вас питна система Hydrapak, скористатись кріпленням, яке виробник дає в комплекті з нею.

В рюкзаку Thunder для питної системи призначений пластиковий гачок.

В обох рюкзаках патрубок можна вивести назовні як з лівого, так і з правого боку крізь спеціальні отвори.

На жаль, на лямках моделі Lightning відсутні резинки, якими можна закріпити шланг системи вздовж його шляху до грудної стяжки. В Thunder резинка наявна лише на лівій лямці.

За регулювання довжини лямок відповідає 15-ти міліметрова стропа і фастекси YKK. Противідкидні стропи, окрім регулювання довжини, мають і регулювання кута нахилу. Воно здійснюється пересуванням двощілинної пряжки, що вшита в стропу на лямці.

Зі зміною розміру рюкзака, точки кріплення противідкидних строп також можна перемістити. Для цього на рюкзаку передбачені дві пари трищілинних пряжок на різній висоті.

Довжина спинки здатна змінюватись в діапазоні 20 см.

Чоловіча модель має розміри S, M, L, жіноча – XS, S, M. Нехай вас не вводить в оману літера “L” в підвісці червоного рюкзака. Це лише результат уніфікації виробництва. Пересунути систему в жіночій підвісці аж на цей розмір вам не вдасться.

Алгоритм збільшення розміру спинки наступний:

  1. Відкриваємо нижній спинний упор-подушку, який кріпиться на липучках
  2. Піднімаємо кінець великої трищілинної пряжки
  3. Пересуваємо систему на потрібну висоту
  4. Закриваємо упор, ховаючи під ним залишок стропи.

Для зменшення розміру замість пунктів 2 і 3 просто тягнемо вгору вільний кінець центральної стропи і плечові лямки сповзуть донизу.

Стосовно зазначеної трищілинної пряжки я помітив цікавий нюанс. В рюкзаках Lightning вона повністю ховається під м’яку подушку. В той же час, в Thunder – виглядає з-за неї.

В русі спина її не відчуває. Водночас, коли потрібно нахилитись, щоб зав’язати шнурівки чи зробити фотографію, пряжка сильно впирається в хребет. Рішенням проблеми я знов завдячую пластичності центральної планки. З допомогою дерев’яного упора мені вдалось вигнути її так, щоб компенсувати виступ пряжки.

Останній елемент підвісної системи, який ми досі не розглянули – пояс рюкзака. Він, як і центральна подушка, зроблений з товстого і пружного матеріалу, загорнутого в два види тканини: м’яку в тій частині, що притуляється до тіла, і основну тканину рюкзака – ззовні. До пояса в мене жодних запитань: він достатньо м’який, водночас, добре тримає форму, приємно огортає стегна і чудово справляється з великими вантажами.

Відрегулювати пояс можна стягуванням строп до центру.

Ширина регулювальної стропи пояса і величина фурнітури сильно контрастує з рештою полегшених деталей. Мені видається, що 32 мм стропа і відповідна фурнітура без проблем витримали зазначене виробником навантаження і були б легшими.

Ще одна можливість індивідуального регулювання підвісної системи – стропи, що з’єднують низ основного відділення зі стегновим поясом. Затягніть їх, щоб притиснути рюкзак якомога ближче до тіла і покращити контроль над кожним рухом (при подоланні складних ділянок маршруту). Або відпустіть, щоб надати стегнам більше свободи руху (на простих ділянках шляху).

Приємна особливість підвісної системи – вельми добра провітрюваність. Адже між поясом і плечима жоден елемент не торкається спини.

Загальні враження від підвісної системи 9 з 10. Один бал з’їла пластикова пряжка на спині. Решта – дуже добре. На старті нашої подорожі Карійською стежкою мій рюкзак важив значно більше рекомендованої межі і я пережив це без наслідків для спини чи стегон, хоча і зарікся бодай ще раз взяти з собою стільки спорядження.

Інше рішення, що дозволяє виробляти такі фокуси з вантажем – основна тканина рюкзаків. І в Thunder, і в Lightning це нейлон з товщиною нитки 210D і армуванням з дайніми (біла сітка на тканині). Дайніма (Dyneema) – це синтетичне волокно, що міцніше на розрив за сталь. З досвіду користування ідентичною тканиною в рюкзаку GoLite Jam можу сказати, що пошкодити її вельми важко. Перший отвір в Гоулайті з’явився буквально пару тижнів тому, через 5 років після придбання рюкзака.

Зсередини тканина оброблена водостійким поліуретановим просоченням. Проте пам’ятайте, що шви рюкзака непроклеєні. І в сильну зливу варто потурбуватися про дощовик та сховати важливі речі в гермомішки. Дощовик, окрім захисту від вологи, допоможе вберегти тканину від пошкоджень і від руйнівної дії ультрафіолету.

Найслабшою тканиною рюкзака мені видається еластична тканина кишень. В Exped Lightning з неї зроблені бічні кишені рюкзака і кишені на поясі. В Exped Thunder з неї виготовлена й кишеня на фронтальній частині рюкзака.

Тканина не на 100% повертається в початковий стан після розтягнення і більше схильна до появи зачіпок, ніж аналогічна в новому Osprey Talon. Але “найслабша” не означає “слабка”. Просто, з-поміж інших тканин рюкзака, вона потребує більше уваги. Після Карійської стежки на кожному з рюкзаків можна нарахувати до 5-ти зачіпок. А Карія – пречудовий краш тестер тканин, адже концентрація колючок тут – найбільша, яку мені доводилось зустрічати.

Якщо вже зайшла розмова про кишені. В жіночій версії кишені стегнового пояса помітно менші, ніж в чоловічій. Якщо в нашому Thunder навігатор і ліхтарик без зусиль ховаються всередині, то в жіночій ростовці Lightning, крім згаданого ліхтаря і навігатора, в кишеню на поясі ніщо більше не влізе.

Бічні кишені обох рюкзаків схожі між собою. З наповненим основним відділенням вони готові вмістити літровий Платіпус. За сильного бажання туди можна вмістити і пару кроксів.

В обох моделях бічні кишені мають отвори для пропускання компресійних строп всередині кишені. Це зручно, якщо певну річ ви хочете закріпити, водночас лишити кишеню робочою. Для прикладу, кріпимо міцно каркас намету, і, час від часу, докидаємо в кишеню пляшку з водою.

У випадку, коли річ, що має бути зафіксована, займає весь простір кишені, стропи краще пропускати назовні.

В бічних кишенях я не раджу переносити дрібнички, адже кожна з кишень має дренажний отвір в нижні частині. Крізь нього виливається дощова вода, якщо ви забули вдягти рейнкавер, або пепсі, якщо раптом ви налили її в Platypus, і він луснув від тиску прямо в кишені рюкзака:)

Exped Thunder може похвалитись ще однією еластичною кишенею на фронтальній частині. Її розміру достатньо для мембранної куртки і накидки від дощу.

Lightning, в свою чергу, оснащений кишенею “швидкого” доступу одразу за підвіскою. Я взяв слово “швидкого” в лапки, бо дивна штука: щоб скористатись цією кишенею, доведеться відкрити стяжку основного відділення, оскільки вона проходить по центру блискавки. А таке вже не вписується в поняття швидкості.

Як би там не було, ця кишенька дуже зручна для перенесення павербанків, дрібних коштів і планшету.

Але є ще одне але. При добряче заповненому рюкзаку користуватись нею вельми складно, бо вміст рюкзака створює помітний опір. Та є одна хитрість. Завдяки тому, що кишеня не пришита до задньої стінки основного відділення, а вільно висить, її можна розмістити горизонтально, поверх речей в рюкзаку. Тоді доступ до неї полегшиться.

Блискавка на кишенці – вологозахищена YKK #5.

З середини ця кишеня теж функціональна. Додатковий шар сітки разом з блискавкою формують чудове відділення для зберігання цінних речей і документів. Для ключів передбачене пластикове кріплення.

Якщо ж вам не потрібна настільки глибока ємність, кишеню можна вкоротити вдвічі по глибині, закріпивши нижню частину пластиковими елементами до петель зверху.

Розглядаючи резинову вставку з отвором між шарами тканини, я можу уявити, що виробник передбачав використання зовнішньої кишені в якості місця для питної системи з наступним виведенням шлангу всередину рюкзака і далі, крізь стандартні отвори, назовні. Та мені цей спосіб видався невдалим через надмірну складність процедури і, знову ж таки, через притискання кишені вмістом основного відділення.

До основного відділення в Exped Lightning лише один вхід: верхній з системою закриття roll top. Тобто рюкзак закривається так само, як і гермомішок – скручуванням тканини з наступною фіксацією фастексом.

Біля фастексів помітні ще дві пластикові елементи, призначення яких стало для мене загадкою. Перша думка – щоб закинути мінімалістичних замок і вберегти рюкзак від небажаного доступу, але, навіть за наявності замка, рулон з тканини дуже легко розкручується.

Якщо ж вам не до вподоби незрозуміла петля з тканини на рюкзаку, Exped може запропонувати ще один спосіб закриття основного відділення. В кожній з бічних кишень ви знайдете стропу з половинкою фастекса, якою можна розтягнути скручений рулон тканини в різні боки. Тоді рюкзак виглядатиме акуратніше.

На додачу, основне відділення стягується зверху стропою, яку, за бажанням, можна зняти і лишити вдома. До речі, мені саме за неї піднімати наповнений рюкзак зручніше, ніж за спеціально передбачену ручку.

Кріплення цієї стропи, як і частини інших, відбувається пласким металевим гачком. Його переваги – швидке і просте відкривання і закривання однією рукою та висока міцність.

Щоб залишки стропи не заважали під руками і не били в обличчя при сильному вітрі, Exped придумали цікаве рішення. На кінці кожної стропи нашита липучка Velcro, яка допомагає закріпити скручену в рулон стропу до неї ж самої.

Мені не вистачало терпіння кожного разу, як мінялась довжина стропи, скручувати і кріпити її наново, тому я просто кріпив її без змотування.

Загалом рішення зі стропою мені дуже до душі. Водночас, воно має і недолік: якщо на заводі вставили металеву пряжку іншим боком, як сталося з нашим Thunder, перевернути її в правильне положення немає можливості, оскільки стропа з липучкою не пролізе назад в щілину. Тому будьте уважні при покупці і перевірте, чи всі пряжки закладені вірно.

В Thunder основне відділення – його козир. По-перше, його можна збільшити в об’ємі літрів на 15, розправивши надставку з нейлону.

По друге, варіантів доступу до відділення аж чотири. Звичний верхній вхід закривається на стяжку з фіксатором і додатково стягуються стропою з металевою пряжкою.

Якщо в рюкзаку зовсім мало речей, можна задіяти додаткову стяжку, що прокладена по периметру тубуса, де закінчується основна тканина. Зверніть увагу, аби не шкодити тканині регулярним стягуванням, виробник пропустив шнур через металеве кільце. В такому випадку, основне тертя припадає саме на метал і тканина лишається неушкодженою.

В надставці металевого кільця немає, оскільки зусилля на ній значно менші. Та все одно, на її виході з тканини вшитий додатковий шар грубої стропи.

Наступний варіант дістатись до речей в основному відділенні – два бічні входи з вертикальними блискавками. Першим кроком роз’єднуємо компресійні стропи, далі піднімаємо клапан, що закріплений липучками, і відкриваємо блискавку з однієї або з іншої сторони рюкзака.

Цей варіант дуже зручний, якщо потрібно швидко витягти пуховку чи рушник, який опинився бозна де в рюкзаку.

І останній мегазручний варіант доступу – повне відкривання фронтальної стінки. В цьому випадку теж відкриваємо компресійні стропи, розщіпаємо бічні блискавки, далі клапан, що прикриває верхню частину “дверцят”, хапаємо сіру нейлонову петлю і тягнемо її донизу.

В результаті перед очима туриста постає весь вміст рюкзака. Це варіант зручний для розкладання речей ввечері в наметі, або під час зборів в подорож, куди необхідно брати багато одягу.

Ще одна помітна відмінність рюкзака Exped Thunder перед Lightning – наявність клапану над основним відділенням. 

Клапан має дві кишені. Зовнішня на блискавці YKK #5 зі зручними петельками для утримування при відкриванні-закриванні – скажено велика за розміром.

Всередину можна без проблем вмістити всю нашу кухню, килимок і гамак. В подорожі Карійською стежкою ми використовували її для сонячної панелі і батарей для зарядки техніки.

Внутрішня кишеня зручна для документів і цінних речей. З огляду на те, що тканини мають водостійке просочення, вода до документів діставатиметься довше. Але, знову ж таки, шви не проклеєні, тому гермочохол не завадить.

Ще один момент, який мені сподобався в клапані Thunder’а – вшита резинка з обох сторін, що обумовлює гарне облягання клапаном основного відділення. Що не сподобалось – при малій заповненості рюкзака металеві гачки, які тримають клапан спереду, самовільно відкриваються.

Коли вам спаде на думку зняти клапан і лишити його вдома – подумайте двічі. Через наявність липучок, які збирають залишок стропи, витягти саму стропу крізь трищілинні пряжки UTX – справа не з легких. Поставити назад – ще складніше.

Кількість зовнішніх кріплень для навіски спорядження в обох рюкзаках вражаюча. В моделі Ligtning ми маємо:

  1. Можливість закріпити спорядження, наприклад, бухту мотузки, зверху рюкзака за допомогою стропи, що стягує основне відділення.
  2. Дві петлі з пластиковими пряжками для кріплення спорядження в нижній фронтальній частині рюкзака. Ті ж петлі використовуються для кріплення льодорубів. Тоді руків’я фіксується компресійною системою. 
  3. Систему для кріплення трекінгових палиць, що складається з двох петель, які розташовані в передніх нижніх кутах рюкзака і верхнього резинового кріплення з пластиковим гачком, фіксатором і фосфорним маячком. Наконечники палиць розміщуються в петлях, а руків’я навхрест кріпляться резиновою стяжкою.
  4. Чотири петлі по кутах дна рюкзака, крізь які можна протягнути шнур, і закріпити, приміром, намет чи килимок. 
  5. Розгалужену компресійну систему рюкзака, яка пречудово підходить для розвішування щойно випраних речей. До речі, її, за бажанням, можна повністю демонтувати.

Thunder також має різноманіття варіантів навіски.

  1. На клапані зверху – чотири петлі, крізь які можна протягнути шнур, щоб кріпити мотузку, намет, спальник тощо. 
  2. Довжини бічних компресійних строп вистачить навіть для кріплення килимка з пінки.
  3. Дві стропи на фронтальній частині формують велику кількість петель, до яких я б радив кріпити лише легке спорядження, щоб воно менше впливало на розміщення центру ваги. 
  4. Кріплення трекінгових палиць в Thunder’i суміщено з кріпленням для льодорубів. Це дві петлі в нижній частині рюкзака і два резинових кріплення на стропах. Для кріплення трекінгових палиць нижні петлі мають отвори для наконечників. Таким чином обидві палиці можна закріпити з однієї сторони і навісити льодоруб з іншої.  

  5. Чотири петлі на дні рюкзака, що так само, як і в Lightning, дозволяють закріпити шнуром намет чи килимок.

Приємні бонуси.

Зверніть увагу, що дно в Thunder зроблено з міцнішої тканини, аби довше протистояти зносу.

Коли під кінець маршруту рюкзак меншає і легшає, Exped Lightning можна стягнути майже до плаского стану з допомогою компресійної системи і петель на дні. В петлі можна пропустити вітрову відтяжку намету. Таким чином змістити центр ваги ближче до вертикалі ніг і комфортно бігти стежкою.

Кожен бігунок на блискавці, стяжка основного відділення в Thunder і всі резинові кріплення трекінгових палиць оснащені фосфоресційним елементом. Він найяскравіший з усіх, що мені доводилось бачити. І світиться дуже довго.

Висновки. Я радий, що нарешті з’явилась можливість побігати з цими рюкзаками. Вони повністю виправдали мої очікування щодо комфорту, навіть зважаючи на надмірне перевантаження в нашій мандрівці. По співвідношенню ваги до рекомендованого максимального навантаження вони не мають відомих мені конкурентів. На додачу – помітна провітрюваність спини, міцна тканина, гарний вигляд і море продуманих елементів і варіантів навіски спорядження. Водночас, є дуже важлива особливість. Ці рюкзаки мають вам підійти по посадці. Бо я чув як і неймовірно захопливі відгуки про посадку, так і кардинально негативні. Інакше ви не зможете насолоджуватись всіма зазначеними в огляді перевагами, а думатиме лише “скоріше б скинути рюкзак”. Тому в магазині, перед покупкою, покладіть в рюкзак вагу, що ви маєте в спорядженні, і походіть мінімум 20-30 хвилин, імітуючи різні рухи в поході.

Переваги: казкове співвідношення власної ваги до навантаження, міцна тканина, привабливий зовнішній вигляд, численні варіанти навіски спорядження, додаткові входи в моделі Thunder і розгалужена компресійна система в Lightning, кріплення залишків стропи, водостійка обробка тканини.

Недоліки: еластична тканина доволі тендітна; металеві пряжки, що тримають клапан в моделі Thunder, самовільно відкриваються при малій заповненості рюкзака; складний процес зняття клапана у Thunder; верхня компресійна стропа в моделі Lightning заважає доступу до зовнішньої кишені у верхній частині рюкзака.

*Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

  • Рюкзак Exped Thunder 50, 70 у Вершині або у Gorgany
  • Рюкзак Exped Women’s Thunder 50, 70 у Вершині або у Gorgany
  • Рюкзак Exped Lightning 45, 60 у Вершині або у Gorgany
  • Рюкзак Exped Women’s Lightning 45, 60 у Вершині або у Gorgany