Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

На українському ринку туристичного спорядження склалася дивна ситуація. Ми вже звикли до наметів з ультралегкими тканинами і знаємо, що вони не рвуться від першого вітру, а слугують роками. Ми зрозуміли, що надувні килимки – це не шматок плівки, який пробивається в першу ніч, а компактні і зручні ліжка на сезони походів. Водночас, за пуховими спальниками, які, на мою думку, мали б першими завоювати увагу мандрівників, досі тягнеться шлейф міфів і викривленої інформації, через який більшість українських туристів тягають з собою в гори важку, об’ємну і порівняно недовговічну синтетику.

Щоб допомогти вам розібратися з пухом, ми написали міні-енциклопедію на основі даних швейцарського інституту IDFL, інформації від відомих виробників пухових спальників, нашого досвіду і порад тих, хто крутиться в сфері пуху більше за нас. Сподіваємось, ця робота стане причиною полегшення вашого рюкзака з одночасним збільшенням комфорту в мандрівках. І, що важливо, зекономить ваші кошти, коли справа дійде до вибору спорядження.

Дякуємо всім, хто допомагав нам в цій роботі інформативно чи матеріально. Це Інститут IDFL, магазин Команда Екс (Київ), компанії Sierra Designs, Turbat, Sea To Summit, Kelty, Mountain Equipment, Exped та Marmot.

В першій статті, ми проведемо межу між пухом і синтетикою та обговоримо їхні переваги і недоліки, аби одразу розставити всі крапки над “і” й не відволікатись на них в майбутньому.

 

Де виграє пух

Кластер пуху з пухово-перової суміші Turbat

Теплоізоляція на одиницю ваги. Хоча над вдосконаленням штучних утеплювачів науковці працюють десятки років, їм досі не вдалось наблизитись до характеристик якісного пуху. Найкращі синтетичні утеплювачі сьогодення ізолюють як пух середньої якості.

Для прикладу, найкрутіший на сьогодні синтетичний утеплювач, Primaloft Gold, має показник CLO = 0,92 (цей показник використовується у вимірюванні теплоізоляції одягу), в той час як пух з пружністю FP650 (середня якість) має CLO = 1. Пух високої якості обганяє найкрутіші утеплювачі майже вдвічі. CLO пуху з пружністю FP800 = 1,68.

Ще трохи показників CLO сучасних утеплювачів, що зустрічаються в одязі і спальниках:

Як бачите, конкурувати з пухом жоден синтетичний утеплювач і мріяти не може.

В результаті, спальники і куртки, утеплені пухом, важать суттєво менше, ніж утеплені синтетикою. Приміром, бюджетний пуховий спальник на -2°С важитиме 850 грамів, бюджетний синтетичний – 1,4 кг. Полегшений пуховий спальник на -4°С важить 740 грамів. Полегшений синтетичний – 1,2 кг.

 

Компактність. Перед вами бюджетні синтетичний і пуховий спальники, розраховані на майже одну і ту ж температуру. Marmot Never Winter на -1,7°С і Trimm Highlander на -3°С. Обидва максимально скомпресовані. Вгадали, який з них де?:)

Об’ємна різниця – 2,7 рази. Marmot – 3,5 літра, Trimm – 9,5 літрів.

Завдяки неймовірній здатності пуху до компресії, вироби з пуховим наповнювачем можна стискати набагато компактніше, ніж синтетичні. А це добра економія місця в рюкзаку, яка веде до змешнення габаритів рюкзака. Це, в свою чергу, дає меншу навітряну площу, краще балансування центру ваги, зручність у перевезенні і маневреність при проходженні зарослих ділянок маршрутів.

 

Термін експлуатації. В абсолютних числах за активної експлуатації і правильному зберіганні синтетика живе 3-4 роки. За цей час вона настільки звалюється і збивається, що втрачає більшість теплоізоляційних властивостей.

Добрий пух за активної експлуатації житиме більше 10 років. Щонайменше втричі довше за синтетику. Причому верхня межа терміну експлуатації пуху доволі розмита. Є приклади активного використання пухових спальників більше 20 років при доброму збереженні теплоізоляційних характеристик.

Водночас, пам’ятайте, що якість пуху буває різною. Бюджетний пух може вдвічі відрізнятись від якісного по терміну експлуатації. Тобто, 600-ий пух може прожити 5 років за тих самих умов, де 850-ий протримається 10+ років.

Поняття активної експлуатації також можна інтерпретувати по різному. Супер інтенсивне користування може вбити синтетику і за 2 сезони, а якісний пух – за 5. Разом з тим, за помірної експлуатації і правильному зберіганні синтетики може вистачити і на 10 років. А пух за таких умов буде зігрівати ще й ваших онуків.

 

Стійкість до компресії. Це одна з причин, що пояснює значущий відрив пуху від синтетики в попередньому пункті. Яким би ніжним не здавався пух, синтетика, як виявляється, більше страждає від стиснення. Експерименти, які проводили хлопці з Peter Hutchinson Designs показали, що після тисяч циклів компресії синтетика втрачає від 30 до 40% пружності. Водночас пух неначе набуває імунітет і лиш краще відновлюється. Результати експериментів свідчать про збільшення пружності пуху на 5%. Я не впевнений, що ці 5% є більшими за похибку вимірювань і що хтось колись в реальній експлуатації стискав спальники тисячі разів, та ці дані доводять, що повторюване стискання не несе для пуху негативних наслідків, в той час як синтетика втрачає свої теплоізоляційні якості.

 

Повітропроникність. Завдяки добрій повітропроникності, температурний діапазон пухових спальників значно ширший у верхній частині, ніж у спальників з синтетичним наповнювачем. Тобто, коли в синтетичному спальнику стає спекотно, в пуховому можна ще спати не прокидаючись. Як наслідок, один і той самий спальник ви можете комфортно використовувати в більшій кількості мандрівок. З синтетичним спальником, в такому випадку треба буде або просинатись і вилазити з нього, або купити ще один, розрахований на вищі температури.

 

Миттєве тепло. Вдягаючи пухову куртку чи пірнаючи в пуховий спальник в холодну погоду, ви одразу відчуваєте тепло, наче хтось живий і теплий загорнув вас в свої обійми. Синтетичний утеплювач не дає такого відчуття.

Христина гріється в пуховці на відпочинку в зимовому поході

*Це не науковий пункт, а лиш приємний наслідок суперової теплоізоляції пуху. Але він так добре відчувається в користуванні, що його можна сміливо виділяти як окрему перевагу.

 

Де виграє синтетика:

Синтетичний утеплювач з килимка Exped Synmat HL

Ціна. Високоякісний пух буде коштувати більше за високоякісну синтетику. Кінцева ціна залежатиме від багатьох показників, таких як тканини, фурнітура, характеристики пуху, але, в загальному, цінник на пуховий спальник буде мінімум вдвічі вищим, ніж на синтетичний. Водночас, в довгостроковій перспективі, купувати пух вигідніше, бо він відіб’є свою вартість довшим терміном експлуатації. Тобто, якщо ви йдете в гори на один раз, краще виберіть синтетику. Якщо плануєте ходити регулярно – дивіться на пух.

 

Догляд. Прання і сушка спорядження з пуховим наповнювачем вимагає більше уважності, зусиль, часу і терпіння, ніж той самий процес із синтетикою. Якщо синтетику достатньо попрати з регулярним миючим засобом в пральній машинці і кинути на пласку сушку, то з пухом все набагато серйозніше. Більшість виробників пухових спальників радять прати їх вручну. Пух потребує спеціалізованих пральних засобів. Для пуху бажано мати машинку з сушкою і спеціальні м’ячики для розбивання грудок пуху під час сушіння. В разі відсутності цього комплекту готуйтесь провести пару годин вручну розправляючи пух в светрі чи спальнику після його висихання.

У випадку зі спальниками цей пункт для нас не виглядає відлякуючим, адже спальники перуться вкрай рідко. За активного користування – раз на декілька років. До того ж, сучасні пральні машинки вже мають режим “пух”, який призначений для прання спорядження і одягу з пухом.

 

Теплоізоляція в разі намокання. У пуху вона = 0. Необроблений пух боїться води. І якщо ви занурите купку такого пуху у воду, він за кілька секунд перетвориться на кашу. А сушка повністю змоченого пуху у тих кількостях, які закладаються в спальник – тривалий процес. Тому, якщо ви вщент замочили пуховий спальник в поході, простіше повернутись в цивілізацію, ніж провести на одному місці мінімум день (за кращих погодних умов), висушуючи спальник, а потім витратити годину-дві на розправляння пуху.

Пух, що повністю змок

Синтетика теж не буде гріти, якщо повністю змокне. “Гріє навіть мокрою” – це неправильний переклад фрази “Warm when wet”. Wet = вологий, а не мокрий. І все ж, щоб частково повернути теплоізоляцію вщент мокрого синтетичного утеплювача, достатньо лише викрутити з нього надлишок води. Наскільки він відновиться – залежить від багатьох факторів, але грітиме він точно більше за мокрий пух. Та й подальший процес сушки синтетики в поході є значно простішим і швидшим, ніж пуху.

Синтетика після намокання і відтискання

Хоча цей момент багатьма сприймається як серйозний аргумент на користь синтетики, варто пам’ятати, що тотально змочити будь-який спальник в поході – нелегка справа. Якщо ви будете переносити спальник в гермомішку і втримаєтесь від ночівлі під дощем просто неба – утеплювач в безпеці. На додачу, більшість сучасного пуху в аутдорі обробляється гідрофобними засобами, які не лише значно покращують його стійкість до вологи, а й зменшують час висихання та позитивно впливають на пружність.

На цьому відео ми намагалися намочити пух з гідрофобною обробкою саме того фото, що ви бачили вище:

Завдяки гідрофобному просоченню пух отримав перепустку у тривалі подорожі вологими регіонами, які раніше вважались найслабшим місцем цього природного ізолятора, бо в таких умовах більше конденсату, більше спання у вологому одязі і більше вологи звідусіль. Відтепер двотижневий суцільно-дощовий похід для пуху – не проблема. І ми перевірили це на власному досвіді в Ісландії. А тепер згадайте скільки тривають ваші походи з неперервними опадами?:)

Навіть за доступності гідрофобних просочень окремі виробники (Exped, Mountain Equipment) досі не користуються ними, аргументуючи це тим, що і чистий пух чудово справлятиметься з вологою, якщо йому приділити більше уваги: не залазити в спальник мокрим і у вологих речах, та добре захистити його від проникнення вологи ззовні.

Таким чином, сучасний пух надто легко вберегти від вологи в звичайних походах, щоб відмовляти собі у решті його переваг. Якщо ж імовірність намокання спальника висока (наприклад, дуууже довгі мандрівки в вологих або непередбачуваних умовах), краще візьміть з собою синтетику і будьте спокійні. 

Висновки. Зважаючи на викладене, ми вважаємо пух найкращим утеплювачем спальників для любительських походів. Винятком можуть бути ситуації, коли інвестиція в пух невигідна з точки зору низької частоти використання спальника або коли запланована мандрівка триватиме дууже довгий час у вологих умовах без можливості сушки одягу і спорядження. У решті випадків обирайте добрий пух і ви точно не пошкодуєте. Який пух є добрим і на що звертати увагу при виборі пухового спальника – визначимо в наступних статтях Енциклопедії Пуху.

Ще почитати по цій темі:

PHD – The Truth about Sleeping Bags
Максим Перепелиця – Питання про спальник

*Якщо ви хочете безпечно для свого гаманця перевірити твердження з цієї статті, пам’ятайте про наш крутий проект #БанкСпорядження, який дозволяє безкоштовно протестувати море сучасного спорядження, щоб вибрати найкращий для себе варіант. В ньому вже є пухові спальники від Sea To Summit, Marmot, Turbat, і колекція банку постійно поповнюється новими моделями і виробниками.

**Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.