Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Якщо сьогодні ви зайдете в будь-який український магазин туристичного спорядження і запитаєте, які килимки кращі для походу, надувні чи самонадувні, то скоріше почуєте перелік переваг і недоліків кожного виду без чітких висновків про лідерство. Часто продавці, орієнтуючись на свій обмежений досвід, чи за браком інформації, схилятимуть вас до покупки самонадувного килимка, мотивуючи цей вибір більшою зносостійкістю і надійністю. І дуже рідко ви почуєте беззаперечне «надувні кращі».

Саме в тому магазині, де продавець скаже вам, що надувні килимки кращі, я б рекомендував лишитися постійним клієнтом. Або принаймні заходити до них на консультації.

До аргументації свого твердження я хочу зайти з незвичної для пересічного туриста сторони: не розбирати зі старту всі ‘за’ і ‘проти’ (хоча, згодом доберемось і до них), а спершу проаналізувати тенденції у нових колекціях лідерів з виробництва туристичних килимків, розповісти про особисте спілкування з виробниками і, насамкінець, добити вражаючою статистикою продажів окремих брендів.

Therm-A-Rest on sunny beach in Croatia 2013

Для тих, хто вперше стикнувся з такими поняттями як ‘надувні’ та ‘самонадувні’ килимки, я коротко поясню, що воно таке.

Самонадувний килимок заповнений всередині пружнім матеріалом. Якщо дуже приблизно, то цей наповнювач схожий на губку для миття посуду. Щойно ви відриваєте клапан на здутому килимку, як матеріал розпрямляється і повітря засмоктується в новоутворений об’єм, заповнюючи килимок. Далі, до потрібної пружності килимок надувається ротом чи спеціальними аксесуарами.

Надувний килимок потрібно з нуля надувати ротом або аксесуарами. Він не має пружного матеріалу, але, для збільшення теплоізоляції, може мати всередині додаткові перегородки, синтетичний утеплювач чи пух.

Існують килимки-гібриди, де пружній матеріал займає менше половини об’єму килимка. За задумом виробника його кількості достатньо для певної міри самонадування і теплоізоляції.

А тепер подивимось на тенденції у колекціях виробників. І почнемо зі святая-святих, самонадувного гіганта, ірландської компанії Therm-a-rest.

Therm-A-Rest on Outdoor Show 2015

Чому ‘самонадувного’? Бо в них навіть лого до недавнього часу вихвалялося лише самонадувними килимками в колекції.

Therm-a-rest

Але час пройшов, технології оновилися, і, що ви думаєте? На наступний рік у Therm-a-rest жодної самонадувної новинки. Один надувний NeoAir Camper SV та гібрид BaseCamp AF. Отакої.

Therm-A-Rest on Outdoor Show 2015

Далі подивимось на інноваційну австралійську компанію Sea To Summit (маю її пуховий спальник Micro MCII – суперова річ). Австралійці цього року вирішили доповнити свій асортимент килимками. Як думаєте, скільки самонадувних моделей з шести наявних в каталозі килимків? Жодної.

Sea To Summit on Outdoor Show 2014

Ідемо далі. Exped – швейцарська компанія килимкам якої, замість Therm-a-rest, останнім часом віддають перевагу українські туристи.

Exped 2016 Catalog

Новинок на наступний сезон – три, всі надувні. Загальне співвідношення надувних до самонадувних килимків в колекції – 24:11. Українські туристи полюбляють Exped як раз за успішні моделі надувних килимків Synmat та Downmat.

Американський Nemo Equipment – поважний молодий виробник.

Nemo on Outdoor Show 2015

На наступний рік в килимках п’ять новинок. З них самонадувних… правильно, нуль.

Nemo on Outdoor Show 2015

Більш того, якщо зараз ви зайдете на їх сайт, то побачите, що майже всі самонадувні килимки чомусь на розпродажі. Причина проста: вгадайте, скільки моделей самонадувних килимків лишилось у Nemo в каталозі 2016-го року? Один сиротливий килимок.

Big Agnes. Всі новинки – надувні. Самонадувайок в колекції лише дві. Надувних килимків – вісім.

Big Agnes on Outdoor Show 2013

І т. д…

А ви ж не думаєте, що всі передові килимкові фірми стали б позбавлятися від самонадувних варіацій, якщо б вони були дійсно кращим рішенням?

Nemo кажуть, що туристи, врешті-решт, зрозуміли, що за недолугі самонадувні властивості їм доводиться розплачуватись значним підвищенням ваги виробу, який вони несуть в гори на своїх плечах. А `недолугі` – бо жоден самонадувний килимок не надується сам на 100%. А дешевші ще й втрачають цю недо-само-надувальну властивість доволі швидко, перетворюючись на килимок, який лише чинить спротив надуванню.

Exped, кажуть, що у самонадувних килимків немає майбутньоно і єдиний аргумент до покупки такого на сьогодні – це порівняно низька ціна.

А коли розмова доходить до цифр, починається найцікавіше. Andrew Milkovits, керівник виробництва Nemo Equipment, говорить, що на ринку США продажі самонадувних килимків за останні роки скоротилися на 90(!) процентів. Де-в’я-но-сто!

Nemo 2016 Catalog

Exped зазначає, що у них в десятку найбільш успішних по продажах килимків не входить жодного самонадувного.

Досвід показує, що хвиля, яка зароджується на заході, згодом докочується і до нас. А значить, скоро і ми будемо ретельніше замислюватись, над сумнівними перевагами самонадувних килимків.

Далі поговоримо саме про них і, водночас, розвінчаємо найпопулярніші міфи.

Коли хтось агітує за самонадувний килимок, то основними аргументами зазвичай є такі:

#1. Самонадувний килимок має міцніші тканини, тому він надійніший. Величезна помилка цього твердження в тому, що міцніші тканини підвищують зносостійкість килимка, але ніяк не стійкість до проколів. Зносостійкість потрібна, якщо на килимку ви збираєтесь кататись по снігу або тягати його навантаженим по шорсткому камінню. Якщо ж на ньому просто спати, то стійкість до проколів є суттєво важливішою. А вона залежить не від товщини тканини чи нитки, а від виду плетіння та якості просочення. Тому надувні килимки, виробництво яких основане на сучасніших процесах, мають меншу вірогідність бути пошкодженими в поході. Для прикладу, мій самонадувний килимок протримався лише рік, в той час як надувним я користуюся вже три роки, і він досі живий.

#2. При проколі, самонадувний килимок, завдяки наявності піни, буде зберігати тепло. Часткова правда яка аж ніяк не рятує від необхідності заклеїти килимок якнайшвидше. В разі пробиття, самонадувний килимок стиснеться в тих місцях, де на ньому лежить турист. З піни вийде повітря, а саме воно забезпечує термоізоляцію. Килимок трохи підігріватиме в місцях, де піна не стиснена, але частини тіла, що притискаються до землі, все одно швидко промерзатимуть. Це змусить постійно крутитися, впираючись в холодну тверду землю, і спокійного сну вже не буде.

Якщо трапився прокол, то у випадках з обома видами килимків, якщо не хочеться вночі шукати дірку, можна кинути під ноги рюкзак, під тіло – речі, що не вдягнуті, і проспати до ранку. Клеїти і самонадувайки, і надувні килимки абсолютно однаково. А от недоліки самонадувних килимків нікуди не подіти. І головні з них – вага і об’єм.

Як не боровся Therm-a-rest за зменшення ваги і об’єму піни в своїх килимках, все одно найкращим способом досягти успіху виявився один: позбавитись від піни. Звідси виникла гібридна модель EvoLite, де піна займає лише частину килимка, формуючи ‘скелет’, який відповідає за самонадувні та теплоізоляційні властивості.

Therm-A-Rest EvoLite

Але навіть такий крок не зміг наблизити самонадувайки по вазі та іншим характеристикам до надувних моделей. Для прикладу, надувний Therm-A-Rest X-Lite важить 350 грам, має товщину 6,8 см та R-value (показник спротиву тепловтратам, більше = тепліше) 3,2 од. При цьому займає в рюкзаку дуже мало місця.

Therm-A-Rest X-Lite

В свою чергу, гібридний EvoLite має вагу 480 грам, товщину 5,0 см, R-value 2,1 од. та відчутно більші габарити.

Самонадувні властивості дуже сильно залежать від температури та вологості. В суху та теплу погоду самонадувайки будуть працювати відносно добре. В холодну вологу погоду більшість роботи доведеться виконувати вашим легеням, в той час як піна буде чинити спротив. До того ж, чим дешевший килимок, тим гіршими будуть його самонадувні властивості.

Якщо ж вам не сподобається, що ваш килимок слабо надувається, довести що це брак – неможливо, бо жодних конкретних параметрів самонадування ніхто не дає. Такі от справи.

В надувному килимку все просто: під’єднав спеціальний гермомішок, тричі випхав з нього повітря в килимок – і готово. Здувати надувні килимки теж швидше і простіше, ніж самонадувайки, бо відсутня піна, яка прагне розпрямитися і заважає скручуванню килимка.

Exped Fast&Light

На останок. Сьогодні велика кількість українських туристів після іжевського килимка чомусь прагнуть придбати самонадувний килимок. Та це лиш невдала спроба наздогнати прогрес, який, насправді, вже забув про самонадувайки і полетів далеко вперед.

Оперуючи статистичними даними сучасного ринку туристичного спорядження, споглядаючи плани виробників на майбутнє та детально знаючи всі ‘за’ і ‘проти’ ви маєте можливість перескочити через покоління і зрівнятись з передовими технологіями сьогодення. Бо купувати зараз самонадувний килимок – це все одно, що прокладати в дім міський телефон, в той час, як всі навколо користуються мобільниками.

Інші статті по темі на ПроПоходи

Порадите самонадувний килимок? Огляд Sea To Summit Comfort Light S.I.
Баланс ваги і вигод. Надувний килимок Sea To Summit Ultralight Insulated
Чому теплий спальник не гріє? Спальна система, R-value і все таке
Ремонт надувного килимка. Прокол і поріз

Де купити, вдячність і підтримка

Купуєте в наших партнерів – підтримуєте автора і ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.