Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Для мандрівки Ісландією ми планували підсилити утеплюючий шар ще парою пухових светрів. І Turbat доречно запропонував обрати для себе пухові светри з їхніх новинок. Таким чином, ще до офіційного старту продажів, в нас опинились яскраві Turbat Kostrych Kap та Turbat Gemba Kap з рідним лого ПроПоходи на грудях.

Важливо! Пухові светри Turbat Kostrych Kap та Turbat Gemba Kap надані нам виробником безкоштовно. Також, ми отримуємо гонорар за написання вражень від користування цими светрами. Це жодним чином не впливає на зміст огляду, оскільки за нами лишається повний контроль над його наповненням. Детальніше в нашому кодексі публікацій.

Зауважу, що ми не в сліпу погодились на пропозицію від Турбат. Перш ніж дати добро на поклейку лого і відправку, вивчили деталі продукту і їх відповідність нашим вимогам.

По-перше, нам були потрібні пухові светри з якісним пухом, бажано з водостійкою обробкою. Український пух і так вважається одним з найкращих в світі і повсякчас використовується відомими виробниками. Та є різниця, який саме пух: гусячий чи качиний, його пружність і співвідношення кількості пуху до пера. Турбат пообіцяв нам (а їм – швейцарський інститут IDFL на основі своїх досліджень), що бленд пуху в светрах має 70% гусячого, 30% качиного із загальною пружністю (Fill Power) 750. Співвідношення пуху до пера – 90/10. Ці показники були в межах того, на що розраховували ми. На додачу – гідрофобна обробка “якісним німецьким засобом” – це цитата турбатівців.

Наступна важлива складова пуховки – це тканина. Саме вона утримує пух всередині і оберігає користувача від вигляду пухнастого курчати після носіння светру. Плюс, тканина дбає про першочерговий захист пуху від вологи власним гідрофобним покриттям. І, що важливо, занадто товста тканина може звести нанівець досягнення пуху у полегшенні виробу. В цих светрах, за нашою інформацією, використовується японський армований нейлон з товщиною нитки 20D і щільністю плетіння 190T. Гідрофобне покриття наявне.

Внутрішня тканина – нейлон 20D без армування.

Питання від читачів, з яким ми вже стикались: “Чи 20D – це не замало?” Справа в тому, що показник товщини нитки – лише один з багатьох, що впливає на зносостійкість і стійкість до пошкоджень. Матеріал нитки і його якість, тип і рівномірність плетіння, обробка, умови зберігання на виробництві і фабриці, умови транспортування, зберігання готових виробів – це все напряму впливає на властивості тканини. Тому число 20D – не показник. Суттєво більше висновків можна зробити під час використання.

*Тканини з плетінням Pertex повсякчас використовуються у найкрутіших пухових светрах, хоча вони мають товщину нитки 10D і 7D.

Повертаючись до Turbat, вибір тканини виробником дуже добрий. Вона тримає пух, не розходиться на швах і її DWR лагідно працює.

Важливо! З будь-якого пухового виробу на початку експлуатації вилазить пух по швах і крізь тканину. Перше доволі швидко завершується. Друге пояснюється присутністю пір’я в суміші пуху і, час від часу, повторюється. Справа в тому, що ніякі тканини не спроможні протистояти гострим кінцям пір’я, тому, час від часу, воно вилазить. В цій ситуації головне не тягнути все назовні, бо за пір’їнку зачепиться цінний пух і буде лізти без кінця. Краще схопити перо тканиною протилежного шару і затягнути все всередину. 

Вага тканини – мінімальна. Завдяки ній вдалося досягти таких крутих показників у вазі виробу. Чоловіча М-ка важить 310 грамів при вазі пуху 120 грамів! І я вже встиг перевірити, що тканина дійсно міцна. Зустріч светра з металевим дротом під час проходу вздовж паркану з сітки-рябиці завершився затяжкою нитки, а не розривом полотна тканини.

Інші показники, яких ми очікували від пухового светра – капюшон, зовнішні кишені на блискавках і компактне пакування, бажано у власну кишеню. І, оскільки всі ці пункти були втілені Turbat’ом у новинках, ми взяли їх з собою в подорож.

Під час першої примірки виявилось, що чоловічі розміри у Турбату відрізняються від інших виробників. Простіше кажучи, потрібно обирати пуховку на розмір більшу. На мене ідеально сіла L-ка, хоча весь інший одяг стабільно M-ка. Добре, що турбатівці передбачили це, відправляючи нам посилку. Жіночі розміри, я б сказав, відрізняються на половинку. Тобто, зазвичай Христина носить той самий XS, але він сідає на неї вільно, в той час як Turbat Gemba Kap розміру XS підійшла як раз.

Посадка пуховки атлетична: вона повторює контури тіла. Як на мене, ми, з нашими худорлявими статурами, виглядаємо в них незрівнянно:)

Капюшон теж прилягає до голови, а комір при закритій передній блискавці закриває мою довгу шию. Останній момент мені особливо подобається, бо люблю, коли шия (моє найслабше до застуди місце) в теплі і захищена від вітру.

По периметру капюшона, на манжетах і знизу – м’яка резинка. Затяжка знизу відсутня.

Блискавки, можна сказати, ноунейм. Такі ж стоять на флісках Turbat і, начебто, проблем з ними не було. Принаймні, за інформацією від друзів, хто має турбатівські фліси.

З мого досвіду, центральна блискавка і блискавки зовнішніх кишень ковзають надзвичайно плавно. Тут навіть фраза “як по маслу” не підходить, бо плавність тих блискавок вражає більше.

На бігунках – пулери, щоб ними зручніше було оперувати в рукавицях. Та за виглядом пулери програють решті деталей. 

Під центральною блискавкою – стропа, що запобігає закусуванню тканини. І добре справляється з задачею.

Зовнішніх кишень – дві. Обидві теплі. В правій кишені знаходиться пластиковий гачок на резинці для кріплення ключів.

Блискавка на лівій кишені – двостороння. В цю кишеню пуховий светр пакується для транспортування.

З пакуванням – жодних проблем, розмір кишені – те, що треба. Водночас, я б хотів, щоб зелена стропа з обох сторін завершувалась петлями, за які було б зручно втримувати складений светр, застібаючи і розстібаючи блискавку.

*Чомусь стропа вздовж блискавки на кишені для пакування є лише в чоловічій моделі.

В спакованому вигляді чоловіча L-ка і жіноча XS-ка виглядають отак:

Окрім двох зовнішніх кишень, пухові светри Turbat мають ще й внутрішню з лівої сторони. Блискавка на ній часом закусує тканину.

Наша подорож видалась ідеальною для тестування пухового спорядження, адже за два тижні в Ісландії частіше лив дощ, ніж була бездощова погода.

Добра новина – тканина пухових светрів Turbat Kostrych Kap i Turbat Gemba Kap гарно тримає короткочасні легкі опади. Ще краща новина – про пух. Він намокав порівняно довше, ніж ми очікували і, що приємніше, висихав швидше, ніж ми сподівались.

Найчастіше светри намокали в трьох місцях: на рукавах, на плечах і на попереку. Перше – через те, що вода затікала крізь манжети мембранки під час переходів з трекінговими палицями. Друге і третє – ті місця, в яких мембранка починала пропускати воду через тиск рюкзака.

Приємно, що місце намокання завжди було локалізоване. Тобто, пух не проводив вологу далі. Приміром, від попереку, не була мокрою вся спина. Значить, гідрофобна обробка пуху виконувала свою задачу.

Декілька днів, коли ми ходили в пухових светрах під мембранками і, в результаті, отримували згадані результати по промоканню, було достатньо залізти в пуховці в спальник і вже за декілька годин, доки ми готували вечерю, їли і читали-писали, все було в повному порядку. Коли ж потрапляли в шторм і светри страждали сильніше, ми спочатку вдягали  сухі речі з гермомішків, а поверх них – мокрі пуховки. І так лягали спати. На ранок все було ідеально сухим.

До мандрівки я вважав, що пуховий светр неможливо буде так легко висушити в поході. Саме тому ми і брали по одному на запас, на той випадок, якщо з сушкою нічого не вийде. Та, мабуть, комбінація доброго пуху зі свіжою обробкою так критично вплинула на результат.

Виперджаючи питання про вологу в спальнику – за два тижні наші спальники SeaToSummit Micro MCIII 2017 та Marmot Never Winter 2018 абсолютно не втратили в ізоляції. Можливо, тут теж фішка в новій обробці пуху, бо спальники були щойно з магазину.

Попередні абзаци описують умови тотальних опадів, які є певним максимумом навантаження вологістю на пухові речі. Гірше – тільки занурення під воду. Тож, якщо наші пухові светри, спальники і килимки настільки добре показали себе в цій ситуації, про легші випадки можна не переживати. Тому фраза “Карпати занадто вологі для пуху” для нас звучить вже дещо весело:)

Ідеальну картинку з тканини, пуху і блискавок дещо похитнуло виконання завершень швів. На фоні іншого вони, як і пулери, виглядають такими, що не відповідають решті складників. Ніби, все круто, і самі шви рівні і гарні, а в кінці таке..

Тож моє побажання до виробника – покращити ситуацію з цими завершеннями. І з пулерами теж.

В комплекті до светрів є пречудовий сітчастий мішечок для їх зберігання. Аби не дати своєму сумувати, я склав в нього все наше кухонне приладдя разом з ножем, кресалом, чаєм, кавою і приправами та взяв з собою в подорож. Приємно, що за два тижні скажених мандрів мішок лишився наче новий.

Цікаве спостереження щодо деталей – стопер на стяжці цього мішечка той самий, що й на рюкзаках Osprey Talon менших літражів.

Далі – суб’єктивне питання кольорів. В мене не виникало сумнівів, який саме колір пухового светра обрати. Яскравий зелений з жовтими елементами – бомба. Жіночий рожевий, який вибрала Христина, мені теж дуже подобається. Якщо ці кольори вам не до вподоби, чоловіча модель має ще темно-сірий варіант, а жіноча – сірий та зелений.

Якщо ви шукаєте светр більше для міста і плануєте їздити в ньому за кермом, то версія без капюшону вам підійде більше. Це та, що без слова KAP в назві моделі. Ще й зекономите 100 грн ціни і 30 грамів ваги.

Коштують пухові светри Turbat Kostrych Kap та Turbat Gemba Kap на жовтень 2017 року 3200 грн ($120).

Важливий момент! Пухові светри Turbat шиються в Україні. Тобто більшість коштів, сплачених за цей продукт, лишається в нашій країні і продовжує працювати на її розвиток, а не відправляється закордон іноземному виробникові.

Висновки. Ну, правда ж, дивно було, що ми маємо чи не найкращий в світі пух, яким вихваляються в своїх продуктах Montane та, донедавна, Mountain Equipment, і самі нічого з нього не виробляємо? Тепер в українських магазинах туристичного спорядження можна придбати класний пуховий светр українського виробництва з пречудовим підбором матеріалів, продуманою конструкцією і увагою до деталей. Я радий, що светри мають атлетичний крій. Бо фліски Turbat для мене були недоступні саме через крій (або короткі рукави, або два мене всередину). Ті моменти, які мені не сподобались, в щоденному користуванні лишаються непомітними. Водночас, я мусив попередити про них, аби ви мали 100% інформації до роздумів.

Переваги: вага, тканина, пух і його обробка, добрі блискавки, пакування в кишеню, високий комір, зручний анатомічний капюшон, атлетичний крій, теплі кишені, приємні дрібнички (мішок для зберігання, карабін для ключів).

Недоліки: завершення швів і пулери естетично програють решті матеріалів і деталей; для комфортного застібання-розстібання кишені-мішка при пакуванні пуховки недостатньо петель з обох сторін блискавки.

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Пуховий светр і фліска. Що коли обираємо, переваги і недоліки
Чому вилазить пух і що з цим робити?
Одяг і взуття для Ісландії. Висновки після мандрівки
Лляні сорочки Turbat Bangkok і Turbat Lima. Знахідка на спеку

Де купити, вдячність і підтримка

Купуєте в наших партнерів – підтримуєте ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Чарівні посилання на спорядження з огляду:

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.