Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Зараз в мандрівках ми весь час користуємось надувними килимками. Але так було не завжди. Особисто я пройшов повний шлях еволюції похідного ліжка від гілок/трави під наметом через іжевку і самонадувайку до надувайки. І на сьогодні вважаю, що надувні килимки для 99% походів – найкраще рішення, бо вони при мінімальному об’ємі і вазі дають максимум комфорту і тепла.

Однак, як не крути, ми часто отримуємо прохання порадити не надувний, а самонадувний килимок. В таких випадках спершу намагаємось визначити, чи мандрівник усвідомлює його особливості і чи знає всі вигоди легших та компактніших надувайок. Якщо ж так і самонадувачка потрібна з аргументованих причин (жорсткість ліжка, ціна, подорож на авто, бажаний подарунок, etc.), радимо конкретну модель.

З появою килимка Sea To Summit Comfort Light S.I. навесні 2018 року більшість порад зводиться саме до нього. Тож, аби щоразу не розписувати аргументацію “за і проти” цієї моделі, я взяв її у дистриб’ютора і написав короткий огляд. І тепер просто роздаватиму посилання на нього, чим хитро спрощу собі життя та зекономлю час 🙂

Важливо! Килимок Sea To Summit Comfort Light S.I. наданий нам дистриб’ютором безкоштовно. Також, ми отримуємо гонорар за публікацію статті. Це жодним чином не впливає на зміст огляду, оскільки за нами лишається повний контроль над його наповненням. Детальніше в нашому кодексі публікацій. Надалі килимок Sea To Summit Comfort Light S.I. переходить в Банк Спорядження і вже зараз доступний для безкоштовного тестування всім читачам ПроПоходи.

Важливо! Не плутайте Sea To Summit Comfort Light з Sea To Summit Comfort Light S.I. Абревітатура S.I. якраз означає Self Inflating – самонадувний. Килимок без цієї абревіатури в назві є надувним.

Отже, чому саме цей килимок так припав мені до душі і чому я виділяю його з-поміж інших. Спершу запам’ятайте, що показник теплоізоляції килимка STS Comfort Light S.I., той, що зветься R-value, становить 2,7. Надалі ми будемо порівнювати його з іншими моделями, де ця інформація знадобиться.

Якщо ж говорити в абсолютному значенні, то для середньостатистичного туриста такої теплоізоляції вистачить, щоб спати в температурах вище нуля. Якщо до цього ви користувались лише іжевською пінкою, то знайте, що її R-value близько одиниці. Тобто головний герой огляду щонайменше як 2,5 іжевки по теплоті.

Вага килимка в розмірі Regular – 650 грамів. Показник видається не найлегшим, доки не поглянути на його товщину. А вона становить 5 см. З такими даними може позмагатись лише Термарестівський EvoLite (520 грамів при 5 см висоти), але він має менший показник теплоізоляції (R-value 2,1), вкрай незручний клапан і коштує в Україні на третину дорожче.

Про товщину ще один важливий момент. На мою думку, з точки зору комфорту, самонадувні килимки мають зміст, якщо їх товщина 3,8 см та більше. Ті, що мають товщину 2,5 см (популярний показник в найлегших серіях) крадуть непропорційно багато комфорту в порівнянні із економією ваги.

Наступною перевагою самонадувайок Sea To Summit в порівнянні з усіма іншими виробниками є клапан. Він найпродуманіший з тих, що ви можете зустріти на ринку. Перше, для надування він відкривається найширшим отвором. Тобто повітря має найменше спротиву на вході.

Далі, коли килимок набрав повітря до максимуму, який дозволяє пружність його піни, закриваємо отвір зворотнім клапаном і спокійно додуваємо до потрібної пружності. В цей час зворотній клапан не випускає повітря назад. До зворотного клапану підходять помпи і STS, і Exped. А якщо ви вирішите додувати його ротом, будьте готові до 3-4 видихів.

До слова, в комплекті помпи немає. Її доведеться купити окремо, або додувати килимок ротом. 

Якщо килимок надутий надто сильно, натисканням на зворотній клапан (помаранчева цятка в центрі) можна спускати повітря малими порціями, щоб добитись найкращого комфорту.

Після надування закриваємо клапан кришкою і спимо.

Здування самонадувного килимка завжди ускладнюється тим, що пружній наповнювач чинить опір, хоче розправитись і надути килимок. Часом, килимок потрібно скрутити-розправити-скрутити декілька разів, аби він досяг бажаного розміру.

Завдяки чарівному клапану, з STS все значно простіше. Відкриваємо кришку, знімаємо зворотній клапан, перевертаємо його і знов під’єднуємо до отвору. Тепер, він став зворотнім в інший бік. Тобто, коли ви згортатимете килимок, клапан не дозволить повітрю повернутись назад, всередину килимка, як би сильно не прагнув того пружній наповнювач.

Таким чином, при скручуванні килимка вам не треба тримати руки в постійній напрузі і відкривати-закривати клапан між підходами.

Коли все повітря випущено, перевертаємо клапан в звичне положення закриваємо кришкою і.. *тут має бути “кладемо килимок в його чохол”, але ні!

Найбільший недолік килимка Sea To Summit Comfort Light S.I. – це як раз транспортувальний чохол. Точніше, розміри того чохла. Ніби виробник подбав, щоб килимок можна було дуже легко здути і скрутити, але як би добре ви намагались це зробити, запхати його назад в чохол – робота на добрі п’ять хвилин. І не факт, що вам взагалі це вдасться зробити.

Я сподіваюсь, що в наступній поставці виробник виправить цей нюанс, а поки раджу не заморочуватись з чохлом, огортати килимок гумкою чи стяжкою і переносити в рюкзаку просто так.

Пару добрих слів про чохол: він має ручку на задній частині, закривається стяжкою з фіксатором, оснащений декількома петлями зі стропи на бічній частині і виготовлений з тієї ж тканини, що й сам килимок (поліестер з товщиною нитки 30D, без армування).

Тепер про наповнювач, його особливості і можливості самонадути килимок. Всередині килимка – поліуретанова піна. Але, як бачите, на відміну від популярного рішення з вертикальними отворами, тут всі отвори в піні – горизонтальні, зроблені в форматі трапецій.

З цього маємо дві переваги в порівнянні з вертикальними отворами. Через те що зверху і знизу піна йде суцільним шаром, килимок має однакову теплоізоляцію по всій поверхні. Тому неважливо, як ви спите: на спині, боку, животі – всюди грітиме однаково.

І суцільний шар піни значно зменшує ймовірність відшарування тканини від піни, внаслідок якого виникають гулі на поверхні килимка. 

Минулого року на виставці у Фрідріхсхафені представники Sea To Summit заявляли, що завдяки трапецієвидній конструкції утеплювача, їхні самонадувні килимки будуть самонадуватися краще всіх. Наші експерименти показали, що вони справді надуваються швидше, але різниця не є такою суттєвою, щоб голосно кричати про неї. Як на мене, клапан і співвідношення ваги до висоти для STS-івського килимка є більшими козирями. Плюс, як і у всіх інших, швидкість надування залежить від температури і вологості. Приміром, в найсприятливіші умови (тепло, сухо), Sea To Summit Comfort Light S.I. набирає повітря в межах 3-5 хвилин. В холодні і вологі вечори в Карпатах цей процес може тривати і півгодини. Само собою, цей процес можна прискорити, надувши килимок помпою (купується окремо) або ротом.

Пам’ятайте, що слово “самонадувний” в назві будь-якого килимка будь-якого бренду є дещо оманливим. Будь-який самонадувний килимок доведеться надувати до потрібної пружності власноруч. Бо жоден пружній матеріал не здатен засмоктати стільки повітря, щоб килимок став достатньо твердим для сну. В залежності від якості наповнювача і погодних умов самонадувні килимки, за нашим досвідом, можуть набирати до 85% необхідного об’єму повітря.

З обох боків килимка Sea To Summit Comfort Light S.I. нанесено протиковзний малюнок з поліуретану. Хоча він одним з найуспішніших серед рішень, які мені зустрічались, це не означає, що від нього варто чекати дива. Якщо ваш намет стоїть на схилі, готуйтесь з’їхати до стінки. Хоча, якщо у вас новий намет і новий килимок, певний час ви будете відчувати протиковзну дію.

З-поміж іншого, хочу звернути вашу увагу на площу цього килимка. Хоча виробник зазначає її як анатомічну, вона більша за анатомічні форми інших виробників.

І останнє, на що я б звернув увагу бажаючих купити килимок Sea To Summit Comfort Light S.I. – це підвищена схильність до появи плям на його поверхні. Мабуть, справа в світлому кольорі тканини. Вона доволі легко чиститься звичайним милом в теплій ванні. Лиш не забувайте під час цієї процедури закривати клапан 😉

Також про цей килимок ми зробили відео огляд:

Висновки. Sea To Summit Comfort Light S.I., як на мене, є найцікавішим самонадувним килимком на українському ринку, якщо мова йде про походи з рюкзаком. Як для власної висоти в 5 см він має доволі малу вагу, може похвалитись найпродуманішим  клапаном і розумною внутрішньою будовою, яка, з одного боку, додає рівномірності теплоізоляції, а, з іншого, береже килимок від відшарування тканини. Плюс, у згорнутому стані Sea To Summit Comfort Light S.I. займає місце аналогічно килимкам з товщиною 3,8 см. До того ж, ціна цього килимка позитивно відрізняється від схожих варіантів. Однак, розглядаючи його до покупки варто пам’ятати, що чохол через замалий розмір скоріше доведеться використовувати в якості мішка для речей, ніж за прямим призначенням. І добрим буде навчитись миритись з плямами, або ж набиратись натхнення і сил час від часу купати килимок в теплій ванні з господарським милом.

Переваги: співвідношення ваги до товщини, відносно малий пакувальний об’єм, найпродуманіший клапан, добра ціна, порівняно більша площа, збалансована тканина по товщині/вазі/ціні/зносостійкості.

Недоліки: чохол навряд вийде використовувати за прямим призначенням, схильність тканини до появи плям.

Відгуки читачів про це спорядження:

Ось що про килимок Sea To Summit Comfort Light S.I. пишуть ті, хто ним вже скористався:

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Баланс ваги і вигод. Надувний килимок Sea To Summit Ultralight Insulated
Комфортна дрібничка для літа. Sea To Summit Coolmax Fitted Sheet. Огляд
Надувні килимки vs самонадувні. Що краще?
Ремонт надувного килимка. Прокол і поріз

Де купити, вдячність і підтримка

Купуєте в наших партнерів – підтримуєте автора і ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.