Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

В світі є принцип ставлення до природи “Leave No Trace”. Тобто після вашого візиту все має лишатись таким, як і до. Це означає, що ви не рубаєте рослини на дрова, не розкладаєте багаття, що лишають нові чорні плями, не руйнуєте грунтовий покрив, обкопуючи намет, і не лишаєте після себе жодного сміття.

Останній пункт зазвичай інтерпретується так: “все сміття, принесене в гори, має бути винесене до смітників”. Ніби все правильно, але є одне але. Відходи з найближчого смітника в селі, де, зазвичай, починаються і завершуються походи, жодним чином не сортуються, а напряму вивозяться на звалище, і продовжують забруднювати планету ще сотні років. Тому скидання сміття біля першого магазину – це лише візуальне очищення гір, яке ані трохи не допомагає вирішити проблему засмічення довкілля.

Найменше, що можна зробити, щоб виправити ситуацію – довезти своє сміття до сортувальних контейнерів для переробки. Тоді воно матиме ще один цикл життя. А найкращий варіант – зовсім не продукувати відходів: не використовувати одноразової упаковки і тари.

В той час, як окремий гермомішок для побутових відходів досі для багатьох видається диким рішенням, придбання багаторазових пляшок для води, щоб не викидати після кожного походу додаткову порцію пластика в смітник – вже звична практика серед українських мандрівників.

Ми вже багато говорили про пляшки Platypus SoftBottle, що допомагають рятувати довкілля від зайвого пластику, і багато з вас мають таку в арсеналі спорядження. А сьогодні я розповім про ще один крутий еко-варіант транспортування рідини в поході, про який дізнався менше року тому. Це компактні багаторазові пляшки HydraPak Stash.

Перше моє знайомство з HydraPak відбулося на німецькій виставці Outdoor Show 2016. Раніше про цю американську компанію я взагалі не чув ані слова. Але хлопці настільки емоційно і аргументовано роз’яснювали переваги своєї продукції, що майже переконали мене спробувати її в дії.

Наступний аргумент на користь HydraPak надав Osprey. Виявилося, що нові питні системи для рюкзаків виготовляє саме згадана компанія. А якщо Osprey довірив їй свою репутацію, значить вона дуже сильна в своїй справі.

Крапку поставив швейцарський виробник Katadyn, який презентував новий продукт BeFree (як потім виявилось, крутий повноцінний фільтр) з ємністю виробництва HydraPak.

Пляшка HydraPak Stash – це ємність об’ємом 750 мл або 1 л, що може складатись в одну четверту власного об’єму в той час, коли непотрібна. Цій властивості вона завдячує термопластичному поліуретану (TPU), з якого зроблені її вертикальні стінки.

Разом з пластичністю, TPU може похвалитися високою витривалістю. Аби довести мені, що ця пляшка є супер надійною, хлопці з HydraPak робили отак:

Шви на пляшці виконані індукційним зварюванням. Його безперечна перевага – відсутність негативного впливу на матеріал в місцях з’єднання. Навпаки, міцність на швах може лише зростати.

Для підсилення теоретичної інформації HydraPak дає довічну гарантію на відсутність протікань.

Верхня і нижня частини HydraPak Stash виготовлені з жорсткого поліетилену високої щільності (HDPE). Саме за жорстку горловину варто тримати пляшку, відкорковуючи її.

Перевага жорсткого матеріалу на дні – пляшка може вільно стояти відкритою і не завалюватись від вітру. І, з мого досвіду, це сильна перевага в порівнянні з іншими м’якими пляшками, оскільки зі Stash можна не переживати, чи перекинеться ємність з водою на розкладені довкола речі, і не витрачати час на закривання-відкривання пляшки під час кулінарних маневрів.

Щоб скласти ємність для транспортування, варто прокрутити верхню і нижню частини відносно одна одної на один оберт і співставити виступи на дні з пазами на верхній частині пляшки. Далі – стиснути з двох сторін до яскравого “клац”.

Розібрати пляшку для використання – завдання дещо хитріше, з яким мені з першої спроби не вдалося впоратись. За рекомендацією, варто відкрити кришку і стиснути пляшку з боків. Але для досягнення вдалого результату потрібні тренування.

HydraPak каже, що можна відкрити пляшку, поклавши її боком на тверду поверхню і вдаривши зверху долонею. Якщо поруч є така поверхня – спосіб працює.

Як я вже казав, пляшки HydraPak Stash випускаються в двох об’ємах: 750 і 1000 мл. Кожен з об’ємів має чотири кольори: помаранчевий, зелений, сині і сірий.

Зі зміною об’єму змінюється діаметр горла на пляшці. І тут випливає цікава конструктивна особливість.

Горло у менших моделей – 42 мм в діаметрі, що ідеально підходить для нашого фільтру Katadyn BeFree. Тож, якщо в подорожі щось стається з ємністю фільтру – порветься так, що не склеїти або загубиться – накручуємо картридж фільтра одразу на Stash і надалі п’ємо безпечну воду.

Літрові пляшки мають різьбу 63 мм (аналогічно Nalgene), що дозволяє приєднувати їх до фільтрів Katadyn Vario та Katadyn Combi, щоб фільтрувати воду одразу в пляшку без додаткових шлангів.

Фільтр Katadyn Vario накручується на пляшки безпосередньо, а Katadyn Combi – через адаптер, який можна знайти в комплекті поставки фільтра.

І 42 мм, і 63 мм – вельми широкі отвори як для м’яких пляшок. Як наслідок – маємо певні особливості користування.

Наповнюються ємності неймовірно швидко. До того ж, пляшку можна завжди примусово розправити, потягнувши за дно. Це корисно, коли джерело води розміщене вкрай незручно або коли пляшку доводиться занурювати у воду.

Миття пляшок – швидка і нескладна процедура. Сам матеріал легко очищується, навіть після солодких напоїв, і ширина горла дозволяє миттєво спустошувати пляшку, не витрачаючи зайві секунди.

На відміну від пляшок з вузьким горлом, HydraPak Stash можна повністю просушити.

Пити з широкого горла – як пити з горня. Але треба пам’ятати, що стінки цього горня – м’які, і не стискати його з боків. Інакше напій піде повз рот на футболку.

Питання, яке цікавило мене в першу чергу – чи можна пити з цієї ємності однією рукою. Відповідь – можна. Тримаєш пляшку за горло, розташовуєш вздовж руки і п’єш.

На кришці HydraPak Stash – протиковзне кільце в колір основного матеріалу.

Збоку на пляшці – градуювання об’єму, щоб, за потреби, використати її в якості мірила.

В основі горловини – пластична ручка, якою можна кріпити наповнену пляшку для транспортування. Кріпити її ззовні кишень я не раджу, адже, все таки, це кілограм ваги у напів вільному стані, а от додаткова фіксація пляшки до стропи – це страховка від втрати.

В HydraPak Stash можна заливати рідини температурою до 60°С. Це доволі гарячі напої. З іншого боку, матеріали пляшки не бояться заморожування, тому нічого страшного не трапиться, навіть якщо ви забудете про різке нічне похолодання і лишите пляшку поза наметом.

Вага пляшок HydraPak – 72 грами у моделі на 750 мл і 96 грамів в літровій версії.

Щодо формату рідин, то пляшка витримає все, що людський організм може спожити. Та будьте уважними з газованими напоями і, час від часу, скидайте з пляшки тиск. Перший раз випробовуючи пляшку з допомогою пепсі, за півгодини ми витягли з рюкзака щось схоже формою на м’яч. На диво, Stash витримав і таке знущання.

Як наслідок м’якого формату, заправити пляшку в бокову кишеню переповненого рюкзака однією рукою неможливо. Доводиться або знімати рюкзак, або просити допомоги супутника. Щоправда, мова йде про доволі щільні бічні кишені в рюкзаках Osprey. Можливо, з іншими рюкзаками результат вийде інакшим.

Нову пляшку слід ретельно вимити перед використанням, аби напої не мали сторонніх запахів. Надалі, за регулярного використання і елементарного догляду, проблем з присмаками не виникає.

І, насамкінець, найсуб’єктивніші питання. Зовнішній вигляд у HydraPak Stash – бомбовий. Яскраві пляшки привертають увагу і в ясний сонячний день, і в часи сіро-туманні. Загубити десь поміж камінням чи в траві можна хіба ємність сірого кольору. На додачу, шорстка зовнішня сторона пляшки дуже приємна на дотик. Немає відчуття плівки-пластику, яке супроводжує інші типи багаторазових ємностей.

Висновки. Пляшки HydraPak Stash надають переваги найпопулярнішого формату похідних пляшок Америки, Nalgene, водночас, є суттєво легшими і дозволяють зекономити значний об’єм під час транспортування порожньої ємності. В порівнянні з Platypus Softbottle в обмін на надлишкову вагу вони забезпечують комфорт користування, легкість догляду і приємні тактильні відчуття. Як завжди, остаточний вибір за вами. Головне – прощайтесь з одноразовим пластиком, бережіть гори.

Як власник фільтра Katadyn BeFree я хочу мати і літрову пляшку з можливістю прямого під’єднання до неї картриджу фільтра. Та й загалом, прогнозуючи популярність BeFree в ближчому майбутньому і, зважаючи на зменшення популярності масивних фільтрів для регулярного походного використання, я б радив HydraPak задуматись над випуском літрових ємностей з горлом діаметром 42 мм.

Переваги. Рятують планету від забруднення, неймовірно витривалі, впевнено стоять відкритими, мають широке горло (швидке наповнення, спустошення, миття, сушка), є можливість під’єднання до фільтрів, крутий вигляд, довічна гарантія на відсутність протікання.

Недоліки. Відкриття складеної пляшки потребує тренування, неможливо самому покласти пляшку в бічну кишеню рюкзака на ходу, більша вага відносно Platypus SoftBottle.

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Найкращий спосіб очистити воду в поході. Фільтрація і знезараження
Похідний фільтр для води Katadyn BeFree. Огляд
Транспортування води в поході. Резервуар Hydrapak Seeker та комплект Hydrapak Trek Kit. Огляд
Компактні УФ-лампи для знезараження води в поході. Детально про SteriPEN Ultra та SteriPEN Pure+

Де купити, вдячність і підтримка

Купуєте в наших партнерів – підтримуєте автора і ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

Також спорядження з огляду можна безкоштовно спробувати в поході, завдяки нашому проекту Банк Спорядження.