Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Ера надувних килимків в моєму туристичному житті почалася три роки тому з придбанням Therm-a-rest NeoAir X-Lite. Вибір килимка я здійснив доволі швидко, довірившись тому бренду, який мав сильну історію і представництво в Україні на випадок гарантійних звернень.

Therm-a-rest NeoAir X-Lite в Хорватії

Час показав, що мій вибір був не найвдалішим. Через конструктивні особливості, при будь-якому русі килимок видавав страшенно гучне шарудіння, тому сон, за виключенням ночей після виснажливих навантажень, був неспокійним.

Також, на мою думку, помилкою виробника стало застосування в надувному килимку такого самого клапану, як і на самонадувайках Therm-a-rest. Бо надувний X-lite має всередині набагато більший об’єм повітря, а клапан чинить помітний опір його випусканню. Тому на скручування килимка треба трохи часу. На останок, я втомився щовечора надувати його легенями. Віддавати $30 за чохол-надувачку бажання не з’являлося, тим більше, що він додав би ваги до рюкзака, бо виготовлений з цупкого матеріалу.

До мене дійшли чутки, що з 2016 року в Україні з’явиться офіційне представництво швейцарської фірми Exped. Я щороку стикався з їхнім спорядженням на виставках, колись мріяв про їх рюкзак, та від друзів і читачів блогу неодноразово чув як позитивні, так і негативні відгуки про цього виробника.

Спробувати було цікаво. Тим більше, що Exped відомий як один з найкрутіших виробників надувайок, а повертатись до самонадувних килимків після усвідомлення переваг надувних, мені абсолютно не хотілося.

І на початку 2016 року з виставки ISPO у Мюнхені до мене приїхав килимок Exped Synmat Hyperlite розміру М та аксесуари до нього.

Килимок, гермік-надувачка та насадка-душ

Конструктивні особливості

Ідея утепленого надувного килимка у Exped суттєво відрізняється від ідеї Therm-a-rest.

В останнього, для досягання необхідного показника R-value, внутрішній простір розділений перегородками, аби холодне повітря від землі не змішувалось з теплим повітрям від тіла. Додаткові нахилені перегородки дозволяють зробити килимок ще теплішим і тримають необхідну форму виробу.

mat_illust_tricm

Крім того, на внутрішній поверхні перегородок нанесено алюмінієве покриття, що теж позитивно впливає на теплоізоляцію, але, як показав мій досвід, з часом воно відшаровується і осипається.

Therm-a-rest NeoAir X-Lite. Відшарування алюмінієвого покриття

Exped пішов іншим шляхом. Килимок вони розділили на повздовжні трубки і в кожній з трубок заклали утеплювач.

Exped ins

В килимку Exped Synmat Hyperlite, як видно з назви, утеплювач синтетичний. В асортименті Exped є і килимки з пуховим утеплювачем, що будуть значно теплішими, але й дорожчими.

Синтетичний утеплювач закріплений клеєм до нижнього і верхнього покриттів килимка. Тому, коли килимок надувається, утеплювач розтягується по всьому об’єму трубки, забезпечуючи необхідний рівень теплоізоляції. Доречі, коефіцієнт R-value у килимка Exped Synmat Hyperlite ідентичний килимку Therm-a-rest X-lite і дорівнює 3,2 одиниці. Якщо перевести це в сезони, то з таким килимком можна сміливо гуляти з весни по осінь, та, навіть, взимку, уникаючи морозів нижче -15°С.

Увага. Цей температурний показник визначений особисто мною шляхом порівняння. Виробник рекомендує використовувати килимок Exped Synmat Hyperlite M за температур -6°С і вище.

На R-value та тому факті, що Exped Synmat Hyperlite та Therm-a-rest X-lite є надувними – закінчується спільне в цих продуктах. Далі самі відмінності.

Почнемо з початку. З надування. До всіх надувних килимків Exped, що продаються в Україні, можна буде докупити за половину вартості отакий цікавий аксесуар.

Килимок Exped Synmat Hyperlite та надувачка Exped Pumpbag UL

Це є ультралайтовий гермомішок об’ємом 40 літрів з силіконізованого нейлону 15D, який вдень може захищати від води ваші речі, а ввечері допомагати наповнити повітрям килимок. Все що треба – приєднати «ніс» гермо мішка до клапана килимка. Далі – захопити гермомішком повітря, закрити його і стиснути.  Exped Synmat Hyperlite надувається за півтора гермомішки і менше хвилини часу. Без жодних зусиль з боку легень. Якщо ж купувати цей аксесуар окремо, то його вартість становитиме близько $30.

Приєднання надувачки Exped Pumpbag UL до килимка Exped Synmat Hyperlite

Наступний момент, в якому Exped має перевагу – його клапан. Він є зворотнім і не випускає повітря, що потрапляє всередину килимка при накачуванні. Тобто, немає потреби чим швидше закручувати клапан, як в більшості килимків. Спокійно від’єднуємо надувачку і закриваємо кришку клапана.

Закритий клапан Exped Synmat Hyperlite

Клапан килимка Exped Synmat Hyperlite

За необхідності, килимок можна піддути ротом, якщо вам буде здаватися, що герміком не вдалося наповнити його до потрібної пружності. Та надування килимка ротом веде до потрапляння вологи всередину, що негативно впливає на теплоізоляцію. В умовах зимових походів цього слід уникати.

Exped Synmat Hyperlite має схожу анатомічну форму з Therm-a-rest X-lite, але є продуманішим на крок вперед. Справа в тому, що надувні килимки Therm-a-rest неможливо покласти один до одного без зазорів, отже, створити добре подвійне ліжко з них не вийде. В Exped бічні грані є прямими, тому поєднати два килимки можна без проблем. Для цього є простий аксесуар Mat Coupler Kit, який також можна виготовити самостійно зі стропи та липучки velcro.

Вкладання двох килимків Exped Synmat Hyperlite

Інша перевага деяких надувних килимків Exped в тому, що вони мають трохи більші в діаметрі бічні трубки, які відіграють роль обмежувача, що не дозволяє впасти з килимка. Це рішення далеко не завжди дієве, адже на розмірах М та менше анатомічні килимки є вузькими, а довжина крайніх трубок занадто маленька, щоб бути повноцінним обмежувачем. У прямокутному ж надувному килимку Exped Synmat UL7, яким мені теж довелося користуватись в декількох походах, обмежувачі працювали помітно.

Знизу надувний килимок Exped має протиковзне покриття, аби не мандрувати по намету при найменшому ухилі.

Протиковзне покриття Exped Synmat Hyperlite

Але, якщо килимок таки рушає з місця, наприклад, коли ви перевертаєтесь на ньому вночі, протиковзне покриття видає скрип, що не можна вважати снодійним. Щоправда, гучність скрипу різниться від намету до намету. В старіших, де покриття підлоги вже запилене, його не чутно. Після Therm-a-rest рівень шуму здається меншим, але до абсолютної безшумності не готуйтесь.

Малюнок у вигляді сот, який дозволяє швидко впізнати Exped серед інших, багато хто вважає армуванням тканини типу rip-stop. Насправді ж, це є просто малюнок і до rip-stop він не має жодного відношення.

Малюнок-соти на килимку Exped Synmat Hyperlite

Зранку, після комфортного відпочинку, килимок час спускати і тут Exped має абсолютну перевагу. Діаметр його клапану дозволяє швидко випустити повітря і спакувати килимок за хвилину з лишком. В гіперлайт серії, де клапан для надування і здування використовується один і той самий, спустити килимок можна двома способами. Перший – вставити під силіконовий клапан елемент, яким відкривається кришка клапана.

Здування килимка Exped Synmat Hyperlite. Варіант 2

В другому способі достатньо потягнути за відгалуження силіконового клапану і «вивернути» його назовні. Мені цей спосіб здається простішим і швидшим.

Здування килимка Exped Synmat Hyperlite. Варіант 1

Після здування і збирання килимка, силіконовий клапан пальцем проштовхується в середину.

В складеному стані Exped і Therm-a-rest майже однакові за об’ємом (Exped трохи виграє завдяки меншому чохлу). Заявлена вага в них теж ідентична – 350 грамів в розмірі Medium (183х52).

Exped Synmat Hyperlite та Therm-a-rest NeoAir X-Lite

Exped Synmat Hyperlite та Therm-a-rest NeoAir X-Lite

При пакуванні килимка простежується певна перевага чохла Therm-a-rest. Він є вільнішим і килимок складати в нього легше. Водночас, в чохлі Exped є окрема кишенька для ремкомплекту. Якби я мав таку в чохлі Therm-a-rest, то не загубив би свій ремкомплект в одному з перших походів.

Кишеня для ремкомплекту в чохлі Exped Synmat Hyperlite

Комфорт сну на надувайці, як я вже писав в інших статтях, не можливо порівняти з тонкою самонадувайкою і, тим паче, з пінкою. Це абсолютно інший рівень відпочинку, коли дійсно спиш з вечора до ранку, не зважаючи на нерівності під наметом. Водночас, надувні килимки потребують дещо більшої уваги при встановленні намету. Слід обов’язково перевірити поверхню, аби не пробити його гострим каменем чи уламком скла.

На цьому можна було б і завершити розповідь, та Exped має ще один цікавий аксесуар до комплекту, про який я хочу згадати. Він важить 35 грамів і перетворює гермомішок-надувачку на походний душ.

Насадка-душ Exped

Набрав води, підвісив на дерево, потягнув за лійку і можна митись. І лише 35 грамів! Щоправда, з мого досвіду, я б радив для душу використовувати гермомішок-надувачку з товстішої тканини, а не з серії ультралайт.

Душ Exped в дії

І ще. Упаковка аксесуарів виконана таким чином, що викидати її аж ніяк не хочеться. Прозорі сумочки на блискавках добре підійдуть для перевезення документів, дрібниць чи планшету, адже сенсорні екрани здатні працювати без витягання приладу назовні. Вважайте, ще й отримуєте в гаманець в подарунок. В більшому я звик транспортувати пауербанки.

Функціональна упаковка аксесуарів Exped

І ще #2. Exped може похвалитися розміром килимків, який відсутній в лінійці Therm-a-rest. Це розмір MW або Medium Wide. Килимок такого розміру має стандартну висоту 183 см, але ширину не 52, а 65 см! Тобто, якщо ви не бажаєте шукати компромісів у вазі-об’ємі-комфорті – беріть розмір MW і матимете килимок ще ширший за стандартну пінку, але лиш трохи важчий і об’ємніший за регулярний розмір надувайки. Якби я уважніше роздивився каталог і робив би замовлення сьогодні, то віддав би перевагу розміру MW, а не М. До того ж, в асортименті Exped є класні подвійні килимки для пар, Duo, яки виключають необхідність з’єднання килимків додатковими аксесуарами і формують суцільне двоспальне ліжко.

Exped Synmat Hyperlite в Карпатах

Висновки. На сьогодні я можу з впевненістю сказати, що абсолютно радий своєму Exped. Він менш шумний, ніж Therm-a-rest, швидко надувається гермомішком, миттєво здувається, його чохол має кишеню для ремкомплекту, в наявності додаткові зручні аксесуари із крутою функціональною упаковкою. Що я на сьогодні не можу оцінити – його термін служби, адже поки мій досвід користування килимками Exped обмежується шістьма походами, загальною тривалістю 20+ днів.

Крутий походний диван з Exped Synmat Hyperlite та Therm-a-rest NeoAir X-Lite

Переваги: тихіший за Therm-A-Rest, має обмежувачі від падіння (умовні в розмірі M серії Hyperlite, дієві у більших розмірах і прямокутних килимках Synmat UL7), в Україні отримуєте ультралайтовий гермомішок за 50% вартості (з функціональною упаковкою), швидко надувається і здувається завдяки продуманому клапану, супер-легкий і компактний, теплий, можна поєднати два килимки без зазорів.

Недоліки: часом ускладнене пакування в чохол через замалий діаметр останнього, протиковзне покриття скрипить в свіжих наметах (схоже, буде усунене знизу в килимках 2017 року, а з’явиться на верхній площині килимка).

 

Хочете знати, як виглядає схожий килимок, Exped Synmat HL Duo LW, після 200+ днів використання? Читайте у нашій статті “Як швидко вмирає ультралегке спорядження? 5 яскравих прикладів“.

 

Exped Synmat Hyperlite в Карпатах

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Баланс ваги і вигод. Надувний килимок Sea To Summit Ultralight Insulated
Комфортна дрібничка для літа. Sea To Summit Coolmax Fitted Sheet. Огляд
Надувні килимки vs самонадувні. Що краще?
Ремонт надувного килимка. Прокол і поріз

Де купити, вдячність і підтримка

Купуєте в наших партнерів – підтримуєте автора і ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

  • Надувний килимок Exped Synmat Hyperlite M – головний герой огляду – у Вершині або у Gorgany
  • Надувний килимок Exped Synmat Hyperlite MW – розширена версія стандартної довжини – у Вершині або у Gorgany
  • Гермомішок-насос Exped Schnozzel Pumpbag UL М – у Вершині або у Gorgany
  • Насадка-душ Exped Shower Schnozzel for Schnozzel Pumpbag – у Вершині або у Gorgany

Також схоже спорядження можна безкоштовно спробувати в поході, завдяки нашому проекту Банк Спорядження.