Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Захоплююсь виробниками, що випускають продукти не з думками “таке добре продається у всіх, давайте аналогічно зробимо й ми”, а мають свою чітку точку зору стосовно кожного елементу у виробі, і сміливо втілюють її в новинках. Це дещо ризикований підхід, але саме завдяки йому ми можемо насолоджуватись плодами еволюції продуктів.

Sierra Designs з їхнім рюкзаком Flex Capacitor 40-60 – це гарний приклад виробу, що пішов проти мейнстріму і став надзвичайно успішним. Настільки, що виробник не може на 100% задовільнити попит.

Спершу, аби зацікавити вас, декілька цифр. Sierra Designs Flex Capacitor має максимальний об’єм 60 літрів, був тестований з навантаженнями у 32 кг (комфортно до 22, каже виробник) і важить лише 1250 грамів. І це каркасний рюкзак з повноцінною підвіскою і поясом, а не тканинна трубка з тонкими лямками.

В нас цей рюкзачок живе від листопада 2017 року. Одного разу ми бігали з ним по зимовій Чорногорі, потім Василь Лецин тестував його в рамках нашого проекту #БанкСпорядження і, врешті решт, я потягнув його в двотижневу мандрівку Канарським островом Гран Канарія. Ми, так би мовити, і в різних сезонах його обкатали і отримали альтернативну думку від іншого тестувальника.

Звісно, прогулянка горами Гран Канарії була показовішим тестом, бо в умовах літа на тілі менше одягу, і нюанси контакту з рюкзаком відчуваються значно краще. Плюс, переліт літаком дозволив перевірити наші здогадки по тому, як перевезти цей наплічник в ручній поклажі.

Зимова мандрівка більше стосувалася фурнітури: чи зручно нею користуватись в рукавицях і як вона поводить себе на морозі.

З негірських тестів – щосуботнє випробування на максимальне навантаження в супермаркеті тижневим запасом продуктів і напоїв.

Загалом, з моменту появи в нашому арсеналі, Flex Capacitor 40-60 став найбільш задіяним рюкзаком з усіх, які ми маємо. Транспортування будь-чого, що по розмірах переважає міський наплічник, але поміщається у 60 літрів – Flex Capacitor напоготові. І протягом цього огляду ви зрозумієте, чому сталось саме так.

Важливо! Рюкзак Sierra Designs Flex Capacitor 40-60 наданий нам дистриб’ютором безкоштовно. Також, ми отримуємо гонорар за публікацію статті. Це жодним чином не впливає на зміст огляду, оскільки за нами лишається повний контроль над його наповненням. Детальніше в нашому кодексі публікацій. Надалі рюкзак Sierra Designs Flex Capacitor 40-60 переходить в Банк Спорядження і вже зараз доступний для безкоштовного тестування всім читачам ПроПоходи.

Flex Capacitor має декілька особливостей, які сильно вирізняють його з-поміж звичних для українського туриста рюкзаків.

В якості першої я б виділив змінний об’єм основного відділення. За вашим бажанням він може коливатись в межах від 40 до 60 літрів. І спосіб регулювання об’єму в цьому рюкзаку – найшвидший, найпростіший, найзручніший і найрозумніший з усіх, що траплялись мені на очі. Кожне з цих “най” важливе і їх, чесне слово, не забагато.

Чотири стропи на фронтальній частині рюкзака плюс дві компресійні стропи, плюс вставка з тканини по всій висоті – це і є система регулювання.

Коли в рюкзаку стає менше вантажу (з’їли частину їжі, пішли в короткий похід, полегшили спорядження), стягуємо всі стропи і менше ніж за 30 секунд рюкзак стає на третину меншим (або будь-якої величини в діапазоні 40-60 літрів). І, навпаки, щойно забрали з пошти заброску їжі чи зайшли в магазин по свіжі овочі-фрукти, розпускаємо стропи і отримуємо додаткові 20 літрів об’єму. І вони тут дуже і дуже помітні.

Для чого нам ця система компресії, якщо можна просто взяти 60-ти літровий наплічник і не заповнювати його доверху? Відповідь – центр ваги. Що ближчий центр ваги рюкзака до вашого – тим менше вам треба нахилятись вперед, щоб зрівноважити всю систему. Як наслідок – ви йдете з прямішою спиною, менше втомлюєтесь, швидше і з меншими зусиллями керуєте рюкзаком та власним тілом на непевних поверхнях і під час проходжень річок вбрід, бачите краєвиди навколо, а не лише власні кросівки та стежку. Тобто, якщо коротко, чим ближче центри ваги ваш і рюкзака, тим безпечніше і зручніше. І саме це дуже вдало забезпечує конструкція Flex Capacitor.

Причому це не звичайні компресійні стропи чи конструкція рол-топ, де ви майже не впливаєте на розподілення об’єму рюкзака і, як наслідок, центру ваги по висоті. У Flex Capacitor об’єм основного відділення надзвичайно рівномірно змінюється по всій висоті. І різниця із згаданими системами колосальна. Після чаклувань зі стропами ви ніби одягаєте на себе зовсім інший рюкзак.

Всі трищілинні пряжки на системі компресії – Duraflex. Ширина стропи 20 мм. Довші компресійні стропи мають ту ж ширину і кріпляться фастексами. Завдяки останнім можна швидко закріпити до рюкзака килимок-пінку (перевірено, влазить в 40-літровому стані) чи снігоступи (перевірено, кріпляться), або трекпалиці, якщо вони перестали бути потрібними.

Для льодорубів в нижній частині рюкзака передбачені червоні петлі. Руків’я льодорубів фіксуються тими ж довгими компресійними стропами.

І погляньте на корисні дрібнички, які не одразу впадають в око. Кожна зі строп на вільному кінці має довгу петлю, що запобігає втечі стропи під фурнітуру. Тобто, навіть в масимально відкритому стані, на кінці стропи лишається шестисантиметровий відрізок, за який легко вхопитись.

Довші стропи проходять крізь металеві люверси і, таким чином, завжди лишаються на своєму місці.

І кожна з вузьких строп, яка несе навантаження, пришита до рюкзака і напряму в шов, і додатково підсилена невеликими тканинними вставками. Чи то петлі для льодорубів, чи компресійні стропи, чи стропи лямок – всюди додаткова тканина. Таким чином навантаження зі стропи розподіляється на більшу площу швів і, відповідно, значно зменшується шанс вирвати стропу з рюкзака при надмірному зусиллі.

По тканинах рюкзака також відстежується ідея про добрий запас міцності. Основна тканина – це нейлон з товщиною нитки 100D і поліестеровим армуванням у вигляді шестикутників (армування стримує розриви тканини і не дає їй розпускатись далі, ніж прокладена потовщена нитка).

Дно рюкзака, частина бічних кишень і поясу виготовлені з нейлону з товщиною нитки 420D і плетінням Oxford (вид плетіння тканини, що добре протистоїть зносу).

Обидва види тканини мають поліуретанове просочення, аби пропускати менше вологи в середину. Але це не означає, що рюкзак є водонепроникним. Шви в ньому непроклеєні, тому все спорядження і одяг, що хочете лишити сухим в дощову погоду, варто складати в гермомішки.

Рейнкавер в цьому рюкзаку не передбачений з аргументацією виробника, що він все одно не дає 100% захисту від вологи, і все одно вам доведеться брати гермомішки. Але я використовую рейнкавер більше для захисту рюкзака від бруду і смоли на стежках і пилюки та мастил в транспорті. Тому його відсутність означає, що я мушу витратити додаткові кошти на купівлю нового, або зняти якийсь зі старого рюкзака, що схожий за розміром на Flex Capacitor.

Підвісна система – теж своєрідний витвір мистецтва, що дозволяє рюкзаку перевтілюватись з масштабної ноші до ручної поклажі в літак. І, водночас, чудово справляється зі своєю прямою функцією – зручним розподіленням навантаження.

Основа системи – це три алюмінієві трубки DAC (так, саме такі, як в крутих наметах), що з’єднані між собою хабом. Вони утворюють Y-подібну конструкцію, що візуально схожа на Flux Capacitor з машини часу у фільмі “Назад у Майбутнє” режисера Роберта Земекіса. Тепер розумієте, звідки ростуть ноги в назви рюкзака?:)

Переваг в цього рішення є декілька. По-перше – такий каркас дуже легий. По-друге, каркас рухомий, бо має лише одну точку опори. Завдяки цьому рюкзак не тягне плечі, бо рухається разом з ними. І, по-третє, каркас легко знімається, що є запорукою трансформування рюкзака в ручну поклажу.

Як ми знімаємо каркас і готуємо рюкзак до рейсу можна поглянути на відео:

Одна точка опори каркасу в нижній частині не має вас лякати, бо нею він спирається на широкий жорсткий пояс, який вдало переносить навантаження на стегна.

На спину у верхній і нижній частині рюкзак спирається трьома подушками з піни EVA, яка огорнута об’ємною сіткою з армуванням. З тієї ж сітки і піни виготовлені подушки предформованого поясу.

Лямки – теж об’ємна сітка зсередини і основна тканина ззовні. Петлі на лямках призначені або для патрубка питної системи, або для рацій в зимових походах.

У верхній частині лямки кріпляться до рюкзака через м’яку 35 мм стропу. Це геніально просте рішення звело на нуль проблему тиску лямок на нестандартні шиї і плечі. Тепер ви вибираєте, куди спиратимуться лямки. І вони слухняно лишатимуться там, де ви їх поставите.

І, звісно, нагрудна стяжка з регулюванням по висоті.

Довжина спинки рюкзака не регулюється. Ви маєте одразу вибрати свій розмір: S/M чи M/L. Але є напівдобра новина для туристів з непропорційними фігурами: розмір поясу в рюкзака ви можете замовити незалежно від розміру спинки. До того ж, розмірів поясів аж чотири: від XS-S до L/XL. А “напівдобра”, бо ця опція в Україні діє лише в межах двох розмірів поясів до кожного розміру спини: до розміру спинки S/M можна обрати пояс XS/S або S/M, а для спинки M/L – M/L чи L/XL. На офіційному ж сайті Sierra Designs до будь-якої спинки можна вибрати будь-який пояс.

Поки що туристам, що хочуть до розміру спинки S/M вибрати пояс M/L чи навпаки, доведеться витратити додаткові 1260 грн. Хоча, може, дистриб’ютор, після прочитання нашого огляду, зробить доступними для замовлення всі можливі комбінації.

Регулювань в рюкзака є чотири: обхват поясу, довжина лямок, противідкидні стропи і посадка поясу.

Обхват поясу регулюємо звичним стягненням поясної стропи всередину. Зауважте, яка широка ця стропа. Мабуть, щоб не тиснула на живіт. Бо необхідне навантаження могла б витримати і значно вужча. А з меншою стропою була б менша і фурнітура, що, в свою чергу, дало б економію у вазі. Залишок лямок можна сховати під поясними кишенями.

Довжина лямок і противідкидних строп – також класичне регулювання: трищілинна пряжка на 20 мм стропі.  

І та ж конструкція регулювання посадки поясу. З поясом ідея в тому, що разом з противідкидними стропами цим регулюванням можна притискати рюкзак ближче до тіла, аби краще контролювати його десь на каміннях, сипусі чи в буреломах. Однак, пам’ятайте, що, притискаючи рюкзак, ви зменшуєте провітрюваність спини. Тому користуйтесь цим лиш у випадку необхідності.

Про вентиляцію і розподіл навантаження цією підвіскою. Найзручніший рюкзак, який мені доводилось носити, це, безумовно, Osprey Atmos AG. З його натяжною спинкою, що переходить в вентильований пояс одним шматком тканини, моя спина ледь не співає від щастя. Але він важить понад 2 кг і жодним чином не влізе в ручну поклажу. До того ж, дійсно оцінити переваги його підвіски в порівнянні з SD можна, я б сказав, при вантажах понад 13-15 кг. При меншому навантаженні підвіска Sierra Designs Flex Capacitor дещо програє в зручності підвісці Atmos AG, але, завдяки незалежним розмірам поясів і своєрідній рухомості всієї конструкції, різниця в комфорті нівелюється перевагами трансформації, універсальності в сезонах і призначеннях і надефективної, з точки зору центру ваги, зміни об’єму.

Але, повторю, що з постійними вантажами понад 15 кг я раджу поглянути на Osprey Atmos AG. Бо 15+ кг спорядження і так жодним чином не влізе в ручну поклажу, а комфорт від суцільно натягнутої підвіски ви ще й як відчуєте. Якщо 15+ кг – скоріше виняток на перші пару днів походу чи на один супер-довгий похід в рік – то спробуйте взяти Flex Capacitor в нашому #БанкСпорядження і оцінити, наскільки добре вам буде з ним мандрувати.

По вентиляції все чудово. Бо яка б не була крута вентильована підвіска, внизу спини завжди буде мокра пляма. Тут ситуація аналогічна – під нижньою подушкою волого. А в верхній частині подушки і так майже не торкаються спини при розправлених противідкидних стропах. Тому зверху спина лишається настільки сухою, наскільки це можливо за даних погодних умов і навантаження. А завдяки вигнутій формі каркасу з трубок, решта тканини рюкзака не контактує з тілом: між подушками простір вільний для повітря.

В Sierra Designs Flex Capacitor 40-60 відсутній звичний клапан над основним відділенням. Натомість воно закривається тканинною кришкою, яку з трьох сторін огортає величезна блискавка YKK #10. Знову таки й тут запас міцності шалений. З огляду на те, що в інших рюкзаках, що я маю, роками живуть блискавки #5, ця деталь також є одним з перших претендетів на полегшення.

Над блискавкою нашитий невеликий клапан, що захищає її від опадів. Але блискавка закусує його майже щоразу, як відкривається рюкзак. Тому моя порада – тримайте клапан завжди піднятим і опускайте лише коли починається дощ.

Ще одним сумнівним елементом на блискавці є пулери бігунків. З одного боку, добре, що вони все ж є. А з іншого – мені зручніше користуватись Оспреєвськими з яскраво вираженою жорсткою петлею. Аби зробити зручнішими ці, я розв’язав вузол і додав на кожний пулер по 8,5 см трубки від крапельниці. Аналогічний трюк варто зробити і з блискавками на поясних кишенях.

До речі, поясні кишені у Sierra Designs Flex Capacitor 40-60 просто гігантські. В одну легко влазять одразу два пауербанки по 20000 мА із різними шнурками для зарядки девайсів. Матеріал кишень – той самий, що є основним в рюкзаку. Дивна особливість поясних кишень – коли вони наповнені, блискавка неохоче застібається однією рукою. Часом потрібно притримати задню частину кишені.

Окрім поясних кишень, маємо ще чотири зовнішніх. Перші дві з них – це бічні еластичні кишені. Sierra Designs каже, що для них використала найміцнішу сітку, яка була доступна на ринку. Ми поки не можемо оцінити її витривалість, але погляньте, як розумно зроблені ті кишені. Знизу і з фронтального боку рюкзака, тобто там, де є більше шансів торкатись шорстких поверхонь, кишені мають вставки з міцного нейлону, того, з якого виготовлене дно рюкзака.

Об’єм бічних кишень більш ніж достатній. Інтегрована система чи літровий термос для них – не проблема.

Наступна кишеня знаходиться в кришці, якою закривається основне відділення рюкзака. Доступ до неї – через блискавку. Оскільки ця кишеня пласка, переносити в ній зручно лише дрібнички: документи, ліхтарик, ложку. Складаючи в неї об’ємні речі ви лиш крастимете простір в основного відділення.

І остання кишеня – сітчаста, закріплена на правій лямці рюкзака, яку Ендрю Скурка, розробник Flex Capacitor, передбачив для пляшок з водою. З огляду на призначення, її розміру можуть позаздрити всі аналогічні кишені в інших рюкзаках. Нарешті, туди влазить сучасний смартфон (привіт Оспрею). Або рація. Або таки 800-мл пляшка з водою. До того ж, вантаж можна закріпити з допомогою гумки з фіксатором.

В середині рюкзака кишеня є лише одна, для питної системи. Якщо ви не користуєтесь питною системою, або, як і я, просто складаєте її поверх всіх речей в рюкзаку, цю кишеню можна використати для зберігання документів і цінностей. Якщо ж і для того вона вам не потрібна, від’єднуйте її лишайте вдома.

Патрубок питної системи виходить назовні крізь невеликий отвір у верхній частині спинки рюкзака.

Як ви помітили, в Sierra Designs Flex Capacitor 40-60 немає передньої еластичної кишені. І це найбільш помітна втрата в порівнянні зі звичним оснащенням рюкзаків. Зняв мембранку – і за секунду вже не сховаєш її.

Але відсутність клапану і вхід на блискавці в основне відділення дещо вирішує цю проблему. Бо відкрити блискавку – покласти куртку – закрити блискавку – це теж секунди. Інший варіант – компресійні стропи. Але мені він подобається менше, бо з’являється ризик загубити одяг.

Про відсутність клапану я переживав найбільше, бо за роки встиг звикнути до такої конструкції. Насправді ж, по швидкості і зручності доступу до основного відділення рішення Sierra Designs виграє у клапанів. Єдине, за чим я скучив – внутрішня кишеня на клапані, куди я складав найважливіші речі. Тут її роль виконувала кишеня для питної системи.

Щодо “клапан можна підняти і покласти під нього речі” – тут ви менше ніж за хвилину можете збільшити розмір основного відділення і покласти все в середину. Випереджаючи питання “якщо рюкзак вже розправлений повністю, а ще треба докласти” – компресійна система. Але, загалом, якщо у вас речей більше, ніж на 60 літрів, подумайте, може вам просто потрібен більший рюкзак?

Дизайн Flex Capacitor – бомба. Поєднання сірих кольорів з червоними елементами і нестандартним малюнком армування на тканині виглядає надзвичайно привабливо. І такому рішенню мають зрадіти ті, хто боїться замастити рюкзак. На сірій палітрі ані пилюка, ані дрібні плями не помітні. Після усіх мандрів цього наплічника він досі виглядає майже новим.

Висновки. Схоже, з Sierra Designs Flex Capacitor 40-60 мрія поціновувачів універсального спорядження здійснилась.  

  • Якщо ви лиш почали полегшувати спорядження – Flex Capacitor добрий вибір, бо він і зараз вмістить все, що ви маєте, і витримає покладені на нього навантаження. А коли ваше спорядження зменшиться в об’ємі, стягнете фронтальні стропи і отримаєте пречудовий і, разом з тим, легкий (1250 г) заплічник.
  • Якщо ви, зазвичай, ходите в гори на декілька днів – тиждень, але на майбутнє думаєте про довші мандрівки чи експедиції і сумніваєтесь, чи вистачить вам рюкзака на 40-50 літрів, Flex Capacitor тут знову буде добрим рішенням. Бо +20 літрів в будь-який момент.
  • Часто ходите в гори самостійно, але час від часу берете з собою дітей і мрієте про додатковий об’єм в рюкзаку? Знову Flex Capacitor.
  • Хочете літати з ручною поклажею і не хочете купувати для цього окремий невеликий рюкзак, на який потім доведеться чіпляти все ззовні? І тут Flex Capacitor.

На мою думку, Sierra Designs Flex Capacitor 40-60 – це чудовий універсальний рюкзак з відмінними показниками ваги і навантаження, добрим запасом міцності, продуманими деталями, гарним дизайном і доброю ціною за всі перелічені вигоди.

Але якщо ваші вантажі постійно переважають 15 кг, я б радив поглянути і в бік Osprey Atmos AG. Наповнити в улюбленому магазині обидва рюкзаки вагою вашого рівня і визначити, який з них для вас буде зручнішим. Або ж, беріть Flex Capacitor на тест в нашому #БанкСпорядження і грайтесь з ним досхочу в реальних походних умовах.

До речі, Flex Capacitor вже наробив стільки шуму в Штатах і в Україні, що став абсолютним рекордсменом по кількості ваших заявок на тестування в нашому проекті #БанкСпорядження 🙂

Переваги: незрівнянний трансформер від ручної поклажі до 60 літрового монстра з ідеальним налаштуванням центру ваги, трансформації не потребують зусиль і купи часу, надзвичайно легкий для зазначених виробником навантажень, практичний і гарний дизайн, великі кишені на поясі, великі бічні кишені з розумним зонуванням тканин, велика кишеня на лямці, великий запас міцності в тканинах і фурнітурі, добра ціна.

Недоліки: потрібен час для звикання до відсутності передньої еластичної кишені, відсутній рейнкавер, варто самому вдосконалити пулери на бігунках, сумую за внутрішньою кишенею на клапані.

Відгуки читачів про це спорядження:

Ось що про рюкзак Sierra Designs Flex Capacitor 40-60 пишуть ті, хто ним вже скористався:

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Менше 1 кг. Нові Osprey Talon 33 і Osprey Tempest 30. Детальний огляд
Огляд рюкзака Osprey Hikelite 26. Місяць походів в Новій Зеландії
Оптимальні п’ятидесятки. Огляд рюкзаків Osprey Stratos 50 та Osprey Sirrus 50
Огляд рюкзаків Exped Thunder та Exped Lightning. Нарешті на ПроПоходи
Відтепер до 18 кг вантажу? Нові Osprey Exos 2018 та Osprey Eja 2018. Детальний огляд

Де купити, вдячність і підтримка

Купуєте в наших партнерів – підтримуєте автора і ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Спорядження з огляду в магазинах-партнерах ПроПоходи:

Цінуємо вашу підтримку!