Ідейний натхненник блогу ПроПоходи. В спорті відколи себе пам’ятає. В горах – трішки менше. Родом з Тернополя, живе і працює в Києві. Обожнює гори, каяки і білу воду, незабутні заходи сонця, і майже завжди просипає світанки.

Гігієна в поході – одна із найменш розкритих тем для тих, хто вперше йде в гори. Де і в чому спати, як готувати їжу та проводити цікаві вечори – більш-менш зрозуміло зі статей і мотивуючих світлин в інтернеті. А от що робити після активного та спекотного похідного дня, коли весь спітнів і до тебе навіть комарі неохоче підлітають – відповіді, зазвичай, на фото не знайдеш.

І це дещо дивно, бо для багатьох чистота в поході – це не лише питання гігієни, а й серйозний психологічний аспект, що впливає на відчуття комфорту і, врешті решт, на загальне враження від мандрівки.

Насправді ж, помитись в поході можна багатьма способами. Найпростіший варіант – зануритись в річку або озеро. І це, дійсно, дієвий спосіб, але є декілька “але”.

Не у всіх водоймах можна купатись, навіть якщо мова йде про рідні Карпати. Адже одна справа, коли ви заходите в річку із протічною водою, а зовсім інша – коли в озеро із стоячою. Яким би льодовиковим воно не було і як би сильно не тішитись думкою, що джерела активно замінюють та поповнюють запаси води в озері, у таких водоймах піт, бруд та все інше, що змиє з себе людина, негативно впливатиме на місцеву мікрофлору. До того ж, невідомо, хто в цій воді купався до вас і які бактерії та віруси після них там плавають.

Ба більше, купатись у гірській річці – теж не завжди добра ідея. Бо, наприклад, форель любить лише чисту воду і уникає місць з непрозорою. То ж каламутити воду в тих річках, де мешкає форель – не варто. Само собою, від нерегулярного купання одного мандрівника біди не буде, але як якщо точка стане популярною (поруч прокладуть туристичну стежку), зміни в екосистемі стануть неминучими. Сьогодні на такі моменти в Україні зважають одиниці, але ж маємо колись всі починати дорослішати.

Наступний нюанс миття в річках і озерах – це використання мила або гелів для душу. Детергенти негативно впливають на все, що живе у воді. Недарма багато туристичних брендів, що виробляють товари такого напрямку (мила, гелі, душі, рушники і т.д.), на упаковках пишуть застереження: “Мийтесь на відстані не менше 100 метрів від найближчого джерела води.”

І, навіть якщо ви згодні митись у протічній воді, де й без вас давно ніхто не бачив ніякої форелі, ще й без використання мила чи гелю, аби не нашкодити природі, на арену виходить третє “але” – температура води. У гірських річках вода холодна або дуже холодна. І в таких умовах вельми складно ефективно змити з себе весь бруд, якщо до того моменту ви не мали досвіду моржування.

Тому я, з цієї точки зору, радше закип’ячу трішки води та змішаю її з холодною, досягаючи ідеальної для себе температури, аніж полізу митись в крижану річку. 

Фокус з підігріванням і міксуванням холодної-гарячої води ми робимо вже далеко не перший рік. Технічно все починалось з каструлі теплої води і горнятка, яким зливали воду на себе.

Далі каструля в поході стала ваговою розкішшю, тоді змішування стали проводити в звичайних пет-пляшках. Згадуючи “обливані понеділки” з дитинства, робили свердлом чи шилом дірки в кришці від пет-пляшки, і, таким чином, отримували щось схоже на душ. Приємний бонус цього способу – такі кришки підходять і для пляшок Platypus. Тільки в останні варто заливати вже розбавлену воду, бо від окропу їхні шви можуть розлізтись.

Наступним супер рішенням для нас виявився набір Hydrapak Trek Kit. По суті, це вже знайома нам ємність для води Hydrapak Seeker разом із шлангом з помпою.

Завдяки темному кольору вода в ньому чудово нагрівалась просто від сонця, а помпа дозволяла уникнути зайвих витрат води і прицільно поливати себе саме тоді, коли потрібно. Якщо виникала необхідність в безперервному потоці води, можна було натиснути на ємність коліном, і вода починала литись, як зі звичайного шлангу.

Однак жоден із згаданих варіантів не дозволяв мати обидві руки вільними. А це ой як важливо, коли маєш довге волосся і хочеш його добре вимити. Тому я задумалась над варіантом повноціннішого похідного душу.

Перша думка – оскільки я маю килимок Експед і надувачку до нього, можна просто задіяти додатковий аксесуар у вигляді насадки для душу і насолоджуватись універсальністю речей.

Виявилось, тут не все так просто. Фірмова душова насадка додавала до і так некороткої надувачки ще 50 см. Зі своїм зростом у 157 см, підвісивши цю конструкцію на висоті витягнутих рук, я могла успішно помити тільки ноги нижче колін.

До того ж, надувачка, якою комплектуються килимки Exped, виготовлена з дуже тонкого нейлону (15D), тому навантажувати її навіть п’ятьма літрами води – вже ризиковано. Уточню, що таку вагу вона витримає без проблем, але при підвішуванні цієї конструкції, варто було б випадково зачепити гострі виступи кори дерева і в тканині могли з’явитись дрібні пошкодження, крізь які наступного разу вже витікала б вода.

У виробника є міцніша і товстіша надувачка, яка значно краще підходитиме для використання у вигляді душу з точки зору довговічності, проте її потрібно купувати окремо.

Після дослідів з продуктами Exped довелось забути про універсальність і поглянути в сторону похідних душів. Як завжди, хотілось чогось легкого, компактного і місткого, аби, за можливості, насолоджуватись неспішним купанням, а не змагатись на швидкість з гравітацією. Саме так в мене опинився душ Pocket Shower від Sea To Summit.

Важливо! Душ Sea To Summit Pocket Shower наданий нам дистриб’ютором безкоштовно. Також, ми отримуємо гонорар за публікацію статті. Це жодним чином не впливає на зміст огляду, оскільки за нами лишається повний контроль над його наповненням. Детальніше в нашому кодексі публікацій. Надалі душ Sea To Summit Pocket Shower переходить в Банк Спорядження і вже зараз доступний для безкоштовного тестування всім читачам ПроПоходи.

STS Pocket Shower – найлегший похідний душ серійного виробництва, який мені вдалось знайти. Він важить всього 135 грамів разом з упаковкою і за розміром нагадує павербанк.

Конструкція елементарна – гермомішок із насадкою-краном для душу на нижньому торці.

Основним матеріалом мішка є нейлон 70D з ламінацією і, звісно ж, проклеєними швами.

Всередині ламінація – білого кольору, завдяки якій легко визначити чистоту води і, за потреби, виловити дрібні часточки, які могли попасти в душ з водою. Чому це так важливо – розповім згодом.

У верхній частині мішка є інструкція з використання аж шістьма мовами. Нижче неї – лінія, що показує граничну межу заповнення душу – 10 літрів.

Завдяки чорному кольору ззовні, вода, в теорії, мала б вельми швидко прогріватись від сонячних променів. На практиці це не зовсім так. Сонце зможе достатньо прогріти воду, якщо душ лежатиме на землі горизонтально (щоб збільшити площу нагрівання) і день буде безхмарним. Такий варіант більше підходить для кемпінгу, адже вимагає часу. В походах, зазвичай, ввечері вже і сонця активного немає, і чекати не хочеться. 

Швидший варіант – залити всередину холодної води і додати до неї підігрітої на пальнику з розрахунку 4:1. Таким чином отримаєте комфортну для купання температуру вже за п’ять хвилин.

Зверніть увагу! Першою важливо заливати саме холодну воду, аби уникнути термічного пошкодження проклейки чи водостійкого покриття.

Для полегшення маніпуляцій із закриванням-відкриванням душу, половина верхнього шва підсилена вставкою із гнучкого матеріалу, а інша половина – вставкою з синтетичного каучуку (гіпалону).

Після наповнення резервуару водою загорніть верх мішка тричі, як у випадку зі звичайним гермомішком, та застебніть фастекс, що прикріплений до гіпалонової вставки.

Два D-подібні пластикові кільця біля фастексу призначені для підвішування душу. Не дивлячись на те, що вони пластикові, кільця добре витримували всі навантаження, і під час читання оглядів я не зустрічала негативних відгуків про них.

Що для багатьох мандрівників є предметом для скарг – так це шнур для підвішування, який йде в комплекті. Його довжина 6 метрів, а от товщина – всього 2мм.

Звісно, з його допомогою душ можна підвісити, та через малу товщину він сильно впивається в руки і швидко перетирається об деревину. Тому я раджу одразу замінити його на щось хай і важче, але товстіше.

Схоже, що виробник зупинив свій вибір саме на двоміліметровому шнурку, аби в комплекті вже була якась підвіска і, водночас, щоб вона не сильно впливала на фінальну вагу, бо маркетинг потребує казкових цифр на упаковці.

Лійка душу кріпиться по центру нижнього торця і не має жодних подовжуючих шлангів, абощо. Регулювання струменю води елементарне: обертаючи лійку проти годинникової стрілки можна збільшити потік, за годинниковою стрілкою і до упору – зменшити або перекрити його.

Важливо не закручувати лійку силою, щоб не пошкодити гумове кільце, яке герметизує конструкцію в закритому положенні. Аби не забути про цей нюанс, навколо насадки зображено і напрямок відкривання та перекривання води, і нагадування про обережність.

Регулювати потік води надзвичайно просто. Лійка обертається дуже легко навіть слизькими від мила руками.

Ще один нюанс, про який варто пам’ятати, користуючись Sea To Summit Pocket Shower – це чистота води, яку ви заливаєте в душ. Оскільки отвір, через який вода потрапляє з резервуару в лійку є зовсім маленьким, його може закрити навіть невеличкий листочок. А перспектива голим та намиленим намагатись витрясти те сміття з крихітного отвору мені видається не дуже заманливою.

На щастя, внутрішня поверхня душу – біла, і на її фоні помітні всі найдрібніші домішки.

10 літрів води у STS Pocket Shower вистачає приблизно на 7-8 хвилин душу, якщо лійка повністю відкрита. Щоправда, десь на п’ятій хвилині, через зменшення тиску, потік води стає трохи слабшим, а після сьомої хвилини – зовсім слабким. В загальному цього більш ніж достатньо, щоб помити і тіло, і голову. Тим паче, що на час намилювання воду можна і треба перекривати.

Якщо мова йде про душ без миття голови, то наповненого на 7-8 літрів резервуару може вистачити на двох-трьох мандрівників. Якщо в місцях ночівлі не було придатного для підвішування душу дерева, ми заливали в нього менше води, близько 7-ми літрів, і поливали один одного.

Додаткова перевага душу Sea To Summit Pocket Shower – мультифункціональність. Окрім душу, його можна використовувати як рукомийник, гермомішок для одягу, спальника, чи брудних речей, або ж як похідну пральну машинку. 

Упаковка Sea To Summit Pocket Shower виготовлена з того ж 70D нейлону з покриттям, що й мішок для води. Блискавка відкриває чохол більш, ніж на половину, що спрощує пакування душу всередину.

Дренажний отвір забезпечує певний рівень провітрювання, але, пам’ятайте, що для висихання резервуару його буде замало. Тому пакувати душ всередину варто вже сухим. В інакшому випадку – просушити за першої нагоди.

Завдяки гіпалоновим стропам з отворами, та широкій стропі на одній із сторін упаковки, Sea To Summit Pocket Shower можна прикріпити ззовні до рюкзака. Але я не раджу гратись з таким способом транспортування, бо випадкова гілка чи невдале скидання рюкзаку може пошкодити душ чи його упаковку.

Вага чохла становить 27 грамів, а власне душу разом із шнуром – 108 грамів.

Висновки. Як я вже казала, бути чистою для мене – не лише питання гігієни, а й неабиякий комфорт в умовах походу. І коли цього комфорту можна досягнути додаванням в рюкзак Sea To Summit Pocket Shower з такою незначною вагою – чому б ні? П’ять хвилин повноцінного потоку із добрим тиском, потім ще майже дві хвилини із трошки слабшого – цього достатньо і для якісного миття довгого волосся, якщо закривати воду на час намилювання. Плюс, обидві руки лишаються вільними, що і прискорює, і спрощує весь процес набуття чистоти.

Само собою, душ можна прийняти і з пет-пляшки, і з каструлі, і ще купою варіантів. Ідея цієї статті – познайомити вас з ще одним варіантом, аби ви знали про його існування і вже самостійно оцінили, чи вартує його вага і ціна отриманого комфорту. 

Переваги: легкий, компактний, міцний, мультифункціональний, нагрівається на сонці, легкий контроль потоку води.

Недоліки: дуже тонкий шнур, який краще одразу замінити, легко засмічується дрібними частинками сміття, складно підвішувати одній людині.

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Гігієна в поході. WC, душ та кілька слів для дівчат
Транспортування води в поході. Резервуар Hydrapak Seeker та комплект Hydrapak Trek Kit. Огляд
Плюс один спосіб дбати про гори. Компактні пляшки HydraPak Stash. Огляд
В пошуках найкращої подушки. Огляд Sea To Summit Air Seat Insulated

Де купити, вдячність і підтримка

Пам’ятайте, що розвиток ПроПоходи – в ваших руках. І ви можете долучитись до нього не витративши ані копійки власних коштів. Для цього достатньо купувати спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки без жодних наслідків для вашого гаманця. Всі дисконтні системи при замовленні через ці посилання працюють, як завжди.

Спорядження з огляду в магазинах-партнерах ПроПоходи:

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.