Дуже люблю хороший гумор, подорожі і гори. Якось, щоб дотримати слова, змушений був написати відгук про похід і … понеслось. Пишу під девізом: «Автору було мало письменницьких страждань, він прагнув ще й читацьких». Автор блогу Люди Так Не Ходять.

Американську компанію Sierra Designs (далі SD) в Україні в основному знають по рюкзаку Flex Capacitor 40-60 та пінгвіноподібному спальнику SD Mobile Mummy (який, щоправда, компанія вже припинила випускати). Та в 2018 році каліфорнійці вийшли на український ринок ще й з наметами. І сьогодні в огляді – один з них. Це вільностояча (free standing) бюджетна модель з лінійки 2018 року – Sierra Designs Meteor 2. Чи дійсно цей намет «вогонь» і чи зможе він запалити у вас бажання його придбати? Читайте далі і про все дізнаєтесь.

Важливо! Намет Sierra Designs Meteor 2 наданий дистриб’ютором безкоштовно. Також, ПроПоходи і автор матеріалу отримують гонорар за публікацію цієї статті. Це жодним чином не впливає на зміст огляду, оскільки за автором лишається повний контроль над його наповненням. Детальніше в нашому кодексі публікацій. Надалі намет Sierra Designs Meteor 2 переходить в Банк Спорядження і вже зараз доступний для безкоштовного тестування всім читачам ПроПоходи.

Перше, на що я звернув увагу, отримавши Meteor 2, – це розміри намету в спакованому стані – такого очікуєш від наметів старшого класу, але аж ніяк не від бюджетника. На фото нижче можна порівняти в складеному стані Sierra Designs Meteor 2, Big Agnes Copper Spur HV UL 2 та Marmot Tungsten 2P. Перевага, як бачите, на боці Sierra Designs (ах BA, BA – shame on you :)).

Таким розмірам сприяли 2 фактори: фокус з дугами (про нього згодом) та нова форма чохла для намету, яку виробник називає «burrito» storage bag.

SD, очевидно, почула мої молитви (які я невтомно приносив богу зручних чохлів, пакуючи свій Marmot) і зробила дійсно класний компресійний чохол, який пакує намет максимально компактно. Він справді нагадує буріто, та ще більше він нагадує чохол для MSR Hubba Hubba NX (причому, новішу версію). Той самий поздовжній вхід, затяжка і фіксатор, широкий захисний клапан та дві стропи з фастексами YKK (!). Дуже і дуже непогано, як для бюджетної моделі.

За рахунок гарної компресії чохол дозволяє переносити намет в бічних кишенях навіть невеликих рюкзаків, на кшталт Osprey Talon 33, а це великий плюс в карму виробника.

Споглядаючи такі розміри намету одразу стає цікаво: а яка ж його вага? На сайті виробник вказує, що Sierra Designs Meteor 2 важить 2040 грамів, а етикетка на самому наметі говорить про вагу 2 кг. Мої ж ваги показали золоту серединку – 2016 грамів. А це дуже й дуже хороший результат, оскільки це вага зі всіма відтяжками, чохлом для дуг і кілочків, чохлом для самого намету і навіть петлями зі світловідбиваючого шнура на кілочках. Спальня важить – 583 грами, зовнішній тент (з відтяжками) – 724 г, чохол для намету – 60 г, дуги і кілочки (з чохлом для них) – 649 грамів.

Я був готовий до всіляких хитрощів, на які часом йдуть виробники спорядження, щоб формально зменшити вагу виробу, натомість, чимось пожертвувавши. Та мої скептичні сподівання, на щастя, не справдились: цей намет – «чиста» двійка, з двома входами і величезним внутрішнім простором. Спочатку складно зрозуміти, за рахунок чого вдалося досягти такого результату – матеріали-то явно не ультралайтові. І тільки потім помічаєш дрібниці, з яких і складається така феноменальна картина.

Спальня має довжину – 213 см, ширину – 130 см, причому виконана вона у формі прямокутника, а не трапеції, як в багатьох полегшених сучасних наметів. Висота спальні – 104 см, що є більш ніж достатньо для задач, які виникають у пересічного туриста (вечірки? хто сказав вечірки?). Площа підлоги – 2,77 м2.

Суто для порівняння, габарити «палацу» серед схожих наметів Marmot Tungsten 2P (224х137/117 см, висота – 107 см) та дуже популярного MSR Hubba Hubba NX 2  (213×127 см., висота – 100 см).

Як людина, що ходила з Marmot’ом три роки, скажу, що, можливо, місця в ньому було навіть забагато (а вагу все одно треба було нести на власних плечах). Meteor в цьому плані виглядає абсолютно органічним – в ньому місця рівно стільки, щоб турист почував себе дуже і дуже комфортно.

Щоправда, в мене інколи закрадалася думка, що якби Sierra Designs зробили дно в формі трапеції, то вагу можна було б зменшити ще сильніше…

Гігантський внутрішній простір намету забезпечує хабова конструкція каркасу та форма окремих дуг. Дуги в Meteor 2 – передформовані, тобто вигнуті виробником в спеціально визначених місцях.

Фактично, попередньо вигнутими є лише 4 секції – по одній на кожне відгалуження від хабу. Схоже, що таке виконання каркасу стало правилом хорошого тону серед великих виробників, що не може не радувати пересічних туристів.

Одним із недоліків мого Marmot Tungsten 2P був розмір його вигнутих дуг в спакованому стані. Їхня довжина (54 см) була майже як в іжевського килимка. Sierra ж застосувала геніальне рішення: вони зробили секції коротшими, а нижню взагалі мініатюрною – аплодую стоячи! Завдяки цим хитрим нововведенням дуги мають довжину лише 40 см і, в результаті, спакований намет є надзвичайно компактним.

Формально Meteor має 5 дуг DAC Pressfit Aluminum діаметром 8,5 мм. Це 1 поперечна трьохсекційна дуга золотистого кольору і 4 дуги, з’єднані хабом (теж DAC).

Дуги можуть похвалитись кольоровим кодуванням (колір останньої секції відповідає кольору стропи, до якої вона кріпиться) А для полегшення встановлення намету кінці кожної з дуг, що йдуть до кутів намету, мають спеціальну форму, яка ідеально заходить в пази на відповідних металевих елементах, що встановлені замість звичних люверсів.

Таким чином, дугам не так легко вискочити з фурнітури. І, повірте, ви оціните це рішення, встановлюючи Meteor 2 самостійно.

За рахунок того, що поперечна дуга в розкладеному вигляді має довжину 107 см, бічні стінки в Meteor’а виходять майже вертикальними.

Не дивлячись на те, що дно намету прямокутне, все ж він не симетричний. Тому комфортніше в ньому лежати тільки в одному напрямку – головою до стрімкішої стінки. Звичайно, можна влягтись і навпаки, однак це буде не так зручно. Але я не можу уявити, що може спонукати тверезого туриста до такого варіанту розташування. Його швидше оцінять туристи з маленькими головами і величезними ногами.

Дно спальні зроблене з поліестеру з товщиною нитки 68D. Поліуретанове просочення на ньому забезпечує водостійкість 1800 мм, як і в зовнішнього тенту. Решта спальні – це сітка з нитки 15D. Сітки дуже багато, але на сьогодні це швидше норма, аніж виняток з правил. Сітка традиційно захищає від комах та від вітру. Так-так, не дивлячись на прозорість і тонку тканину сітки, в моїй практиці ще не було випадків, коли б я прокидався від вітру, який її продував. І така велика кількість сітки замість тканини – одна з причин малої ваги намету.

В голові і в ногах, тобто в тих місцях де це дійсно потрібно, тканина дна заходить вище, ніж з боків. Це забезпечує і додатковий захист від вітру, і допомагає зберігати спальню сухою навіть під час сильного і косого дощу.  

Всередині спальні є 4 кишені: 2 прямокутні в голові і 2 трикутні в ногах. Вони доволі місткі і не провисають під вагою речей (телефон, павербанк, ліхтарик).

Також на стелі спальні є аж 6 (!) петель, які можна використати на власний розсуд (зазвичай для сушки речей, але ви ж пам’ятаєте про вечірки?).

Спальня кріпиться до дуг за допомогою жовтих гачків виробництва Woojin.

Защіпаються вони легко і розташовані так, щоб забезпечити максимальний внутрішній об’єм. Поперечна дуга кріпиться до спальні двома гачками посередині та за допомогою спеціальної фурнітури DAC по краях.

Замки в спальні – YKK #5 з пулерами із шнура. Після деякої практики відкриваються однією рукою без жодних проблем.

Двері спальні фіксуються за допомогою традиційної пластикової фурнітури і петлі. Але розміщення петлі і фурнітури вимагає ретельного скручування дверей. Інакше двері норовитимуть вислизнути з петлі і «закритися».

Зовнішній тент зроблений з таких же тканин, що і дно спальні – поліестер з нитки 68D. Він кріпиться до спальні за допомогою … петлі зі шнура, яка просовується під металевим елементом в кутах спальні і зачіпляється за кінець дуги.

Після цього, потрібний натяг шнура легко регулюється пряжкою Woojin. Це найелегантніше і найлегше кріплення, яке мені доводилось досі зустрічати в наметах.

Зовнішній тент теж намагається брати участь в кольоровому кодуванні. Чому намагається? Бо виробник-то його зробив, але в мене склалося враження, що його придумували за принципом «аби не так як у всіх». Закінчення 2 хабових дуг мають золотистий колір і вставляються в кути спальні жовтого кольору.

Здавалося б, що варто зробити на зовнішньому тенті два кріплення теж жовтими, і вуаля – ідеальне кольорове кодування готове. Натомість SD робить одне із кутових кріплень тенту червоним і, за задумом виробника, його треба приєднати до червоного кута спальні (дуга в цьому куті НЕ червона).

Якась логіка тут, звичайно, є і після декількох встановлень намету ти навіть починаєш її помічати. Але, чорт забирай, кольорове кодування потрібне для того, щоб полегшити задачу людині, яка встановлює намет, а не заплутати її. Одним словом, Meteor 2 – це намет, перед встановленням якого треба таки прочитати інструкцію. Добре, що вона наявна в комплекті.

Також зовнішній тент оснащений липучками Velсro, якими він приєднується до дуг приблизно по середині їх висоти. Дотягуватись до цих липучок, як завжди, незручно, і, якщо чесно, я часто про них забуваю.

Але якщо ви захочете, щоб така «бусінка» як Meteor 2 виглядав ідеально, то ви ці липучки обов’язково застібнете.

Поперечна дуга приєднується до тенту двома пластиковими кріпленнями чорного кольору.

Вентиляційне вікно у Sierra Designs Meteor 2 розташоване в «голові» намету. Воно тримається у відкритому стані завдяки планці з липучкою.

Штормових відтяжок в Метеорі чотири і розміщені вони по лініям дуг. В безвітряну погоду їх встановлення не обов’язкове. Водночас, нижні відтяжки в торцях намету я раджу встановлювати повсякчас, оскільки вони відтягують тент подалі від спальні і запобігають її намоканню від конденсату.

Натяг відтяжок регулюється за допомогою фірмового бігунка Line-Lok від Clamcleats.

Тамбури в Meteor 2 однакові з обох сторін. Проте, хоч кріплення до кілка є на кожній з «половинок» тамбура, вони не є ідентичні. Зручніше користуватися синьою частиною тамбура як дверима, а жовтою як складом (хоча можна і навпаки).

Відповідно, синя частина розтягується за допомогою петлі зі шнура і пряжки Woojin, а жовта – тільки за допомогою петлі.

Замки в тамбурах встановлені такі ж як і в спальні – двосторонні YKK #5 з пулерами зі шнура.

Сам замок прикритий комірцем з липучкою Velсro. Білий колір комірця дозволяє легко знайти вхід в намет.

Кожну з «половинок» тамбуру можна згорнути і зафіксувати за допомогою петлі і пластикової фурнітури.

Внутрішній об’єм тамбурів в Meteor 2 мені видався замалим. Хоча, цілком можливо, що після тамбурів Marmot’а, всі інші будуть здаватися малими. Ось як виглядає навантажений Flex Capacitor в одній з половинок тамбуру.

Разом з тим, я ніколи не залишаю в тамбурах нічого, окрім взуття та палиць, тому для мене важливішою буде інформація про те, наскільки зручно вилазити з намету при закритому тамбурі. Спочатку ваші ранкові вилазки будуть супроводжуватися підмоченою репутацією. Та декілька днів практики і ви навчитеся покидати намет так, що жодна крапля конденсату не торкатиметься вашого одягу (заняття йогою чи акробатикою суттєво зменшать необхідний для цього час).

Meteor 2 має можливість «половинчастого» встановлення зовнішнього тенту – на випадок, якщо вам захотілось повимахуватися помилуватися зірками чи метеорами (свого мало чи що?).

Це – опція, якою ви ніколи не скористаєтесь, але вас буде гріти знання того, що вона є. Для її реалізації по центру зовнішнього тенту розміщена така ж петля і фурнітура, як і на дверях спальні чи тамбурів.

І, наостанок, про тканини намету. А саме, про  кольори і якість пошиття. Всі шви Sierra Designs Meteor 2 акуратні, проклеєні, і у всіх місцях, де передбачене сильне навантаження, тканини обов’язково посилені додатковим шаром матеріалу.

А от що стосується кольорів… Якщо б це працювало, я б поставив свічку «за здравіє» тих дизайнерів, які вигадали намет в цих кольорах. Жоден інший бачений мною намет (окрім може деяких таємних моделей Turbat) не мав настільки яскравих і крутих рішень. Він одразу ж привертає до себе увагу. І, складно не помітити, що кольори Метеору співпадають з кольорами нашого прапора. І це круто.

Увага! Якщо ви будете вибирати модель свого майбутнього намету разом з дівчинкою, то будьте дуже уважні. Якщо серед них буде Meteor, інші намети практично не матимуть шансів. І не кажіть потім, що я не попереджав.

Тепер що поговоримо про кілочки, бо вони заслуговують окремої уваги: V-подібна форма, вага 10 грамів і, навіть, прив’язані виробником петлі із світловідбиваючого шнура (які додають 1 грам до ваги кілочка). Такі рішення навіть серед більш іменитих та дорогих моделей нечасто зустрінеш. Тому в цьому плані SD теж заслуговує на похвалу.

Але без ложки дьогтю і тут не обійшлося: в комплекті йдуть 10 кілочків, і хоч це на 2 більше, ніж кладуть більшість виробників, водночас, це на 2 менше, ніж потрібно, щоб розтягнути усі відтяжки.

Так-так, я знаю, що багато з вас не люблять ставити відтяжки обожнюють у вітряну погоду трохи політати в своєму наметі. Водночас, я знаю немало і таких туристів, які без встановлення всіх відтяжок не ляжуть спати (потім правда ходять, як секретні агенти в шпигунських фільмах, що ухиляються від лазерів, але то таке). Тому, якщо ви захочете, щоб ваш Meteor був супернадійно закріплений, то або доведеться докупити пару кілочків, або проявити чудеса інженерної винахідливості, щоб придумати до чого прив’язати ще дві відтяжки (гілки, дерева, каміння, сусідні намети і п’яних туристів ніхто не відміняв).

Ще один нюанс щодо кілочків стосується зручності запихання їх в землю. Це доволі боляче робити голими руками (ну або якими там частинами тілами ви полюбляєте це робити). Але я б не назвав це мінусом – це швидше конструктивна особливість усіх кілочків V-подібної форми.

Чохол для кілочків об’єднаний з чохлом для дуг, і мені це дуже сподобалось, бо вірогідність загубити один з них – суттєво знижується.

До того ж, кишеня  для кілочків додатково закривається на широку липучку, , аби загубити їх було ще складніше.

Тепер поговоримо про футпринт намету Meteor 2. Було б дуже класно, якби він був в комплекті. Бо з футпринтом я забув за останні кілька років, що таке плями чи конденсат на дні намету. З вологим дном в Meteor’і ще можна дати раду (просто перед пакуванням спальні, треба на 5-10 хвилин довше почекати, поки дно висохне), але я замахався чистити його після кожного дощового походу. Футпринт до Meteor 2 можна докупити окремо, якщо момент чистоти для вас важливий. Але тут треба добре подумати, бо він зроблений з того ж поліестеру 68D, тому додасть до ваги намету аж 204 грами.

Ну от, майже про все поговорили, крім одного – а як намет поводить себе в негоду? Щойно я отримав Meteor 2 на тестування, погода вирішила чимдуж допомогти мені прокатати його по повній. Перші три походи з Meteor’ом (сумарно більше 2 тижнів) переважно йшов дощ. Отже, ви тепер знаєте, через кого цьогоріч таке дощове літо))).

В таких умовах дітище SD показало себе прекрасно: намет завжди залишався сухим всередині.

Що стосується конденсату, то незважаючи на підняті над землею краї зовнішнього тенту та вентиляційне вікно, він все-таки був (хто знову сказав вечірки і алкогольні напої?). Але в тих умовах він був би на будь-якому наметі.

На щастя (або ж на жаль) в сильний вітер ми не потрапляли. Та зі свого досвіду з іншими хабовими наметами можу сказати, що Meteor страждав би від вітру зі сторони тамбурів. Та цей недолік легко “лікує” трекпалиця, підставлена під край поперечної дуги.

Висновки. Вельми неочікуване порівняння, але Sierra Designs Meteor 2 нагадав мені хитрого старшокласника, який бере участь у шкільних змаганнях проти малечі, на декілька років молодшої від нього, і впевнено їх перемагає, замість того, щоб пхатися в університетську лігу. Так, можна було б зробити суттєво легшою тканину і врізати спальню до форми трапеції, вигравши від того кількасот грамів ваги, але ціна виробу від дорогих тканин злетіла б до рівня MSR Hubba Hubba NX, поруч з якою і так вже достатньо сильних конкурентів, змагатися з якими доволі важко. На противагу цьому, Meteor 2 з купою цікавих дорослих рішень приходить в пісочницю до бюджетних наметів вагою понад 2 кг і перемагає їх однією лівою.

Разом з традиційними для бюджетних американських наметів рішеннями на кшталт тканини товщиною 68D, Sierra Designs оснастила свій Meteor напрацюваннями, які використовуються в топових ультралайтових моделях: легенька фурнітура, сітка, геніальне кріплення зовнішнього тенту до спальні, предформований каркас DAC та легенькі, водночас, міцні кілочки, режим “зоряне небо”.

Переваги: ціна, вага, внутрішній простір, 2 тамбури, чохол для намету і розмір намету у спакованому стані, колір, фурнітура, увага виробника до дрібниць, якість пошиття.

Недоліки: відсутність футпринту в комплекті, кольорове кодування, недостача 2 кілочків для «повного» комплекту.

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Доктор Marmot, або Як я перестав боятися і полюбив сучасні намети. Огляд Marmot Tungsten 2P
Бюджетний і зручний. Тент Travel Extreme Aura. Огляд
Намет Mousson Azimut 2. Огляд і перші враження
Намет Turbat Shanta. Бомба в середньоціновій категорії

Подяка автору:

Бажаєте віддячити автору за цікаву статтю і підтримати розвиток ПроПоходи? Для цього достатньо купувати спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки без жодних наслідків для вашого гаманця. Всі дисконтні системи при замовленні через ці посилання працюють, як завжди.

Спорядження з огляду в магазинах-партнерах ПроПоходи:

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.