Ідейний натхненник блогу ПроПоходи. В спорті відколи себе пам’ятає. В горах – трішки менше. Родом з Тернополя, живе і працює в Києві. Обожнює гори, каяки і білу воду, незабутні заходи сонця, і майже завжди просипає світанки.

Як я розповідала в статті про спальник Sea To Summit Micro McIII, в мандрівці Ісландією ми задумали дослідити, як поводить себе пух в умовах високої вологості.

Так от, другим нашим спальником в цій незабутній поїздці став добре відомий в світі Marmot Never Winter. Але не той, який вже всі знають, а прототип моделі 2018 року, з деякими цікавими оновленнями.

Важливо! Спальник Marmot Never Winter наданий нам дистриб’ютором безкоштовно. Також, ми отримуємо гонорар за публікацію огляду. Це жодним чином не впливає на зміст огляду, оскільки за нами лишається повний контроль над його наповненням. Детальніше в нашому кодексі публікацій. Надалі спальник Marmot Never Winter переходить в Банк Спорядження і вже зараз доступний для безкоштовного тестування всім читачам ПроПоходи.

Чому Never Winter такий популярний? Бо співвідношення ціни, якості та ваги у ньому – доволі добре. Тому багато хто обирає його своїм першим пуховим спальником.

В якості утеплювача в цьому спальнику використовується качиний пух з показником пружності 650+. Для кращого протистояння волозі пух оброблено засобом, який Marmot називає Down Defender.

За словами виробника, завдяки цьому засобу пух залишається сухим в 10 разів довше і висихає на 30% швидше, ніж необроблений. Такі цифри завжди походять з лабораторних умов, тому я б не радила спиратись на них, як на експериментальні дані живих випробувань. На планеті дуууже багато різноманітних погодних умов, тому неможливо провести тести в усіх ймовірних ситуаціях. Просто знайте, що оброблений пух ДОВШЕ залишатиметься пружним під дією вологи і ШВИДШЕ висихатиме, ніж пух без обробки. А відсотки і рази залишіть для маркетологів.

За стандартом EN13537 температура жіночого комфорту в Marmot Never Winter становить +3,6℃, чоловічого -1,7℃, а екстремальною вважається -17,8℃.

Вага спальника в розмірі Regular становить 850 грамів. За задумом виробника, туристам зростом більше 183 см варто обирати розмір Long, вагою 910 грамів. Хоча Антон, з його 188 сантиметрами зросту, завжди обирає розмір Regular і не скаржиться.

Уся тканина, що використовується в Marmot Never Winter, доволі схожа між собою. Наприклад, зовнішній матеріал у передній частині спальника –  це легкий армований нейлон Ripstop з товщиною нитки 30D та DWR просоченням.

Нижня частина та капюшон виконані із 30D нейлону з DWR обробкою та вже без армування.

Внутрішнім матеріалом виробник також обрав 30D нейлон без армування із DWR просоченням.

Щільність плетіння тканин в Marmot Never Winter значно менша, ніж в Sea To Summit Micro McIII, який ми розглядали в попередній статті. Це добре помітно по кількості пір’я, що пробивається крізь тканину. Його багато. І в таких випадках, не намагайтесь витягти пір’їнку назовні, бо вона потягне за собою дорогоцінний пух. Краще захопіть її крізь тканину зі зворотного боку і втягніть всередину.

Інший момент по тканині, якщо вже порівнювати з STS: водовідштовхуюче покриття на ній майже не працює. Тобто, краплини води в 90% випадках одразу вбираються тканиною. Добре, що обробка пуху це компенсує, інакше б конденсат в наметі міг стати проблемою.

Шви спальника – теплі. Тобто, зовнішня і внутрішня тканина з’єднанні між собою сітчастою перегородкою, що унеможливлює прямий “витік” тепла.

Аби знизити тепловтрати через бічні шви, Marmot спроектував їх якомога ближче до килимка, назвавши такий крок Ground-Level Side Seams. Це давнішня фішка Мармотівських спальників, їй вже років 20. Ідея така, що верхня частина спальника огортає, наче ковдра. А шви розміщуються нижче, в холодній зоні, де повітря не таке нагріте, як згори. Відповідно, втрати тепла з ним менші.

Анатомічний футбокс – ще один спосіб зберегти тепло. Його форма нагадує трапецію звужену у нижній частині. Завдяки розширеному верху пальці ніг не натягують спальник, тим самим не стискають наповнювач (стиснутий утеплювач = відсутній утеплювач, пам’ятаєте?). А звужена ділянка п’ят дозволяє не витрачати тепло на прогрівання зайвого простору.

Мармотівський футбокс має ще одну приємну несподіванку: розробники передбачили в ньому кишеню для сухих грілок, що закривається на липучку.

Виробники грілок не радять притискати їх напряму до шкіри, аби не отримати термічного опіку. Та, зазвичай, такими грілками користуються, коли на ноги вже одягнуто всі можливі шкарпетки. Тому про цей момент можна не переживати.

Для Marmot Never Winter обрали подвійну блискавку YKK №5. Верхній бігунок двосторонній, що дозволяє оперувати ним як ззовні спальника, так і зсередини. На бігунку встановлена серйозна на вигляд протизакусуюча пластикова конструкція. На практиці справляється зі своєю задачею вона так собі. Скажімо, спальник STS без такої фішки закусувався не частіше.

Нижній бігунок – односторонній, без пулера. Ним можна розкрити спальник в області ніг для додаткової вентиляції.

За потреби, два спальники Marmot Never Winter можна зістібнути разом. Варто лиш пам’ятати, що для цього слід обирати спальники з дзеркально розташованими блискавками: лівою і правою. І також пам’ятати, що зістібання спальників не допомагає грітись, адже тоді зростає об’єм повітря, який потрібно прогрівати кожному туристу. Хіба що, покласти в два спальники трьох людей:)

Головна зміна у моделі Never Winter 2018 в порівнянні з попередньою – додаткова двостороння блискавка. Вона коротка, довжиною всього 33 сантиметри і знаходиться по інший бік від основної.

Завдяки двом блискавкам тепер зручніше робити будь-які побутові штуки обома руками не вилазячи зі спальника і сильно не розстібаючи основну блискавку. Або ж тепер можна відкинути верхню частину спальника, як ковдру, в теплішу ніч.

Для довершеної картини не вистачає лише липучок або кнопок, що з’єднували б частини спальника зверху біля початку блискавки. Таким чином, можна було б відкривати блискавки, вільно оперувати руками, а липучки чи кнопки тримали б спальник на плечах і зберігали ще більше тепла.

Зсередини спальника, по обидва боки від блискавок, тканина прошита стропою, щоб бігунки її не закусували.

А щоб ті ж бігунки під час сну не торкались обличчя, у закритому спальнику вони ховаються під невеликі шматки тканини, з того ж матеріалу, що й верх спальника.

По всій довжині блискавки прикривають доволі широкі пухові комірці, що далі переходять в основний комір спальника. Останній можна стягнути гумкою з пластиковим фіксатором.

Ще одна відмінність Never Winter 2018 у порівнянні з попередньою моделлю – особливість конструкції внутрішнього комірця. Його залишили лише у верхній (передній) частині, замість того, щоб пришивати по всьому периметру.

Трішки нижче від внутрішнього коміру – невелика кишеня для цінних речей. Її легко помітити завдяки яскравій смужці зеленого кольору, що прикриває блискавку. Чого таку ж смужку не пришили в STS Micro?

Регулювання капюшону здійснюється з допомогою такого ж затискача, як і на передньому комірці. Водночас, замість гумки тягнути потрібно за плаский шнур. Відмінність у формі шнура і гумки дозволяє навпомацки визначити, яке саме регулювання у вас в руках.

І ще один момент, який мені дуже сподобався – і шнур, і гумка знаходяться на певній відстані від краю тканини, тому затягненими не тиснуть на обличчя.

Для просушки і провітрювання спальника на ньому передбачені 6 петель – по 2 на кожній зі сторін і 2 на футбоксі. При чому, перші виконані з такого ж шнура, що й стяжка на капюшоні, а решта – із тонкої м’якої стропи. Оскільки наш спальник – прототип, відмінність в матеріалах петель може бути наслідком експериментів з тканиною. Цілком ймовірно, що в ринковій версії виберуть щось одне.

Marmot Never Winter нам вдалось спакувати до розміру 2 літрів. Щоправда, для цього ми взяли компресійник від іншого спальника, адже в комплекті з героєм нашого огляду постачається мішок для перенесення, що не має компресійних строп, тому з ним спальник займає не менше 5 літрів.

Матеріал мішка виробник не зазначив, але він нагадує 68D поліестер з поліуретановим покриттям. Мішок стягується плоским шнуром із пластиковим фіксатором. Місце виходу шнура, на яке припадає найбільше навантаження, додатково посилено металевим люверсом. А щоб в мішок не попадав зайвий бруд чи волога, виробник передбачив невеликий клапан.

На дні мішка розташована ручка. Щоправда її конструкція вельми дивна. Просунути під неї долоню можна лише на одну фалангу пальця. Адже ручка – це частина матеріалу дна і крізь її центр проходить шов.

Оскільки шви мішка не проклеєні, для мандрівки у вологу погоду я раджу придбати повноцінний гермомішок. Якраз в той самий момент, коли купуєте спальник, щоб потім не хапатись за голову в поході.

Окрім мішка для перенесення, в комплекті у Marmot Never Winter є мішок для зберігання. Основний матеріал – сітка. На сітці, по всій довжині, вшито прямокутник з поліестру на якому, зазвичай, красивими червоними буквами написано “Marmot”, але, оскільки у нас прототип, маємо його монотонному виконанні 🙂

Дно мішка – з того ж поліестеру. І тут, зазвичай, вказано модель спальника, температуру, на яку він розрахований, та характеристики пуху. Але у нас прототип… 🙂

Тепер ще кілька слів про досвід. Особисто для мене такий спальник виявився захолодним на зазначені виробником температури. Я це пояснюю двома причинами. По-перше, я маленька, тож вільного простору, який потрібно прогріти, залишається в спальнику чимало. І, по-друге, я багато кручусь уві сні, в наслідок чого пух постійно стискається в різних місцях спальника. І, оскільки показник пружності пуху, який впливає на його швидке розправляння, в цьому спальнику відносно невеликий, 650, то стиснуті місця відновлюються не так швидко, як хотілось би. З іншого боку, якщо взяти до уваги ціну спальників на пуху 850+, то на холодні ночі можна не полінуватись і вдягти пуховий светр.

Антон теж помітив, що, хоча цей спальник за температурами майже ідентичний STS, в останньому спати тепліше, якщо багато крутитись вночі. Водночас, компресується Marmot Never Winter краще за STS, хоча останній наповнений гусячим пухом 850+. Можливо, так стається через тканини, які в Мармоті набагато м’якіші.

Висновки. Якщо маєте бажання спробувати на собі переваги пуху і, одночасно, не витрачати великих грошей, то Marmot Never Winter на українському ринку буде пречудовою пропозицією. Цей спальник призначений більше для комфорту (друга блискавка, повноцінний футбокс), ніж на економію ваги, та все одно він важить лише 850 грамів. Готуйтесь вчитись втягувати пір’їнки і тримайте поруч додатковий шар одягу в температури близько нуля, якщо любите багато крутитись вночі.

Я вже багато разів повторювала нашу історію, та мушу зробити це ще раз. Marmot Never Winter пережив з нами два тижні суцільних опадів в Ісландії. І пух жодним чином не постраждав. Тому не бійтесь подорожувати з пухом. Сучасний пух вже не боїться цього. Просто купіть для спальника гермомішок.

Переваги: гідрофобний пух, дві блискавки, продуманий футбокс, кишеня для грілок в футбоксі, легкий, компактний.

Недоліки: через тканину регулярно лізе пір’я.

Відео огляд Marmot Never Winter і трохи про переваги пуху над синтетикою можна подивитись на нашому YouTube каналі:

Відгуки читачів про це спорядження:

Ось що про спальник Marmot Never Winter пишуть ті, хто ним вже скористався:

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Унікальний спальник Sierra Designs Backcountry Bed. Детальний огляд
Хто ще так вміє? Спальник Exped Dreamwalker 450 Camp. Перші враження
Український пуховий спальник Turbat Kuk 350. Перші враження
Надлегкий і пуховий. Огляд оновленого спальника Sea To Summit Micro McIII

Де купити, вдячність і підтримка

Купуєте в наших партнерів – підтримуєте автора і ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

  • Спальник Marmot Never Winter 2018  – буде доступний з березня 2018 року.
  • Спальник Sea To Summit Micro McIII у Вершині або у Gorgany

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.