Рюкзаки об’ємом 45-55л зараз стають все популярнішими серед українських туристів і потроху витісняють колись звичні 70-90 літрові. Останні два роки я ходив або з 65-ти, або з 38-и літровим наплічником, і нерідко виникали ситуації, коли один був занадто великий для запланованого походу, а інший – занадто тісний (тоді на нього доводилось чіпляти спорядження назовні). Так я прийшов до рішення поповнити свій арсенал п’ятдесяти-літровою моделлю. В мого улюбленого Osprey в цей момент було кілька моделей, які відповідали зазначеним вимогам по об’єму: Atmos AG 50, Kestrel 48, Exos 48 i щойно оновлений Stratos 50. На останньому я і спинився.
Чому я обрав саме Stratos відкинув всі інші?
- Atmos AG 50 для мене досить банальний вибір, адже я вже маю такий у 65-ти літровому варіанті. До того ж, в новому рюкзаку я не планував переносити таку ж вагу, яку складаю в свій Atmos. А це значить, що можна взяти простішу спинку і зекономити на вазі наплічника. Плюс Atmos AG 50 в плані функціоналу – це дещо врізана версія 65-ти літрового. А хто ж любить щось “недо”?:)
- У Kestrel 50 відсутня вентильована натяжна спинка, а це критично для мене.
- Exos 48 має дуже зручну посадку, яка, втім, стає не комфортною, якщо навантаження виходить за ліміт 11-12 кг. На додачу, в цій моделі дуже мала кількість кишень, які, все ж, важливі для організації комфорту в поході.
А повністю оновлений Stratos може похвалитись і цікавою натяжною спинкою AirSpeed™, і величезною кількістю відділень та кишень, і зручною посадкою, і можливістю з малою втратою комфорту, за необхідності, переносити значну вагу.
Оскільки жіноча модель Sirrus майже в усій функціональності аналогічна чоловічому Stratos, надалі я згадуватиму просто про Stratos, розуміючи під цим обидві версії.
Чим особисто мені подобається Osprey – вони намагаються робити максимально легкі рюкзаки, без втрат комфорту при використанні. Звісно, в їх асортименті є як і більш аскетичні полегшені моделі, так і важчі та навороченіші. В той же час Stratos в багатьох моментах, як на мене, є певною золотою серединою.
Його підвісна система з назвою AirSpeed™, на перший погляд, нагадує систему AntiGravity, яка встановлена в моделях Atmos AG і Aether AG. Але це оманливе враження. Система Stratos простіша, розрахована на менші навантаження і, в той же час, легша. Вона не має такого потужного охоплюючого пояса, її лямки тонші і містять менше наповнювача всередині. Разом з тим, в системі AirSpeed™ збережена основна перевага системи AntiGravity – вкрай рівномірний і грамотний розподіл навантаження. Користувач має лиш уважно налаштувати під себе пояс.
Сам пояс зроблений з такої ж сітки, як і вся спинка, та він не є повністю вентильованим. Нестача вентиляції буде відчутною, якщо в спекотний день скинути майже все навантаження на поперек. Хоча, з іншого боку, її зможуть відчути лише власники моделі Atmos AG, які знають, що може бути краще. Якщо ж порівнювати пояс з попередньою версією Stratos, то прогрес очевидний, він став значно зручнішим.
З обох боків на поясі розташовані зручні кишені на блискавках. Їх розмір достатній, щоб покласти невеличкий перекус, запасні батарейки, телефон з екраном до 5.5 дюйма або щось інше аналогічних габаритів.
Спинка в порівнянні з попередньою версією змінилась ще кардинальніше. Тепер вона повністю натяжна, тримається на основі внутрішнього алюмінієвого каркасу, який і надає жорсткості усій конструкції. Сама структура сітки нагадує таку ж на моделі Atmos AG. І, власне, ця спинка є одним з найбільших плюсів оновленого Stratos’а!
Переваги натяжної спинки, за які я її так люблю:
- Вона забезпечує вентиляцію для спини туриста в спекотні дні, адже відстань від сітки до самої спинки рюкзака приблизно 3-5 см, в залежності від точки заміру і індивідуальних регулювань. В спокійному русі, навіть в тридцятиградусну спеку спина залишається сухою!
- Така система дозволяє максимально рівномірно розподілити навантаження. В результаті лямки менше тиснуть на плечі, що особливо важливо в багатоденних походах.
- Можна менше переживати про правильність пакування рюкзака. Імовірність того, що твердий предмет, який ви необережно поклали в рюкзаку десь близько до спини, буде вам тиснути – практично виключена. Сітка рівномірно розподіляє навантаження по всій спині туриста, і просто технічно неможливо, щоб якась точка на сітці тиснула сильніше, ніж інші.
Само собою, така спинка має і деякі особливості та недоліки. Перший – сидіння на рюкзаку тепер протипоказане, як й інші схожі навантаження. Теоретично це можна робити, але є можливість зігнути каркас, і тоді рюкзак втратить свою правильну форму.
Іншим специфічним моментом є неможливість регулювання лямок по бокових кутах нахилу, як це буває реалізовано в інших рюкзаках. Хоча, справедливості заради, я повинен сказати, що налаштування по замовчуванню для мене було абсолютно комфортним і нічого змінювати не хотілося.
Оспрею вдалось зберегти можливість регулювання довжини підвісної системи в межах 10 см. Цього цілком вистачає за умови правильного підбору розміру рюкзака при покупці.
Osprey Statos 50 випускається в розмірах S/M та M/L, і я наполегливо раджу перед купівлею поміряти обидві, щоб ідеально підібрати собі наплічник. Жіноча версія Sirrus випускається лише в одному універсальному розмірі.
Лямки рюкзака достатньо широкі, зсередини обшиті сіткою, аналогічною тій, що використана на спині і поясі. Ззовні на лямках – звичайна прозора сітка. Твердість лямок, я б сказав, середня.
В користуванні мені було комфортним навантаження до 13-14 кг. При більшому вже хотілося м’якіші лямки та пояс. Задля експерименту, я навантажив рюкзак до 18 кг, і пройшов з цією вагою 55 кілометрів по Горганах. Рюкзак витримав тест без жодних проблем. Та ще раз наголошу! Для регулярного перенесення такої ваги є значно зручніші моделі. А згадане навантаження було організовано лише в тестових цілях, для перевірки надійності наплічника. Висновок тесту: максимальний комфорт для підвісної системи рюкзаків Stratos i Sirrus досягається при завантаженні 8-12 кг, що абсолютно достатньо для три-чотириденних походів в гори.
Відстань від спини туриста до спинки рюкзака можна регулювати стропами у верхній частині лямок. Це ще одне налаштування, що впливає на пропорційність розподілу навантаження у схемі плечі-пояс. Важливо, що, навіть при максимальному наближенні рюкзака до спини, ефективність вентиляції майже не втрачається, адже між спиною туриста і спинкою рюкзака залишається достатньо простору.
Довжину самих лямок також можна регулювати всім знайомим класичним методом: витягуванням стропи крізь трищілинну пряжку.
На нагрудній стяжці – фірмова фішка Osprey, сигнальний свисток.
Основне відділення Stratos`a достатньо велике. Щоправда, його об’єм менший ніж користувачі можуть очікувати від 50-ти літрового рюкзака. Завантаження вертикальне, через досить широкий вхід, який щільно закривається завдяки шнуру, що затягується фіксатором. Сам фіксатор зроблений аналогічно іншим моделям Osprey, і ним можна користуватися буквально наосліп однією рукою.
Всередині основного відділення – кишеня для гідратора. За бажанням в ній можна носити інші речі. Наприклад, я складаю туди мапи, коли не хочу, щоб вони зім’ялися. Виробник заявляє про сумісність рюкзаків з усіма питними системами Hydraulics™ та Hydraulics LT™.
Одна з найбільших особливостей нового Stratos – додаткове нижнє відділення. Воно розташоване між основним відділенням і кишенею для рейнкавера та відмежоване від основного суцільною перегородкою.
В інтернеті я читав, що ідея цього відділення – в носінні там спальника, оскільки його можна зразу втрамбувати туди без використання компресійного мішка. Мені цей задум не сподобався, бо низ рюкзака, зазвичай, намокає більше за верх. Тож, випадково поклавши рюкзак в калюжу чи на вологу траву, можна ввечері дістати з нього мокрий спальник. Тому у новому відділенні я ношу речі, які можуть стати в нагоді протягом дня, наприклад, дощовик.
Хотілося б окремо наголосити що розмір нижнього відділення фактично не з’їдає місце у верхньому. Адже перегородка між ними м’яка і вільна. Тобто, завантажуючи нижнє відділення, ми зменшуємо кількість місця в верхньому. Але це працює і навпаки: якщо нічого не класти в нижнє, верхнє займатиме весь об’єм рюкзака.
Клапан – це дуже важливий елемент, якому часто не приділяють достатньо уваги, обираючи рюкзак. Основною його перевагою є вільне кріплення до рюкзака за допомогою строп. Відповідно, його можна досить гнучко регулювати (підіймати і опускати), збільшуючи, таким чином, корисний об’єм рюкзака.
В клапані – два відділення. Зовнішнє, більш містке, і внутрішнє, зроблене з тоненької сітки, тому зручне для телефону, документів, та інших особистих речей. Я звик носити в ньому павербанк і ліхтарик.
Передня кишеня – це місце, на якому б хотілося зупинитися детальніше, оскільки тут Osprey використовує дещо нестандартний для себе підхід. На відміну від звичної нам еластичної сітки PowerMesh, як в Kestrel, Atmos і Exos, в Stratos’і кишеня зроблена нееластичною, з тієї ж тканини, що і весь рюкзак. Зверху кишеня закривається фастексом, не даючи випасти назовні об’ємним речам.
З одного боку, нееластична тканина – це недолік, оскільки кишеня вже не здатна вмістити так багато, як могла сітка в попередній версії. З іншого боку, тепер всім навколо не видно, що саме в ній лежить. Ще однією перевагою нової конструкції є додаткова кишеня прямо на фронтальній стінці передньої. Вона закривається на блискавку і добре підходить для дрібничок, які можуть знадобитися протягом дня.
Довга вертикальна блискавка на рюкзаку – ніщо інше, як бічний вхід в основне відділення. Завдяки цьому рішенню можна діставати речі з глибини рюкзака, не розпаковуючи його.
Нарешті Osprey почув голоси власників Atmos i Kestrel, та збільшив бічні еластичні кишені. Тепер в одну кишеню можна втиснути дві півторалітрові пляшки з-під мінералки. Якщо говорити про гнучкі багаторазові пляшки, то в одну кишеню я легко запхав чотири Platypus по 0,5 л.
Кожна еластична кишеня має два входи: верхній і боковий. При певних навичках і гнучкості, з бічного входу кишені можна діставати пляшку з водою, не знімаючи рюкзак.
Також, пам’ятайте про можливість додатково зафіксувати вміст кишені бічними стропами. Наприклад, для економії місця всередині рюкзака, можна покласти в кишеню каркас намету, або штатив від фотокамери і міцно закріпити їх.
Основне призначення бічних компресійних строп – зміна об’єму рюкзака і коригування його центру ваги. Ця особливість дуже корисна в кінці мандрівок, коли, припустимо, більша частина продуктів вже з’їдена, і рюкзак суттєво зменшився в розмірі. Особисто мене дуже дратує, якщо рюкзак спакований нещільно і в ньому на ходу щось рухається. А компресійні стропи легко вирішують цю проблему.
Рюкзаки Stratos і Sirrus комплектуються стандартним рейнкавером Osprey зеленого кольору. Він зберігається в кишеньці, що розміщена на самому дні рюкзака.
Є окрема застібка для кріплення рейнкавера.
Само собою, в Stratos 50 збережена фірмова система кріплення трекінгових палиць від Osprey, що зветься Stow-On-The-Go. Вона дає можливість фіксувати палиці в складеному вигляді і кріпити їх до рюкзака на ходу.
Наступний пункт буде дуже радісним для користувачів Osprey, що мають килимки Therm-a-Rest Z-Lite. З якоїсь причини, досі в багатьох моделях такий килимок можна вчепити лише горизонтально. Мінуси такого способу очевидні: килимок чіпляється за всі гілки та кущі, що аж ніяк не додає йому життя. Вертикально його причепити неможливо по банальній причині – бічні стропи занадто короткі і він просто не влазить під них. Але в Stratos все змінилось на краще. Тепер килимок можна вчепити як горизонтально, так і вертикально.
Жіноча версія Sirrus дещо відрізняється від чоловічої Stratos. Загалом, рюкзак функціонально є ідентичним, але має дещо іншу будову підвіски. Його спинка, лямки та пояс були модифіковані з урахуванням жіночої анатомії. Різниця дійсно є, тому жінкам, які дивляться на цю модель, варто почати примірку саме з Sirrus.
Як я вже казав, жіноча версія виробляється лише в одному розмірі. І для дівчат доступний додатковий красивий вишневий колір.
Підсумовуючи вищесказане. Універсальних рюкзаків не існує. Вибирати варто той, що максимально відповідає вашим потребам. Водночас, існують деякі моделі, які можна гнучко використовувати в різних ситуаціях. І герої цього огляду, Osprey Stratos 50 та Osprey Sirrus 50, якраз є такими. В одному поході в них можна успішно нести 15 кг, напакувавши всього під зав’язку, а вже наступного тижня відправитись в лайтову прогулянку з вагою 8 кг, стягнувши основне відділення зі всіх боків компресійними стропами. Велика кількість кишень, стяжок і кріплень дає чудові можливості персональних налаштувань. В ньому немає компромісів у функціональності, як в моделі Exos. Вага 1.76 кг в розмірі L є цілком обґрунтованою, тому цей рюкзак буде добрим вибором для мандрівників, що почали полегшувати спорядження. Виробник позиціонує цю модель, як рюкзак для походів в теплу пору року. І в першу чергу це пов’язано з натяжною підвіскою, адже за сильного вітру існує вірогідність продування спини, що взимку вже не можна назвати перевагою.
Я б рекомендував цю модель тим користувачам, які шукають сучасний рюкзак об’ємом 45-55 л з натяжною спинкою та кінцевою вагою в межах 8-14 кг.
Огляди інших рюкзаків на ПроПоходи
Детальний огляд рюкзака Sierra Designs Flex Capacitor 40-60
Огляд рюкзака Osprey Hikelite 26. Місяць походів в Новій Зеландії
Відтепер до 18 кг вантажу? Нові Osprey Exos 2018 та Osprey Eja 2018. Детальний огляд
Огляд рюкзаків Exped Thunder та Exped Lightning. Нарешті на ПроПоходи
Менше 1 кг. Нові Osprey Talon 33 і Osprey Tempest 30. Детальний огляд
Де купити, вдячність і підтримка
Купуєте в наших партнерів – підтримуєте автора і ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:
- Інтернет-магазин Вершина
- Інтернет-магазин Gorgany
- Інтернет-магазин Кайнозой
- Або скажіть “ПроПоходи” на касі будь-якого магазину Gorgany.
Чарівні посилання на спорядження з огляду:
Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.