Років з десять тому я почав відслідковувати діяльність компанії Sierra Designs, бо вона помітно вирізнялася своїм підходом до створення спорядження. Кожен її виріб містив набір унікальних рішень, які в сукупності давали фантастичний результат. І ці рішення були не з розряду “аби не так, як в інших”, а добре і тверезо аргументовані кроки, що змінювали конструкцію класичних речей до невпізнання.
Приміром, мій улюблений намет за всю історію існування компанії – це Sierra Designs Tensegrity. Його особливості: скажено великий внутрішній простір, три панорамних вікна, які, за потреби, можна наглухо закрити тканиною, встановлення на трекінгові палиці (в тому числі і фікси), великий навіс для готування трапез і вага 1,5 кг. Фактично, це величезний тент з вбудованою спальнею, захищеною від опадів і комах з усіх сторін, причому з максимальною відкритістю до природи в гарну погоду.

Нажаль, масовий ринок не любить тестувати на собі кардинально нові речі, тому компанія почала змінювати свій підхід на популярніший. З огляду на це, нові колекції наметів Sierra Designs почала виробляти вже в більш класичному вигляді. А мій улюблений Tensegrity минулого року зняли з виробництва.
Зі спальниками історія цікавіша і успішніша. Моделі без блискавок були настільки добре сприйняті навіть поп-ринком, що поновлення колекції жодним чином не вплинуло на основну ідею. Більше того, вона була розширена і на нові вироби.
Спальник Sierra Designs Backcountry Bed 700/35, про досвід з яким я розповім сьогодні, є представником другого покоління безблискавкових спальників цієї моделі. Він з’явився на ринку на початку 2018 року, а до моїх рук потрапив на початку червня; і відтоді став основним спальником, який я брав з собою в мандрівки.
Характеристики піддослідного наступні: температура жіночого комфорту +3°С, чоловічого -3°С (обидві по EN13537), утеплювач – качиний пух пружністю 700FP з водостійкою обробкою, вага – 890 грамів.
Важливо! Спальник Sierra Designs Backcountry Bed 700/35 наданий нам дистриб’ютором безкоштовно. Також, ми отримуємо гонорар за публікацію цієї статті. Це жодним чином не впливає на зміст огляду, оскільки за автором лишається повний контроль над його наповненням. Детальніше в нашому кодексі публікацій. Надалі спальник Sierra Designs Backcountry Bed 700/35 переходить в Банк Спорядження і вже зараз доступний для безкоштовного тестування всім читачам ПроПоходи.
На сьогодні кількість ночей, проведених мною в Sierra Designs Backcountry Bed, перевалила за 30. Крайня нижня температура, за якої доводилось в ньому спати, близько -5°С в вересневих Карпатах (за 6 годин вода в пляшках замерзла).
Найгарячішими були ночі близько +25°С на узбережжі Греції і Албанії. Наймокрішими – кілька ночей в Австрійських кемпінгах, коли дощ не вщухав від вечора до ранку.
Само собою, перша особливість, яку помічаєш в Backcountry Bed – це відсутність блискавок. Щоб залізти в спальник, потрібно відкинути вбік вбудовану в його передній частині ковдру і пірнути ногами всередину. Далі згадана ковдра вкладається поверх торсу і заправляється між бічними стінками пухового ліжка і тілом мандрівника, м’яко огортаючи його з боків.
Запас ковдри по боках більш ніж достатній, щоб перешкодити втратам тепла. При моїх параметрах, ковдра заходить під бортики на 25-30 см, утворюючи по боках шар подвійної пухової ізоляції.
Які переваги безблискавкового формату? О, їх багато. Перша – з конструкції пропадає елемент з найбільшою ймовірністю до поломки. Відповідно, отримуємо величезний плюс до надійності і довговічності. А зважаючи на ціну заміни блискавки в спальнику і брак майстрів, які можуть зробити це в Україні…
Друга перевага – простота відкривання і закривання спальника. Тепер вам не треба шукати блискавку після крутіння уві сні, чи дивуватись, де подівся той бігунок, чи нервувати через закусану під ним тканину в найнезручніший для цього момент. Один рух – і спальник відкритий. Процес закривання аналогічно простий: край ковдри під одне плече, край під інше – готово.
Плюс, бігунок блискавки – це найгостріший елемент в спальнику, який варто тримати подалі від надувних і самонадувних килимків. А в Sierra Designs Backcountry Bed його немає. Проколювання килимків бігунком трапляється рідко, але без бігунка “рідко” перетворюється на “ніколи”.
В теплі ночі, щоб випустити зайве тепло, вам теж не потрібно “включати” мозок, граючись в хованки з блискавкою, і задіювати дрібну моторику з бігунком. За долю секунди відкидаєте ковдру – і вже стає прохолодніше.
Для любителів спати на животі вбудована ковдра – це диво знахідка. Я б присвятив їй ще більше чарівних слів, та її ефект потрібно спробувати самостійно, щоб зрозуміти всю глибину мого захвату. Званню “диво” вона найбільше завдячує двом довгим і теплим кишеням для рук, які розташовані по її краях.
Коли ви лягаєте спати, вставляйте долоні в кишені і складайте руки під голову. Від цього ковдра лагідно огорне вас з усіх сторін і надасть таке відчуття затишку… ех.. наче ви спите в улюбленому домашньому ліжку.
Так само, як і при сні на боку: долоню в кишені підкладайте під подушку і насолоджуйтесь теплими обіймами пухової ковдри.
Це неймовірно комфортне відчуття, яке мені доводилось переживати в наметі тільки в форматі кемпінгу в дитинстві, коли спальників в нас не було, і для утеплення брали з собою домашні ковдри.
Ще одна перевага цих кишень, про яку мені розповів інший користувач Sierra Designs Backcountry Bed – це можливість спати на животі з розкинутими руками. Утеплені кишені в цьому випадку будуть захищати руки від холодного дна намету.
З точки зору тепла, огортання ковдрою також дає позитивний результат, бо забирає зайве повітря між вами і ковдрою, від чого витрачається менше енергії на його прогрів.
Саме тому, не зважаючи на те, що спальник розрахований і на великих мандрівників (обхват плечей 155 см, стегон – 152 см), худорлявий я огортав себе ковдрою і спав як немовля.
Аби ковдра не злітала, коли ви перевертаєтесь уві сні, виробник встановив гумовий шнур на середині висоти ковдри. Він проходить через саму ковдру, і чіпляється за гачки на спальнику.
З цим шнуром варто поводитись обережніше і чіпляти його до гачків лише на час сну. І я б радив робити так лише в холодні ночі, коли в підтримці ковдри дійсно є необхідність. Бо, якщо забути, що шнур зачеплений, і засильно відтягнути ковдру під час занурення в спальник, є ризик вирвати пластиковий гачок зі шва. Це не велика проблема, бо шов можна швидко закріпити стрічкою McNett Tenacious Tape, а вдома все гарно зашити, але набагато простіше слідкувати за шнуром і уникати зайвого клопоту.
Наступне просте, ефективне і незвичне рішення в Sierra Designs Backcountry Bed – це вентиляція в області ніг. Вона так само реалізована без жодних блискавок чи інших елементів кріплення. Конструктивно – це отвір в дні спальника на рівні гомілок, що прикритий пуховим клапаном змінної ширини (від 10 до 20 см).
Якщо ногам стає надто спекотно, трохи згинаємо їх і спрямовуємо під клапан. Ступні в момент опиняються назовні і зайве тепло йде геть. І пам’ятайте про ковдру, яку можна відкинути з торсу за долю секунди. Ці два інструменти справляються з регуляцією температури краще, простіше і швидше за всі перепробувані мною методи в інших спальниках.
Чи впливає наявність вентиляційної “дірки” в ногах на теплоізоляцію? З мого досвіду – ані трохи. Ширина клапана більш ніж достатня, щоб з запасом перекривати її і запобігати втратам тепла.
До того ж, в нижній частині спальника сформовано повноцінний високий футбокс, відповідно, ступні не натягують тканину і не розкривають тим самим вентиляційний отвір.
Якщо ви не знаєте основне призначення футбоксу, я коротко поясню, що це розширення спальника в районі стоп, що забезпечує вільне їх розміщення в природному положенні. Це і в комфорті значно додає, і про стан утеплювача дбає, аби не було його зайвого перетискання. Бо перетискання утеплювача – це нівелювання його теплоізоляційних властивостей.
З логікою попереднього речення пов’язаний ще один гарний хід виробника. Справа в тому, що під торсом пух завжди стиснутий і його ефективність як утеплювача майже нульова. Тоді логічним є запитання: для чого він там потрібен? Бо під час сну вас гріє знизу лише килимок, без якого ви і так не підете в гори, а неефективний пух – це і додаткова вага в рюкзаку, і об’єм, і гроші з гаманця.
Детальніше про “гріє знизу лише килимок” можна дізнатись з нашої статті і з відео про спальну систему.
То ж, Sierra Designs прибрали частину утеплювача з зони, яка знаходиться під торсом і завжди контактує з килимком.
Знову таки, дуже просте, логічне і ефективне рішення, завдяки якому вдалось трохи зменшити вагу спальника, уникнути зайвого об’єму в рюкзаку і зрізати кілька доларів з результативної ціни виробу.
Якщо ми вже торкнулись теми ваги, то зауважу, що для пухового спальника вага у 890 грамів у розмірі Regular для температури -3°С – це не рекордний показник. Однак цей спальник і не мав на меті стати ваговим рекордсменом. Натомість, азимут було задано на комфорт, і мета, як на мене, в результаті досягнута на 100%. Якщо прийняти до уваги ще й ціну (8100 грн в Україні, $250 в US без податків), то виявиться, що ми говоримо про пуховий спальник середньої цінової категорії, для якого згадана вага виглядає вже гарним показником.
Рушаймо по конструкцією далі. Знизу на спальнику ховається магічна деталь, яка запобігає втечі спальника з килимка і його постійному перекручуванню внаслідок перевертання мандрівника уві сні. Магічна деталь – це простий рукав, виготовлений з тієї ж тканини, що й сам спальник.
Вставляємо в нього килимок і спальна система стає єдиним цілим. Крутіться, скільки заманеться, а вихід спальника все одно лишатиметься зверху. Так само і його неутеплена частина завжди лишатиметься на килимку.
Вага цього рішення – десяток грамів, простота використання – куди ще простіше, і знову жодних кріплень, які можуть вийти з ладу.
В рукав можна вставляти як прямокутні, так і анатомічні килимки. На жаль, в мене немає жодного прямокутного, щоб продемонструвати цей момент.
Що робити, якщо у вас подвійний надувний килимок і його жодним чином не вставити в наявний на спальнику рукав? Розслабитись і кидати спальник на килимок просто так. Тоді в найхолодніші ночі доведеться слідкувати за положенням спальника, а в решті випадків спати, як в звичайному спальнику з суцільним шаром утеплювача.
Так сталось, що мої найхолодніші ночі в Sierra Designs Backcountry Bed пройшли як раз на подвійному килимку Exped Synmat HL Duo. Та мій виснажений організм не прагнув активно крутитись вночі, тому і ковдра, і спальник стабільно лишались на місці від вечора до ранку.
Ситуація з капюшоном у Sierra Designs Backcountry Bed, я б сказав, незвична. Через особливості конструкції, тут відсутня стяжка. Однак, завдяки подовженій ковдрі і надставці на капюшоні, можна, як і зі стяжкою, звузити отвір над обличчям настільки, щоб з нього стирчав лише ніс. Або взагалі наглухо закрити його. Останнього робити не варто, бо тоді вся волога від вашого дихання опиниться всередині спальника.
Але! На відміну від стяжки, яка звужує капюшон лише до центру, в Backcountry Bed, ви можете обирати, де саме залишити отвір для повітря. Що для спання на боку чи на животі – суперова річ.
В теплі ночі я клав подушку поверх капюшону. В найхолодніші – ховався всередину і одягав ще й шапку, бо без стяжки неможливо зменшити об’єм капюшону, а прогрівати зайве повітря – то надто розкішно, коли температура в наметі опускається нижче заявленої температури комфорту спальника.
До футбоксу ззовні пришиті дві петлі для провітрювання похідного ліжка. Нагадаю, що для сушіння тотально мокрого спальника їх використовувати не варто. Всі пухові речі потрібно сушити горизонтально.
Качиний пух пружністю 700FP – не єдиний вид утеплювача, що використовується в спальнику Sierra Designs Backcountry Bed. В нижньому шарі кишень для рук (на ковдрі) виробник заклав синтетику. Аби визначити причину такого ходу, я звернувся безпосередньо до виробника і отримав наступну відповідь:
Due to construction difficulties when using DOWN, some parts of the bag that are either too small or to difficult to sew and fill evenly, can be filled with Synthetic insulation so the fill/loft remains more consistent. Usually this is only seen around very small or abnormal stitch shapes.
Всі шви спальника, в тому числі й на ковдрі, крім нижньої частини кишень для рук – теплі. Це означає, що вони не мають наскрізних отворів від голки, які є додатковими шляхами втрати тепла.
Комірки для пуху на ковдрі значно коротші, ніж на основному спальнику, що позитивно впливає на рівномірність розподілення пуху (пух має менше можливостей переміщатись).
На самому спальнику в зоні торсу, через наявність великого отвору, комірки також коротші, ніж в класичних спальниках. Відповідно і тут пух буде менше “гуляти”.
По нижній лінії сірої тканини проходить перегородка, що розділяє пух між спиною і верхньою частиною спальника. Це класичний хід, внаслідок якого пух не тікає під дією гравітації туди, де від нього немає особливої користі.
Хоча виробник рекомендує мандрівникам зростом вище 183 см використовувати спальник розміру Long, я пречудово почуваю себе і в Regular. Однак, якщо б я обирав теплішу версію, Sierra Designs Backcountry Bed 700/20 на -9°С, то віддав би перевагу подовженому варіанту, бо чим нижча температура, тим більше відчуваються наслідки перетискання утеплювача в ногах через нестачу довжини. Інший варіант – все ж брати стандартний розмір і класти голову поверх капюшону, одягаючи теплу шапку або комбінацію шапка + теплий баф.
Зовнішня тканина спальника – армований поліестер з товщиною нитки 20D. Внутрішня тканина – поліестер без армування з тією ж товщиною нитки.
Водостійке просочення зовнішньої тканини відсутнє, тому краплини вологи швидко проберуться всередину. Але там їх зустріне якісне просочення пуху, тому переживати за цей момент не варто. Однак, для спання під тентом я б рекомендував або вибирати спальник з кращим просоченням, або користуватись елементарним бівачним мішком з тайвеку.
Щільність тканини настільки велика, що продути її ротом неможливо. Відповідно, про легке “видування” тепла теж можна не перейматись.
В комплекті до спальника ви класично отримуєте мішок для зберігання і мішок для транспортування.
Мішок для зберігання – сітчастий, з тканинною вставкою з параметрами спальника з одного боку і входом, що закривається на шнур з фіксатором, з іншого.
Мішок для транспортування – без можливості компресії (я люблю з нею), виготовлений з армованого поліестеру. Задній торець – з лого і ручкою, передній – вхід зі стяжкою і фіксатором.
Тут зауважте, що виробник подбав і про дизайн цього мішка: на поздовжньому боці є вставка з білої тканини, що добре розбавляє загальну сірість, і та ж біла тканина використана для позначення ручки на торці.
Цей мішок не є водонепроникним, тому, як і до будь-якого пухового спальника, до Sierra Designs Backcountry Bed я раджу одразу придбати гермомішок на випадок мандрівок в дощову погоду.
Часом в оглядах я пишу про надзвичайну якість швів і рівність матеріалу, але коли мова йде про спорядження Sierra Designs, то іншого і не очікується. Тому це ми сприймаємо “як є” і рухаємось до фінального підбиття підсумків.
Висновки. З кожним наступним оглядом мені все складніше писати висновки, бо зі свого боку я легко бачу, коли і для кого стане в нагоді кожна одиниця спорядження, яка потрапляє до нас на тест (і свою думку я і намагаюсь донести до читача), водночас, з боку читача це може виглядати, наче я розхвалюю абсолютно все.
Зараз спробуйте подумати про свої вимоги до спального мішка і про власні побажання до сну в походах. Якщо вони співпадуть з тим, що ви почуєте далі – цей спальник має бути вашим. Якщо ні – ця новинка не для вас. І, пам’ятайте, що фінальне рішення ви можете прийняти після вже самостійного тестування цього спального мішка. Саме для цього ми вигадали для вас проект #БанкСпорядження. І ще пам’ятайте, що не спорядження робить вас щасливими, а мандрівки, в які ви його берете. Тому не варто витрачати останні гроші на новий намет чи спальник. Краще розвідайте нову країну.
Отже, спальник Sierra Designs Backcountry Bed в першу чергу оцінять мандрівники, які полюбляють спати на животі і на боку. На моїй пам’яті, це перший спальник, що розроблений з урахуванням таких положень під час сну. Ті, хто спить лише на спині, зможуть насолоджуватись надзвичайною простотою користування і відмінною організацією “скидання” зайвого тепла (ковдра на торсі і вентиляція в ногах). Мандрівникам великих розмірів і тим, кому класичні спальники здаються клаустрофобічними, Sierra Designs Backcountry Bed безумовно припаде до смаку.
Якщо ви дуже активно крутитесь уві сні і ваш похід заплановано в граничні для цього спальника температури, подбайте про додатковий шар утеплення на час сну (флісові чи пухові штани і кофта). Бо активне крутіння виганятиме зі спальника дорогоцінне тепло, яке спальник з блискавкою в такій ситуації втримав би краще. Але заради кількох ночей жертвувати комфортом і відчуттям домашнього ліжка, який надає Backcountry Bed, на користь класичної моделі я не раджу.
Продуманість кожного елементу спальника Sierra Designs Backcountry Bed і аргументованість кожної зміни конструкції вражає настільки, що хочеться персонально віддячити розробникам за їх зусилля і терпіння, які, я певен, знадобились, щоб переконати керівництво і, врешті решт, ринок, у цінності їхніх ідей. Хлопці, тримайтесь і фантазуйте ще, у вас це пречудово виходить.
*І поверніть в лінійку Tensegrity 🙂
З огляду на все вищесказане, і враховуючи ціну цього спального мішка, я можу сміливо радити його до придбання тим, кому перераховані в огляді особливості є важливими у виборі похідного ліжка. Стосовно якості я не маю жодних сумнівів, бо це Sierra Designs з її авторитетом і надзвичайно добрим гарантійним сервісом.
Що б я хотів поміняти – так це змінити мішок для транспортування на компресійний (суб’єктивне побажання) і додати підсилення в місця пришиття пластикових гачків для фіксації ковдроутримуючого шнура (об’єктивна вимога).
В решті моментів – я в абсолютному захваті. І, якщо ми таки складемо список найкращого спорядження 2018 року, я точно знаю, який саме продукт опиниться в ньому в графі “спальник”.
Переваги: максимальний комфорт для поціновувачів сну на животі і на боку, відчуття домашнього ліжка, зручна і ефективна вентиляція, елементарне користування, великий простір, що буде комфортним і для невеликих туристів, відсутність блискавки з усіма її незручностями, добра вага і об’єм для перелічених переваг.
Недоліки: висока ймовірність вирвати кріплення ковдроутримуючого шнура, в крайні холодні ночі невеликим мандрівникам потрібно дбати про заповнення зайвого простору в ногах теплоізолюючими речами (фліскою, пуховкою), щоб не витрачати енергію на прогрівання зайвого повітря.
Відгуки читачів про це спорядження:
Ось що про спальник Sierra Designs Backcountry Bed пишуть ті, хто ним вже скористався:
Де купити, вдячність і підтримка
Купуєте в наших партнерів – підтримуєте ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:
- Інтернет-магазин Вершина
- Інтернет-магазин Gorgany
- Інтернет-магазин Кайнозой
- Або скажіть “ПроПоходи” на касі будь-якого магазину Gorgany.
Чарівні посилання на спорядження з огляду:
- Sierra Designs Backcountry Bed 700/35 Regular в Gorgany та у Вершині.
- Sierra Designs Backcountry Bed 700/20 Long в Gorgany та у Вершині.
Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.