Ідейний натхненник блогу ПроПоходи. В спорті відколи себе пам’ятає. В горах – трішки менше. Родом з Тернополя, живе і працює в Києві. Обожнює гори, каяки і білу воду, незабутні заходи сонця, і майже завжди просипає світанки.

Мабуть, запит про наш досвід з вкладишами (або лайнерами) – один із найчастіших від читачів. Чи справді вони потрібні, чи допомагають утеплитись, який краще обрати, а який не вартує уваги. Справа в тому, що в нашому арсеналі лайнер лише один, тому сказати, що “ми пробували той, той і той, і кращим серед них є цей” на сьогодні не можемо. Водночас, можемо розповісти наше загальне ставлення до вкладишів і поділитись досвідом користування тим єдиним, який подорожує з нами з квітня 2017 року.

Sea to Summit Thermolite Reactor Compact Plus Liner review

Для чого взагалі існують вкладиші? Одна із важливих функцій вкладиша –  продовження терміну служби вашого спальника. Адже не часто вдається після похідного дня організувати собі водні процедури і залізти в спальник чистим і свіжим. Тож, похідна “постіль” забруднюється. Кожне прання спальника негативно впливає на його наповнювач, через що він все гірше і гірше ізолює. Та й прати спальник – забава не з простіших. Водночас, лайнер можна легко прати в машинці хоч після кожного походу без шкоди для його теплоізоляційних властивостей. І замінити лайнер, навіть якщо він вийшов з ладу, значно дешевше, ніж замінити свій улюблений спальник.

вкладиш в пральній машині

Часто вкладиші купують з метою утеплення. В комбінації з спальником, лайнер утворює біля тіла додатковий прошарок повітря, створюючи тим самим черговий бар’єр для тепла, що так бажає втекти від вас в навколишнє середовище. Чим товстіший вкладиш і краща ізоляція його матеріалів, тим більше градусів можна “відняти” від температури комфорту вашого спальника.

Утеплюючий вкладиш Sea to Summit Thermolite Reactor Compact Plus

На додачу, вкладиш – це гігієна. Якщо ви берете спальник на прокат чи позичаєте в друзів, лайнер стане не лише тією затишною і своєю частинкою вашого похідного ліжка, а й гарантією вашої чистоти. Крім цього, його можна використовувати замість постільної білизни в поїздах, хостелах і при ночівлях по каучсерфінгу.

Рік тому я поглянула в бік лайнерів саме в пошуках додаткового тепла для свого спальника. Це був значно бюджетніший і простіший спосіб досягти потрібної теплоізоляції, ніж купувати новий спальний мішок із температурою комфорту на кілька градусів нижче. Можна було б спати в одязі, але це був похід теплою Туреччиною і вранці після холодної ночі теплішало дуже швидко. У випадку з одягом мені щоранку доводилось би підніматись і роздягатись, аби доспати ще годинку-другу після того, як сонце встало. А з лайнером достатньо було в напівсні розстібнути блискавку і відкинути верх спальника вбік.

Вкладиш Sea to Summit Thermolite Reactor Compact Plus огляд

Найкраще місію утеплення виконують вкладиші з флісу та термолайту. Оскільки перші доволі важкі та об’ємні, погляд схилився на бік другого варіанту.

Sea to Summit Thermolite liner

Thermolite – це порожнисто-волоконний матеріал, що при невеликій вазі має добрі теплоізоляційні властивості. У ньому повітря затримується не лише в прошарку між нитками, а й всередині самих волокон. А саме знерухомлене повітря добре вберігає від холоду.

В Sea To Summit є лінійка вкладишів з Thermolite під загальною назвою “Reactor”. Її перевага ще й в тому, що тканина в цих вкладишах виготовлена за технологією в’язки, а не звичайного плетіння. В наслідок чого виріб стає більш еластичним та набагато краще тягнеться. Це означає, що ви можете як завгодно рухатись всередині вкладиша без відчуття тиску з усіх сторін. Це особливо відчутно, якщо влітку в тепліші ночі ви спите в самому вкладиші, без спальника.

утепляющий вкладыш Sea to Summit Thermolite Reactor Compact Plus обзор

До того ж, Thermolite – це синтетика, а отже, матеріал краще справлятиметься із відведенням вологи і краще зігріватиме, будучи вологим. Наприклад, після розпакування речей під дощем, попадання на вкладиш конденсату або просто від поту.

У серії Reactor є чотири лайнери, кожен з яких виконаний з термолайту різної питомої ваги. Відповідно, кожен вкладиш забезпечуватиме різний рівень теплоізоляції. Наприклад, Thermolite Reactor, при власній вазі 248 грамів, має покращувати температуру комфорту вашого спальника до 8 градусів. Жіночий Thermolite Reactor Compact Plus – до 11 градусів при вазі 263 грами. Thermolite Reactor Extreme – до 15 при 399 грамах. А Thermolite Reactor Fleece Liner – до 18 градусів при вазі 420 грамів.

Sea to Summit Thermolite Reactor liner

Герой сьогоднішнього огляду, Thermolite Reactor Compact Plus, для мене є найбільш вдалим компромісом між додатковим теплом і додатковою вагою, що доведеться нести в рюкзаку.

вкладиш в спальник Sea to Summit Thermolite Reactor Compact Plus

До того ж, його об’єм в некомпресованому стані зовсім невеликий: трішки менше, ніж літрова пляшка Hydrapak Stash. А, за бажанням, його можна скомпресувати ще десь на третину.

Sea to Summit Thermolite Reactor Compact Plus with Hydrapak Stash

Фішки цієї моделі – це зонування матеріалів і вкорочений розмір. Основний матеріал – найтонший з доступних на сьогодні Thermolite, вагою 80g/m2. В зонах найбільших тепловтрат – на торсі та у футбоксі – використано товстіший Thermolite 110g/m2. Аби візуально нагадати споживачам про зонування, виробник задіяв для різних тканин різні кольори: товстіший Thermolite червоний, тонший – чорний.

вкладыш в спальник с термолайта

Загальна довжина вкладиша – 183 см. За нашим досвідом, він підійде для мандрівників зростом до 170 см. І, хоча виробник називає його “компактним”, а не “жіночим”, я мусила використати в заголовку саме останнє слово, щоб звернути вашу увагу на його унікальний розмір. Адже ледь не 100% негативних відгуків стосовно цього лайнера – це “Він якийсь короткий”. Так, він коротший за інші, але це зроблено спеціально з турботою про тих невисоких туристів, які не бажають носити на своїй спині зайву тканину лиш через те, що виробник уніфікував розмір, зробивши один на всіх. І Sea To Summit попереджає всіх про розмір лайнера. Але мало хто читає ті дрібні літери на упаковці. А дарма:)

Форма Thermolite Reactor Compact Plus – кокон. Це значить, що він чудово комбінуватиметься зі спальником аналогічної форми і не займатиме зайвого місця всередині.

Водночас, його футбокс має анатомічну форму, що теж додає комфорту під час сну.

Капюшон вкладишу плаский та широкий, розгортається повністю.

Але його можна стягнути навколо голови шнуром із маленьким фіксатором.

Спаковується лайнер в ультралегкий мішечок із армованого силіконізованого нейлону, з товщиною нитки 30D. Плетіння Rip-stop додає міцності тканині, і, у випадку проколу, запобігає збільшенню розриву.

Торці мішечку виготовлені з товстішого армованого нейлону, приблизно 70D. Завдяки напису на нижньому торці, лайнер можна з легкістю знайти на полиці з іншим спорядженням.

Вхід мішечка стягується за допомогою тонкого шнура та мініатюрного фіксатора (ідентичних тим, що в капюшоні). Чомусь кінець шнура вшитий в основу мішечка. Працювати з вільним було б набагато зручніше.

Також на мішечку пришито 20мм стропу для маніпулювання ним. Щоправда, для цього мені більше подобається ручка або стропа на протилежному від входу торці.

Власний досвід

Звісно, виробник доволі хитро підійшов до характеристик теплоти вкладиша Sea To Summit Thermolite Reactor Compact Plus. Яскравий напис “додає до 11 градусів” наш розум сприймає з позитивного боку і ми подумки вже віднімаємо від температури комфорту свого спальника зазначене число. Але оте невелике “до” чомусь не помічаємо. Хоча, 2 – це теж в межах “до 11” 🙂

Справа в тому, що з лайнерами не вийде написати щось конкретне. Бо для них немає жодного стандарту. А всі туристи і умови в які вони потрапляють настільки різні, що прописати всі можливі випадки ніхто не в змозі. Крім того, опустити температуру комфорту з +15 до +10 це не теж саме, що з -10 до -15, хоча арифметична різниця в градусах буде однаковою. Саме тому виробники і пишуть щось, аби дати точку відліку, а насправді все залежить від безлічі факторів.

З власного досвіду можу сказати, що для літньої пори року можна орієнтуватись на 4-6 додаткових градусів комфорту. Тобто свій SeaToSummit Spark SpI з температурою жіночого комфорту +12 з допомогою Sea To Summit Thermolite Reactor Compact Plus я переробляла на систему, що добре зберігала моє тепло за температури +6…+8. У зимову пору до спальника, за моїми відчуттями, додавалось десь 2-3 додаткових градуси.

Друге, про що хочеться сказати – матеріал і комфорт сну. Я дуже переживала, що буду заплутуватись в лайнері під час сну, бо сильно кручусь. Насправді, так було лише першого разу. Можливо, у всі наступні мені вже було звично відчувати додатковий прошарок тканини всередині спальника. Сам матеріал тактильно дуже приємний, тож всередині лайнеру, особливо в спекотні дні, спати значно комфортніше, ніж на голому нейлоні спальника.

Що виявилось неочікуваним для мене – червоні зони й справді додають більше тепла. Мені, як side-sleeper, тобто людині, що в основному спить на боку, це стало помітно в першу ж ніч, коли я відчула, що в спину мені стало холодніше, ніж спереду. Бо повертаючись на бік, я повернула з собою і лайнер. Таким чином, його червона (тепліша) ділянка лишилась на грудях, а спина була вкрита лише чорним (тоншим) матеріалом.

Надалі, ще при засинанні я перевертала вкладиш так, аби червоні зони накривали ті ділянки тіла, що потребують більше тепла. Завдяки великій ширині лайнера (86 см у верхній частині) це можна легко робити.

вкладыш в спальник Sea to Summit Thermolite Reactor Compact Plus

В Reactor Compact Plus, як і в решти вкладишах Sea to Summit, немає блискавки. Лише величезна горловина, через яку, власне, і потрібно залазити в лайнер.

Така конструкція – чудовий спосіб зекономити вагу. Та коли сонному вночі потрібно вилізти і з лайнера, і зі спальника, відсутність блискавки не надто тішить.

До слова, для мене найкращим способом було спершу залізти в лайнер, а лише потім в спальник. Успіху у варіанті “вкладиш уже в спальнику, залазь одразу в обидва” мені не вдалось досягти.

Щодо довжини, ще раз наголошу – зверніть увагу на те, що Reactor Compact Plus доволі короткий. Адже на американських сайтах я зустрічала дуже багато скарг на те, що хтось купив лайнер, а навіть до плечей його не дотягнув, хоча ніхто не винен, що люди лінуються почитати опис товару перед його покупкою.

Важливий плюс – гігієна. Мова йде не лише про те, що тепер можна хоч після кожного походу прати вкладиш і в поході спати завжди в свіжому та чистому. Я, наприклад, використовую його в поїздах, адже часто білизна, яку там дають може бути вогкою, брудною і не надто привабливою для сну. Плюс, як розповідала у своїй статті наша співавторка, Марина Сухомлинова, при ночівлях по каучсерфінгу, хости не завжди вважають за потрібне давати гостям постільну білизну. Тож тут в нагоді знову стають маленькі лайнери.  

І останнє – мультифункціональність. Окрім своїх першочергово заявлених функцій – як от додаткове утеплення та вбереження спальника від бруду, я знайшла в ньому ще декілька корисних переваг для себе. Наприклад, у дуже-дуже теплі ночі в ньому спати комфортніше, ніж в будь якому спальнику. Навіть якщо спальником ви просто вкриваєтесь зверху. Адже як не крути, тканина вкладишу значно приємніша на дотик. Однак у вітряну погоду в лайнері краще спати в наметі, а не просто під відкритим небом чи тентом, бо його матеріал легко продувається.

На додачу, вкладиші чудово поєднувати із квілтами – у такому випадку ви отримаєте меншу вагу, адже використовуєте квілт, а не спальник, додаткове тепло, завдяки поєднанню обох виробів, та комфортний сон, адже не торкатиметесь тілом до матеріалу килимка.

Висновки. Вкладиш у спальник далеко не найнеобхідніша річ в арсеналі мандрівника. І перед покупкою варто добре подумати, чи саме лайнер покликаний вирішити посталу перед вами проблему.

Вкладиш добре береже ваш спальник від забруднень, що особливо актуально для пухових виробів, які варто прати якомога рідше. Його зручно брати в мандрівки, де передбачаються різноманітні коливання температур, а додатковий спальник брати не варіант через вагу чи об’єм. Або в ті подорожі, де невідомий стан і чистота ліжок (оренда спальників, залізниця, кауч, готелі в окремих країнах). На додачу, в лайнері приємніше спати, ніж просто в спальнику чи квілті. І, врешті решт, купівля вкладиша – це частіше бюджетніше рішення, аніж купівля нового спальника на трішки прохолоднішу температуру.

При цьому, матеріал для вкладиша можна обрати залежно від потреб – шовковий, якщо прагнете просто захисту від забруднень та мінімальної ваги, бавовняний, якщо хочеться знайти комфортний і бюджетний варіант (однак, пам’ятайте, що бавовна активно вбирає в себе воду і дуже ліниво її віддає, довго сохне), флісовий – якщо в першу чергу потрібно утеплитись, а вага і об’єм не так важливі. А термолайт – це свого роду компроміс між усіма трьома варіантами.

Переваги: додаткове тепло за рахунок невеликої ваги, гігієна, компактність, комбінація та зонування матеріалів, капюшон, футбокс, мультифункціональність, вбереження спальника від забруднень, продуманий чохол.

Недоліки: відсутність блискавки.

Особливість: вкорочений розмір для мандрівників зі зростом до 170 см.

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Як зігрітись в спальнику? Кілька порад з утеплення
#ВпершеВГори. Трішки про квілти
Комфортна дрібничка для літа. Sea To Summit Coolmax Fitted Sheet. Огляд
Компактний і легкий. Похідний душ Sea To Summit Pocket Shower. Огляд

Де купити, вдячність і підтримка

Купуєте в наших партнерів – підтримуєте ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Чарівні посилання на спорядження з огляду: