Ідейний натхненник блогу ПроПоходи. В спорті відколи себе пам’ятає. В горах – трішки менше. Родом з Тернополя, живе і працює в Києві. Обожнює гори, каяки і білу воду, незабутні заходи сонця, і майже завжди просипає світанки.

Починаючи з 2008 року, коли Osprey вперше презентував серію Exos, рюкзак зазнав безліч змін та вдосконалень, та завжди випускався лише в версії унісекс (а в реальності – чоловічій). Тому для невисоких і худорлявих дівчат, найлегше, що можна було знайти серед рюкзаків Osprey – це безкаркасний Tempest. З вентильованою ж підвіскою для дівчат були доступні лише важчі Sirrus та Aura AG.

І ось, через 10 років після запуску серії, гігант рюкзаковиготовлення, разом з черговим оновленням Exos’a, презентував його жіночу версію, Eja. І я не роздумуючи взяла її прототип.

Важливо! Рюкзак Osprey Eja наданий нам дистриб’ютором безкоштовно. Також, ми отримуємо гонорар за публікацію статті. Це жодним чином не впливає на зміст огляду, оскільки за нами лишається повний контроль над його наповненням. Детальніше в нашому кодексі публікацій. Надалі рюкзак Osprey Eja переходить в Банк Спорядження і вже зараз доступний для безкоштовного тестування всім читачам ПроПоходи.

На момент написання статті рюкзак вже встиг побувати у спекотних літніх та штормових зимових Карпатах, супер вітряній та дощовій Ісландії, пережити здачу в загальний багаж літака, і десятки разів покататись Укрзалізницею.

Функціонально нові Osprey Exos і Osprey Eja – ідентичні. Тому цей огляд стосуватиметься обох рюкзаків. А щоб наші слова підтверджувались візуально, ми позичили в дистриб’ютора ще й новий Exos.

На американському ринку Osprey Eja матиме такі ж варіанти об’єму, як і Exos – 38л, 48л, 58л. Та на європейський ринок попадуть тільки два менші об’єми. Мабуть, у нас на континенті дівчата навчились щільніше пакувати рюкзаки 🙂

Найбільша позитивна зміна в оновленій серії – це збільшена вантажопідйомність. Виробник заявляє, що нові Exos та Eja розраховані на 18 кг комфортного навантаження, замість колишніх 12-ти. Тобто, теоретично, перевагами цього рюкзака відтепер можуть скористатись не лише ті, хто полегшив все своє спорядження, а й мандрівники, що лише почали замислюватись про вагу.

Водночас, зі збільшенням навантаження на 6 кг, вага самого рюкзака зросла зовсім незначно. Для розміру Exos 48 розміру М це лише 60 додаткових грамів (з 1130 до 1190 г). Моя Eja 38 розміру WS (women’s small) тягне на 1120 грамів.

Додаткова вантажопідйомність стала можливою завдяки змінам у конструкції підвісної системи. Її каркас (тонка трубка, що проходить по всьому периметру спинки рюкзака) значно жорсткіша за попередню.

До того ж, в центральній частині каркас розтягується в сторони розпоркою, що ховається за тканиною, і двома петлями, що кріплять каркас до згаданої розпорки.

Це розтягування змушує каркас збільшуватись по висоті і ще сильніше натягувати сітку.

Сама сітка теж значно змінилась від попередньої моделі. Тепер вона схожа на сітку рюкзаків Atmos i Stratos: великі отвори і широкі переходи між ними. Різниця в тому, що сітка в Exos є одношаровою.

І, на відміну від попередньої моделі, сітка в нових Exos та Eja має додаткові кріплення приблизно посередині висоти, де за тканиною спинки ховається розпорка. Завдяки цим кріпленням і розпорці натяг сітки в центральній частині зріс. Мабуть, саме через це виробник назвав її AirSpeed Trampoline, натякаючи, що вона така ж пружна, як батут.

Простір між сіткою та спинкою рюкзака досі достатньо широкий, аби просунути під нього долоню. Тож вентиляція у рюкзака на висоті, окрім місць, де він торкається попереку. Там, яка б не була підвісна система, спина завжди пітнітиме.

Особливість рюкзаків Osprey Exos та Osprey Eja – відсутність регулювання розміру спинки. Це означає, що перед покупкою рюкзак варто ретельно приміряти, аби правильно обрати розмір. У чоловічому варіанті можна обрати розмір S, M або L, а у жіночому варіанті WS або WM. На американському ринку має з’явитись Eja у розмірі XS, та в Європу його поставки не плануються.

Плечові лямки у нових Exos та Eja значно цікавіші за попередні. Я б сказала, це родичі лямок моделі Atmos: суперм’яка і об’ємна перфорована піна, що у верхній частині лямок розширюється і вигинається у другий шар, а в нижній плавно звужується, аби не тиснути під руками. З обох сторін піна захована під сітку. Ззаду і, відповідно, спереду на другому шарі – та ж сітка, що й на спинці рюкзака, а спереду знизу – дрібніша м’яка об’ємна сітка.

В моєму прототипі Eja, як і на Атмосі, під противідкидами встановлені жорсткі направляючі,які запобігають перекручуванню лямок під час ходьби. З огляду на овальну форму перерізу лямок, без цих жорстких вставок ми б спостерігали те саме, що траплялося в антоновому Levity: одна з лямок постійно переверталась на 180.

Водночас на ринковій моделі замість жорстких противідкидів виробник вирішив проблему одним швом по центру лямки, зробивши з овальної форми щось за зразок знаку нескінченності ∞. Таким чином, і лямка не має перекручуватись, і на вазі вдалось добре зекономити. 

Кишень на лямках в новому Екзосі немає. І, відверто кажучи, я зовсім не шкодую за ними. Адже в Оспрею вони завжди настільки малі, що всередину давно не поміщається ані смартфон, ані сонцезахисні окуляри без ризику їх роздавити. Шоколадний батончик там швидко тане, тому єдине, на що годились старі кишені – це перенесення невеликого рулону туалетного паперу. Та й то – лише в бездощову погоду.

Петлі на лямках призначені для втримання патрубка питної системи. За потреби, до них можна причепити ті ж окуляри чи рацію.

Грудна стяжка, як завжди, може пересуватись в межах 15 см. І на її фастексі розмішений невеликий свисток.  

Наступна помітна зміна після підвіски і лямок – це стегновий пояс. Але на відміну від підвіски і лямок, зміни в поясі я не можу назвати позитивними. По-перше, вуха пояса такі короткі, що взагалі мало нагадують повноцінний пояс для перенесення 18 кг вантажу.

Що на Osprey Eja, що на Osprey Exos, худорлявим туристам вони ледве доходять до кісточок. Далі – суто 40 мм стропа. Для мандрівників з ширшими стегнами вуха пояса лишатимуться більше ззаду, аніж з боків.

Таке рішення доволі адекватно виглядає на Osprey Levity, де жертвували всім, чим могли, заради зменшення ваги рюкзака, та й рекомендоване навантаження Levity – до 12кг. Але чи має воно сенс для Exos та Eja, які не є ультралегкохідними? У мене виникають хвилювання, чи справді зручно буде переносити аж 18 кг в рюкзаку з такими “вушками” на стегнах. Якщо говорити про холодну пору року, коли на тілі декілька шарів одягу, що амортизують тиск стропи – шанс є. Принаймні, мені з 14 кілограмами на плечах в Ісландії було зручно. Але влітку, в тонких штанах і сорочці – маю великі сумніви. В теплу погоду я не навантажувала Osprey Eja більше 8 кг.

Osprey сказав, що такі короткі вуха зроблені з турботою про так званих thru-hikers, тих мандрівників, хто йде в походи на місяці, долаючи тисячі кілометрів. Ніби, під час таких походів туристи втрачають багато ваги, об’єм їх стегон зменшується і пояс зі стандартними вушками вже б не утримував рюкзак на стегнах, бо кінці вушок стикались би спереду і не давали б добре затягнути його. Але для України цей аргумент аж ніяк не аргумент, бо в нас немає ані таких довгих стежок, ані маси туристів, які ними захоплюються.

Наступний недолік нового поясу – відсутність кишень. Повторюсь, якщо таке рішення ще можна зрозуміти для Osprey Levity, то в Exos та Eja воно явно недоречне. Бо кишені на поясі з точки зору зручності – це must have у рюкзаках. До того ж, в Exos попередніх років були дуже круті рішення по вазі. Наприклад, сітчаста кишеня в моделі 2013 року.

Матеріал рюкзака, як і раніше, – нейлон з товщиною нитки 100D. Лише маленька частина дна тепер посилена нейлоном з товщиною нитки 210D.

Матеріал має поліуретанове просочення, та, оскільки шви рюкзака не проклеєні, під час рясного дощу варто користуватись рейнкавером. Його доведеться купити окремо, адже в комплекті у Exos та Eja, як і у більшості полегшених рюкзаків, дощовик відсутній.

Нові Osprey Exos та Osprey Eja продовжили гарну традицію подвійного клапану: один з них у вигляді простого клаптику тканини пришитий до рюкзака, а інший – знімний, з двома просторими кишенями.  

Таким чином, якщо у вас мало речей, можна зекономити 100 грамів, від’єднавши знімний клапан і залишивши його вдома. При цьому вбудований клапан закріпиться на ті ж фастекси, що й великий, та захистить ваші речі від вологи і бруду.

Знімний верхній клапан стане в нагоді, якщо у вас є багато дрібниць, що ризикують загубитись в надрах рюкзака. У ньому дві кишені – об’ємна верхня, у яку з легкістю поміщається джетбойл із балоном газу 230 г, та пласка сітчаста внутрішня, із зручним карабіном для ключів. В останній я переносила документи в водостійкому чохлі.

Система кріплення клапану у ринковій версії теж змінилась. Тепер приєднати верхній клапан можна за допомогою двох фастексів Woojin. 

Це набагато швидший і простіший варіант, ніж в прототипі.

Оскільки стропи мають запас у 15 см, клапан можна регулювати по висоті. Наприклад, щоб покласти під нього спорядження чи одяг, який не помістився всередину рюкзака.

Зверху на клапані – шість петель для кріплення додаткового спорядження.

Osprey Exos та Eja мають тільки верхній вхід до основного відділення, що стягується шнуром із фіксатором. Окремого нижнього відділення немає, однак я не пригадую, коли востаннє в мене виникала потреба у ньому.

Недоліком основного відділення є його форма. Якщо пакувати його класичним способом, залишається багато невикористаного місця у нижніх кутах, де завертає каркас. Щоб не пропадав цей простір, я набивала його дрібними пакетами сушеної їжі Happy Elk.

Для додаткової компресії вмісту рюкзака, Osprey передбачив додаткову червону стропу з фастексом.

Якщо ви любите ходити з питною системою – в рюкзаку знайдете кишеню і для неї. Петелька зі стропи полегшує оперування кишенею.

Трубка питної системи виводиться через отвір у верхній частині спинки рюкзака, що прикритий неопреновими вставками.

Ззовні рюкзака – ще три кишені: фронтальна та дві бокові. І всі вони змінились від попередньої версії.

Раніше передня кишеня була повністю з еластичної сітки, і в неї поміщалась неймовірна кількість речей. В оновлених Exos та Eja основна частина кишені виготовлена з того ж нейлону, що й рюкзак, а з сітки тепер – лише боковинки.

Оскільки оброблена поліуретаном тканина не пропускає воду, в нижній частині кишені додали дренажний отвір.

Хоч тепер кишеня вже не настільки містка, вона стала більш живучою – адже рюкзак найчастіше кладеться всюди саме на передню частину. І сітка в таких випадках більше страждає від колючок, гілочок, каміння та цвяхів на полицях у поїздах Укрзалізниці.

І для оптимістів ще одна перевага: зменшена еластичність і місткість кишені “рятують” вас від сильного зміщення центру ваги назад в наслідок її надмірного навантаження. Ви просто не зможете запхати в неї так багато, як в сітчасту і, як наслідок, не доведеться згинатись вперед, аби той центр ваги повернути на вісь ніг.

Особисто для мене, заміна сітки на тканину не мала жодного наслідку. В попередніх моїх рюкзаках, де кишеня була з суцільної сітки, вона і так не критично страждала від пошкоджень. З іншого боку, в новій версії я не відчула браку місця, оскільки основний вантаж такої кишені – це мембранна куртка, рейнкавер, утеплювач і крокси. А вони пречудово туди поміщались і з тканинною вставкою.

На бічних кишенях сітки теж стало менше. Тепер її можна побачити лише біля входів, де вона спрощує наповнення кишень. Решту площі займає міцна тканина.

Бічні кишені в нових Osprey Exos та Eja успадкували подвійні входи від попередньої моделі. Це, на мою думку, одне з найзручніших рішень: з вертикального можна складати спорядження, що знадобиться лише ввечері, а з бокового – пляшку з водою, яка ставатиме в нагоді набагато частіше. Невеликі петлі зі стропи допомагають оперувати бічними кишенями.

Якщо раніше бічні кишені в Exos були просто великими, то тепер вони надзвичайно великі. Літровий Platypus в них просто зникає.

Компресійна система рюкзаків залишилась незмінною – все та ж InsideOut. Її ідея проста і дієва – знімні семиміліметрові стропи можна пропустити як ззовні бічної кишені, так і зсередини. Перший варіант знадобиться, коли вам потрібно щось міцно зафіксувати в кишені (наприклад, штатив), а другий – коли хочеться стягнути вміст рюкзака, але залишити кишеню вільною, наприклад, для пляшки з водою.

Ще один плюс цієї системи – можна окремо регулювати силу компресії у верхній та нижній частині рюкзака. Це досягається завдяки парі кілець посередині стропи, що міцно фіксують її натяг.

Нижче фронтальної кишені – ще одна знімна стропа. Нею можна комфортно прикріпити намет чи пінний килимок. Якщо в поході вона вам не потрібна, знімайте її лишайте вдома.

Або ж можна добре підтягнути стропу і заховати її кінці в отвори на передній кишені.

Із додаткових опцій в Exos та Eja – повноцінне кріплення до льодового інструменту, система для кріплення палиць Stow-on-the-Go та додаткові петлі для кріплення спорядження – по 3 петлі по обидва боки від передньої кишені.

Stow-on-the-Go єдина з них, якою ми постійно користуємось. Вона дозволяє прямо на ходу закріпити на рюкзаку трекінгові палиці, і втримує їх так, що вони не заважають в русі.

Як я казала вище, Osprey Exos на український ринок вийде у трьох варіантах розмірів – 38л, 48л, 58л, а Osprey Eja лише у двох – 38л та 48л. Насправді, залежно від розміру спинки, яку ви оберете, різнитиметься і реальний об’єм рюкзака, і, звісно, його вага. Ось так:

Рюкзак Розмір Літраж Вага (кг)
Exos 38 S / M / L 35 / 38 / 41 1.14 / 1.16 / 1.17
Exos 48 S / M / L 45 / 48 / 51 1.17 / 1.19 / 1.20
Exos 58 S / M / L 55 / 58 / 61 1.21 / 1.23 / 1.24
Eja 38 WS / WM 35 / 38 1.12 / 1.13
Eja 48 WS / WM 45 / 48 1.15 / 1.16

 

Тепер кілька слів про досвід використання. Натяжна спинка – це дуже зручно. Власне, Osprey Eja – це мій перший рюкзак з натяжною підвіскою. Завдяки ній вага рівномірно розподіляється по всій площі контакту і позбавляє спину від окремих точок тиску. Інша її перевага – не потрібно так ретельно обирати, які речі куди складати. Адже проміжок між сіткою і задньою стінкою рюкзака не дає його вмісту впиратись у вашу спину.

Ще одна сильна сторона підвісної системи – вентильованість. Її ви точно зможете оцінити в літніх походах. А от чи брати рюкзак у зимові походи – мабуть, ні. Адже взимку користь від вентиляції нульова, ще й в завірюху під сітку набивається добряче снігу.

З моменту презентації рюкзака на Фрідріхсхафені я сподівалась, що виробник змінить своє рішення і поставить на рюкзак більший пояс із повноцінними кишеньками. Бо далеко не весь одяг має зручні кишені, які не перетискаються поясом рюкзака. Якщо на поясі немає кишень, то організувати дрібну електроніку, перекуси та інші дрібнички, які в будь-який момент можуть стати в нагоді, не виходить з добрим рівнем комфорту.

Ще одна особливість Osprey Exos та Eja – їх неможливо просто так поставити на землю і відпустити, бо в них відсутнє пласке дно. Доводиться притримувати рюкзак, або спирати на щось стійкіше. Коли навколо ані деревця, все мокре і брудне, а тобі потрібні обидві руки, щоб одягти фліску, утримуючи в руках ще й мембранку, а рюкзак в цей момент намагається впасти – ох, як це дратує. З іншого боку, якщо ви звикли чіпляти килимок чи намет внизу рюкзака, вони відіграватимуть роль надійної опори і ця проблема зникне.

Висновки. Мені подобається бажання виробника вивести полегшені рюкзаки з вентильованою спинкою у вищу лігу навантаження, щоб ними могли користуватись більше мандрівників. Водночас, окремі методи зменшення ваги, як на мене, не відповідають цій ідеї. Все ж, кишені на поясі і розмір останнього мають додавати комфорту, а не ставати причиною сумнівів в прийнятті остаточного рішення про покупку.

Я б не радила нові Exos та Eja мандрівникам з широкими стегнами, бо в такому випадку користь від поясу буде ледь не нульова. Водночас, для худих туристів цей рюкзак може бути знахідкою, навіть в тому випадку, коли ще далеко не все спорядження замінене на легкохідне або тривалість запланованої подорожі вимагає великої кількості спорядження і провізії.

Я рада, що лямки в новинках стали ще м’якішими, а сітка на спинці надійнішою. Випадково порвати її майже неможливо. Та й зміна конструкції передньої і бічних кишень має заспокоїти тих, хто, зазвичай, переживає через еластичну сітку.

І, звісно, натяжна спинка – це зовсім інший рівень комфорту, який особливо корисною в спекотну літню пору, коли разом з рівномірним розподіленням ваги відчуваються й її вентиляційні властивості.

Переваги: вентиляція, рівномірне розподілення ваги на спину співвідношення ваги до навантаження, два верхніх клапана, м’які лямки, знімні стропи, регулювання компресії, посилені фронтальна та бокові кишені, наявність чоловічої та жіночої моделі.

Недоліки: короткий стегновий пояс, відсутні кишені на стегновому поясі, рюкзак не стійкий, відсутній дощовик.

Відгуки читачів про це спорядження:

Ось що про рюкзак Osprey Eja пишуть ті, хто ними вже скористався:

  1. Христина, трек навколо Евересту
  2. Лідія, шлях Святого Якова, Іспанія
  3. Оля, похід на Петрос

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Менше 1 кг. Нові Osprey Talon 33 і Osprey Tempest 30. Детальний огляд
Огляд рюкзака Osprey Hikelite 26. Місяць походів в Новій Зеландії
Детальний огляд рюкзака Sierra Designs Flex Capacitor 40-60
Оптимальні п’ятидесятки. Огляд рюкзаків Osprey Stratos 50 та Osprey Sirrus 50
Огляд рюкзаків Exped Thunder та Exped Lightning. Нарешті на ПроПоходи

Де купити, вдячність і підтримка

Купуєте в наших партнерів – підтримуєте автора і ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.