Пам’ятаєте, що в спальній системі знизу вас гріє лише килимок, бо утеплювач спальника стискається під вагою тіла і не виконує свою функцію? Винахідливі туристи скористались цією особливістю і зовсім прибрали непотрібну частину спального мішка, щоб не носити з собою зайву вагу. В результаті з’явився квілт.
Туристичний квілт (quilt) – одна із складових спальної системи, яка є альтернативою спальнику. Своєю формою більшість сучасних квілтів нагадують звичайний спальник-кокон без капюшону із V-подібним вирізом на спині та повноцінним футбоксом.

Також у більшості квілтів немає блискавок і утеплюючих комірців, що теж позитивно впливає на вагу виробу. В результаті квілти важать приблизно на 30% менше за схожі за характеристиками спальники. І, на додачу, в скомпресованому стані квілти займають набагато менше місця. Тож не дивно, що їх дуже полюбляють легкоходи.
Водночас, виникає логічне запитання: чи не впливають усі ці урізання деталей на збереження тепла? І чи справді в квілті з вирізом у зоні спини, ще й без капюшона може бути так само тепло, як і в спальнику?
Виявляється, може. Якщо правильно зібрати спальну систему, то все тепло залишатиметься всередині. А правильно – це так, щоб квілт та килимок утворювали практично одне ціле і між ними не було щілин. Повірте, легкоходи, хоча і цінують легші речі, але точно не надаватимуть перевагу тим, від яких втрачатимуть у комфорті чи безпеці. Особливо в розрізі спальної системи, адже міцний сон – запорука відновлення сил перед новим похідним днем.

Більше того, з огляду на теплоту всієї спальної системи, відсутність утеплювача на спині – позитивний фактор, оскільки він спонукає мандрівника з квілтом дбати про теплий килимок, в той час як власники спальників рідше задумуються про це і, врешті решт, мерзнуть на іжевках.
Нюансом квілтів стосовно комфорту є те, що ви будете спати безпосередньо на килимку. А якщо між вашою шкірою та килимком немає прошарку тканини – це не надто приємно. Тож варто подбати про одяг для сну, або про лайнер чи спеціальне простирадло для килимків. Останні два варіанти додадуть чимало комфорту та універсальності всій системі, але й збільшать кінцеву вагу вашого рюкзака. Тому варто добре подумати, перш ніж обрати один з них.


Аби детальніше зрозуміти, як працюють квілти, давайте розберемось з деякими конструктивними особливостями та їх впливом на збереження тепла.
Кріплення до килимка. Зазвичай воно реалізується 2-3 парами шнурів, строп або гумок, які натягують на килимок або протягують під ним. На цих шнурах є пересувні фастекси, кнопки або пластикові елементи, за допомогою яких кріпляться боковини квілту. Після регулювання натягу перетягуванням фурнітури квілт і килимок справді щільно прилягають одне до одного.

Пробіжимось детальніше про найпопулярніших варіантах кріплень. Наприклад, Enlightened Equipment використовують гумку з двома плоскими фастексами. Інші половинки цих фастексів знаходяться на боковинах квілту. Натягуєте гумки на килимок, розташовуєте фастекси на потрібній ширині, прикріплюєте до них ті половинки, що на квілті – і отримуєте затишне похідне ліжко. Дехто з користувачів полюбляє такий тип кріплень за те, що він дозволяє приєднати тільки одну половину квілту до килимки, а іншу залишити вільною, аби обгортатись нею, наче домашньою ковдрою.

Інший відомий виробник квілтів – Nunatak – має два варіанти кріплень. Для тих, хто бореться за кожен грам, виробник пропонує 2 шнурочки із затискачами, що утримують боковини квілту під користувачем, але не кріпляться до килимка. Ті, хто готовий нести на кілька грамів більше, отримують вже 2 стропи – одна стягує боковини квілта, а інша ще кріпить й його до килимка.


Ще один доволі молодий американський виробник, Katabatic Gear, має просте, водночас, чи не найлегше кріплення, яке я бачила. За допомогою гнучкої пластикової фурнітури з хитрими вирізами квілт кріпиться до двох тоненьких шнурів, якими обв’язують килимок.

В австралійців Sea to Summit квілт сконструйований так, щоб його боковини могли на 10-15 см заходити під килимок, унеможливлюючи втрату тепла через щілини між квілтом і килимком. Щоправда, з точки зору збереження цілісності тканини на тих же боковинках і збереження сухості ліжка у вологих умовах, такий підхід не надто раціональний.
Найпростіше кріплення, яке траплялось мені на очі – в українського виробника Betree. Вони просто вдягли ґудзик на тонку гумку і додали фіксатор для регулювання її довжини. На квілті у відповідних місцях є маленькі петельки, за які чіпляються ґудзики. Геніальність цієї конструкції в тому, що при виходу з ладу виготовити заміну – простіше простого.

З конструкцій усіх цих типів кріплень випливає ще одна перевага: при користуванні квілтом стає неважливо, чи ви маленька дівчинка, чи м’язистий чоловік, адже натяг строп можна можна відрегулювати під різні фігури.
Плюс, тим же натягом можна регулювати об’єм квілта: або робити його вільнішим, залишаючи собі простір для рухів, або ж стягувати сильніше і, як наслідок, зменшувати всередині кількість повітря, що потрібно прогрівати.
Нижня третина квілту найчастіше залишається незакріпленою, утворюючи щось на зразок подовженого футбоксу (анатомічного відділення для ніг). Таке рішення краще зберігає тепло і забезпечує туристу більшу свободу руху під час сну: можна без обмежень згинати коліна і, водночас, не перетискати утеплювач.

Футбокс може бути повністю зашитим, як у спальниках-коконах, може утворюватись за допомогою блискавки та стяжки, або ж він може бути зшитим по периметру і мати отвір зі стяжкою в торці. Перший варіант, нижче на фото, вважається легшим та теплішим у використанні.

Другий варіант дає можливість повністю розгорнути квілт в ковдру. Я дуже люблю цю опцію, бо хоч вона і додає ваги кінцевому продукту, він стає значно функціональнішим. Наприклад, тим, хто подорожує вдвох, влітку можна не брати два окремі спальники, а вкриватись одним квілтом. А якщо до вас додому приїдуть гості, квілт, заправлений в постільну білизну, стане для них чудовою теплою ковдрою.


Третій варіант я зустрічала в українського виробника Liteway. Завдяки отвору у футбоксі їх квілт Sleeper Quilt Poncho, як ви могли здогадатись з назви, можна використовувати не лише як утеплювач під час сну, а й як тепле пончо під час біваку.


Бувають і такі моделі квілтів, які по всій довжині кріпляться до килимка. При стягуванні їх нижньої частини також утворюється просторе відділення для стоп, але підігнути коліна в такому квілті вже не вийде. Тому ця конструкція частіше використовується в літніх моделях, які за своє життя більше слугують ковдрою, аніж квілтом.
Тепер кілька слів про ті конструктивні моменти, які ставали критичними саме для нас в процесі користування квілтами.
Перша – розмір самого квілту. На перший погляд здається, наче квілт – це й справді просто спальник-кокон, у якого відрізали шматок матеріалу на спині.

Насправді ж, у розгорнутому стані квілти довші, ніж їх більш знамениті колеги. А за шириною вони не набагато менші.
Наприклад, окружність спальника Turbat Kuk 350 в зоні плечей становить 160 см. Популярні варіанти ширини для квілтів – 54-60 дюймів (138-153см).
Чому можна побачити такі цифри на виробі, який не призначений для повного огортання людини? Якщо квілт буде занадто вузьким, то або мандрівник, намагаючись обгорнутись, стискатиме утеплювач, зводячи нанівець його теплоізоляцію, або між квілтом і килимком з’являться щілини, через які холодне повітря пробереться всередину. Плюс, з недостатнім розміром виникає ймовірність випадкового розкривання вночі.
Гарний приклад – квілт Sea To Summit Ember в розмірі Regular. Він має ширину в зоні плечей 130 см. І, з нашого досвіду, для повного комфорту бракує ще кількох сантиметрів.

Окрім ширини важливо підібрати ще й правильну довжину квілту. Варіант, як із спальником, коли достатньо, щоб матеріал досягав підборіддя, не підходить, тому що квілтом закутують ще плечі і шию. Якщо він буде закоротким, ви або не зможете його добре натягнути, щоб утеплити плечі, або сильним натягом сформуєте кишені для плечей, але стиснете утеплювач і в цій зоні, і в ногах. Наслідок від такого ми вже проходили.
Одна із загальних рекомендацій при виборі розміру квілту – його довжина має сягати лоба, а краще – накривати його. Якщо ви любите спати на животі, додавайте ще 10 см (запас для витягнутих стоп). А якщо бажаєте накриватись з головою – беріть на розмір більшу модель.


Ще одна конструктивна особливість квілтів, яка впливає на теплоізоляцію, і на яку варто добре зважати – це комірцева стяжка. Її наявність, розташування та обрана фурнітура можуть забезпечити вам комфорт під час сну або ж нагородити відчуттям боротьби за тепло на всю ніч.
В деяких моделях квілтів стяжки може і не бути. Наприклад, у суто літніх варіантах відсутність стяжки – часта практика. В демісезонних і зимових моделях вона може бути замінена додатковою площею квілта, в яку закутуються туристи в холодні ночі. Добрий приклад цього рішення – Sierra Designs Backcountry Quilt 700.

Найменш зручним варіантом виходу стяжки я вважаю такий, де фіксатор розташований на краю квілта. Адже, по ідеї, ці краї мають бути під користувачем, де фіксатор буде складно доступним і може тиснути під час сну.

Центральне або центрально-бічне розміщення виходу стяжки виглядає значно комфортніше. У першому варіанті навіть не потрібно згадувати, з якого боку ця стяжка знаходиться, якщо вночі захочеться відрегулювати натяг. Все відбувається інтуїтивно. У другому варіанті стягнутий шнурочок вночі не падатиме вам на обличчя і не лоскотатиме за вушком 🙂


Наявність липучки або кнопки, з допомогою якої можна скріпити верхні краї квілту – додаткова гарантія, що ваші шия і плечі будуть загорнутими в квілт всю ніч.

Для мене таке кріплення важливе не лише під час сну, а й при використанні квілта в якості накидки в таборі.

Також кріплення стануть в нагоді, якщо ви візьмете квілт у вигляді додаткового утеплення в зимовий похід. Вони не дозволять йому сповзати з гладенької поверхні спальника.

Відсутність липучки або кнопок не критична. Адже при стягуванні квілту й так утворюватимуться “кишені” для плечей. Це скоріше приємна опція з додатковим комфортом.

Комірець у квілтах найчастіше утворюється не за допомогою вшивання утеплюючої планки зсередини, а зміщенням стяжки на кілька сантиметрів нижче верхнього краю виробу. Таким чином, при стягуванні і шнур не тиснутиме на обличчя чи шию, і над ним утворюється щось схоже на класичний комірець.

Відсутність капюшону – ще одна з особливостей більшості квілтів. Влітку це зовсім не проблема, бо тепло. У міжсезоння можна утеплитись бафом, балаклавою чи шапкою. А для холодної пори року, якщо ви відчуваєте, що шапки чи флісової балаклави недостатньо, можна скористатись пуховим капюшоном. Наприклад, таким: http://katabaticgear.com/shop/windom/ чи таким https://betree.com.ua/hood.


Якщо такий варіант вам не надто до душі, обирайте квілти із капюшонами. Їх вибір невеликий, але вони існують. Наприклад, той же Backcountry Quilt 700 від Sierra Designs. Така конструкція на вигляд незвична, але свою функцію сієррівські капюшони виконують на відмінно.


Що краще: квілт чи спальник?
На це питання неможливо дати однозначну відповідь. Квілти легші, менші, надійніші, комфортніші для тих, хто крутиться уві сні. Але досі, навіть на Заході, де вони всім знайомі, небагато виробників можуть похизуватись повноцінною лінійкою (модельним рядом) квілтів. Більше того, багато шанованих і досвідчених брендів, що вже багато років шиють саме квілти, досі роблять це лише на замовлення. Такими темпами велику аудиторію не охопиш. Хоча, може, ось він – приклад суперклієнтоорієнтованості та індивідуального підходу 🙂
Щоб зробити вдалий вибір, варто в першу чергу зрозуміти власні потреби і очікування. А щоб вам було простіше, я спробую перелічити переваги та недоліки спальників і квілтів.
Переваги спальників:
- Більш звичний, легко знайти. На українському ринку є десятки, а то й сотні моделей спальників-коконів з різними температурними характеристиками. І в кожному туристичному магазині можна знайти їх добрий вибір.
- Ними легко користуватись. Якщо ви знаєте, як відкривати-закривати блискавку, ви знаєте, як користуватись спальником 🙂
- Повністю обгортає. Для багатьох це відчуття дуже важливе і спальник, на відміну від квілту, його забезпечує.
- Додаткове утеплення. У спальниках можна зустріти і класичні утеплюючі комірці, і анатомічні капюшони, і утеплення на блискавках і ще багато способів, як запобігти проникненню холодного повітря всередину спальника.
Недоліки спальників:
- Важчий, ніж квілт. Звісно, для багатьох вага є неосновним критерієм, та якщо ви орієнтуєтесь на максимальне полегшення, в квілтах є більший сенс.
- Займають більше простору в рюкзаку. Вага часто корелює з об’ємом, і спальники майже завжди будуть більшими, ніж квілти.
- Сковують рухи. Деякі люди терпіти не можуть спальники-кокони, через те, що в них складно крутитись, спати на боку і тримати одну ногу випрямленою, а одну зігнутою, тим більше неможливо її виставити з-під спальника.
- Халепи з блискавкою. Вони завжди трапляються десь о четвертій ранку, коли дуже-дуже треба вийти з намету, інакше з’явиться нагода перевірити, як протистоїть волозі наповнювач спальника.
- Неможливо використати, як додатковий шар одягу. За виключенням деяких моделей, що продумані для цього, вам навряд вдасться комфортно ходити в спальнику по табору.
Переваги квілтів:
- Вага. Тут не посперечаєшся – туристичні квілти мають надзвичайне співвідношення ваги і температурних характеристик.
- Крихітні розміри у спакованому вигляді. Відсутність спинки, важких довгих блискавок, капюшону приємно впливає на об’єм, який займатиме квілт у спальнику.
- Функціональність. Квілт можна використовувати як накидку, ковдру, підстилку на пляжі або іншим способом, який спаде вам на думку. В зимову пору ним можна утеплити трисезонний спальник, а влітку розгортати як ковдру і вкриватись вдвох, не беручи другий спальник в мандрівку.
- Комфортний сон. Це стосується тих людей, які люблять відчувати свободу руху під час сну. Якщо раніше ви навмисне обирали спальники-ковдри, аби мати хоч трішки більше простору всередині, квілти вам сподобаються.
- Менше деталей, що можуть зламатись чи порватись. Більшість квілтів не має блискавок, тож прощавайте історії з поламаними бігунками, відірваними пулерами й блискавками, що розходяться. Звісно, завжди можна порвати тканину, але це не залежить від того, чим саме ви користуєтесь.
- Регулювання температури. Іноді в спальнику надто спекотно, але не завжди вистачає сил і бажання прокинутись, щоб розстебнути блискавку. Квілт у цьому випадку можна просто відкинути від себе або просунути ногу в щілину між килимком.
Недоліки квілтів:
- Потрібно більше часу для приготування до сну. Повірте, особливо в перші кілька разів це буде цілий квест – знайти той спосіб кріплення чи не-кріплення до килимка, який найбільше подобається саме вам. А якщо ніч виявиться справді холодною, а ви з вечора просто вкрились квілтом – готуйтесь прокидатись і кріпити все, як слід. Щоправда, не лякайтесь цього пункту, згодом ви навіть не помічатимете часу, який замає процес розкладання ліжка.
- Відсутність капюшона. Якщо з відсутністю утеплюючого комірця в квілті чи спальнику з температурою комфорту вище 0℃ доволі легко змиритись, то відсутність повноцінного капюшона може виявитись справжньою проблемою. Проте, багато виробників над цим працюють, тому сьогодні можна знайти моделі квілтів із капюшонами або аксесуари, що їх замінюють.
- Не завжди дешевший, незважаючи на меншу кількість матеріалу, що потрібно для виготовлення. З одного боку це дивно, адже за логікою, менша кількість використаних матеріалів мала б продукувати меншу вартість. З іншого – якщо виробництво йде малими партіями, або взагалі індивідуальне, товар завжди матиме значно вищу ціну в порівнянні з товарами масового виробництва.
- Важко знайти в туристичних магазинах. Мало того, що квілти недешеві, ще треба постаратись їх знайти. А потім ще й почекати, поки пошиють. Саме така ситуація панувала останніми роками. Насправді, вона змінюється – на сьогодні в Україні можна придбати квілти серійного виробництва від Sea to Summit, Sierra Designs, Liteway, а також замовити індивідуальний пошив ще в декількох невеликих компаній – наприклад, Betree чи VsimGir. Проте, бодай спробувати полежати в ньому чи просто поглянути, як виглядає квілт, як це зазвичай можна зробити із спальниками, в туристичних магазинах складно і зараз.
Мабуть, на цьому на сьогодні все. Звісно, можна ще більше заглиблюватись в деталі і до нескінченності розписувати плюси-мінуси всіх варіантів, але чим дрібніші елементи, тим суб’єктивніша їх оцінка. Особисто мені подобаються квілти через легкість, малий об’єм і універсальність. І, звісно, за відчуття свободи рухів під час сну 🙂 Та, врешті-решт, кожен сам для себе має обрати кращий варіант з огляду на власні потреби та побажання.
P.S. Для тих, хто не може зважитись на квілт, але хоче виграти в вазі у класичних спальників, існують компромісні рішення. Наприклад, спальник Sierra Designs Bakcountry Bed 700, про який Антон уже писав огляд, або його брат Sierra Designs Cloud. їх особливість в тому, що зі спини в зоні торсу виробник забрав наповнювач, залишивши саму тканину. А щоб уникнути ситуацій з перевертанням “голим” боком до холоду, на спальник пришили “рукав”, який одягається на надувний килимок. Таким чином ви отримуєте затишок класичного спальника, невелике зменшення ваги і страховку від зісковзування спальника з килимка.


Ці спальники називають Bottomless Sleeping Bags. Та, окрім Sierra Designs, я не знаю брендів, що виготовляли б їх та були офіційно представлені в Україні.
P.P.S. Наостанок хочу нагадати про наш супер-проект БанкСпорядження. Серед численного спорядження, яке ви можете спробувати завдяки ньому, є квілти Sea To Summit Ember III та Liteway Sleeper Quilt Poncho. Тож, якщо ви хочете приміряти на себе квілт в умовах походу, читайте умови і дійте.
Інші статті по темі на ПроПоходи:
Банк спорядження для зимових походів
Чому варто хотіти пух, а не синтетику. Енциклопедія пуху. Частина 1
Як зігрітись в спальнику? Кілька порад з утеплення
Чому теплий спальник не гріє? Спальна система, R-value і все таке
Де купити, вдячність і підтримка
Купуєте в наших партнерів – підтримуєте автора і ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:
- Інтернет-магазин Вершина
- Інтернет-магазин Gorgany
- Інтернет-магазин Кайнозой
- Або скажіть “ПроПоходи” на касі будь-якого магазину Gorgany.
Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.