Дуже люблю хороший гумор, подорожі і гори. Якось, щоб дотримати слова, змушений був написати відгук про похід і … понеслось. Пишу під девізом: «Автору було мало письменницьких страждань, він прагнув ще й читацьких». Автор блогу Люди Так Не Ходять.

В мене було тяжке туристичне “дитинство”: “єрмак”, ватний спальник, 2 комплекти одягу “про всякий випадок”, армійські черевики, які здебільшого лежали в рюкзаку, бо були запасним взуттям (запасним, Карл!) та інші прекрасні і абсолютно непотрібні туристові речі, що їх потрібно було носити на своїй спині, бо інакше “то не похід”.

Одне спорядження я з часом радісно змінював, а інше вважав запорукою класного походу і вперто продовжував «юзати». Причому всі речі, які я клав в рюкзак, оцінювалися по критерію міцності: тобто кожна з них повинна була витримати сніг, дощ, град, вітер, каміння, жереп і Апокаліпсис (причому все це одночасно) і залишитися цілою і неушкодженою.

Наслідком такого підходу стали вага і об’єм рюкзака. 100-літровий рюкзак був набитий речима доверху. І сльози вдячності досі заважають мені говорити, коли я згадую дівчину в магазині, яка колись відмовила мене від покупки 120-літрового наплічника.

На щастя, в моїй похідній практиці я не застав брезентових наметів, а ті, з якими я ходив, були для мене вершиною мрій (Ти міг лежати в наметі в дощ і не намокати! Круто, хіба ні?!). Це були достойні представники свого виду: масивні, просторі, надійні “як пружина від дивану” – вони вселяли впевненість, що турист в них буде мати надійний захист і є статечним членом суспільства. Вони мали добротне поліетиленове дно і снігові спідниці (і хоч мої походи відбувалися влітку, я знав, що в будь-який момент міг початися снігопад).

Те, що двомісний намет важив в районі 4 кг здавалось мені другорядним фактом, а те що такі намети можна було транспортувати тільки зовні рюкзака (це робило фігуру туриста схожою на “Шаттл”), було обставиною, з якою доводилося миритися.

З часом, трохи порозумнішавши, я замінював своє спорядження на сучасніші зразки. А от з наметом це зробити ніяк не виходило. Мене одразу насторожувала вага. Ну не міг нормальний 2-місний намет важити менше ніж 4, ну добре, 3 кілограми. Тканини в них були такі тонкі і дуги такі ненадійні, що ставало шкода тих нещасних, які наважувалися провести в ньому бодай одну ніч.

Від такого намету можна було очікувати всього: проколів на будь-якій нерівності, мокрих речей від вологи, яка просочиться буквально звідусіль та інших неприємностей (аж до того, що його може порвати на шматки більш-менш сильний вітер). Про те, що такий намет вистоїть проти карпатської грози навіть мови не було.

Та ті намети, які я дедалі частіше зустрічав в горах, доводили одне з двох: або число туристів-самогубців на моєму шляху весь час невпинно зростає, або я помиляюсь щодо міцності сучасного спорядження.

На щастя, помилявся я. Після ночі в такому наметі я зрозумів, що саме намет стане наступним моїм придбанням з туристичного еквіпу. Та за старою доброю звичкою почав шукати серед сучасних наметів такі, які б забезпечували захист в будь-яку пору року і за будь-яких погодних умов.

Добре, що я вчасно зрозумів, що немає потреби шукати «універсального солдата». Краще вибрати той намет, який буде відповідати саме моїм потребам і походам (ну не виходить в мене піти в зимовий похід, то навіщо мені влітку сунути з собою намет із сніговою спідницею?). Те ж саме стосувалось відповідності намету таким критеріям як низька ціна, мала вага та зручність. Традиційно, можлива одночасна наявність тільки 2 з вищеперелічених критеріїв. Роки походів в ролі «в’ючного ослика» не минули безслідно і я все-таки пожертвував вагою.

Мого обранця звали Marmot Tungsten 2P і він був родом з Америки (проте очікувано мав китайське коріння).

Його мінімальна вага складає 2211 грамів (дуги, спальня і верхній тент), що немало по мірках двомісних сучасних наметів. Все це, плюс кілочки, відтяжки та чохли (для дуг, кілочків та всього намету), дасть вагу 2400 грамів. Футпрінт додасть до загальної ваги ще 170 грамів.

Зате намет з такою вагою пропонував надійність, небачений раніше мною рівень комфорту і коштував приблизно 200 вічнозелених американських президентів.

Першою, не дуже приємною, несподіванкою, коли намет вже потрапив мені в руки, були його розміри. Ті розміри в складеному стані (53,3×17,8 см), які декларував виробник, я чомусь “проморгав”. Чохол за розмірами такий самий як іжевський килимок.

На чохлі відсутні будь-які можливості для компресування – це просто мішок із затяжкою. І якщо пробувати всі частини намету пакувати в цей чохол, то об’єм чохла дійсно виглядає страхітливим. Проте, якщо дуги покласти окремо, то решту елементів намету можна скласти достатньо компактно.

Така велика довжина чохла – майже 54 см, викликана дугами, закінчення яких, до того ж, мають особливу форму.

Ця форма дуг – найголовніша з трьох складових, які власне і забезпечують непристойно великий внутрішній об’єм намету. Просто щоб ви розуміли: двоє немаленьких хлопців одночасно складали свої рюкзаки знаходячись всередині намету і не заважали при цьому один одному.

Нижній сектор кожної дуги вигнутий відносно інших і при встановленні утворює кут (майже 90 градусів) відносно землі.

Це дає можливість створити безпрецедентну за простором спальну зону (від дна до висоти приблизно 40 см) – з майже вертикальними стінками.

Основні дуги з анодованого алюмінію, виробництва знаменитої DAC, з технологією Pressfit, діаметром 9 мм. Поперечна дуга, діаметром 8,5 мм, – HD Velocity 7000 Series.

Основні дуги з’єднані між собою посередині за допомогою нез’ємної пластикової (яка прикидається прозорою) фурнітури, теж виробництва DAC.

Ця фурнітура робить 2 основні дуги одним конструктивним елементом, бо роз’єднати їх не вийде. І її положення (фурнітури тобто), відносно дуг, дає можливість зрозуміти, в яку сторону кожна з них має бути направлена – якщо ви спробуєте направити їх в неправильну сторону, то побачите, що перехрещення відбувається із значним зусиллям (а якщо розмістити дуги правильно, так як на фото вище, перехрещення буде плавним).

Навіть із неправильно перехрещеними дугами палатку встановити вдасться, але тоді буде відсутній правильний натяг стінок і природний потяг до прекрасного, який є в кожного справжнього туриста, змусить вас таки встановити її правильно).

Поперечна дуга встановлюється в спеціальні кишені зі стропи. Натяг стін спальні, який дає ця дуга – це друга складова великого об’єму. Місця, де стропа пришита до сітки спальні, підсилені.

Кілочки до намету – алюмінієві, в комплекті тільки 6 штук. Тобто їх вистачить тільки на те, щоб зафіксувати кути намету та 2 тамбури. І якщо ви плануєте встановлювати штормові відтяжки та/або відтяжки попереду і позаду намету, то додаткові кілочки доведеться купувати окремо. Іншим виходом може стати досвід мандрів за кордоном – замість купівлі додаткових кілочків, можна закріпити намет підручними засобами – камінням, гілками та ін.

Крім дуг і кілочків, є ще патрубок для ремонту дуги (оце й увесь ремкомплект) та 4 штормові відтяжки, якими можна розтягнути кути намету.

Місця на верхньому тенті, в яких кріпляться відтяжки, додатково посилені та оснащені світловідбиваючими вставками.

При великому бажанні, можна встановити ще по дві відтяжки на кожен тамбур та по одній попереду та позаду намету.

На мій погляд, натяг верхнього тенту (в нижній його частині) попереду та позаду намету є недостатнім і, у випадку дощу і вітру, вода може потрапити всередину спальні. Тому я встановлюю передню і задню відтяжки. Місце кріплення відтяжки до тенту теж підсилене додатковим шаром матеріалу.

В комплекті з наметом йде футпрінт, і це великий плюс в карму виробнику. Він є несиметричним (як і дно спальні) і теж бере участь в системі кольорового кодування для полегшеного встановлення.

На 2 стропах однієї із довших сторін (ця сторона буде мати більший тамбур) є червона нашивка, так само як і на стропах спальні і верхнього тенту, тому ви будете знати не тільки, де яка сторона намету буде, а й те, чи ви правильною стороною поклали його доверху (а не так як автор, коли встановлюючи намет перший раз, не додивився, перевернув футпринт підказками донизу і в процесі встановлення довго згадував незлим тихим словом виробників намету).

На жаль, на кінцях строп футпринту розташовані тільки люверси, а фастекси, які б дозволили встановити верхній тент без спальні, відсутні. Що завадило виробнику додати їх до футпринту, залишається для мене загадкою.

Дно спальні виконане з поліестеру Taffeta 190T товщиною 68D і водостійкістю 2000 мм водяного стовпа, шви проклеєні. Товщина дна та його колір не дозволяють говорити про повну прозорість, та читати щось через дно все одно можна.

Сама спальня виконана із поліестеру товщиною 68D, що дає захист від вітру та небажаних поглядів, та сітки товщиною 40D, яка захищає від комах, навіть найменших, і забезпечує гарну вентиляцію. Також (і це, чомусь, було для мене сюрпризом) сітка дуже добре зупиняє вітер.

Кути в місцях, де пришиті стропи спальні, також підсилені додатковим шаром матеріалу.

Спальня має такі розміри: висота 107, довжина 224 та ширина 137/117 см. З такого позначення габаритів стає одразу зрозуміло, що вона несиметрична і вужча на 20 см в “ногах”, порівняно із “головою”. Площа підлоги – 3 м2. Тобто, в наметі більш ніж достатньо місця для двох іжевських килимків і ще залишається місце в “ногах”.

Спальня кріпиться до дуг за допомогою гачків, стратегічно правильне розміщення яких – є третьою складовою, яка забезпечує величезний внутрішній об’єм спальні.

Всередині спальні, в центрі перехрещення дуг, є гачок та 2 кишені з сітки, які розташовані в “голові” – з кожної сторони, і якими дуже зручно користуватися (здавалося би, що це легше легшого – зробити зручні внутрішні кишені, але в мене було немало протилежних прикладів). Також є 1 маленька трикутна кишеня зверху в куті, з боку більшого тамбура.

Верхній тент виконаний з того ж поліестеру Taffeta 190T товщиною 68D, але вже з водостійкістю 1500 мм водяного стовпа, з проклеєними швами. Тент повністю покриває намет. Відстань між верхнім тентом і спальнею дозволяє не боятися, що конденсат з внутрішньої сторони тенту, окропить мешканців намету.

З’єднання строп верхнього тенту і спальні відбувається за допомогою фастексів Duraflex, які дозволяють відрегулювати натяг стропи.

Також верхній тент має липучки Velcro, які, очевидно, покликані забезпечити з’єднання тенту з дугами, та користуватися ними, насправді, дуже й дуже незручно.

Намет має 2 D-подібних входи, і відповідно, 2 тамбури, причому один з тамбурів приблизно вдвічі більший, ніж інший. Проте розміри навіть меншого тамбура спокійно дозволяють помістити туди рюкзак (на випадок, якщо ви влаштували вечірку і всередині намету місця для рюкзака не вистачає). Як виглядає рюкзак, в меншому тамбурі, видно на фото.

Вентиляційний отвір знаходиться зі сторони більшого тамбура.

Як “двері”, так і половинки входу можна забрати, при потребі, за допомогою традиційної петлі зі стропи та фурнітури.

Блискавку кожного тамбуру від дощу захищає комірець оранжевого кольору, що суттєво полегшує пошук входу на брудно-білому тамбурі. Комірець закривається на дві липучки Velcro.

Двохсторонні блискавки і спальні, і верхнього тенту – з нейлоновими петлями, для зручності користування ними навіть в рукавицях. Петлі мають світловідбиваючі вставки. На кожній блискавці по два бігунки.

Marmot Tungsten 2P – це добротний міцний намет. Я нечасто потрапляв з ним в непогоду, але завжди, коли це ставалось – він показував себе з найкращої сторони. І, всупереч моїм побоюванням, навіть тканина такої “малої” товщини не пропускала дощ. Щодо конденсату на внутрішній стороні тенту – то тут все стандартно: його буває стільки ж як і в інших наметах в тих же умовах. Окремо хочу додати, що хоч виробник і поскупився на фастекси на футпринті, мені вдалося поставити намет під дощем не намочивши спальню. Для цього вам знадобиться хвилин 10 часу, терплячий напарник і вміння лаятись. Повторювати цю процедуру вам навряд чи захочеться, та, принаймні, ви будете знати, що така можливість у вас є.

“З дощем розібрались, а як щодо вітростійкості?”, запитаєте ви. Відповідаю: вітростійкість хороша. Якщо вітер дме спереду чи ззаду намету, все дуже добре. Але боковому вітру, який дме зі сторони входу, намет протистоїть трохи гірше. При особливо сильних поривах поперечна дуга трохи вигинається. І хоч ти знаєш, що запас міцності там величезний, все одно стає трохи не по собі. Під час широко відомого у вузьких колах походу на полонину Середню в 2017 році, я придумав як позбутися цього недоліку. Підперши трекінговими палицями поперечну дугу з обох сторін, можна з намету зробити неприступну фортецю.

Висновки. Намет Marmot Tungsten 2P – це гарне придбання, і це не тому, що він є в мене. Легкоходи можуть одразу проходити повз, бо ні ультралайтовим ні лайтовим його не назвеш. Він гарно підійде тим туристам, які готові сунути на спині більшу вагу, але мати супер комфортне похідне житло, або ж тим, яким за невеликі, порівняно, гроші хочеться придбати якісний, міцний та зручний намет. Адже, як би там не було, для українського туриста, ціна досі є одним із найвагоміших факторів при виборі спорядження.

Виробник подбав про те, щоб цей “Бабак” служив його власнику довго: всюди, де в цьому є потреба, є підсилення, шви проклеєні, матеріали міцні. Позаду десятки походів з ним і він жодного разу мене не підвів.

Переваги: ціна; 2 входи; величезний простір всередині та в тамбурах; дуже крута і комфортна спальна зона порівняно з іншими наметами завдяки вертикальним стінкам; простота встановлення завдяки системі кольорового кодування (головне, будьте уважні) та з’єднання дуг; футпринт в комплекті; надійність та міцність; матеріали і фурнітура; зручність користування ним.

Недоліки: велика вага (порівняно); великий і незручний чохол для намету з відсутністю будь-якої компресії,  відсутність латок з відповідних матеріалів для ремкомплекту; замала кількість кілочків (дрібниця наче, а все одно бісить).

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Наш новий улюбленець. Огляд намету Sierra Designs Sweet Suite 
Намет Mousson Azimut 2. Огляд і перші враження
Намет Turbat Shanta. Бомба в середньоціновій категорії
Небесний «вогонь». Огляд намету Sierra Designs Meteor 2

Подяка автору:

Бажаєте віддячити автору за цікаву статтю і підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Автор отримає невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки. Всі дисконтні системи при замовленні через ці посилання працюють, як завжди.

Спорядження з огляду в магазинах-партнерах ПроПоходи:

Цінуємо вашу підтримку авторів і проекту! Дуже і дуже.