Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

В одній з літніх мандрівок Альпами ми заїхали в Тіроль, щоб дослідити новий для себе гірський район. В якості наплічника для задуманого походу, я обрав Travel Extreme Spur 42, який кілька читачів радили нам як претендента на звання кращого бюджетного рюкзака.

Після перших 20 км стало зрозуміло, що наші бачення прекрасного стосовно рюкзаків лежать в різних площинах, бо ледь не кожна взаємодія зі Спуром викликала в мене роздратування.

Я не міг самостійно дістати пляшку з водою з бічної кишені, не знімаючи рюкзак, бо та знаходилась надто високо. Доводилось щоразу просити допомоги супутників або розстібати пояс і скидати рюкзак з одного плеча.  

На поясі не було жодної кишені, тож всі дрібниці, які зручно тримати під рукою (шапка, баф, крем від засмаги, телефон для фото, ніштяки на перекуси) переселились або в кишені шорт і бились об ноги при кожному кроці, або сховались в клапан рюкзака і зникли з зони швидкого доступу. Злегка виручала кишенька на плечовій лямці, що тримала напоготові то баф, то зарядне.

Клапан на неповному до верху рюкзаку, не хотів лишатись на своєму місці, й тікав з боку в бік за першої нагоди. Від цього і рюкзак виглядав дивакувато, і спина відчувала смикання кожного разу, як клапан змінював своє положення. Врешті решт, щоб зменшити його інерцію і зайві рухи, довелось перекласти всі речі в основне відділення, від чого вони стали ще менш доступними.

З таким результатом назвати його “кращим” в мене не повернувся б язик, але, враховуючи ціну, (менше 1500 грн на той момент), згадки у вигляді огляду він цілком заслуговував.

Однак тому огляду не судилося з’явитись, бо по нашому поверненні додому, на зв’язок вийшов виробник і розповів про свій план випуску оновленої версії Спура. Тому замість статті, яка швидко втратила б актуальність, час був вкладений у відео, що описувало виробникові всі недоліки поточної моделі з ідеями по їх виправленню.

А вже за кілька місяців на сусіднє відділення пошти приїхала посилка з Житомира, опис якої складався з одного слова: “рюкзак”.

Класичний дісклеймер: виробник надав спорядження для огляду безкоштовно і компенсував витрати часу на написання та оформлення статті. Якщо вам здаватиметься, що я неправий в своїх судженнях, або ви самостійно захочете переконатись в правдивості висновків огляду, знайте, що Travel Extreme Spur 42 вже доступний в нашому #БанкСпорядження і чекає охочих безкоштовно його протестувати.

Кажуть, починати опис варто з тих особливостей, які одразу захоплять увагу читача. Для мене в новому Travel Extreme Spur такими є чотири:

  • він важить менше 1400 грамів, водночас має жорсткий каркас і надміцні тканини;
  • він вміє нарощувати додаткові 10 літрів об’єму, через що його мають полюбити поціновувачі підходу “один рюкзак на всі випадки” і початківці, які поки не вміють влазити в 45 літрів, але прагнуть навчитись брати в походи менше зайвого;
  • він коштує 1900 грн (додаємо сюди “один рюкзак на всі випадки” і виходить взагалі казково);
  • він виготовлений в Україні, а значить, обумовлює розвиток нашої країни.

А тепер докладніше про ці та інші деталі і враження.

Навігація по статті:

Підвісна система і навантаження
Відділення і кишені
Додаткові можливості кріплення
Матеріали і фурнітура
Висновки

Підвісна система і навантаження

В основі рюкзака жорсткий каркас з двох алюмінієвих 3-мм пластин. Пластини предформовані виробником, але, за бажанням, ви можете поправити вигини під себе.

Шукати їх варто в двох рукавах під невеликим клапаном всередині рюкзака, на його задній стінці. Відкриваємо липучку на чорній стропі і дістаємо пластину.

Друга деталь, що допомагає підтримувати жорсткість конструкції і форму рюкзака – прямокутник з EVA піни. Ходять чутки, що його можна використовувати як сідачку на привалах, але я сумніваюсь, що у вас вистачить натхнення і терпіння на кожному привалі розбирати рюкзак, щоб витягти з-під спини цю пінку, а потім запхати її назад. Особливо, якщо в цей час все навколо вологе. Однак резервний шматок теплоізолятора може згодитись вже в таборі, коли наплічник так чи інакше буде порожнім.

Якщо більш-менш рівномірно складати речі в рюкзак з огляду на його форму, і слідкувати, щоб під спиною не лежало спорядження з гострими кутами, то пінну вставку можна лишити вдома і зекономити 76 грамів або 5,5% ваги рюкзака.

Ззовні на спинці, якраз за металевими пластинами, розташовані дві напрямні з тієї ж EVA піни. Зверху і знизу піна загорнута в м’яку об’ємну сітку, а по центру – в оксамитову тканину. Функціональних наслідків тканина не несе, це суто декор.

В центрі спини – жорсткіша об’ємна сітка з більшими комірками, що має забезпечувати кращу вентиляцію. Але, пам’ятайте, що в порівнянні з натяжними вентильованими спинками, класичні завжди будуть сильно програвати. Тому тут боротьба йде скоріше за переконання користувача в ефективності конструкції з допомогою її вигляду, ніж в дійсній її вправності з вологою. Так, її буде приємніше носити на спині, ніж суцільну тканину, водночас, в більшості випадків вона менше впливатиме на кількість вологи у вас на спині, ніж рівень вашої активності, персональні особливості організму (як сильно ви пітнієте), одяг, погода, посадка рюкзака і ще купа інших факторів, які встановленням сітки не обдурити.

Конструкція плечових лямок аналогічна: EVA піна, загорнута в сітку й тканину. Тканина ззовні, сітка зсередини. Регулювання довжини лямок – трищілинна пряжка Nexus, роботою якої я задоволений.

А от нагрудною стяжкою – 50/50. Вона добре виконує свою місію, оснащена фастексом Nexus, але напрямні для повзунків не мають обмежувачів. Це можна подати під соусом “зйомна нагрудна стяжка”, але справжня суть страви “стяжка, що дуже швидко загубиться”. Власне, я не помітив, як загубив свою. Згодом виявилось, що це сталось вдома, ще під час пакування рюкзака.

Один з моментів, на які скаржились користувачі старого Spur 42, судячи з оглядів – надмірна ширина лямок. В новій версії ширина лямок на змінилась, але змінився кут їх посадки. Вірогідно, що саме через неправильний кут кріплення до тубусу, а не через власну ширину, вони і тиснули на плечі. В будь-якому випадку, в оновленому Спурі жодного дискомфорту від лямок не помітно. Хоча у мандрівників з іншою статурою можуть бути інші відчуття. Тому добре приміряйте рюкзак одразу після отримання чи ще в магазині, щоб переконатись, що підвісна система гарно лягає на вашу спину і плечі.

Ще один функціональний елемент на лямках – петля з гумки з фіксатором. Разом зі шнурком, який прокладений в прозорій трубці і пришитий збоку до рюкзака, вона виконує роль утримувача для трек-палиць, аналогічно тому, яке має в своїх рюкзаках Osprey.

Така система дозволяє кріпити палиці до рюкзака одразу на ходу, не спиняючись і не знімаючи його з плечей. В результаті вони лишаються висіти у вас під рукою, не перешкоджаючи рухам, водночас, готові включитись в роботу будь-якої миті.

Оскільки в попередній моделі Спура шнурок з прозорою трубкою вже був наявним (для кріплення лиж), додати елементарну петлю на лямку для значного розширення функціоналу видавалось логічним кроком.

Відмінність від Оспрею в тому, що тут таких петель дві: по одній на кожній лямці. Відповідно можна обирати, з якого боку причепити палиці. Або чіпляти по одній на кожен бік. Важливо одразу добре затягнути самі гумки, щоб вони міцно вчепились за стропу. Інакше є шанс їх загубити, адже до лямок гумки жодним чином не пришиті.

Пояс підвісної системи у місцях приєднання до рюкзака розгалужується на дві частини. Це рішення має грати на покращення вентиляції, але тут, як і зі спиною, є багато чинників, що мають сильніший вплив на ситуацію.

Одна з наших порад, якою скористався виробник: переставити стропу і пряжки таким чином, щоб стягування поясу відбувалось зусиллям рук до центру. Так легше і природніше, ніж тягнути стропи в різні боки. Додатковий бонус, який не часто зустрінеш на рюкзаках – гумки, що утримують залишок стропи, щоб він не звисав донизу і не бився об ноги.

Добра жорсткість поясу на скручування дозволяє з комфортом переносити вантажі в 16 кг. Можливо, і більше, але в наших походах то був максимум спорядження, одягу і їжі за мандрівку. Для моєї спини посадка цього рюкзака ідеальна, навіть без підгинання алюмінієвих пластин. Водночас, пам’ятайте, що спини у всіх різні. Тому міряйте і приймайте рішення самостійно.

В оновленій версії виробник реалізував спрощену схему зміни розміру підвісної системи за допомогою репозиції противідкидів. Просовуємо їх під сірою стропою і точка виходу знижується на 5,5 см. Я називаю такий підхід спрощеним, бо саму довжину спини він не змінює, лиш полегшує роботу з противідкидами. І розмір поясу залишається однаковим для всіх випадків. До речі, на сьогодні рюкзак випускається лише в одному розмірі, який я можу співвіднести з остпреєвською М-кою.


Відділення і кишені

Основне відділення Travel Extreme Spur 42 – однооб’ємне, без перегородок.

На задній стінці – кишеня для м’якого елементу каркасу, яку ми вже зачіпали увагою. Теоретично, в неї можна складати плоскі цінні речі, документи, картки та гроші, але за умови, що ви користуватиметесь тією м’якою вставкою, бо без неї є ризик зім’яти все в русі.

Якщо спорядження, одягу чи їжі у вас виявилось більше, ніж зазвичай (довга мандрівка, зимовий похід, розвантаження супутника, їжа в дорогу і т.ін.), розмір основного відділення можна збільшити на 20 см по висоті, розправивши нейлоновий рукав. В порівнянні з класичним завантаженням це додасть близько 6 літрів об’єму, враховуючи, що додатковий тубус доведеться дещо стягнути при закриванні рюкзака. Якщо рахувати без стягування, то приріст об’єму сягає 10 літрів.

І основний, і додатковий тубуси стягуються шнурами з фіксаторами. Вихід шнура розміщений незвично: до спини. Якщо ви, як і я, звикли затягувати ці шнури, спираючи рюкзак підвісною системою на власні ноги, готуйтесь щоразу ловити його, бо він намагатиметься впасти вперед. Сподіваюсь, що в наступній партії рюкзаків шнур виходитиме з протилежного боку, бо поточне рішення незручне.

Наступні два відділення-кишені розміщені в клапані рюкзака. Основне – надзвичайно об’ємне. І доброю його перевагою є високе розміщення блискавки, завдяки чому утворюється задній борт, що стримує речі в кишені і не дає їм випасти назовні.

Сама блискавка працює непогано і оснащена добрим пулером, але я б з радістю доплатив 100 грн до вартості рюкзака, якщо б виробник замінив її на м’якшу і швидшу YKK. Оскільки блискавка заходить на бічні ребра клапану, верхня його частина широко відкидається, відкриваючи очам все наповнення кишені. Відповідно, потрібна річ знаходиться швидко і без виймання всіх інших, якщо раптом вона опинилась біля дальньої стінки. Не знаю, чи виробник продумав цей нюанс, чи це випадковість, але вийшло зручніше, ніж я коли-небудь зустрічав.

Друга кишеня на клапані – рудимент. Задумувалась вона як парковка рейнкаверу, але для цієї місії її об’єму замало. Іншого доброго призначення, яке могло б аргументувати вартість блискавки, роботи і додаткову вагу, я не знайшов. Складав туди свою довгу ложку, тільки через те, що та кишеня була. З задоволенням проміняв би її на внутрішню кишеню клапана, якої в поточній версії Спуру немає.

Аби клапан не заважав розправляти додатковий рукав і збільшувати об’єм головного відділення, його не пришивали до рюкзака намертво. Натомість до основного тубуса він кріпиться за допомогою двох 15 мм строп, довжину яких можна регулювати трищілинними пряжками. Вертикальне переміщення клапану стане також в нагоді, коли ви захочете закинути під клапан мембранку чи бухту мотузки, чи пакет з щойно купленими в супермаркеті продуктами.

В такому разі стане помічною і зовнішня верхня стяжка основного відділення, що втримуватиме покладені речі на місці.

Одна з найбільш значущих змін в порівнянні з попередньою версією Travel Extreme Spur 42 – це кріплення клапану з фронтального боку. Замість однієї стропи по центру тепер маємо дві, тому клапан перестав перекидатись з боку в бік на незаповненому рюкзаку. Плюс, на клапані ці стропи закріплені таким чином, що при затягуванні вони зменшують діаметр його основи, завдяки чому він гарніше лягає на рюкзак, доповнюючи його обриси. Отже, тепер над рюкзаком не буде височіти незрозумілий горб сталої форми.

Ще дві еластичні кишені розташовані по боках рюкзака. За нашим проханням виробники змінив нахил верхньої межі кишень в бік спини, щоб пляшку з водою можна було закидати і діставати самостійно.

Нижній отвір в бічних кишенях, скоріше за все, мав би бути додатковим входом для пляшки з водою, щоб руку не доводилось підіймати до рівня верхнього входу, але з цією задачею він не справляється: малий розмір і неправильний напрям. Тому зараз на нього можна не зважати.

Остання кишеня, про яку піде мова, знаходиться на правій стороні його стегнового поясу. Похвалити в ній я можу хіба саму наявність кишені, бо користуватись нею незручно через вигин або нахил блискавки. По-перше, з відкритої кишені дрібний вміст прагне випасти через передню частину. По-друге, закладати всередину і діставати такі предмети, як телефон дуже незручно і небезпечно для самого телефону. Може здатись, що він вже в кишені, в той час як він там буде лиш на половину, і полетить донизу, щойно ви відпустите його та потягнетесь за бігунком. Тому я голосую за горизонтальну блискавку. Якщо у Travel Extreme вийде завернути її на торці кишені без втрат у функціонуванні і комфорті, ми матимемо той самий ефект, як і з клапаном: широкий вхід, з легким доступом до вмісту.

Загальний об’єм кишені дуже добрий, але через тотальну незручність роботи з блискавкою ця перевага відходить на другий план, як і розумний підбір тканин: знизу, де кишеня торкається грунту і підлоги в транспорті, вшитий щільний армований нейлон 900D (!), а решту площі займає легка еластична тканина.

І ще одне питання до виробника стосовно кишені на стегновому поясі: чому вона лише одна? Це ж основне місце зберігання всього, що може знадобитись в русі.

Кишені на лямці в новій версії немає. Оскільки її розмір був суттєво менше, ніж потрібно для сучасних смартфонів, то втрату я вважаю невеликою. Якщо в мандрівці постійно під рукою мені потрібен один-два телефони і пауербанк, бо заплановано багато зйомок, то на лямку я чіпляю кишеню Gossamer Gear, яка, до того ж, захищає техніку у випадку падіння м’якими пружними вставками.


Додаткові можливості кріплення

Як я вже казав, до рюкзака можна легко причепити лижі. Знизу вони вставляються в петлі з прозорої трубки, а вище кріпляться бічними компресійними стропами.

Компресійних строп з кожного боку рюкзака по дві, зроблені вони з 15 мм стропи і закриваються чіткими і приємними в роботі фастексами Nexus. Розміру компресійних строп без проблем вистачає і для кріплення іжевського килимка замість лиж.

Вільний кінець кожної стропи фіксується до неї ж самої з допомогою гумок, щоб у вітряну погоду раптово не вдарити мандрівника. Якщо вам це рішення не до вподоби, його можна відмінити одним рухом ножиць. 

Бічні компресійні стропи також виконують роль тримача для руків’я льодоруба, в той час, як його дзьоб стримує петля в нижній частині рюкзака. Цю схему на фото я зобразив за допомогою палиць, бо льодорубів в нашому постійному арсеналі поки немає.

На дні рюкзака розміщені ще дві 15-мм стропи на трищілинних пряжках. Вони згодяться мандрівникам, які полюбляють вчепити ззовні рюкзака намет чи спальник. Загалом, я такого не раджу робити, бо тоді ваш центр ваги сильно падає донизу і змушує нахилятись вперед, щоб збалансувати його на рівні ніг. Від цього і біль в спині, і дискомфорт в русі, і перед очима грунт та каміння, замість навколишніх краєвидів. А спальник ще й замочити можна. Однак, в крайньому випадку, знайте, що така можливість кріплення в новому Спурі є.  

Залежно від розміру вантажу, ви можете використовувати або повний об’єм стропи, або пропустити її через петлю на дні і зменшити тим зону її дії та притягнути вантаж ближче до спини (корисно для центру ваги).

На нижніх кріпленнях теж знайдете по гумці, якою можна зафіксувати вільні кінці строп, аби вони не літали довкола.

Якщо не плануєте користуватись нижніми стропами, ножиці допоможуть вам перманентно економити кількадесят грамів ваги.

Ще один варіант використання нижніх стяжок – керування центром ваги рюкзака по вертикалі, коли основне відділення спорожніло. Затягуйте стропи і центр ваги зміститься догори, що допоможе випрямити спину в русі.

На лямках рюкзака знаходиться шматок стропи, який буде зручним для навіски рації або навігатора. Він міг би бути корисним і для кріплення патрубка питної системи, але в Travel Extreme Spur 42 відсутній вихід для того патрубка з основного відділення.

І останній варіант навішування спорядження на рюкзак – сірий елемент на фронтальній стінці, який задумувався для кріплення кішок. Втім, його 8 петель можна використати для кріплення мотузкою і інших неважких речей. Лиш в цьому моменті пам’ятайте, що на фронтальній стінці варто кріпити якомога легші речі, бо тут вплив навантаження на ваш центр ваги і на вашу стійкість чи не найбільший.


Матеріали і фурнітура

Першопочатково Travel Extreme Spur 42 призначався для альпіністів, тому матеріали тут мають в описі такі цифри, які я вже давно не зустрічав: армований нейлон з нитки 900D, кордура з нитки 1000D (!). Це скажено зносостійкі тканини. Аж занадто. Навіть з огляду на легендарний карпатський жереп і мандрівників новачків, які не знають, як поводитись зі спорядженням.

Цікаво, скільки б важив цей рюкзак, якщо б його виготовити з армованого нейлону 420D, якого теж з головою достатньо для всякого каміння і жерепу? Думаю, ми б мали класний рюкзак вагою близько 1000 г.

Отже, за зносостійкість тканин новинки можна не переживати. Вони броньовані. Обережніше варто бути з еластичною тканиною на кишенях і сіткою на спинці. І я б радив слідкувати за кінцями стропи, яка огортає з боків окремі елементи (нижче на фото). Мені довелось підпалити її в кількох місцях, щоб запобігти подальшому торочінню. І зелені шнурки, що стягують основне відділення, часом потребують уваги запальнички.

*Про жереп я маю сказати, що ми успішно бігаємо ним і з рюкзаками, тканини яких виготовлені з ниток від 40D. Тобто 900D i 1000D це буквально броня.

Розміщення тканин по рюкзаку абсолютно логічне: де потрібна більша зносостійкість, там використана товстіша тканина.

Еластична тканина бічних кишень м’яка і тягнеться відмінно. На перший погляд, вона менш витривала за оспреївську і сієрра-дезайнівську. За наш період користування затяжок на ній не з’явилось, але і передумов для цього на маршрутах не було. Суто зимові вилазки з пухнастим снігом, де основною небезпекою для сітки були місця під нижніми полицями в купе залізниці. Сподіваюсь, ваш активний попит на цей рюкзак через #БанкСпорядження швидко дасть нам результати довготривалого користування.

В продажу наявні чотири кольорові рішення по тканинах. Однак, як на мене, всі вони дитячі. Зелено-сірий сподобався мені найбільше, але з ним будьте готові до швидкого забруднення яскравих вставок. І “сподобався” тут означає “кращий серед запропонованих”, а не в абсолютному значенні. В ідеалі я б хотів бачити палітру не з базових кольорів.

Всі фастекси на рюкзаку та дрібні трищілинні пряжки – Nexus, трищілинні пряжки на поясі – UTX від Draflex. Шкода, що блискавки не YKK, з ними по фурнітурі був би джекпот.


Висновки

Спершу маю подякувати тим хлопцям, що незалежно один від одного цілий рік намагались звернути нашу увагу на Travel Extreme Spur 42 попередньої версії. Без вас цієї історії не було б. Щодо головного героя нашого огляду, то він зробив шалений крок вперед в зручності використання.

В той час, як попередню версію я міг радити суто як компромісне рішення проблеми обмеженого бюджету, то з її новою ітерацією картинка кардинально змінилась. Це класний універсальний рюкзак з доброю вагою, скаженою зносостійкістю (аж занадто), вмінням адаптуватись під об’єм вантажу і надзвичайно вигідною ціною. Йому є куди рости (кишені поясу перші в списку), але і в теперішньому вигляді це чудовий вибір для початківців, які шукають перший рюкзак, що не відлякає їх від гір, і для заощадливих мандрівників, які планують вкласти зекономлені кошти в нові мандри.

І нагадаю, що цей рюкзак вже лежить в нашому #БанкСпорядження і чекає, коли його протестуєте саме ви (*це безкоштовно), і доповните наш огляд своєю аргументованою думкою.

Переваги: універсальність, що обумовлена великою кількістю різноманітних кріплень (лижі, трекпалиці, нижні та бічні стропи, фронтальні петлі) та можливістю зміни корисного об’єму; шалена зносостійкість, вага, ціна, зручний і гарний клапан з широким входом, бічні кишені, що доступні без знімання рюкзака, добра пластикова фурнітура, зручна посадка (суб’єктивно).

Недоліки: вигин блискавки на кишені поясу, зайва кишеня на клапані, нагрудна стяжка хоче загубитись, варто слідкувати за торочінням окремих елементів.

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Оптимальні п’ятидесятки. Огляд рюкзаків Osprey Stratos 50 та Osprey Sirrus 50
Детальний огляд рюкзака Sierra Designs Flex Capacitor 40-60
Відтепер до 18 кг вантажу? Нові Osprey Exos 2018 та Osprey Eja 2018. Детальний огляд
Збираємо рюкзак до 8 кг. Відео

ПроПоходи на Патреоні

Долучайтесь до Команди Патреону, підтримуйте розвиток проекту, отримуйте бонуси і ранній доступ до матеріалів!

#ЗапишітьНаПроПоходи

Купуєте в наших партнерів – допомагаєте ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Чарівні посилання на спорядження з огляду:

  • Рюкзак Travel Extreme Spur 42 у Вершині 
  • Рюкзак Travel Extreme Spur 42 у Gorgany

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.