Якщо ви не знаєте історії пухових спальників Turbat, ось її короткий варіант: в березні 2018 року з’явився перший трисезонний Turbat Kuk 350, який ми і сварили, і хвалили. Ще через два місяці на ринку з’явився літній Kuk 250, в якому виробник вже виправив недоліки первістка і дещо вдосконалив його. Сьогодні ж в туристичних магазинах України на полиці виклали третього представника пухового сімейства Turbat, зимовий Kuk 700, про який ми і поговоримо детальніше.
Маю забігти наперед і сказати, що навесні з’являться ще й повністю оновлені Kuk 250 та Kuk 350, але це вже тема для наступних оглядів.

Важливо! Спальник Turbat Kuk 700 наданий нам дистриб’ютором безкоштовно. Також, ми отримуємо гонорар за публікацію цієї статті. Це жодним чином не впливає на зміст огляду, оскільки за автором лишається повний контроль над його наповненням. Детальніше в нашому кодексі публікацій. Надалі спальник Turbat Kuk 700 переходить в #БанкСпорядження і вже зараз доступний для безкоштовного тестування всім читачам ПроПоходи.
Щодо актуальної новинки, пропоную спочатку поглянути на ті властивості, які залишились їй у спадок від братів, а далі роздивимось ті, що вирізняють її в серії.
Отже, без змін залишились тканини спальника. Ззовні – нейлон японського виробництва з товщиною нитки 20D, армуванням і водовідштовхуючим просоченням.

З середини м’який нейлон 20D без просочення і без армування, дуже приємний на дотик, навіть до обличчя.
Судячи зі стану спальників Turbat, які подорожують по проекту #БанкСпорядження, з точки зору зносостійкості вибір зовнішнього матеріалу був вдалим від найпершої версії. Пошкоджень за весь час ми не виявили, як і слідів активного зносу.
По утриманню пуху ці тканини виграють у Marmot NeverWinter, але відчутно програють Sea To Summit і Exped Dreamwalker. Так само можна оцінити і водовідштовхуюче DWR покриття.
Ще одна незмінна позиція – наповнювач. Це пух українського походження (70% гуска, 30% качка) з показником пружності 750FP (тестовано IDFL), німецькою гідрофобною обробкою та співвідношенням пуху до пера 90/10.
Знову таки, якщо звернутись до нашого досвіду користування цим пухом в інших спальниках і одязі Turbat, то він складається лише з позитивних моментів. Новий пух не так вже й просто намочити (ось тут відео), а якщо це таки вдасться зробити, він доволі швидко висихає. Пух півторарічного віку, що пережив кілька циклів прання (в пуховому светрі), вже легше змочується, але, як на мене, висихає і досі швидше, ніж пух без обробки (суб’єктивне спостереження).
Цифра 700 в назві спальника сповіщає про кількість пуху в грамах, що дбатиме про вашу теплоізоляцію. 700 грамів 750-го пуху це багато. Само собою, такий об’єм утеплювача видає й добрі показники на температурних тестах. Результати тестування в швейцарському інституті IDFL по стандарту ISO 23537-1:2016 (сучасніший за EN13537, прийшов на його заміну) показали температуру комфорту -14°С для для тих, хто менше відчуває холод (warm sleepers) і -10°C для мерзляків (cold sleepers). Тут пригадуємо, що загальна вага спальника менше 1150 грамів, а роздрібна ціна менше $250 і отримуємо гарний привід увімкнути аргументоване “хочу”.
Документ з результатами тесту можна роздивитись тут (pdf). Наскільки мені відомо, це єдиний спальник українського виробництва сертифікований за новим стандартом ISO.
Комірки для пуху горизонтальні, формату H-chamber (з теплими швами). Верхні відмежовані від нижніх з обох боків в місці стику сірої тканини з бордовою, на рівні ґрунту. Завдяки цьому відмежуванню пух лишається на своєму місці і не мігрує по спальнику з торсу на спину. А “нульовий” рівень розташування бічних швів виробники обирають через те, що він забезпечує повсякчасну наявність пуху з боків.
Найнижча температура в наших мандрівках з цим спальником сягала лише -5°С, тому говорити про повноцінне живе випробування не маємо змоги. Лиш скажу, що в ті ночі я не застібав блискавку до верху і не стягував внутрішній комір.
Зараз піддослідний вирушив з користувачем #БанкСпорядження до високих гір Південної Америки і вже в середині лютого ми матимемо якісний відгук про теплоізоляційні можливості новинки.
Блискавка в своїй основі не змінилась, це центрально розміщена YKK розміру 5. Однак вона стала на 10 см довшою, що додало зручності користування спальником (простіше вилазити і залазити в теплому одязі).

Її верхній бігунок лишився стаціонарно-двостороннім з пулерами з обох боків. Приємна дрібничка: пулери тепер мають доросліший вигляд і краще лягають між пальцями. Нижній бігунок залишився одностороннім, без пулера.
І ще одну зірочку турбатівці заробили за те, що сховали всередину стропу, яка намагається берегти тканину від закусування бігунком.

Я люблю центральну блискавку, бо з нею простіше справлятись навпомацки: не потрібно шукати бігунок, бо він завжди знаходиться в звичному місці, як на будь-якій з ваших курток. Водночас, для зимових умов діагональна версія була б вдалішим варіантом, бо в одязі (а взимку частіше спиш в парі шарів, адже роздягатись не сильно хочеться) руки згинаються не так легко, як влітку, коли на тобі тоненька термуха. Та й місця в зимовому спальнику через одяг менше. Тому довгоруким мандрівникам робота з блискавкою в Turbat Kuk 700 добряче розімне кисті.
У верхній частині блискавки – класичний клапан на липучці Velcro, що стримує її від розстібання.
Останній спільний для серії момент – дві петлі в нижній частині спальника, що будуть добрими для його провітрювання і підсушування після мандрівок. Водночас, нагадаю, що для повноцінної сушки після прання ці петлі не підійдуть, адже для такої сушки спальник має розташовуватись горизонтально, щоб пух краще розправився.
Тепер переходимо до унікальних особливостей новинки. З огляду на проектування для низьких температур, ширина клапана під блискавкою зросла з 7 до 10 см і отримала значно більшу порцію пуху.

На спальнику з’явився гігантський утеплений комір над плечима. Його ширина понад 15 см і він теж щедро набитий пуховим утеплювачем.
Для регулювання комірця застосовується плаский шнур з затискачем. Ви можете самостійно обрати, з якого боку розміщувати затискач, адже шнур має по виходу з кожного боку.
Затискачі виробник міг сміливо брати меншого розміру, бо це та частина спальника, робота з якою ведеться або в тонких рукавицях, або взагалі без них. Тобто, і зручність роботи не постраждала б, і вони були б менш помітними з точки зору тиску на шкіру.
Плечовий комірець в усіх спальниках кардинально змінює ситуацію з теплоізоляцією, тому обов’язково має бути затягнутим, якщо нічна температура наближається до гранично-комфортної.
Нижній торець спальника трьома комірками пуху утворює базовий футбокс.
*Футбокс – це розширення спальника в районі стоп, що забезпечує вільне їх розміщення в природному положенні. Це і в комфорті значно додає, і про стан утеплювача дбає, аби не було його зайвого перетискання. Бо перетискання утеплювача – це нівелювання його теплоізоляційних властивостей.
В порівнянні з Turbat Kuk 350, в Kuk 700 потовстішав комірець капюшону, бо, знову ж таки, нижчі розрахункові температури вимагають більше ізоляції.
Розмір капюшону – жодних нарікань. В ньому достатньо простору, щоб голова не запарювалась у тепліші ночі, водночас, будучи стягненим він гарно огортає голову і суттєво зменшує кількість повітря, яке потрібно прогрівати.
В зимовому Куку з’явилась внутрішня кишеня для тих дрібниць, які ви хочете тримати в теплі і біля себе. Вона без проблем підходить для великого смартфону.
Turbat Kuk 700, за твердженням виробника, розрахований на мандрівників ростом до 185 см включно. Однак і мої 188 см почувають себе кристально комфортно, навіть в двох шарах одягу (термо + фліс). І по ширині, і по висоті ще є певний запас. Разом з тим, зауважу, що я худорлявий.
Кольорова гама поки обмежується одним варіантом, і він видається мені гарним. Христина від нього в повному захваті. Цікаво почути вашу думку про таке поєднання кольорів.
В комплекті зі спальником сітчастий мішок для зберігання, компресійник для транспортування і пару тканинних латок.
Компресується Turbat Kuk 700 надзвичайно добре. Само собою, від пуху іншого і не очікуємо, але траплялись випадки, коли компресійні властивості пуху нещадно псувала тканина (привіт тобі, STS Trek!). Тут вона лиш доповнює визначні характеристики утеплювача.
Останній пункт, який варто згадати – це якість пошиття. Вона відчутно зросла від першої версії, однак вигляд деяких швів і елементів досі видає малий досвід виробництва. Це гарний момент зауважити, що в жодному з наших Куків нерівність швів чи нюанси загортання тканини не вплинули на функціональність, але фетишистів вони можуть відлякати.
І, насамкінець, пам’ятайте, що пухові спальники Turbat виготовляються в Україні. Тобто гроші, які ви сплачуєте за них, працюють на розвиток нашої країни. За нашими даними, в Україні лишається 90% вартості спальника. І лише 10% тікає за кордон (за матеріали і деталі, які в Україні не виготовляються). Це дуже добрий показник.
Висновки будуть короткими: якщо б я обирав спальник на ~-15°C з обмеженням по бюджету в $250, то вийшов би з магазину з Turbat Kuk 700. Так, він має куди рости, але його недоліки надто дрібні, щоб стати причиною відмови від покупки. Це дорослий продукт з гарним співвідношенням ваги до теплоти. І чи ви бачили в українських магазинах інший товар з такими характеристиками і за таку ціну? Однак, естетичних максималістів маю застерегти: з цим спальником готуйтесь більше мандрувати, а не фетишувати.
Переваги: чудове співвідношення ціни/ваги/температури, просторий футбокс, плечовий комір з затяжкою, центральна блискавка.
Недоліки: центральна блискавка для довгоруких мандрівників – не ідеальне рішення на зиму.
Огляд цього спальника доступний також і у відео-форматі:
Відгуки читачів про це спорядження:
Ось що про спальник Turbat Kuk 250 пишуть ті, хто ним вже скористався:
Інші статті по темі
Найдешевший пуховий австралієць. Спальник Sea To Summit Trek TkII. Огляд
Унікальний спальник Sierra Designs Backcountry Bed. Детальний огляд
Надлегкий і пуховий. Огляд оновленого спальника Sea To Summit Micro McIII
Чому варто хотіти пух, а не синтетику. Енциклопедія пуху. Частина 1
Чому вилазить пух і що з цим робити?
ПроПоходи на Патреоні
Долучайтесь до Команди Патреону, підтримуйте розвиток проекту, отримуйте бонуси і ранній доступ до матеріалів!
#ЗапишітьНаПроПоходи
Купуєте в наших партнерів – допомагаєте ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:
- Інтернет-магазин Вершина
- Інтернет-магазин Gorgany
- Інтернет-магазин Кайнозой
- Або скажіть “Запишіть на ПроПоходи” на касі будь-якого магазину Gorgany.
- Інтернет-магазин Команда Екс надає 10% знижки за кодовою фразою “Запишіть На Про Походи” в коментарі до замовлення
- Або скажіть “Запишіть на ПроПоходи” на касі магазинів Команда Екс та Команда Екс Travel
- Liteway надає 5% знижки за промокодом “propohody”
- James Cook надає 5% знижки за промокодом “propohody”
- ЇDLO дає знижку 10% за промокодом “2ProP10“.
Чарівні посилання на спорядження з огляду:
Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.