Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

В висновках до огляду намету MSR Hubba Hubba NX я вказав лише один його недолік: ціна. І багато читачів зі мною погодились.

В тому ж огляді я сказав, що вважаю цей намет вершиною еволюції наметобудування. І… багато читачів зі мною погодились.

Більше того! Власники намету так активно захоплювались ним у 2014-му році, що в 2015-му український склад MSR спорожнів вже в червні.

В тому ж 2015 році український бренд Turbat взяв на себе круту місію: зробити сучасні легкі намети доступними для українських туристів. Вгадайте, який намет був обраний в якості прикладу для наслідування?

Сумнівів немає, що ідея прибрати в MSR Hubba Hubba NX його єдиний недолік – правильна. Водночас, всім відомо, що дива не трапляються. В цьому огляді я пропоную детально роздивитись, чим саме довелось поступитися, щоб створити аналогічний американському намет з вдвічі нижчою ціною.

Отже, Turbat Latundr (на честь важкодоступної вершини західних Горган) – це полегшений двомісний двотамбурний намет хабової конструкції. Тобто в наметі всі дуги з’єднані в одну за допомогою кріплень – хабів.

Колір намету лишився без змін. Це місячне сяйво. Величезна перевага цього кольору – натуральне світло всередині намету і його достатня кількість в сутінках.

Яскравий колір дна, аби на ньому краще бачити речі, теж лишився. Замість малинового був обраний цегляний.

Ідентичною лишилася міцна металева фурнітура і пластикова фурнітура YKK. Кріплення каркасу до кутів спальні і зовнішнього тенту не відрізнити від MSR-івского.

Проте кольорове кодування 12-тимілліметрових строп відносно сторін відсутнє. Аргументація – що намет симетричний. Але навіть за цієї умови з кодуванням зручніше і швидше.

Кріплення спальні до поперечної дуги – так само унаслідуване. Водночас, петелька, за яку зручно було підтягувати фурнітуру до дуги, зникла. Насправді, вона була першою, що постраждало в наметі MSR під час експлуатації. Перетерлися шви. Тому її відсутність в Turbat Latundr не критична.

А от петелька поруч з кріпленням верхнього тенту до поперечної дуги не завадила б, оскільки тягнути тент, щоб вставити металеву пряжку на каркас, треба доволі сильно. Або ж можна подовжити стропу, що кріпить металеву пряжку, щоб вона легше дотягувалась до каркасу.

Загалом, щодо металевої фурнітури, то за час подорожей ще з MSR Hubba Hubba NX були оцінені як її важливі переваги (простота, абсолютна невбиваємість), так і помічений недолік. Якщо встановлювати намет на брудні поверхні, то розібрати його так, щоб не замастити руки, не вийде, оскільки кріплення верхнього тенту на кутах завжди притискається до ґрунту.

Завдяки обраній фурнітури збереглися всі можливості встановлення намету і комбінування тенту-спальні-футпрінту, які так сильно вразили мене в MSR.

Классика: футпрінт, спальня, тент.

Лайт: футпрінт з тентом.

Turbat Latundr

За потреби, тент можна встановити лише на одну половину.

Turbat Latundr

Пляжна парасолька: лише тент (в такому випадку кілочками кріпляться лише тамбури намету).

Turbat Latundr

Зоряне небо: половина тенту.

Turbat Latundr

Блискавка на вході зовнішнього тенту – YKK #5 бомбезного цегляного кольору. Та лише з одним бігунком. Мати другий зручно, адже можна легко визирнути на зовні, подивитись на погоду чи перевірити дивний шурхіт. Від дощу блискавку захищає клапан на двох Velcro.

Turbat Latundr

Відкривши блискавку потрапляємо в тамбури намету. Їх ширина – 60 см. Для візуалізації об’єму – фото з взуттям, джетбойлом і 33-літровим рюкзаком.

Turbat Latundr

Фіксація дверей тенту у відкритому положенні відбувається за допомогою петлі і пластикової фурнітури. За необхідності можна закріпити обидві половинки входу і збільшити провітрюваність намету.

Turbat Latundr

Turbat Latundr

Після знайомства з Exped мені видається, що пластикове кріплення краще замінити на гачок. Він зручніший і ним можна безпомилково оперувати в темряві без світла.

Для вентиляції в дощову погоду задумані два вікна з сіткою на торцях. Жорстка планка, що фіксується Velcro липучками, тримає їх відкритими. Тими ж Velcro вікно можна закрити.

Turbat Latundr

На зовнішньому тенті наявні 6 точок для кріплення вітрових відтяжок. Водночас, самих відтяжок в комплекті тільки 2. Ще чотири відтяжки і кілочки для них можна придбати додатковим аксесуаром, що зветься Turbat Viter.

Може здатися, що не докладати кілочки з відтяжками – це смішно. Та, насправді, це зроблено з турботою про туристів. І я аргументую вам цей підхід, бо сам є його прибічником.

Які б вітряні умови нам не траплялися в походах, я не пам’ятаю останнього разу, коли розправляв в наметі вітрові відтяжки. Бо завжди легше витратити додаткову годину на пошук безпечнішого місця для ночівлі, ніж боротися з вітром за допомогою відтяжок.

В більшості випадків, майже завжди, відтяжки встановлюють бо вони є, а не тому, що в них є потреба. А потім в темряві ще й чіпляються за них і їхні кілочки. І власники намету, і їх сусіди. Згадайте картину на великих стоянках в Карпатах. Плюс, 4 відтяжки і 4 кілочка – це 80 грамів до ваги намету, які завжди на спині. Бо в кого ж підніметься рука викласти те, що було в комплекті.

Турист, що знає, коли і як варто встановити відтяжки, аби не пошкодити полегшений намет, може легко спрогнозувати потребу і добрати необхідну кількість. Але, знову ж таки, одночасне поєднання досвіду, згаданих особливостей маршруту і погодних умов – це вкрай малий відсоток випадків. Тому немає потреби кожен намет готувати для подорожі досвідченого мандрівника по відкритим і вітряним просторам Ісландії, за рахунок додавання ваги і вартості кожному користувачу.

Мені цікаво почути вашу думку з приводу такого підходу комплектації спорядження.

На сьогоднішній день я маю зауваження до розташування відтяжок. Всі 6 з них знаходяться та торцях намету і найбільше впливають на повздовжню стійкість намету.

Turbat Latundr

Дві з них, як раз ті, що йдуть в комплекті, я б поставив над входами, де кріпиться верхня дуга. Вони б втримували намет в поперечному напрямку, в якому хабові конструкції потребують найбільшої допомоги.

Для відтягування тенту на знизу торцях намету передбачений метровий шнур з пластиковим фіксатором. По суті, ще одна вкорочена вітрова вітдяжка. Довший шнур, на відміну від звичної резинки, дає можливість зекономити на кілочках, адже його разом з верхньою відтяжкою можна кріпити до однієї точки.

Turbat Latundr

Відтяжки виготовлені з репшнура зі світловідбиваючими вставками. Діаметр шнура 2 мм, колір – цегляний, аби пасувати до решти деталей намету. Належність пластикових фіксаторів до певного бренду мені визначити не вдалося.

Turbat Latundr

Йдемо далі і ліземо всередину. Двері спальні виконані у вигляді арки. Мені більше до душі краплеподібний варіант, який можна повністю забрати в сторону, аби не забруднити чи зіпсувати тканину взуттям або розкиданим спорядженням.

Перевага арочного входу – він величезний. Двоє мандрівників можуть сидіти поруч, висунувши ноги в тамбур і, навіть, не торкатись один одного плечами.

Turbat Latundr

Блискавка на дверях – YKK #5. Ручки на бігунках з того ж шнура, що й відтяжки намету. Кінці запаяні в термотрубку, але вона легко знімається і губиться. Тому це перше, від чого я радив би позбавитись виробнику. Адже виникає відчуття, що ти заплатив за матеріали і роботу, а вони злітають від першого доторку.

Turbat Latundr

Turbat Latundr

Знизу вхідні двері можна закріпити тим самим способом, що й двері тенту: петелька + пластикова фурнітура.

Turbat Latundr

Всередині спальні є аж вісім кишень. Рекордна кількість. По 2 в кожному куті на різній висоті. Проблема організації дрібного спорядження вирішена на 100%.

Turbat Latundr

Спальня має довжину 210 см. На відміну від MSR, торцеві стінки спроектовані з невеликим ухилом всередину. Тому максимальний зріст, з яким я би радив приглядати цей намет – 180 см. З більшим ноги і голова вже торкатимуться тканини стінок.

Ширина спальні Turbat Latundr – 110 см. Рівно для двох килимків розміру Regular. Двом широкоплечим туристам всередині буде затісно. Але для пар, що полюбляють обійматись, цей намет підійде пречудово.

Turbat Latundr

Висота спальні предостатня, 105 см. Я сиджу не торкаючись головою стелі навіть в стороні від центру. Значить, двом людям буде комфортно сидіти один навпроти одного.

Turbat Latundr

В центрі стелі – петля з пластиковою фурніторою – кріплення ліхтарика. Зафіксувати ліхтар в пластикове кільце, яке зазвичай вішають в наметах, мені не вистачає фантазії, тому такий варіант мені подобається більше. Та ще кращим рішенням був би гачок замість планки. Той самий, як в Exped для кріплення дверей.

Turbat Latundr

Ще одним варіантом розміщення ліхтарика може бути кишеня верхнього ярусу. Світло варто спрямовувати вздовж нахилу стелі, тоді воно буде відбиватись від зовнішнього тенту і м’яко розтікатиметься по намету.

Turbat Latundr

Дно намету виконано з нейлону з товщиною нитки 40 Ден’є і подвійним армуванням. Водозахисне просочення з поліуретану має витримувати 10000 мм водяного стовпа. Для сучасних наметів це величезний запас. З боків дно на 15 см завертається на стіни спальні, аби вберегти внутрішній простір від бризок під час опадів.

Turbat Latundr

Далі, до висоти 45 см, по спальні проходить пояс з поліестеру товщиною нитки 20 Ден’є і одинарним армуванням. Його мета – частково захистити туристів в лежачому положенні від прямого вітру і надати їм трохи приватності. Верхня частина спальні зроблена з прозорої і провітрюваної сітки.

Turbat Latundr

Пластикова фурнітура, що кріпить спальню до каркасу – це защіпки типу J-Hook. Вони чіпляються і знімаються простіше і швидше, ніж широкі гачки. Особливо в холодну погоду.

Turbat Latundr

Проте розмір защіпок я б трохи збільшив. Наприклад, в моєму наметі GoLite вони вільніше ковзають по каркасу і, відповідно, легше чіпляються і знімаються. Водночас самовільного роз’єднання я ніколи не помічав.

Тканина тенту – нейлон 40 Ден’є з подвійним армуванням і подвійним просоченням. З зовнішньої сторони – силікон, зсередини – поліуретан. Такий підхід дає можливість застосувати автоматичну проклейку швів і захистити тканину від вбирання вологи з обох сторін. Рівень водостійкості – 3000 мм.

Turbat Latundr

Всі місця посиленого навантаження на тент (нижні кути, місця кріплення нижніх відтяжок і точки, де впирається поперечна дуга) посилені додатковим шаром тканини.

Turbat Latundr

Turbat Latundr

Алюмінієвий каркас кольором підтримує стиль намету. Діаметр секцій 8мм. До нього зауважень немає, оскільки знаю, що під час випробувань конструкції були перевірені і відбраковані різні варіанти з’єднань, доки не знайдено найкраще.

Turbat Latundr

Кілочки до намету Turbat Latundr алюмінієві V-подібної форми. На мою думку – це найкращий варіант форми. Вага одного кілочка 11,5 грамів. Вперше мені до рук потрапили кілочки, де виробник подбав про користувачів і зробив петельку зі шнура, за яку дуже і дуже зручно витягати кілки з землі. Бо, зазвичай, для цього треба було використовувати відтяжку (а вона від того швидше перетирається), або інший кілочок, або шукати рішення серед патиків і каміння навколо.

Turbat Latundr

До того ж, це той самий шнур зі світловідбиваючими вставками. Тому в темряві кілочки добре помітні. А це значно знижує ризик травмування пальців чи нігтів від необачного контакту з металом.

Для зберігання кілочків на мішечку для дуг передбачена окрема кишеня на липучці Velcro. Я обожнюю, коли ємність для кілків прикріплена до іншої, адже тоді загубити їх набагато складніше.

Turbat Latundr

Turbat Latundr

Чохол намету – простий циліндр з тканини тенту. Оснащений ручкою для витягання з однієї сторони і стяжкою з іншої. Просторий, що не потрібно сильно скручувати намет, аби вкласти його в середину. І дуже легкий.

Turbat Latundr

Додатковий комплект Вітер з чотирма відтяжками і кілками поставляється в мішечку з тої ж тканини, що і тент намету. Кілки можна перекласти до основного місця зберігання, відтяжки закріпити на тенті, і отримати вільну полегшену ємність для дрібниць чи рушника.

Turbat Latundr

Футпринт Turbat Latundr виготовлений з міцного поліестеру з ниткою 68 Ден’є і поліуретановим просоченням водостійкістю 5000 мм. Товщина тканини має заспокоїти туристів, що лиш починають користуватися полегшеним спорядженням і хвилюються за килимки чи переживають за тонке дно спальні. Бо 68 Ден’є за сучасними мірками – це дуже багато.

Turbat Latundr

В комплекті до футпринта – мішечок зі стяжкою і фіксатором. Матеріал – тканина футпринта.

Turbat Latundr

Вага окремих частин намету: зовнішній тент – 667 грамів, спальня – 711 грамів, каркас – 539 грамів, кілочки 8х11,5 грам = 92 грами, чохол для каркасу і кілочків – 23 грами, чохол для намету – 28 грамів. Загальна вага – 2060 грамів.

Додаткові аксесуари: футпринт – 250 грамів, комплект Вітер (4 кілочки, 4 відтяжки, мішечок) – 80 грамів.

До беззаперечних переваг Turbat Latundr – якість виготовлення намету. Вона фантастична. Тканини, шви, проклейка, фурнітура – все на дуже і дуже високому рівні, якого, зазвичай, очікуєш від того ж MSR.

Turbat Latundr

Ціна намету на 01.02.2017 – 6221 грн. Футпринт Latundr Footprint – 449 грн. Комплект Turbat Viter – 340 грн.

Висновки. Turbat Latundr вартий уваги. Звісно, врізавши вполовину ціну неможливо зберегти всі переваги аналога, але робота по пошуку рішень виконана пречудова. Жодним чином не радив би кожному легкоходу-початківцю бездумно купувати цей намет. Адже, як не крути, з наявними розмірами спальні двом здоровим хлопцям в ньому буде не затишно. Але якщо ви компактна пара, яка полюбляє подорожі і намагається полегшити спорядження, або друзі, з якими ви подорожуєте, не розкидають на всі сторони руки-ноги, то придивіться до нього. Якби я робив перші кроки по полегшенню спорядження сьогодні, то, безперечно, замість застарілої Terra Incognita Skyline 2 Lite обрав би сучасний хабовий Turbat Latundr.

Переваги: ціна, світлий тент, велика кількість варіантів встановлення завдяки комбінуванню з футпрінтом, внутрішній об’єм, увага до деталей і комплектації, якісні фурнітура, тканини і робота, петлі на кілочках, світловідбивні відтяжки, правильно підібрані матеріали для легкоходів-початківців, вдалий підбір кольорів.

Недоліки: розміщення вітрових відтяжок, відсутність кольорового кодування строп, малий розмір спальні, відсутність патрубка для ремонту дуг.

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Доктор Marmot, або Як я перестав боятися і полюбив сучасні намети. Огляд Marmot Tungsten 2P
Бюджетний і зручний. Тент Travel Extreme Aura. Огляд
Намет Mousson Azimut 2. Огляд і перші враження
Намет Turbat Shanta. Бомба в середньоціновій категорії
Огляд легкого бюджетного намету Travel Extreme Drifter 2 Alu

Де купити, вдячність і підтримка

Купуєте в наших партнерів – підтримуєте автора і ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Спорядження з огляду в магазинах-партнерах ПроПоходи:

  • Намет Turbat Latundr – головний герой огляду – у Вершині або у Gorgany
  • Футпрінт для намету Turbat Latundr у Вершині або у Gorgany
  • Додатковий набір Turbat Viter у Вершині або у Gorgany

Також схоже спорядження можна безкоштовно спробувати в поході, завдяки нашому проекту Банк Спорядження.